Όρθρος Κυριακής 15-09-2013

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα του όρθρου για την ερχόμενη Κυριακή της 15ης Σεπτεμβρίου 2013 σε pdf και σε νέο Μελωδό τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
Επισημαίνω πως είναι σε μέγεθος Β5 με μεγάλες γραμματοσειρές διότι προορίζεται για τάμπλετ μόνον, το οποίο και χρησιμοποιώ πλέον από τον Ἀπρίλιο.
 

Attachments

  • 15-09-2013 Όρθρος για Ταμπλετ .pdf
    6.1 MB · Views: 495
  • 15 15-09-2013 Κυριακή μετά την ύψωση.mel
    299.2 KB · Views: 153
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Γιατί δεν την αποδέχεται κυρ-Βασίλη; Τί λάθος σου δείχνει;

ΟΚ, το είδα τώρα

Warning: fopen(attachments/1) [function.fopen]: failed to open stream: Is a directory in [path]/includes/class_dm_attachment.php on line 592

Θα το κοιτάξω μόλις μπορέσω. Μάλλον αποτέλεσμα από τις πρόσφατες αλλαγές μου.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Δοκίμασε τώρα. Νομίζω το διόρθωσα.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
κ. Βασίλη πολλές ευχαριστίες.

Κάποιες ενστάσεις για τα παρακάτω:

3. Υπερευλογημένη σε ήχο β'.
Αὐτό δέν τό θεωρῶ ὑποχρεωτικό καί καλά κάνει καί δέν τό τηρεῖ. Ἤ μᾶλλον αὐτό τηρεῖ (ὅπως κι ἐμεῖς) σ᾿ αὐτή του τήν ἐργασία καί

... ὁ καθείς ἐπιλέγει.
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Κύριε Βασίλη ευχαριστούμε.

Υπαρχει περίπτωση να ανεβούν και σε A4;

Επίσης μήπως έχετε ετοιμάσει κάτι για τον Εσπερινό + Όρθρο/Θ.Λειτουργία της Υψώσεως του Τιμίου Σταυρού;

Ευχαριστώ.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Κύριε Βασίλη ευχαριστούμε.

Υπαρχει περίπτωση να ανεβούν και σε A4;

Επίσης μήπως έχετε ετοιμάσει κάτι για τον Εσπερινό + Όρθρο/Θ.Λειτουργία της Υψώσεως του Τιμίου Σταυρού;

Ευχαριστώ.

Το έκανα κατά δύναμιν και το επισυνάπτω. Δεν ξέρω το βαθμό που σας ικανοποιεί.
Νομίζω όμως, πως κοστολογικά είναι ασύμφορη η εκτύπωση σε Α4,
Άλλωστε νομίζω πως υπάρχουν στο Ψαλτολόγιο Εξαίρετες Εργασίες τέλεια δομημένες για τις ανάγκες και σε Α4 .
Για τον εσπερινό όχι, για τον όρθρο ίσως ????
 

Attachments

  • 15-09-2013 Όρθρος A4 .pdf
    5.8 MB · Views: 167

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Αὐτό δέν τό θεωρῶ ὑποχρεωτικό καί καλά κάνει καί δέν τό τηρεῖ. Ἤ μᾶλλον αὐτό τηρεῖ (ὅπως κι ἐμεῖς) σ᾿ αὐτή του τήν ἐργασία καί

Αν και είναι άλλο θέμα:
α΄. Ο ήχος από πλ. β΄ αλλάζει σε β΄ ειρμολογικό κι όχι πλάγιο β΄. Συνεπώς έχουμε και ένα θέμα με τους ήχους και αν δεχθούμε αυτή την περίπτωση...
β΄. Εάν επιζητούσαμε την εναλλαγή θα είχαμε ένα θεοτοκίο αναστάσιμο σε κάθε ήχο που δεν έχουμε.
Ενώ έχουμε στα εσπέρια (στον ενόρδινο ήχο) και στα απόστιχα (θεοτοκίον) ομόηχο του Δοξαστικού του Αγίου εφόσον έχει Δοξαστικό ο Άγιος (ή της εορτής εάν είναι μεθέορτα).

Συνεπώς θεωρώ πως είναι υποχρεωτική η διάταξη για την ψαλμώδηση στο παραδεδομένο μέλος του β΄ ήχου. Άλλωστε αυτό επαναλαμβάνουν όλες οι κλασσικές εκδόσεις και σε αυτή την διάταξη επιμένουν και νεώτερες εκδόσεις πιο σύγχρονων πρωτοψαλτών (π.χ. Καραμάνης, Χρύσανθος)

Και πάλι συγχαρητήρια για την τεράστια προσφορά σας κ. Βασίλη.
 
Last edited:
Top