Όρθρος Κυριακής 08-09-2013 (και Εσπερινός)

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα του όρθρου για την ερχόμενη Κυριακή της 8ης Σεπτεμβρίου 2013 τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
Επισημαίνω πως είναι σε μέγεθος Β5 με μεγάλες γραμματοσειρές διότι προορίζεται για τάμπλετ μόνον, το οποίο και χρησιμοποιώ πλέον από τον Ἀπρίλιο. Ενημερωτικά Έχω προσθέσει και πίνακα περιεχομένων.
Με την ευκαιρία εύχομαι σε όλα τα Μέλη Ευλογημένη Εκκλησιαστική και Εκπαιδευτική χρονιά.
 

Attachments

  • Όρθρος Κυριακής 08-09-2013.pdf
    6.7 MB · Views: 715

Dendramis

Νέο μέλος
Η προσφορά σας για μας τους νέους και απειρους ψαλτες που ανεβαινουμε στα αναλόγια ειναι ανεκτίμητη !!!!!!!!!!Σας ευχαριστούμε !!!!!!!!!
 

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Σας ευχαριστούμε πολύ κ. Κιαμηλίδη...

Μήπως υπάρχουν σε μέγεθος Α4 για κανονική χρήση και όχι τάμπλετ;;;
(τα μιστά μας φτάνουν μόνο για... ταμπλετ(ες) κουνουπιών!! :p:p:D:D)
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Σας ευχαριστούμε πολύ κ. Κιαμηλίδη...

Μήπως υπάρχουν σε μέγεθος Α4 για κανονική χρήση και όχι τάμπλετ;;;
(τα μιστά μας φτάνουν μόνο για... ταμπλετ(ες) κουνουπιών!! :p:p:D:D)

Επισυνάπτεται και σε Α4 κατά δύναμιν.
 

Attachments

  • Όρθρος 08-09-2013 Σε Α4 .pdf
    6.6 MB · Views: 329

Ναυπακτιώτης

Ι. Βασιλόπουλος
Σας ευχαριστούμε κ. Κιαμηλίδη. Τα γράψετε αυτά με το Μελωδός; Για το μέλος πια γραμματοσειρά χρησιμοποιήσατε;
Μια παρατήρηση: σελιδα17' στο "Κύριε Ελέησον", νομίζω ότι λείπει μια συλλαβή στα πρώτα δυο Κύριε Ελέησον;
 
Last edited:
...Θα μας στείλει και το αρχείο με τον μελωδο, για να το δούμε όσοι έχουμε το πρόγραμμα, έτσι κύριε Βασίλη μας;;;;
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
...Θα μας στείλει και το αρχείο με τον μελωδο, για να το δούμε όσοι έχουμε το πρόγραμμα, έτσι κύριε Βασίλη μας;;;;

Επισυνάπτεται το αρχείο και σε Μελωδό.
Ενημερωτικά ανοίγει μόνον σε αναβαθμισμένο Μελωδό, ο οποίος εξακολουθεί να αναβαθμίζεται συνεχώς. Νομίζω πως η υπ' αριθμ. 7 αναβάθμιση θα είναι πάρα πολύ ικανοποιητικά λειτουργική, ενώ εν καιρώ θα γίνουν και άλλες.
Η μουσική γραμματοσειρά είναι κατά βάση EDPSALTIKA από την ιστοσελίδα του Πατρός Εφραίμ με πολλές διαφοροποιήσεις από μένα ( λόγω απειρίας ) καθόσον με το "μάτι" τις προσδιόρισα και όχι με την απόλυτη ακρίβεια που θα έπρεπε.
Εάν ενδιαφέρεστε πολύ ευχαρίστως να την ανεβάσω και για τον παλιό και και για τον Νέο Μελωδό.

Για το Μέλος την skatticaospuw_0.TTF
 

Attachments

  • 08 08-09-2013.mel
    348.6 KB · Views: 61
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Κ. Βασίλη ποιο τάμπλετ χρησιμοποιείτε;
Αγαπητέ Μανώλη!!!
1. samsung Galaxy 5110 10,1'' .

Τα αρχεία του pdf τα δημιουργώ από Μελωδό σε pdf με το Dopdf7 το οποίο είναι το πιό "ελαφρύ" από τα άλλα, και με το aldico που είναι δωρεάν , γυρίζει την σελίδα με άγγιγμα, χωρίς να αντιλαμβάνομαι, τόσο γρήγορα, και αυτός είναι ο λόγος που στο υποσέλιδο ο αριθμός της σελίδας είναι αρκετά μεγάλος.
2. Arnova του Λαμπαδάριου για ισοκράτη, κείμενο και ρεζέρβα σε περίπτωση προβλήματος.

Στα σκαναρισμένα βιβλία δεν διαχειρίζεται τόσο γρήγορα την αλλαγή της σελίδας, την οποία από ότι μου λένε την διαχειρίζεται ικανοποιητικά το ipad, το οποίο έχει μεγαλύτερο κόστος αγοράς.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
:)Α ρε Βασιλη !
Πάντα μπροστά απο τις εξελίξεις!

Χαίρε Απόστολε!!!
Άργησα πολύ Απόστολε να το πάρω, διότι είχα τις αμφιβολίες εάν θα έβλεπα ικανοποιητικά.
Όταν το είδα στην πράξη, είπα !!!!!
Αυτό θέλω!!!!!!!!!!!!
και θα αποσβεσθεί σύντομα από τα μελανάκια και χαρτιά που αγοράζω, ελαχιστοποιώντας και αρκετά από τα προσωπικά μου έξοδα για τα να βγάλουμε πέρα.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα και του Εσπερινού του Σαββάτου σε Α4 και σε Μελωδό τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
 

Attachments

  • Εσπερινός 08-09-2013 Α4.pdf
    2.9 MB · Views: 234
  • 08-08-09-2013 Ηχος β΄ Εσπέρας A4 .mel
    161.2 KB · Views: 36

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
κ. Βασίλη πολλές ευχαριστίες.

Κάποιες ενστάσεις για τα παρακάτω:
1. Τροπάρια Ν' στον β' ήχο.
2. Κανόνας της Θεοτόκου άνευ ειρμών.
3. Υπερευλογημένη σε ήχο β'.
4. Αποφυγή πολλών απολυτικίων στην λειτουργία. Άλλωστε δεν προβλέπονται αύριο απολυτίκια Ναού.
5. Δεν προβλέπεται άλλο μεγαλυνάριο εκτός του "Αλλότριον".

Καλή αυριανή.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Καί στά ἀπολυτίκια, δίς τῆς ἐορτῆς καί ὄχι τό ἀντίθετο.

Ἀλλά ὁ κ. Βασίλης εἶναι ἀξιέπαινος!!!

Ἄλλωστε ἐγώ τόν παρότρυνα γι᾿ αὐτές τίς (ἑβδομαδιαῖες στό ἑξῆς) ἀναρτήσεις πού οὕτως ἤ ἄλλως ἑτοίμαζε. Προσφέρει τήν προσωπική του ἐργασία καί ὁ καθείς ἐπιλέγει.

ΥΓ. Ὁ διάλογος γιά διορθώσεις καί ἄλλες ἐπισημάνσεις εἶναι θεμιτός καί εἶναι ἀπό τά πολύ καλά καί ὠφέλιμα τοῦ φόρουμ.


 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
κ. Βασίλη πολλές ευχαριστίες.

Κάποιες ενστάσεις για τα παρακάτω:
1. Τροπάρια Ν' στον β' ήχο.
2. Κανόνας της Θεοτόκου άνευ ειρμών.
3. Υπερευλογημένη σε ήχο β'.
4. Αποφυγή πολλών απολυτικίων στην λειτουργία. Άλλωστε δεν προβλέπονται αύριο απολυτίκια Ναού.
5. Δεν προβλέπεται άλλο μεγαλυνάριο εκτός του "Αλλότριον".

Καλή αυριανή.
Αγαπητέ Δημήτρη χαίρε!!!!!!!
Εύχομαι να περνάτε στην Στοκχόλμη κατά τους πόθους σας.
Σωστές και δεκτές όλες οι πιο πάνω ενστἀσεις, και ευχαριστίες για τις υποδείξεις αλλά πρώτα ο Θεός σε επόμενη ανάρτηση θα είναι διορθωμένες.
Τα έγραψα αυτά στις αρχές Αυγούστου με το σκεπτικό πως θα κάνω έλεγχο για διορθώσεις, κάτι που δεν το έκανα, αλλά και δεν σκέφθηκα πως θα την ανέβαζα στο Ψαλτολόγιο
Στις μελλοντικές αναρτήσεις θα κάνω επανέλεγχο.
Ευχαριστώ για τις ευχές και αντεύχομαι κάθε Ευλογία
 
Top