[Ερώτηση] Ήχος Δοξολογίας Μ. Παρασκευής (Όρθρου Μ. Σαββάτου)

gdalagelis

Νέο μέλος
Ποιος είναι ο παραδοσιακός ήχος της Δοξολογίας του Όρθρου το Μ. Σαββάτου;
Από μικρός την έμαθα στον Πλ. β' , (Δόξα...Την σήμερον μυστικώς...) αλλά βλέπω σε μερικά βιβλία έχουν του β' (Και νυν...Υπερευλογημένη...)

Ευχαριστώ,
Ευλογημένο Μεγαλοβδόμαδο σε όλους
Γιώργος Δ.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Ποιος είναι ο παραδοσιακός ήχος της Δοξολογίας του Όρθρου το Μ. Σαββάτου;
Από μικρός την έμαθα στον Πλ. β' , (Δόξα...Την σήμερον μυστικώς...) αλλά βλέπω σε μερικά βιβλία έχουν του β' (Και νυν...Υπερευλογημένη...)

Ευχαριστώ,
Ευλογημένο Μεγαλοβδόμαδο σε όλους
Γιώργος Δ.

Η Παραδοση δεν αποτυπωνεται στα βιβλια.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Η Παραδοση δεν αποτυπωνεται στα βιβλια.

Σύμφωνοι...! Από εκεί και μετά, η Παράδοση που ακολουθείτε εσείς [εκτός βιβλίων] στο εν λόγω θέμα ποιά είναι;

κι εγώ θα ήθελα να μάθω από κάποιον με την εμπειρία σας...
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Ποιος είναι ο παραδοσιακός ήχος της Δοξολογίας του Όρθρου το Μ. Σαββάτου;
Από μικρός την έμαθα στον Πλ. β' , (Δόξα...Την σήμερον μυστικώς...) αλλά βλέπω σε μερικά βιβλία έχουν του β' (Και νυν...Υπερευλογημένη...)

Ευχαριστώ,
Ευλογημένο Μεγαλοβδόμαδο σε όλους
Γιώργος Δ.


Πολύ καλή ερώτηση! Και εγώ προσωπικά ακολουθώ τον ήχο του δοξαστικού και λεω δοξολογία σε πλ Β(συγκεκριμένα Μανουήλ Πρωτοψάλτου). Σωστή και η παρατήρηση σου οτι σε μερικά βιβλία την έχουν σε Β. Για πιο λόγο γίνεται αυτό?
Μήπως είμαστε λάθος που ακολουθούμε τον ήχο του δοξαστικού?
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Σύμφωνοι...! Από εκεί και μετά, η Παράδοση που ακολουθείτε εσείς [εκτός βιβλίων] στο εν λόγω θέμα ποιά είναι;

κι εγώ θα ήθελα να μάθω από κάποιον με την εμπειρία σας...

Eφ' οσον δεν προκειται για ημερα Κυριακη η Δοξολογια ψαλλεται στον ηχο του Δοξαστικου. Αυτο επιτασσει η παραδοση και η εκκλησιαστικη ταξη.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Ποιος είναι ο παραδοσιακός ήχος της Δοξολογίας του Όρθρου το Μ. Σαββάτου;
Από μικρός την έμαθα στον Πλ. β' , (Δόξα...Την σήμερον μυστικώς...) αλλά βλέπω σε μερικά βιβλία έχουν του β' (Και νυν...Υπερευλογημένη...)

Ευχαριστώ,
Ευλογημένο Μεγαλοβδόμαδο σε όλους
Γιώργος Δ.

Γιώργο,

Αν θυμάσαι, όπως σου έχω πει και άλλοτε: ο καθ' ένας ΚΑΝΕΙ ό,τι θέλει και ΛΕΕΙ ό,τι θέλει, και μετά σου λέει ότι είναι η ΠΑΡΑΔΟΣΗ!

Λοιπόν: σύμφωνα με το άγραφο τυπικό, η Δοξολογία ακολουθεί το Δοξαστικό (και όχι το "Και νυν", με εξαιρέσεις τα Χριστούγεννα και Θεοφάνεια) όταν ΔΕΝ ψαίλνετε Εωθινόν. Εφ' όσον το Δοξαστικό του Μ. Σαββάτου είναι στον ήχο πλ. β΄, η Δοξολογία θα είναι στον ίδιο ήχο. Το μαρτυρεί και ο Βουδούρης στον τόμο της Μεγάλης Εβδομάδος.

Απόστολος
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Τον πρώτο χρόνο της ... υπαρχοντο-πρωτοψαλτίας μου:D μου έθεσαν χρονικό περιορισμό ως προς την έξοδο του επιταφίου για συνάντηση (ραντεβού:D) με την άλλη ενορία.
Άπειρος καθώς ήμουν (αρχίσαμε και λίγο νωρίτερα) έπεσα έξω στο χρονοδιάγραμμα και μου λέει ο ιερέας: «Νίκο, έχουμε πολύ χρόνο ακόμα... τί θα κάνουμε;»
Μήν ανησυχείτε πάτερ, θα καλύψουμε τον χρόνο... απάντησα.
Και ψάλαμε με άνεση την αργή δοξολογία σε πλ. β' του Βιολάκη.... :D
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Γιώργο,
Αν θυμάσαι, όπως σου έχω πει και άλλοτε: ο καθ' ένας ΑΝΕΙ ό,τι θέλει και ΛΕΕΙ ό,τι θέλει, και μετά σου λέει ότι είναι η ΠΑΡΑΔΟΣΗ!
Λοιπόν: σύμφωνα με το άγραφο τυπικό, η Δοξολογία ακολουθεί το Δοξαστικό (και όχι το "Και νυν", με εξαιρέσεις τα Χριστούγεννα και Θεοφάνεια) όταν ΔΕΝ ψαίλνετε Εωθινόν. Εφ' όσον το Δοξαστικό του Μ. Σαββάτου είναι στον ήχο πλ. β΄, η Δοξολογία θα είναι στον ίδιο ήχο. Το μαρτυρεί και ο Βουδούρης στον τόμο της Μεγάλης Εβδομάδος.
Απόστολος

Μη ξεχνάμε ότι σύμφωνα με το τυπικό, μετά τη δοξολογία ακολουθεί το αργό ασματικό «Άγιος ο Θεός» σε νενανώ, οπότε δεν είναι δυνατόν να ψαλεί η δοξολογία σε άλλον ήχο εκτός του πλ. Β', άσχετα αν για λόγους οικονομίας δυνάμεων ... τραγουδάνε αυτοσχέδιοι χοροί στίχους των εγκωμίων:(.
 

gdalagelis

Νέο μέλος
Ένα μεγάλο ευχαριστώ όλους σας για τις ενημερωτικές απαντήσεις.
Θα πούμε λοιπόν πλ' β', Μανουήλ, ή Βιολάκη, ανάλογα με το χρόνο και την όρεξη!

Καλή δύναμη και ευλογημένη Μεγάλη Εβδομάδα σε όλους.
Γιώργος Δαλαγγέλης
Φιλαδέλφεια, ΗΠΑ
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το '61, πάντως, στο Πατριαρχείο είπανε αυτή τη Δοξολογία, τη σύντομη του πλ. β'. Η ηχογράφηση εδώ.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Λοιπόν: σύμφωνα με το άγραφο τυπικό, η Δοξολογία ακολουθεί το Δοξαστικό (και όχι το "Και νυν", με εξαιρέσεις τα Χριστούγεννα και Θεοφάνεια) όταν ΔΕΝ ψαίλνετε Εωθινόν.
Σύμφωνα με το έγγραφο τυπικό όμως τι γίνεται; Το θέμα είχε συζητηθεί και αλλού όσον αφορά στην γενικότερη τακτική (δεν βρίσκω τη συζήτηση), όπου είχα ανεβάσει δύο σημεία όπου ο Βιολάκης στο ΤΜΕ αναφέρει ρητώς ότι είτε είναι Κυριακή είτε όχι, η δοξολογία ψάλλεται πάντοτε στον ήχο του Δοξαστικού.

Συμφωνώ με αυτό:
Αν θυμάσαι, όπως σου έχω πει και άλλοτε: ο καθ' ένας ΚΑΝΕΙ ό,τι θέλει και ΛΕΕΙ ό,τι θέλει...
αλλά διαφωνώ με αυτό:
...και μετά σου λέει ότι είναι η ΠΑΡΑΔΟΣΗ!
Όταν κάποιος (Βιολάκης) το αναφέρει ως μη ώφειλε (διότι πρόκειται για τυπικό, δεν θα ήταν αναγκαία μία τέτοια αναφορά) και μάλιστα υποθέτοντας ότι καταγράφει την (τότε έστω) πατριαρχική παράδοση και κάποιος το ακολουθεί, δεν το ονομάζει έτσι επειδή το κάνει ο ίδιος, αλλά επειδή κάπου προβλέπεται.

Εν ολίγοις, no problem με την κάθε άποψη και παράδοση, αλλά χαλαρά με τους αφορισμούς.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Όταν κάποιος (Βιολάκης) το αναφέρει ως μη ώφειλε (διότι πρόκειται για τυπικό, δεν θα ήταν αναγκαία μία τέτοια αναφορά) και μάλιστα υποθέτοντας ότι καταγράφει την (τότε έστω) πατριαρχική παράδοση και κάποιος το ακολουθεί, δεν το ονομάζει έτσι επειδή το κάνει ο ίδιος, αλλά επειδή κάπου προβλέπεται.

Εν ολίγοις, no problem με την κάθε άποψη και παράδοση, αλλά χαλαρά με τους αφορισμούς.

Εγώ, Χρίστω, δεν έθηξα τον Βιολάκη. Εγώ εννοούσα όλους τους άλλους (ιερείς, ψάλτες, κλπ.) που λένε και κάνουνε ό,τι θέλουνε, και μετά σου λένε, "Ναι, ναι, ΕΤΣΙ κάνουνε στο Πατριαρχείο..." ή, "ΕΤΣΙ πρέπει να λέγετε αυτό..." και κάτι παρόμοια... χωρίς, βέβαια, να έχουν στοιχεία είτε και γνώσεις.

Απόστολος
 
Top