Όρθρος Κυριακής 18-10-2009

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου

Attachments

  • 18-10-2009 (Λουκά του Ευαγγελιστού).pdf
    458.7 KB · Views: 972
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Θερμές ευχαριστίες, ιδιαίτερα για τα δύσκολα στιχηρά των αίνων!
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Έγινε μία διόρθωση στο Δοξαστικό των Αίνων...
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου

Attachments

  • Δόξα των Αίνων Θρασύβουλου Στανίτσα.pdf
    129.1 KB · Views: 1,259
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστίες πολλές για την άμεση δακτυλογράφηση! Λείπουν μόνο τα ισοκρατήματα...(μάλλον ο..δαίμων του πληκτρολογίου:D)
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Τους κοπιώντας, απομαγνητοφωνούντας και καταγράφοντας, Κύριε φύλαττε, εις πολλά έτη! :)
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ευχαριστίες πολλές για την άμεση δακτυλογράφηση! Λείπουν μόνο τα ισοκρατήματα...(μάλλον ο..δαίμων του πληκτρολογίου:D)
Παρέλειψα τα ισοκρατήματα λόγω κεκτημένης ταχύτητος. Το κείμενο ανέβηκε εκ νέου...
Θερμές ευχαριστίες, ιδιαίτερα για τα δύσκολα στιχηρά των αίνων!
Ο Βουδούρης καταγράφοντας Ναυπλιώτη τα έχει στιχηραρικά και απ' ότι φαίνεται και από τη συζήτηση που παραπέμπει ο π. Μάξιμος, δεν είναι ο μόνος. Προσωπικά πήρα υπόψη μου το Ειρμολόγιο της "Ζωής" και έκανα τις όποιες απαραίτητες τροποποιήσεις. Σε αυτά τα πράγματα δεν νομίζω ότι υπάρχουν δόγματα, εφόσον και το Αναστασιματάριο και το Ειρμολόγιο χωρίζονται σε αργά και σύντομα, πράγμα που σημαίνει ότι πρόκειται για "δυσυπόστατη" ψαλμώδηση των ύμνων αυτών.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τά σύντομα Χρῆστο μου· καλά ἔκανες! Τό ἀργό εἶναι κυρίως γιά τό αὐτόμελο δογματικό δοξαστικό τοῦ μικροῦ ἑσπερινοῦ ἐνδεχομένως καί γιά ἀγρυπνίες...

Πάντως ὅπως θά ἔχετε διαβάσει καί στούς ἀντίστοιχους συνδέσμους, αὐτό τό προσόμοιον ὡς μή συνηθισμένο δέν ἐπροτιμᾶτο. Γι᾿ αὐτό καί ὁ μακαριστός Ἄρχων Θρ. Στανίτσας εἶπε τά τοῦ ἑσπερινοῦ στούς αἴνους. Κι ἐμεῖς ὅπως ἔχω ἐξηγήσει, καί ἀπό τήν προϋπάρχουσα ἀκολουθία (φυλλάδα) καί ἀπό τή νέα πού ἐπιμελήθηκα τό 2005, λέμε ἄλλα πάνω στό Τῶν οὐρανίων ταγμάτων.


 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
...κ η αφιέρωση;:confused:

Δ.

Το παρόν Δοξαστικόν κατεγράφη κατ᾽αίτησιν του αγαπητού (στανιτσομανούς) Δημητρίου Σκρέκα στον οποίο και αφιερούται. Παρακαλώ όπως περιληφθή (και) η αφιέρωσις στο PDF. :D

ΥΓ. Πολλά τωόντι τα δαιμόνια...:eek:
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ανέβηκε εκ νέου (και ελπίζω εσχάτου). Αυτό δεν είναι δακτυλογράφηση, αλλά εξορκισμός... :eek::D
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Στο αρχείο με τους ύμνους του Αγίου προστέθηκαν το Κοντάκιο και ο Οίκος, καθώς και το Συναξάριον, που από αβλεψία μου είχα λησμονήσει. Υπάρχουν στις σελίδες 7 και 10 αντίστοιχα. Επίσης, μία μουσική ορθογραφική διόρθωση στο δεύτερο στιχηρό των Αίνων (σελ. 14), όπου στο σημείο "ιατρικήν υπέρ την των σωμάτων..." αντικαταστάθηκε η πεταστή κάτω από το ίσον με ψηφιστόν, εφόσον ακολουθούν πέραν της μίας καταβάσεις.
 
Last edited:
Top