Όρθρος Κυριακής 28/06/2009

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Από το χειμώνα, ετοιμάζω και εκδίδω για το εκκλησίασμα σε συνεργασία με το δεξιό της ενορίας μου ένα φυλλάδιο που περιέχει τον Όρθρο της Κυριακής, όπως τον ψάλλουμε, βεβαίως, (=με τις... "απαραίτητες" παραλείψεις). Μέσα απ' αυτό, με κάποια σημειώματα στο τέλος, εφόσον έχω χώρο, προσπαθώ να κάνω πιο προσιτή την Υμνογραφία στον κόσμο. Τα κείμενα βεβαίως τα κατεβάζω από το site του π. Leo Schefe - εγώ κάνω την προσαρμογή.
Μετά από προτροπή ενός φίλου το ανεβάζω σε μια ομάδα google: http://groups.google.com/group/fylladio-orthrou?hl=el.
Έχω μια ισχυρή εντύπωση ότι το ίδιο κάνει κι ο ψάλτης στον Αγ. Λουκά Πατησίων, έτσι δεν είναι π. Μάξιμε;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Κων/νος Βαγενάς;40473 said:
Έχω μια ισχυρή εντύπωση ότι το ίδιο κάνει κι ο ψάλτης στον Αγ. Λουκά Πατησίων, έτσι δεν είναι π. Μάξιμε;
Δέν πρόκειται γιά ἰσχυρή ἐντύπωση ἀλλά γιά σαφῆ γνώση τοῦ θέματος, ἀπ᾿ ὅ,τι καταλαβαίνω.
Πολλάκις τό ἔχω ἀναφέρει, βρῆκα δέ τρεῖς τελευταῖες ἀναφορές γι᾿ αὐτό, ἐδῶ, ἐδῶ κι ἐδῶ.
Ἤδη ἀπό πενταετίας γίνεται αὐτό· πρόκειται γιά πρωτοβουλία τοῦ Λαμπαδαρίου τοῦ Ναοῦ Κυριάκου Στάντζου, Θεολόγου κι ἐγώ τό παρακολουθῶ. Κάθε φυλλάδιο στό τέλος γράφει:

Το παρόν διανέμεται δωρεάν. Το επιμελείται ο Κυριάκος Στάντζος, Θεολόγος, Ιεροψάλτης του Ναού.​
Πολύ ἐνδιαφέρουσα ἡ δουλειά σου καί σοῦ ἀξίζουν πολλά συγχαρητήρια, περισσότερο βλέποντας καί τήν ἡλικία σου καί ἐπιβεβαιώνεται αὐτό πού ἔχω ξαναγράψει, ὅτι στηριζόμαστε στίς ἐλπιδοφόρες πρωτοβουλίες, τίς γνώσεις, τό ἐνδιαφέρον, τήν σπουδή, τήν ἔφεση καί τό ἦθος τῶν νέων ψαλτῶν.

Ὅπως θά ἀντελήφθης ἀπό τά θέματα καί μηνύματα πού σέ παρέπεμψα παραπάνω, τό Ψαλτολόγιον καί πολλά μέλη του ἐνδιαφέρονται γι᾿ αὐτήν τήν ἑβδομαδιαία ἔκδοση κάθε Κυριακῆς, ἐνδεχομένως καί μεγάλης ἑορτῆς, καί λόγῳ τῆς δικῆς μου ἀδυναμίας (ὅπως προέγραψα) θά εἶχε πολύ ἐνδιαφέρον νά ἀναλάβεις ἐσύ αὐτή τήν ἀνάρτηση ἐδῶ στό Ψαλτολόγιον, ὅπως κάνει ὁ Χρῆστος Τσακίρογλου, Συντονιστής, μέ τά μουσικά κείμενα τῶν ὄρθρων τῶν Κυριακῶν.
Νά συνεννοηθεῖς, ἄν θέλεις, μέ τόν Διαχειριστή καί τούς Συντονιστές καί νά τό ἀναλάβεις, ἀφοῦ οὕτως ἤ ἄλλως τό φτιάχνεις καί τό ἀνεβάζεις «σε μια ομάδα google» τρεῖς ἤ τέσσερεις ἡμέρες πρίν, ἀπ᾿ ὅ,τι εἶδα.
Δέν θά χρειάζεται αὐτό τό «στήσιμο» σέ ὀκτασέλιδο ἐδῶ, ἀλλά σέ Α4 συνεχόμενο κείμενο, μέ τίς μορφοποιήσεις φυσικά πού τό διακρίνουν.

Συγχαρητήρια καί πάλι· σέ καλοσωρίζουμε γιά μιά ἀκόμη φορά στό φόρουμ!


 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Δέν πρόκειται γιά ἰσχυρή ἐντύπωση ἀλλά γιά σαφῆ γνώση τοῦ θέματος, ἀπ᾿ ὅ,τι καταλαβαίνω.

Πράγματι, ορθώς καταλαβαίνετε, πάτερ. Έχουν πέσει φυλλάδια του Αγ. Λουκά στα χέρια μου και δεν κρύβω ότι, παρόλο που την ιδέα την είχα πριν τα δω, τότε ένιωσα ότι η ιδέα μπορεί να προχωρήσει σε πραγμάτωση, βλέποντάς την ήδη υλοποιημένη.

Ἤδη ἀπό πενταετίας γίνεται αὐτό· πρόκειται γιά πρωτοβουλία τοῦ Λαμπαδαρίου τοῦ Ναοῦ Κυριάκου Στάντζου, Θεολόγου κι ἐγώ τό παρακολουθῶ.
Μακάρι να υπήρχε σε τέτοια θέματα η ίδια υποστήριξη και ανάληψη πρωτοβουλιών από όλους τους κατέχοντες κάιρια θέση.

Ὅπως θά ἀντελήφθης ἀπό τά θέματα καί μηνύματα πού σέ παρέπεμψα παραπάνω, τό Ψαλτολόγιον καί πολλά μέλη του ἐνδιαφέρονται γι᾿ αὐτήν τήν ἑβδομαδιαία ἔκδοση κάθε Κυριακῆς, ἐνδεχομένως καί μεγάλης ἑορτῆς, καί λόγῳ τῆς δικῆς μου ἀδυναμίας (ὅπως προέγραψα) θά εἶχε πολύ ἐνδιαφέρον νά ἀναλάβεις ἐσύ αὐτή τήν ἀνάρτηση ἐδῶ στό Ψαλτολόγιον, ὅπως κάνει ὁ Χρῆστος Τσακίρογλου, Συντονιστής, μέ τά μουσικά κείμενα τῶν ὄρθρων τῶν Κυριακῶν.
Νά συνεννοηθεῖς, ἄν θέλεις, μέ τόν Διαχειριστή καί τούς Συντονιστές καί νά τό ἀναλάβεις, ἀφοῦ οὕτως ἤ ἄλλως τό φτιάχνεις καί τό ἀνεβάζεις «σε μια ομάδα google» τρεῖς ἤ τέσσερεις ἡμέρες πρίν, ἀπ᾿ ὅ,τι εἶδα.
Δέν θά χρειάζεται αὐτό τό «στήσιμο» σέ ὀκτασέλιδο ἐδῶ, ἀλλά σέ Α4 συνεχόμενο κείμενο, μέ τίς μορφοποιήσεις φυσικά πού τό διακρίνουν.
Πώς θα έρθω σε επαφή με το διαχειριστή και τους συντονιστές;-ακόμα είμαι καινούριος και ολίγον... ψαρωμένος όσον αφορά τις λειτουργίες του forum:D Να στείλω προσωπικό μήνυμα;

Συγχαρητήρια καί πάλι· σέ καλοσωρίζουμε γιά μιά ἀκόμη φορά στό φόρουμ!
Ευχαριστώ πολύ και για τα καλά σας λόγια και για το καλωσόρισμα.

 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πώς θα έρθω σε επαφή με το διαχειριστή και τους συντονιστές;-ακόμα είμαι καινούριος και ολίγον... ψαρωμένος όσον αφορά τις λειτουργίες του forum:D Να στείλω προσωπικό μήνυμα;
Ἐσύ ἀνεβασε σ᾿ αὐτό τό θέμα πού ἄνοιξες τό κείμενο μέ τίτλο (ἐκεῖ που λέει Τίτλος:) π.χ. Κυριακή 28 Ἰουνίου 2009, κι ἐκεῖνοι, ἄν χρειαστεῖ, θά τό τακτοποιήσουν, ἀνοίγοντας ἄλλο θέμα ἤ ὅπως κρίνουν. Πάντως θά κάνουν κάτι πού θά εἶναι ἐμφανές, γιατί αὐτό θά εἶναι ἄλλη μιά ἐπιτυχία καί προσφορά τοῦ φόρουμ στούς ἱεροψάλτας καί ὄχι μόνον.

Νά εἶσαι καλά!


 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Μετέφερα αυτό το θέμα σε νέα υποενότητα

Τυπικόν, Υμνολογία και Ψαλτική Τάξις > Υμνολογία > Φυλλάδια συντεταγμένων ακολουθιών

με την προοπτική οτι θα ανεβαίνουν και άλλα τέτοια στο μέλλον εφόσον υπάρχει ζήτηση και κρίνονται χρήσιμα. Η ενότητα αυτή είναι μόνο για συμπληρωμένες επίκαιρες ακολουθίες, όχι γενικές.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ακολουθώντας τις οδηγίες σας πάτερ, ορίστε

View attachment 14512

Ελπίζω να φανεί χρήσιμο και χρηστικό.

Εὐχαριστίες κατ᾿ ἀρχήν στόν Διαχειριστή γιά τήν δημιουργία τῆς νέας αὐτῆς ὑποενότητας.
Ἄς ἐλπίζουμε ὅτι θά φανεῖ χρήσιμη.

Γιά τήν χρηστικότητα ὅμως τοῦ φυλλαδίου, ἔκανα κάποιες συμπληρώσεις καί διορθώσεις μορφοποίησης, ἤτοι συμπλήρωσα τούς στίχους στούς κανόνες (κάτι ἀπαραίτητο καί χρηστικότατο), πλήρη στοίχιση (στά περισσότερα) καί κατάργηση λανθασμένης (ἐκ τοῦ δικτυακοῦ κειμένου) παραγραφοποίησης, καθώς καί τήν σημαντική (δι᾿ ἐμέ καί πολλούς πιστεύω) διόρθωση τοῦ δ΄ εὐλογηταρίου οὕτω:
Μυροφόροι γυναῖκες
μετὰ μύρων ἐλθοῦσαι
πρὸς τὸ μνῆμά σου, Σῶτερ,
ἐνηχοῦντο, ἀγγέλου
πρὸς αὐτὰς φθεγγομένου·
Τί μετὰ νεκρῶν
τὸν ζῶντα λογίζεσθε;
ὡς Θεὸς γάρ
ἐξανέστη τοῦ μνήματος.

Ἰδού, λοιπόν, διορθωμένο, γιά πιό εὔχρηστο. Πιστεύω, ὅτι μέ αὐτόν τόν τρόπο πρέπει νά συνεχισθεῖ.
ΥΓ. Ἐδῶ, ἐν ἀντιθέσει μέ τόν μουσικό ὄρθρο τοῦ Χρ. Τσακίρογλου, τό ἑωθινό εὐαγγέλιο θά εἶναι στήν ὀρθή του θέση.

 

Attachments

  • 28 June 2009.doc
    128.5 KB · Views: 98

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Να ευχαριστήσω κι εγώ τον διαχειριστή για τη δημιουργία της νέας υποενότητας.

Όσον αφορά στις διορθώσεις, είναι αυτονόητο ότι είναι απαραίτητες και το καθιστούν έτι χρηστικότερο απλώς στο φυλλάδιο 4 ΣΕΛΙΔΩΝ που εκδίδουμε στην εκκλησία για τον κόσμο, λόγω του περιορισμένου χώρου δεν είναι δυνατόν να εμφανίζονται όλοι οι στίχοι των κανόνων - κάθε στίχος σημαίνει και μια αράδα παραπάνω, ήτοι απαγορευτικόν!:) (Αν κάποιος μπει στο google group και το δει όπως τυπώνεται θα καταλάβει) Το ίδιο ισχύει και για την πλήρη στοίχιση, όσο για την παραγραφοποίηση στα Ευλογητάρια, αυτή μου ξέφυγε γιατί στο πρωτότυπο μου βγήκε κανονικά.
Για το δ΄ Ευλογητάριο, ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ αλλά επειδή πρέπει να συμφωνήσει και ο Λαμπαδάριός μας, το γράφω έτσι για να μην μπερδεύεται ο κόσμος.

Αυτά κι ευχαριστώ!

Υ.Γ. Κύριε Διαχειριστά, όσον αφορά τη δική μου πλευρά, τέτοια θα ανεβαίνουν απο δω και πέρα. Άλλωστε το φτιάχνω και το ανεβάζω και στο net. Το αν είναι χρήσιμα και ευπρόσδεκτα είναι θέμα όλων σας. Και πάλι ευχαριστώ!:)
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
π. Μάξιμος;40628 said:
Ἐδῶ, ἐν ἀντιθέσει μέ τόν μουσικό ὄρθρο τοῦ Χρ. Τσακίρογλου, τό ἑωθινό εὐαγγέλιο θά εἶναι στήν ὀρθή του θέση.


Από τώρα και στο εξής, με το νέο τρόπο αρχειοθέτησης, η ακολουθία του Εωθινού Ευαγγελίου στις εργασίες μου, θα είναι σε ότι θέση επιθυμεί ο καθένας, ανάλογα με την εκάστοτε τυπική διάταξη.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Έκανα μια προσπάθεια καλλωπισμού μόνο του αρχείου, ώστε να είναι πιο ευανάγνωστο (στα δικά μου μάτια). Αν κάτι φανεί ενδιαφέρον, μπορεί να ληφθεί υπόψη μια επόμενη φορά. (μειώθηκαν και οι σελίδες λίγο)
 

Attachments

  • Όρθρος 28ης Ιουνίου 2009.doc
    107 KB · Views: 53

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Πολλή καλή η σκέψη, ακριβώς επειδή στο αναλόγιο είμαστε συνηθισμένοι στις στήλες των λειτουργικών βιβλίων κι όχι στο συνεχές κείμενο!

Μια ακόμα παρατήρηση που θα ήθελα να κάνω είναι ότι στο αρχείο που ανέβασα εγώ στην αρχή, πάνω-πάνω λέει "ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ" και πιο κάτω, μετά την "ταυτότητα" της ημέρας, "ΕΙΣ ΤΟΝ ΟΡΘΡΟΝ". Αυτά τα δύο ενδεχομένως να μη βγαίνουν σε πολλούς - αντ' αυτών να βγαίνουν διάφορα εικονίδια - επειδή είναι γραμμένα με Βυζαντινη Γραμματοσειρά. Επειδή μπορεί κάποιοι να νόμισαν ότι είναι π.χ. στολίδια :rolleyes:- να μην κατάλαβαν δηλ. περί τίνος πρόκειται - το αναφέρω εδώ. Δοκίμασα να παραπέμψω στο site απ' όπου πήρα τη γραμματοσειρά αλλά απ' ό,τι είδα είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας (χάκερς, μπορεί). Οπότε, αν δεν σας βγαίνουν, απλά επιλέξτε τα κι αλλάξτε τη γραμματοσειρά απ' τις ήδη υπάρχουσες.
Δεν θα είναι βέβαια τόσο ωραίο...:cool:
 
Last edited:

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
κάποιος φίλος (που δεν θυμάμαι τώρα) μας είχε παραθέσει ένα link εδώ στο forum (που επίσης δεν θυμάμαι που) από το ecclesia νομίζω που είχε την ακολουθία του όρθρου, θύματε κάποιος ποιο ήταν αυτό το link ή σε ποια εννότητα μπορεί να είναι εδώ στο forum;
 

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Θυμάμαι και εγώ το μήνυμα (νομίζω 26ης Σεπτ.) με την παραπομπή.
Αν και έψαξα στο Ψαλτολόγιο διεξοδικά μέσω της αναζήτησης, δεν κατέστη εφικτό να βρώ το μήνυμα που παρέπεμπε στην ιστοσελίδα της ΣΥΝΟΔΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΛΑΤΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΟΙΜΑΝΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ της Ι. Συνόδου.

Μάλιστα είχα αποθηκεύσει τη διεύθυνση με σελιδοδείκτη. Σήμερα έχει εξαφανιστεί η ανάρτηση αυτή. Εντούτοις μπόρεσα από το χρονικό του πλοηγού μου να ανακτήσω τις Ακολουθίες της 14ης, 20ης και 27ης Σεπτεμβρίου.

Γνωρίζει μήπως κανείς τους λόγους;
 

ATHAN

Αθανάσιος Μπακαλούδης
Θυμάμαι και εγώ το μήνυμα (νομίζω 26ης Σεπτ.) με την παραπομπή.
Αν και έψαξα στο Ψαλτολόγιο διεξοδικά μέσω της αναζήτησης, δεν κατέστη εφικτό να βρώ το μήνυμα που παρέπεμπε στην ιστοσελίδα της ΣΥΝΟΔΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΛΑΤΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΟΙΜΑΝΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ της Ι. Συνόδου.

Μάλιστα είχα αποθηκεύσει τη διεύθυνση με σελιδοδείκτη. Σήμερα έχει εξαφανιστεί η ανάρτηση αυτή. Εντούτοις μπόρεσα από το χρονικό του πλοηγού μου να ανακτήσω τις Ακολουθίες της 14ης, 20ης και 27ης Σεπτεμβρίου.

Γνωρίζει μήπως κανείς τους λόγους;

Μέ πρόλαβες, κ. Νικόλαε, καί ἐγώ εἶχα ἔντονη αὐτή τήν ἀπορία, καί παρ’ ὄλον πού τό θέμα αὐτό τό γνωστοποίησε ὁ π. Μάξιμος, ἀμελοῦσα μέχρι σήμερα νά τόν ρωτήσω, διότι νομίζω ὅτι ὁ π. Μάξιμος κάτι θά πρέπει νά ξέρει ἔπ αὐτοῦ.
Γί αὐτό ἄν μας παρακολουθεῖ παρακαλῶ πολύ ἄς κάνει τόν κόπο νά μᾶς πληροφορήσει.
Μέ ἀγάπη Χριστοῦ
Ἀθανάσιος Μπακαλούδης
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τί παραπάνω, ἀπό τό ὅτι δέν ὑπάρχουν πλέον, ἐκεῖ πού εἶχαν ἀναρτηθεῖ.
Τό ὅτι τό γνωστοποίησα δέν ἔχει καμμία σχέση· κι ἐγώ παρακολουθῶ, ὅπως κι ἐσεῖς.
Τίποτε περισσότερο.


 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Θυμάμαι και εγώ το μήνυμα (νομίζω 26ης Σεπτ.) με την παραπομπή.
Αν και έψαξα στο Ψαλτολόγιο διεξοδικά μέσω της αναζήτησης, δεν κατέστη εφικτό να βρώ το μήνυμα που παρέπεμπε στην ιστοσελίδα της ΣΥΝΟΔΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΛΑΤΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΟΙΜΑΝΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ της Ι. Συνόδου.

Μάλιστα είχα αποθηκεύσει τη διεύθυνση με σελιδοδείκτη. Σήμερα έχει εξαφανιστεί η ανάρτηση αυτή. Εντούτοις μπόρεσα από το χρονικό του πλοηγού μου να ανακτήσω τις Ακολουθίες της 14ης, 20ης και 27ης Σεπτεμβρίου.

Γνωρίζει μήπως κανείς τους λόγους;
Μέ πρόλαβες, κ. Νικόλαε, καί ἐγώ εἶχα ἔντονη αὐτή τήν ἀπορία, καί παρ’ ὄλον πού τό θέμα αὐτό τό γνωστοποίησε ὁ π. Μάξιμος, ἀμελοῦσα μέχρι σήμερα νά τόν ρωτήσω, διότι νομίζω ὅτι ὁ π. Μάξιμος κάτι θά πρέπει νά ξέρει ἔπ αὐτοῦ.
Γί αὐτό ἄν μας παρακολουθεῖ παρακαλῶ πολύ ἄς κάνει τόν κόπο νά μᾶς πληροφορήσει.
Μέ ἀγάπη Χριστοῦ
Ἀθανάσιος Μπακαλούδης

Τί παραπάνω, ἀπό τό ὅτι δέν ὑπάρχουν πλέον, ἐκεῖ πού εἶχαν ἀναρτηθεῖ.
Τό ὅτι τό γνωστοποίησα δέν ἔχει καμμία σχέση· κι ἐγώ παρακολουθῶ, ὅπως κι ἐσεῖς.
Τίποτε περισσότερο.


Τελικῶς, ὅπως ἔδειξε ὁ Λεωνίδας ἐδῶ, οἱ ἀκολουθίες αὐτές φαίνεται ὅτι θά ἀναρτῶνται σέ ἰδιωτική ἱστοσελίδα, ἐκτός τοῦ ἐπισήμου Οἴκου τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος.
http://akolouthies.wordpress.com/

ΥΓ. Παρακολουθῶ, λοιπόν, κι ἐγώ ὅπως κι ἐσεῖς... Εὐχαριστοῦμε Λεωνίδα.


 
Top