Ήχος Καμπάνας

Κάποιες ακόμη πένθιμες μελωδίες. Ζητώ συγγνώμη που δεν τις ανεβάζω όλες σε ένα ομαδοποιημένο μήνυμα, αλλά μου βγάζει κάποιο σφάλμα στο ανέβασμα.
 

Attachments

  • Άγ. Θεράποντας Κάτω Τούμπας Θεσσαλονίκης - Πένθιμο Μ. Παρασκευής.wma
    10.1 MB · Views: 117
  • Πένθιμο -χειροκίνητα.mp3
    9.1 MB · Views: 116

ΑΝΑΣΤΑΣΗΣG7

Αναγνώστης Αναστάσιος Φετάνης
Τον Αλέξανδρο-Αθανάσιο (παλιά ήθελε να τον φωνάζουν Αλέξανδρο, τελευταία προτιμά το Αθανάσιος) που χτυπά τις καμπάνες σε όλα τα πανηγύρια της Αττικής τον έχετε γνωρίσει;

Είναι ένα παιδί γύρω στα 25 που γυρνά τα μοναστήρια και μαθαίνει χτυπήματα καμπάνας. Έχει εντοπίσει όλες τις εκκλησίες της Αττικής που δεν έχουν ηλεκτρικές καμπάνες και βρίσκεται πάντα σε όλα τα πανηγύρια να χτυπάει τις καμπάνες. Αν έχετε δει ποτέ κάποιο νεαρό να χτυπάει καμπάνες σε πανηγύρι, σίγουρα αυτός θα ήταν. Ξέρω ότι ακολουθεί συχνά (τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα) και τον Μητροπολίτη Μεσογαίας στα διάφορα τοπικά πανηγύρια.

Μου έλεγε τις προάλλες πόσο είχε στεναχωρηθεί όταν τοποθετήθηκαν ηλεκτρικές καμπάνες στην Παναγία Μυρτιδιώτισσα Αλίμου. Είχε προηγουμένως παρακαλέσει το μητροπολίτη να μην το επιτρέψει, καθώς ήταν η τελευταία εκκλησία της μητρόπολης με χειροκίνητες καμπάνες.

Ο Αθανάσιος είναι φίλος μου ! Τον τελευταίο καιρό έχει βελτιωθεί πολύ στα χτυπήματα , αλλά τον κυνηγάει συνέχεια ένα παληκάρι , Πέτρος στο όνομα , που όταν χτυπάνε μαζί τις καμπάνες είναι σκέτη καταστροφή .
 
Πολύ ωραίο θέμα. Και μερικές μελωδίες είναι καταπληκτικές στο άκουσμα.
Μήπως υπάρχει κάποιο εγχειρίδιο στα ελληνικά που να περιγράφει αναλυτικά τις διάφορες μελωδίες με μονοκάμπανο, δικάμπανο, κτλ; Θα ήταν πολύ χρήσιμο. Ευχαριστώ!
 
Παρεμπιπτόντως, στη Ρωσία υπάρχει μέχρι και σχολή καμπάνας για την εκμάθηση της κωδωνοκρουσίας.

https://www.youtube.com/watch?v=yaFU7uz3xuk&feature=youtube_gdata_player
Ξαναθυμίζω το σύνδεσμο http://http://proskynitis.blogspot.gr/2010/06/blog-post_3983.html που περιέχει μια τεράστια συλλογή ηχογραφημένων κωδωνοκρουσιών από τη Ρωσία, μιας και ανανεώθηκε και εμπλουτίστηκε από πέρυσι.Μακάρι να υπήρχε κάτι παρόμοιο από Ελλάδα. Στα ελληνικά δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο εγχειρίδιο που να αναφέρεται στις κωδωνοκρουσίες. Ένας καλός αγιορείτης καμπανάρης θα βοηθούσε, αλλά κι αυτοί σπανίζουν. Όποιο μέλος του Ψαλτολογίου γνωρίζει κάτι παραπάνω, ας μας δώσει τα φώτα του. Υπάρχει στη Ρωσία τυπικό κωδωνοκρουσιών, το οποίο και παραθέτω, όπως και μια εγκύκλιο της μητροπόλεως Χαλκίδας για το θέμα των κωδωνοκρουσιών.
 

Attachments

  • typikon-bellringing.pdf
    286.4 KB · Views: 95
  • Egkyklios 67.pdf
    134.6 KB · Views: 76
Last edited:
Και μιας και επανήλθε το θέμα των κωδωνοκρουσιών, να παραθέσω τις μελωδίες από τις καμπάνες της εκκλησίας του χωριού μου. Πρόκειται για τρικάμπανο. Ηλεκτρονικές βέβαια. Μακάρι να είχα να σας παραθέσω και χειροκίνητες κωδωνοκρουσίες...Και πάλι ζητώ συγνώμη που δεν τις ανεβάζω όλες σε ένα ενιαίο μήνυμα αλλά μου βγάζει σφάλμα, αν και το μέγεθος των αρχείων δεν είναι μεγαλύτερο από το επιτρεπόμενο.
 

Attachments

  • 1) Εσπερινός (διπλοκάμπανο).wma
    1.7 MB · Views: 117
  • 2) Μονοκάμπανο.mp3
    1.3 MB · Views: 160
  • 3) Εσπερινός αγιορείτικος τρικάμπανο.mp3
    2 MB · Views: 157
  • 4) Δοξολογία Πανηγυρική.mp3
    5.2 MB · Views: 246
...
 

Attachments

  • 1. ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ.mp3
    1.1 MB · Views: 194
  • 2. ΟΡΘΡΟΣ.wma
    1.3 MB · Views: 99
  • 3. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ.wma
    1.5 MB · Views: 86
  • 4. ΤΑΛΑΝΤΟ.mp3
    698.6 KB · Views: 170
  • 5. ΧΑΡΜΟΣΥΝΟ.wma
    2.2 MB · Views: 119
  • 6. ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ.wma
    1.6 MB · Views: 106
  • 7. ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ.mp3
    1.4 MB · Views: 137
  • 8. ΠΕΝΘΙΜΟ..mp3
    3.9 MB · Views: 120
Και τέλος:
 

Attachments

  • 9) Εσπερινός 3κάμπανο.mp3
    587.3 KB · Views: 90
  • 10) Εσπερ. Αγιορ. 2 καμπ.mp3
    637.3 KB · Views: 114
  • 11) Πένθιμο 1 καμπάνα.mp3
    596 KB · Views: 74
  • 12) Εσπερινός 2 καμπ..mp3
    717.2 KB · Views: 95

ΑΝΑΣΤΑΣΗΣG7

Αναγνώστης Αναστάσιος Φετάνης
Πριν από ένα έτος , μετά τον εσπερινό των Αγίων Αναργύρων Αμαρουσίου , ο σεβαστός πατέρας Νεκτάριος (nektar) είχε ζητήσει από τον Αθανάσιο-Αλέξανδρο που αναφέρεται στα προηγούμενα μηνύματα και εμένα να συντάξουμε μία λίστα με εκκλησίες που έχουν χειροκίνητες καμπάνες . Η λίστα είναι βέβαια σχετικά μικρή καθώς περιορίζεται στον νομό Αττικής , αλλά και γιατί η βοήθεια που πρόσφερε ο Αλέξανδρος , αν και γνωρίζει αρκετές εκκλησίες με χειροκίνητες καμπάνες , ήταν ελάχιστη . :(
 

Attachments

  • εκκλησιες.txt
    2.5 KB · Views: 48
Σας παραθέτω κάποιες ακόμα μελωδίες καμπανών, είναι όλες οι μελωδίες από την νεοσύστατη Ιερά Μονή Αγίας Σκέπης & Αγίας Παρασκευής Ν. Βύσσας Έβρου κατά τη Δοξολογία των Χριστουγέννων από 30'' η καθεμιά, και οι υπόλοιπες από το χωριό μου, τις Καστανιές του Έβρου. Με την ευκαιρία να συστηθώ στα μέλη του forum, Στέφανος Παπαλαμπίδης λέγομαι, δεν φρόντισα να βάλω ολόκληρο το όνομά μου.
 

Attachments

  • Όλες οι μελωδίες από τις καμπάνες της Ιεράς Μονής Αγίας Σκέπης & Αγίας Παρασκευής Ν. Βύσσας.mp3
    5 MB · Views: 91
  • 01-01-2015 [b] Καμπάνες κατά τις καταβασίες της Πρωτοχρονιάς.mp3
    2.1 MB · Views: 83
  • 01-01-2015 [d] Δοξολογία επί τω νέω έτι.mp3
    2.8 MB · Views: 59
  • 06-01-2015 [b] Καταβασίες Θεοφανείων.mp3
    2.1 MB · Views: 94
  • 06-01-2015 [c] Καμπάνες κατά τη Δοξολογία των Θεοφανείων.mp3
    2.6 MB · Views: 50
  • 25-12-2014 [c] Καμπάνες κατά τη Δοξολογία των Χριστουγέννων..mp3
    2.6 MB · Views: 57
  • 27-12-2014 [d] Χειροκίνητη κωδωνοκρουσία στην Ιερά Μονή Αγίας Σκέπης & Αγίας Παρασκευής Ν. Βύσσα.mp3
    2.1 MB · Views: 52
  • 28-12-2014 [c].mp3
    2.6 MB · Views: 46

Attachments

  • Χριστούγεννα 2014 - Αγία Σκέπη & Αγία Παρασκευή Ν. Βύσσα.mp3
    2 MB · Views: 42
  • Χριστούγεννα 2014 - Πανηγυρική κωδωνοκρουσία - Αγία Σκέπη & Αγία Παρασκευή Ν. Βύσσας.mp3
    3.3 MB · Views: 42
  • Χριστούγεννα 2014 - Χαρμόσυνη κωδωνοκρουσία - Αγία Σκέπη & Αγία Παρασκευή Ν. Βύσσας.mp3
    2 MB · Views: 28
Top