Όρθρος Κυριακής 29-09-2013

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα του όρθρου για την ερχόμενη Κυριακή της 29ης Σεπτεμβρίου 2013 τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
Επισημαίνω πως είναι σε μέγεθος Β5 με μεγάλες γραμματοσειρές διότι προορίζεται για τάμπλετ μόνον, το οποίο και χρησιμοποιώ πλέον από τον Ἀπρίλιο.
Φίλος με ενημέρωσε πως εκτυπώνει 4 σελίδες αυτού σε μία σελίδα Α4, και έτσι έχει μικρό κόστος διότι ο αριθμός των σελίδων μειώνεται δια 4, ( π.χ. 100 σελ. σε 13 φυλλα) και έτσι εξυπηρετείται.
Δοκίμασα και εγώ και με ικανοποίησε αρκετά.
Σχετικά με τον ήχο του Υπερευλογημένη και της Δοξολογίας, αυτήν την ταξη τηρούμε συνήθως, ενώ όταν έχουμε Αρχιερατική κ.α. τότε και εμείς τα ψάλλουμε σε ήχο Β΄ και στον ήχο της Κυριακής, επιλογή που είναι αυτονόητη βεβαίως και εκ περισσού επαναλαμβάνεται η διαφοροποίηση αυτή.
Σας ευχαριστώ πολύ για την αγάπη σας καθώς και για την ανοχή σας.
Επίσης Επισυνάπτω το αρχείο και σε Μελωδό.
Ενημερωτικά ανοίγει μόνον σε αναβαθμισμένο Μελωδό, ο οποίος εξακολουθεί να αναβαθμίζεται συνεχώς. Νομίζω πως η υπ' αριθμ. 7 αναμενόμενη αναβάθμιση θα είναι πάρα πολύ ικανοποιητικά λειτουργική, ενώ εν καιρώ θα γίνουν και άλλες.
 

Attachments

  • 29 29-09-2013 Όρθρος Ηχος πλ. α΄ εωθ. γ.pdf
    5.7 MB · Views: 560
  • 29 29-09-2013 Όρθρος Ηχος πλ. α΄ εωθ. γ .mel
    294.8 KB · Views: 94
Last edited:

nkaffes

Νέο μέλος
Κύριε Κιαμηλίδη σας ευχαριστώ για το τυπικό του όρθρου των Κυριακών σε μουσικό κείμενο, που αναρτάτε στο Ψαλτολόγιο κάθε Κυριακή για την επόμενη, με διευκολύνετε πάρα πολύ.
Με όλο το σεβασμό στο β΄αντίφωνο της Λειτουργίας, στο στίχο "Βασιλεύσι Κύριος εις τον αιώνα...", να διορθωθεί σε "Βασιλεύσει", δηλαδή ότι θα βασιλεύσει.

Με ιδιαίτερο σεβασμό
Νικόλαος Καφφές
Λάρισα
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Κύριε Κιαμηλίδη σας ευχαριστώ για το τυπικό του όρθρου των Κυριακών σε μουσικό κείμενο, που αναρτάτε στο Ψαλτολόγιο κάθε Κυριακή για την επόμενη, με διευκολύνετε πάρα πολύ.
Με όλο το σεβασμό στο β΄αντίφωνο της Λειτουργίας, στο στίχο "Βασιλεύσι Κύριος εις τον αιώνα...", να διορθωθεί σε "Βασιλεύσει", δηλαδή ότι θα βασιλεύσει.

Με ιδιαίτερο σεβασμό
Νικόλαος Καφφές
Λάρισα
Και εγώ σας ευχαριστώ πολύ Κύριε Καφφέ τόσο για τα καλά σας λόγια όσο και για τη σωστή σας διορθωτική επισήμανση, για την οποία κράτησα σημείωση, και σε όλα τα μελλοντικά αρχεία που θα ανεβάζω θα κάνω τη διόρθωση.
Με ιδιαίτερη εκτίμηση.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Γιατι δεν φαινονται??

Εάν κατεβάζετε το αρχείο με κατάληση σε .mel αυτό προορίζεται μόνον για τους έχοντες τον νέον αναβαθμισμένο Μελωδό.
Πρέπει να κατεβάσετε το πρώτο αρχείο με κατάληξη σε .pdf οπότε και θα φαίνονται
 

Α.Ροδης

Μέλος
Εάν κατεβάζετε το αρχείο με κατάληση σε .mel αυτό προορίζεται μόνον για τους έχοντες τον νέον αναβαθμισμένο Μελωδό.
Πρέπει να κατεβάσετε το πρώτο αρχείο με κατάληξη σε .pdf οπότε και θα φαίνονται
Σας υπερευχαριστω!!!!
 
Και εγώ σας ευχαριστώ πολύ Κύριε Καφφέ τόσο για τα καλά σας λόγια όσο και για τη σωστή σας διορθωτική επισήμανση, για την οποία κράτησα σημείωση, και σε όλα τα μελλοντικά αρχεία που θα ανεβάζω θα κάνω τη διόρθωση.
Με ιδιαίτερη εκτίμηση.
Βασίλης Κιαμηλίδης

Σας ευχαριστούμε που μοιράζεστε τον κόπο σας μαζί μας ,αυτό είναι μεγαλείο ψυχής ,και φανερώνει συνάδελφο απαλλαγμένο απο το ιεροψαλτικό σύνδρομο των ημιμαθών φαντασμένων
 
Top