Ήδη βάπτεται κάλαμος... - Πέτρου Λαμπαδαρίου [ερμηνεία: Δημ. Νεραντζής]

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
ΟΦΕΛΠ
http://lampadariospetros.blogspot.gr/2013/05/1987.html
Αναρτούμε μία σπάνια και διαφορετική ερμηνεία του Και νύν "Ηδη βάπτεται κάλαμος...." στο σύντομο μέλος του Διδασκάλου Πέτρου.
Προέρχεται από εκδήλωση που έγινε την 10-4-1987,στον ιστορικό Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Βροντάδου Χίου και μεταδόθηκε απευθείας τότε από το ραδιόφωνο της ΕΡΤ.
Το ερμηνεύει ο Πρωτοψάλτης κ.Δημήτριος Νεραντζής.
Η όλη εκδήλωση αφορούσε το έργο του συνθέτη Μιχάλη Αδάμη "Βυζαντινά πάθη".
Παραθέτουμε και σχετικό φωτογραφικό υλικό του ψηφιακού δίσκου.
Ευχαριστούμε τον φίλο και μέλος του ΟΦΕΛΠ κ.Γεώργιο Ντόβολο,γιά την παραχώρηση αυτής της σπάνιας ηχογράφησης.

 
Last edited by a moderator:

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Ευχαριστούμε για την ηχογράφηση...

Λίαν επίκαιροι οι δύο πρώτοι στίχοι του τροπαρίου

«Ἤδη βάπτεται κάλαμος ἀποφάσεως παρὰ κριτῶν ἀδίκων»

Πιο επίκαιροι από ποτέ.
 

andreas

Ανδρέας Πετράκης
Ω ρε έλξεις και "κακό" ο Άρχοντας!!! Αντιπαραδοσιακή και αυτή η Ερμηνεία (εννοείται με κεφαλαίο Ε) δηλαδή;;;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ω ρε έλξεις και "κακό" ο Άρχοντας!!! Αντιπαραδοσιακή και αυτή η Ερμηνεία (εννοείται με κεφαλαίο Ε) δηλαδή;;;


Ναι, ναι, και μάλλον ᾽᾽απρόσεκτη᾽᾽....στο ᾽δι᾽ εμέ᾽...
 
Last edited:

andreas

Ανδρέας Πετράκης
Όλοι μας νομίζω κάνουμε λάθη... Και δεν ωφελεί κανέναν νομίζω να κολλάμε σε ένα σημείο...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Όλοι μας νομίζω κάνουμε λάθη... Και δεν ωφελεί κανέναν νομίζω να κολλάμε σε ένα σημείο...

Υπάρχει κάτι ᾽᾽απρὀσεκτο᾽᾽ εκεί;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Η χορωδία του σωματείου ιεροψαλτών Χίου του κάνει ίσο; Όχι τίποτα άλλο, αλλά καλύτερα θα ήταν... να μην του έκανε.
 

andreas

Ανδρέας Πετράκης
Ναι, ναι, και μάλλον ᾽᾽απρόσκετη᾽᾽....στο ᾽δι᾽ εμέ᾽...






Δεν κατάλαβα καλά την απάντηση,με συγχωρείς... Ας σβήσουν οι διαχειριστές το δεύτερο μήνυμα...
 

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Ποιός έβαλε αυτές τις καμπάνες από πίσω; Είναι τόσο όμορφη η ερμηνεία αυτή και από την άλλη είναι τόσο ενοχλητικό να ακούς τις καμπάνες κάθε 5 δευτερόλεπτα.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Και οι καμπάνες και το ισοκράτημα πρέπει να προβλέπονται στη μορφή αυτή από το ορατόριο του Μιχάλη Αδάμη, αφού ακούγονται και στις εκτελέσεις αυτές. Η διαφορά είναι ότι στο θέμα αυτό ο Νεραντζής ψάλλει το μέλος ως μονωδός ενώ στις παλαιές εκτελέσεις έψαλλε χορός.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Λίαν επίκαιροι οι δύο πρώτοι στίχοι του τροπαρίου

«Ἤδη βάπτεται κάλαμος ἀποφάσεως παρὰ κριτῶν ἀδίκων»

Πιο επίκαιροι από ποτέ.

Eμένα μου φάνηκε πιο επίκαιρος ο τελευταίος:
«ἀγαθέ Κύριε, δόξα Σοι»
 
Top