Όμιλος Φίλων Έργου Πέτρου Λαμπαδαρίου (ΟΦΕΛΠ)

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ήθελα από καιρό να ανοίξω μια ενότητα για τον Πέτρο Λαμπαδάριο βασισμένη στο έργο που επιτελείται με μεράκι από την ομάδα του ΟΦΕΛΠ στη γνωστή σε όλους ιστοσελίδα

http://lampadariospetros.blogspot.com/

Ο σκοπός μου είναι σε αυτό το θέμα να δημιουργηθεί ένας εύχρηστος κατάλογος του υλικού που υπάρχει και θα υπάρξει στον ΟΦΕΛΠ ώστε με μια ματιά να μπορεί οποιοσδήποτε να δει τι υπάρχει. Εάν κάποιος ενδιαφέρεται να αναλάβει ανανεώνει τακτικά τον κατάλογο αυτό ας επικοινωνήσει μαζί μου με ΠΜ.

Όσοι ανεβάζουν συνδέσμους προς νέες αναρτήσεις του ΟΦΕΛΠ ας συνεχίσουν να το κάνουν στα οικεία θέματα (των εκτελεστών) και όχι σε αυτό εδώ. Οι συντονιστές μπορούν να δημιουργήσουν συνδέσμους όταν και όπου χρειάζεται στο μέλλον.

Εκτός αυτού, στη νέα ενότητα Ιστορία > Πέτρος Λαμπαδάριος ευχής έργο θα ήταν στο μέλλον να καταλογραφηθεί και όλο το υπόλοιπο υλικό (ηχητικό και κείμενα) που υπάρχει για τον Πέτρο στο Ψαλτολόγιον και αλλού.


ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ

Εωθινά

01. Ήχος Α' «Εις το Όρος» π. Βασίλειος Καπερώνης
02. Ήχος Β' «Μετα μύρων» Παναγιώτης Τζανάκος
03. Ήχος Γ΄«Της Μαγδαληνής Μαρίας» Χαράλαμπος Συμεωνίδης
04. Ήχος Δ' «Όρθρος ην βαθύς» Χρήστος Τσακίρογλου
05. Ήχος Πλ. Α' «Ω των σοφών Σου» Ζαχαρίας Καρούνης
06. Ήχος Πλ. Β' «Η όντως ειρήνη» Δημήτριος Ζαγγανάς
07. Ήχος Βαρύς «Ιδού σκοτία» Ευαγγελος Θεοδώρου
08. Ήχος Πλ. Δ' «Τα της Μαρίας» Γεώργιος Ντόβολος
09. Ήχος Πλ. Α' «Ως επ'εσχάτων» Νικόλαος Δημητρακόπουλος
10. Ήχος Πλ. Β' «Μετά την εις άδου» Νικόλαος Γιάννου
11. Ήχος Πλ. Δ' «Φανερών εαυτόν» Νικόλαος Παπαδημητρίου


...
 
P

ptz

Guest
-Ως ο βασικός διαχειριστής της ιστοσελίδας του ΟΦΕΛΠ,εκφράζοντας και όλους τους ......ΟΦΕΛΠίτες,
θέλω να ευχαριστήσω εκ καρδίας τον διαχειριστή και "ψυχή" του ψαλτολογίου κ.Δημήτρη Κουμπαρούλη,γιά την δημιουργία αυτής της ενότητας.
-Πιστεύω απολύτως πως η επαναφορά των γνησίων μελών του Διδασκάλου Πέτρου (που αποτελεί τον κορμό της σημερινής ψαλτικής),αλλά και άλλων κλασσικών μελοποιών,με αυτό τον τρόπο,δηλαδή απλή κατανοητή ερμηνεία,από απλούς και κατανοητούς ερμηνευτές,βοηθά αφ' ενός τους νεωτέρους-που είναι δυστυχώς λίγοι- στην αφομοίωση και συνέχιση της ψαλτικής τέχνης και αφ' ετέρου στην επιστροφή αυτών των γνησίων μελών στα αναλόγια.
-Και το ψαλτολόγιο,με την παγκόσμια εμβέλειά του,είναι ο κύριος αγωγός.
-Η φτωχή και μικρή ιστοσελίδα του ΟΦΕΛΠ κάποια στιγμή θα σταματήσει.Θα μείνουν όμως αυτές οι ερμηνείες.Και αυτό μετρά.
-Και πάλι ευχαριστίες.
Παν.Τζανάκος.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Κατόπιν του προβληματισμού και της πρότασής μου στο θέμα αυτό, μου υπέδειξε ο π. Μάξιμος το χώρο αυτό όπου καταχωρούνται οι ηχογραφήσεις του Πέτρου. Μέχρι τώρα δεν είχε χρειαστεί να τις αναζητήσω σαν ενότητα μελών (τις νέες αναρτήσεις τις έβλεπα από τα "Νέα Μηνύματα" και, αν ήθελα από συγκεκριμένο ερμηνευτή, μέσω της δικής του ενότητας) και χθες που έψαξα για κάτι τέτοιο δε βρήκα τον παρόντα χώρο. Ο λόγος είναι ότι έψαχνα στις ηχογραφήσεις.

Ως εκ τούτου, βρίσκω λίγο δύσχρηστη την ένταξη της ενότητας αυτής στο χώρο Ιστορία > Πέτρος Λαμπαδάριος > Όμιλος Φίλων Πέτρου Λαμπαδαρίου (ΟΦΕΛΠ), διότι στην ενότητα "Ιστορία" δεν περιμένω να δω ηχογραφήσεις ή μουσικά κείμενα.

Προτείνω, λοιπόν, να μεταφερθεί η εν λόγω ενότητα στο χώρο Ηχογραφήσεις > Μέλη, αφού είναι η κατ' εξοχήν ενότητα του forum που προβλέπεται για ηχογραφήσεις με βάση το μουσικό μέλος. Δεν ξέρω αν και πόσοι συμφωνείτε με την πρότασή μου. Εγώ την καταθέτω και θα χαρώ να ακούσω και άλλες απόψεις.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
... μου υπέδειξε ο π. Μάξιμος το χώρο αυτό όπου καταχωρούνται οι ηχογραφήσεις του Πέτρου.
Ἡ διαφορά (ὅπως ἐξήγησα) εἶναι ὅτι ἐδῶ, μᾶλλον ἐδῶ => [http://analogion.com/forum/forumdisplay.php?f=1120] στίς ἰδιαίτερες ὑποενότητες, γίνεται ἡ τελική καταχώρηση, ἀφοῦ τά θέματα ἔχουν περάσει ἀπό δύο ἤ τρεῖς ἤ καί περισσότερες ὑποενότητες (μέ μόνιμη ἀνακατεύθυνση), τῶν ἐκτελεστῶν, τῶν μελῶν, μουσικῶν κειμένων ἤ καί ἀπό τήν ἐξήγηση ἄν χρειάζεται, πού σημαίνει, ὅτι ἄν πᾶς π.χ. σέ μέλος πού σέ ἐνδιαφέρει, βλέπεις τό θέμα (μέ βελάκι). Καί κάποια στιγμή μαθαίνουμε ὅτι στήν Ιστορία > Πέτρος Λαμπαδάριος ὑπάρχει πολύ ὑλικό ἤ αὐτό πού θέλουμε ἀπό Πέτρο Λαμπαδάριο.

Τό ἐδῶ θέμα εἶναι ὁ κατάλογος, πού χρειάζεται νά συμπληρωθεῖ, ὅπως ζητάει ὁ Διαχειριστής, ἀφοῦ κάποιες ἀναρτήσεις τοῦ ΟΦΕΛΠ δέν ἔχουν παρουσιαστεῖ στό Ψ. Ἀλλά βλέπω ὅτι ἡ ἐν λόγω ἱστοσελίδα (http://lampadariospetros.blogspot.gr/) ἔχει Αρχειοθήκη ἄν κατεβεῖτε τή σελίδα πρός τά κάτω (κατά ἔτος καί μῆνα).


 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ἡ διαφορά (ὅπως ἐξήγησα) εἶναι ὅτι ἐδῶ, μᾶλλον ἐδῶ => [http://analogion.com/forum/forumdisplay.php?f=1120] στίς ἰδιαίτερες ὑποενότητες, γίνεται ἡ τελική καταχώρηση, ἀφοῦ τά θέματα ἔχουν περάσει ἀπό δύο ἤ τρεῖς ἤ καί περισσότερες ὑποενότητες (μέ μόνιμη ἀνακατεύθυνση), τῶν ἐκτελεστῶν, τῶν μελῶν, μουσικῶν κειμένων ἤ καί ἀπό τήν ἐξήγηση ἄν χρειάζεται, πού σημαίνει, ὅτι ἄν πᾶς π.χ. σέ μέλος πού σέ ἐνδιαφέρει, βλέπεις τό θέμα (μέ βελάκι). Καί κάποια στιγμή μαθαίνουμε ὅτι στήν Ιστορία > Πέτρος Λαμπαδάριος ὑπάρχει πολύ ὑλικό ἤ αὐτό πού θέλουμε ἀπό Πέτρο Λαμπαδάριο.

Τό ἐδῶ θέμα εἶναι ὁ κατάλογος, πού χρειάζεται νά συμπληρωθεῖ, ὅπως ζητάει ὁ Διαχειριστής, ἀφοῦ κάποιες ἀναρτήσεις τοῦ ΟΦΕΛΠ δέν ἔχουν παρουσιαστεῖ στό Ψ. Ἀλλά βλέπω ὅτι ἡ ἐν λόγω ἱστοσελίδα (http://lampadariospetros.blogspot.gr/) ἔχει Αρχειοθήκη ἄν κατεβεῖτε τή σελίδα πρός τά κάτω (κατά ἔτος καί μῆνα).


Πιστεύω πως σωστότερη δουλειά γίνεται με τις ήδη υπάρχουσες υποενότητες τις ενότητας αυτής, αφού περιλαμβάνουν ομαδοποιημένες τις ομοειδείς συνθέσεις του Πέτρου.

Δεν ξέρω αν είναι σκόπιμο να μπει παραπομπή για τον αναζητητή της ιστορίας και ο αναζητητής των ηχογραφήσεων των μελών αυτών να δυσκολεύεται να τα βρει ομαδοποιημένα. Εγώ προτείνω η ενότητα αυτή να μεταφερθεί ως έχει στα μέλη, και ας υπάρχουν τα ίδια θέματα και στις άλλες κατηγορίες μελών κατά λειτουργική θέση. Αυτό διότι πρόκειται κυρίως περί ηχογραφήσεων.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

1ον. Ἕνα μήνυμα μέ πρόταση πρός τόν ΟΦΕΛΠ μεταφέρθηκε στό θέμα: Ιστολόγιο με θέμα τον Πέτρο Λαμπαδάριο.

2ον. Ἐγώ ἀπάντησα ἐπί τῆς πληροφορίας γιά τό ποῦ «καταχωρούνται οι ηχογραφήσεις του Πέτρου». Τό ὅτι ἡ ἑνότητα «Πέτρος Λαμπαδάριος» (πού ἔχει καί ἱστορικά θέματα) μπορεῖ νά βρίσκεται καί στήν Ιστορία καί στίς Ηχογραφἠσεις αὐτό εἶναι εὔκολο (ὅπως μέ τό Υλικό για αρχαρίους, πού βρίσκεται καί στίς Ηχογραφήσεις καί στά Μουσικά κείμενα).

 

1ον. Ἕνα μήνυμα μέ πρόταση πρός τόν ΟΦΕΛΠ μεταφέρθηκε στό θέμα: Ιστολόγιο με θέμα τον Πέτρο Λαμπαδάριο.

2ον. Ἐγώ ἀπάντησα ἐπί τῆς πληροφορίας γιά τό ποῦ «καταχωρούνται οι ηχογραφήσεις του Πέτρου». Τό ὅτι ἡ ἑνότητα «Πέτρος Λαμπαδάριος» (πού ἔχει καί ἱστορικά θέματα) μπορεῖ νά βρίσκεται καί στήν Ιστορία καί στίς Ηχογραφἠσεις αὐτό εἶναι εὔκολο (ὅπως μέ τό Υλικό για αρχαρίους, πού βρίσκεται καί στίς Ηχογραφήσεις καί στά Μουσικά κείμενα).


Ακριβώς πάτερ!
Νομίζω μια υποενότητα στις ηχογραφήσεις που να λέει ΟΦΕΛΠ !
Ευλογείτε.
 
Top