Όρθρος Χριστουγέννων (Νεοχωρίτης - Κιζιρίδης, Έδεσσα, 1997)

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Τόσο είναι. Live ακούγεται ακόμη "μεγαλύτερος".. :wink:

Ενταξει ως προς τη φωνη συμβαινει να εχει ιδιαιτερα ωριμη χροια απο πολυ μικρος -εαν κρινω απο την ηχογραφηση του 1997 οπου ηταν μολις 25 ετων- κατι το οποιο ειναι καλο! Απλως μου φανηκε μεγαλυτερος στη μορφη και οχι ως προς το ακουσμα:D
 
Ότι και να γράψεις για τον Νεοχωρίτη και τον Κιζιρίδη είναι περιττά .
Η "ιστορική" ηχογράφηση μιλάει από μόνη της.
Θεωρώ τυχερό τον εαυτό μου που είχα την χαρά να τους απολαύσω ζωντανά αρκετές φορές στην Έδεσσα , όπου υπηρετούσα και εγώ εκείνη την περίοδο .
Αποτελούσαν φοβερό (και ταιριαστό ) δίδυμο.
Το κρίμα είναι , ότι ο Σπύρος ο Κιζιρίδης (αυτή η ψαλτάρα) είναι χωρίς αναλόγιο .
Ας όψονται αυτοί που τον απομάκρυναν . . .
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Σημ: Το επώνυμο είναι Κιζιρίδης. Ας διορθωθεί ο τίτλος.

Με τον φίλο Σπυρίδωνα Κιζιρίδη συζητήσαμε το θέμα αυτής της ηχογράφησης και επειδή ο Σπυρίδων αν και υψίφωνος κάνει κάποια "κορδελάκια" στην Δοξολογία του Ιακώβου η οποία είναι σε ήχο β' κι όχι πλ. β'.
Είχε ψάλει άρρωστος και με κλειστή φωνή εκείνη την ημέρα!!!
Μάλιστα δεν ήταν σύμφωνος με την ανάρτηση της συγκεκριμένης ηχογραφήσεως για αυτό το λόγο.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Το κρίμα είναι , ότι ο Σπύρος ο Κιζιρίδης (αυτή η ψαλτάρα) είναι χωρίς αναλόγιο .

Την Κυριακή προ της Χριστού γεννήσεως και την Κυριακή των Χριστουγέννων ο Σπυρίδων Κιζιρίδης θα είναι στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Βεροίας,
ενώ την Παρασκευή 23/12 θα συμμετέχει στην τέλεση της Ακολουθίας των Ωρών στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Σκύδρας.
 
Δυστηχώς δεν έχω πληροφορίες γι αυτήν την ηχογράφηση. Μια παλιά κασσέτα ήταν που βρήκα στο συρτάρι...
Η επεξεργασία έγινε από άλλον γι αυτό κι εχει λίγο θόρυβο. Γενικά όμως ακουγεται :)
Γνωρίζουμε τον συνθέτη του χερουβικού ύμνου μήπως;
 
Top