Ήχος τέταρτος

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Και παλι απο τις ηχογραφησεις που μου εχει δωσει ο φιλος Πρωτοψαλτης του Ιερου Μητροπολιτικου Ναου Ευαγγελιστριας Σπαρτης Παναγιωτης Τζανακος ,
επισυναπτω αποσπασματα Ορθρου & Θειας Λειτουργιας Κυριακης Δου ηχου .
Ψαλλει ο αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης Της Μ.Ε. Θρασυβουλος Στανιτσας.
Καλη Ακροαση .
 

Attachments

  • 01=2'31''= καθίσματα Δ ηχου.mp3
    2.3 MB · Views: 714
  • 02=2'49''= Αναβαθμοί-κανών Δ ηχου.mp3
    2.6 MB · Views: 635
  • 03=2'27''= πασπναριο-αίνοι Δ ηχου.mp3
    2.2 MB · Views: 641
  • 04=3'45''= δυναμις ηχ.δ (φεραχνακ).mp3
    882.8 KB · Views: 519
  • 05=6'51''= Xερβικόν Δ ήχου.mp3
    6.3 MB · Views: 673
  • 06=2'55''= Αξιον εστίν Δ λέγετος.mp3
    2.7 MB · Views: 661
  • 07=3'13''= κοινωνικόν Αινείτε Αγια.mp3
    2.9 MB · Views: 787
Και παλι ευχαριστουμε κυρ-Βαγγελη για τις ηχογραφησεις του ΑΡΧΟΝΤΑ! Μηπως υπαρχουν ηχογραφησεις Ορθρου Χριστουγεννων απο τον Αγιο Δημητριο ?
 
Κυρ Βαγγελη απο οτι παρατηρησα λειπουν τα εωθινα δοξαστικα απο ολους τους ηχους που ανεβηκαν μεχρι τωρα... μηπως υπαρχουν καπου ωστε να ολοκληρωθουν ολα τα βασικα;
 
Και παλι ευχαριστουμε κυρ-Βαγγελη για τις ηχογραφησεις του ΑΡΧΟΝΤΑ! Μηπως υπαρχουν ηχογραφησεις Ορθρου Χριστουγεννων απο τον Αγιο Δημητριο ?

Εχω καμει παλαιωτερα 2004 & 2005 δυο εκπομπες οπου ψαλλει ο Στανιτσας και μαλιστα στην Πολη . Εχω και απο Αγιο Δημητριο . Καποια στιγμη θα ανεβασω καποια , αλλα γυρω στα Χριστουγεννα .
 
Κυρ Βαγγελη απο οτι παρατηρησα λειπουν τα εωθινα δοξαστικα απο ολους τους ηχους που ανεβηκαν μεχρι τωρα... μηπως υπαρχουν καπου ωστε να ολοκληρωθουν ολα τα βασικα;

Οι ηχογραφησεις που εχω του κ. Τζανακου δεν περιεχουν τα Εωθινα . Οταν τελειωσω με τους ηχους , θα τα ανεβασω απο δικες μου ηχογραφησεις , μετα δοξολογιες , μετα Δυναμις κλπ . Εκτος και αν καποιος αλλος τα ανεβασει εν τω μεταξυ .
 
Ευχαριστούμε πολύ και τους δύο για τις ωραίες ηχογραφήσεις. Συνεχίστε να ανεβάζετε ακάθεκτος τα του κ.Τζανάκου !! :wink:

NB. Νομίζω πως τουλάχιστον στην προκειμένη περίπτωση (ήχ. Δ΄) τα μέλη δεν προέρχονται από την ίδια ακολουθία. Το Χερβ για παράδειγμα είναι σαφώς παλαιότερο των υπολοίπων ύμνων. Όπως και να᾽χει, Στανίτσας είν᾽αυτός. Το κάθε τι έχει την αξία του!!
 
Ήχος τέταρτος από τον Άρχοντα Θρ. Στανίτσα.

  • χερουβικό σε άγια
  • κύριε ελέησον
  • αγαπήσω σε
  • έλεον ειρήνης
  • και μετά του πνεύματος Σου
  • έχομεν προς τον Κύριον
  • Άξιον και δίκαιον
  • Άγιος άγιος Κύριος Σαββαώθ
  • Αμήν
  • Αμήν
  • Σε υμνούμεν

ΥΓ. Όποιος καλός φίλος γνωρίζει :confused: να χειρίζεται το Mp3DirectCut ας μου στείλει σε πμ οδηγίες χρήσης για να τεμαχίσω το επισυναπτόμενο αρχείο, ευχαριστώ. :wink:
 

Attachments

  • Θ.ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΗΧ.Δ' (ΑΠΟ ΧΕΡΟΥΒΙΚΟ).mp3
    15.7 MB · Views: 151
Ανατρίχιασα μ'αυτό το Τριάδι.. και μ'ολο το Χερουβικό!!! Απίστευτος...και να σκεφτουμε τι μηχανήματα της πλάκας γράφανε τότε καταλαβαίνουμε τι <<μεγαθήριο>> ήταν..
 
Ήχος τέταρτος από τον Άρχοντα Θρ. Στανίτσα.


ΥΓ. Όποιος καλός φίλος γνωρίζει :confused: να χειρίζεται το Mp3DirectCut ας μου στείλει σε πμ οδηγίες χρήσης για να τεμαχίσω το επισυναπτόμενο αρχείο, ευχαριστώ. :wink:

To μαθα το Mp3DirectCut (τα βασικά!) και τεμάχισα το επισυναπτόμενο αρχείο για ευχερέστερη εύρεση κάθε μέλους..
 

Attachments

  • Theia Leitourgia hxos D' Xeroybiko agia.mp3
    8.5 MB · Views: 44
  • Theia Leitourgia hxos D' kyrie eleison.mp3
    1.2 MB · Views: 40
  • Theia Leitourgia hxos D' agapiso se.mp3
    662.1 KB · Views: 36
  • Theia Leitourgia hxos D' eleon eirinis mexri aksion kai dikaion.mp3
    1.2 MB · Views: 36
  • Theia Leitourgia hxos D' Agios Kyrios Sabbaoth.mp3
    1.3 MB · Views: 38
  • Theia Leitourgia hxos D' Amin-Se ymnoumen.mp3
    2.8 MB · Views: 34
Back
Top