Ήχος κατά τη σύμπτωση Κυριακής και Δεσποτικής/Θεομητορικής Εορτής

Εύχομαι καλή Παναγιά σε όλους!

Έχω την εξής απορία: με παράδειγμα την προσεχή Κυριακή, θα ήθελα να ρωτήσω τους αγαπητούς ειδήμονες (από τους οποίους έχω μάθει πραγματικά πάρα πολλά πράγματα) τι ήχο θα προτιμούσαν, σύμφωνα με την παράδοση, αν συνέπεφταν Κυριακή και Δεσποτική/Θεομητορική εορτή (δοξολογία, χερουβικό, κοινωνικό);

Όσο κι αν έχω σκαλίσει τα περί τυπικού θέματα στο Ψ, δεν έχω βρει κάποια συγκεκριμένη αναφορά.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

chryslago

Member
Για την προσεχή Κυριακή θα μπορούσαν να προτιμηθούν Χερουβικό και λειτουργικά Α' ήχου (λόγω της Θ΄ ωδής στο Εξαιρέτως) και Κοινωνικόν Ποτήριον σωτηρίου σε ήχο βαρύ είτε του Μπερεκέτου είτε του Γρηγορίου και μάλιστα να ειπωθεί και με άνεση λόγω του πλήθους των ανθρώπων που θα κοινωνήσουν.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Να κάνω κ εγώ μια πρόταση: έχω αποφασίσει να βάλω βαρύ. Στο Εξαιρέτως νομίζω ταιριάζει το "Άι γενεαί πασαι" που υπάρχει στη Θ. Λειτουργία Νεκταρίου Μοναχού. Είναι βεβαίως σε ήχο Α, ωστόσο κάνει 2 καταλήξεις σε ζω χαμηλό και μια σε ζω ψηλό (διατονικό).
Το βαραίνει το πράγμα δηλαδή...
 
Εν τέλει, ο Ιερέας ζήτησε Πρώτο γιατί φοβήθηκε ότι ο Βαρύς δε θα είναι αρκετά πανηγυρικός.

Τσάμπα η συζήτηση... :ROFLMAO:
 
Top