Έχει κανείς πρόβλημα με το μαζικό κατέβασμα επισυνάψεων;

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Πρόσφατα κάποιο μέλος με ειδοποίησε οτι όταν προσπαθεί να κατεβάσει μαζικά επισυνάψεις (πολλές μαζί) τον αποσυνδέει ο διακομιστής (server) και επίσης οτι θα προτιμούσε να ανακοινώνονται οι επισυνάψεις με code tags αντί σαν συνημμένα αρχεία. Του είπα οτι το δεύτερο είναι αδύνατο να επιβληθεί αλλά έχετέ το υπόψην σας. Πάντως εάν και άλλοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα οπου ο διακομιστής του φόρουμ καταρρέει (server crash) πείτε μου για να ξέρω.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Καλά, σε τι δηλαδή θα εξυπηρετήσει να βάζουμε το download link σε code tag;; Αφού το αρχείο που ανεβαίνει έχει την ίδια θέση στο server και είτε το τραβήξεις με κλικ στο download link ενός code tag είτε από την επισύναψη αρχείων κάτω από το μήνυμα, είναι το ίδιο και το αυτό. Χώρια που όταν χρησιμοποιείς download manager δεν κάνεις κάπου κλικ, απλώς του λες να κατεβάσει τα mp3 links της σελίδας που επιλέγεις. Ακόμα κι αν καταρρεύσει, το ξαναρχίζεις από κει που σταμάτησε. Εγώ έχω κατεβάσει αρκετές φορές μαζικά αρχεία με το Downthemall extension του Firefox και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
και ρωτάω εγώ ο άσχετος: πώς γίνεται το μαζικό κατέβασμα???:confused::confused::confused::
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Εγώ, πάντως έχω μεγάλο πρόβλημα με το ανέβασμα αρχείων, έστω και λίγων Mb. Έχει σχέση αυτό με το πρόβλημα στο κατέβασμα;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Εγώ, πάντως έχω μεγάλο πρόβλημα με το ανέβασμα αρχείων, έστω και λίγων Mb. Έχει σχέση αυτό με το πρόβλημα στο κατέβασμα;
Αν εννοείς πρόβλημα ταχύτητας, δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το forum. Αναλόγως το δίκτυό σου και την σταθερότητα που έχει, συμπεριφέρεται και στο κατέβασμα. Εγώ για παράδειγμα, αν μπω στις 6 το πρωί, κατεβάζω οτιδήποτε με 600-670kbs ενώ από τις 12 το μεσημέρι και ύστερα, τα πράγματα φτάνουν σε απογοητευτική κατάσταση (4-20kbs) :mad:.
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αν εννοείς πρόβλημα ταχύτητας, δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το forum....

Δεν εννοώ πρόβλημα ταχύτητας. Όταν προσπαθώ να συνάψω ένα αρχείο για ανέβασμα, αφού ανοίξει νέο παράθυρο και επιλέξω το αρχείο από τον σκληρό δίσκο, πατάω ανέβασμα και περιμένω. Για ένα αρχείο 2 Mb περίμενα ένα τέταρτο και μετά το παράθυρο "κόλλησε" βγάζοντας μήνυμα ότι η ιστοσελίδα δεν είναι διαθέσιμη. Αυτό γίνεται συνήθως, εκτός αν ανεβάζω μεμονωμέμες εικόνες < 1 Mb. Κάθε βοήθεια η ιδέα ευπρόσδεκτη.
 

George

Ιεροψάλτης
Πρόσφατα κάποιο μέλος με ειδοποίησε οτι όταν προσπαθεί να κατεβάσει μαζικά επισυνάψεις (πολλές μαζί) τον αποσυνδέει ο διακομιστής (server) και επίσης οτι θα προτιμούσε να ανακοινώνονται οι επισυνάψεις με code tags αντί σαν συνημμένα αρχεία. Του είπα οτι το δεύτερο είναι αδύνατο να επιβληθεί αλλά έχετέ το υπόψην σας. Πάντως εάν και άλλοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα οπου ο διακομιστής του φόρουμ καταρρέει (server crash) πείτε μου για να ξέρω.

Ίσως όταν είναι full ο σέρβερ να κάνει και κανα crash, φανταστήτε αν "κατεβάζουν" όλοι με download manager τι έχει να γίνει.
Όσο για το code tags καλό θα ήταν να γινότανε γιατί πολλά αρχεία τα έχω δει με ονόματα "@#$%^" κλπ. Πολλές φορές κατεβάζω κάτι και ούτε καν κατάλιξη δεν έχουν, π.χ. .pdf .zip κλπ.
Αλλά υπάρχει επιλογή στην επισύνοψη να γίνεται αυτόματα σε code tag? Δεν νομίζω, πολλοί και να θέλουν να το κάνουν δεν θα τα καταφέρουν, ή δεν ξέρουν.
Μερικές φορές (Όπως και τώρα) έχω πρόβλημα γενικά με το forum, ενώ τα ping μου είναι πολύ καλά για την απόσταση (350-450), αργεί πολύ να φορτώσει η σελίδα ή να στείλω ένα post.
Μία ερώτηση: Όταν θέλω να κάνω delete ένα post μου μπορώ να το κάνω ο ίδιος από μόνος μου? δεν είδα καμία τέτοια επιλογή.
 

George

Ιεροψάλτης
Δεν ξέρω αν έχετε ξεχωριστό file server από τον web server αλλά τελικά μήπως έχει πρόβλημα?
Πάνω από μισή ώρα κάνω upload ένα pdf 10ΜΒ και ακόμα ανεβαίνει.... :(
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
και ρωτάω εγώ ο άσχετος: πώς γίνεται το μαζικό κατέβασμα???:confused::confused::confused::
1. Εγκαθιστάς το πρόσθετο Downthemall (Eννοείται ότι χρησιμοποιείς Firefox. Η εγκατάσταση γίνεται απλώς πατώντας το ανάλογο κουμπί από την ιστοσελίδα)
screenshot_01_DBf6JF.png


2. Αφού κάνεις επανεκκίνηση του Firefox, μπαίνεις στη σελίδα που υπάρχουν τα πολλά αρχεία για κατέβασμα (π.χ. εδώ) και ανοίγεις το Downthemall είτε από την εργαλειομπάρα είτε από το μενού.
screenshot_02_NJ3gy9.png


3. Στο παράθυρο που θα ανοίξει θα σου εμφανιστούν όλα τα στοιχεία που αποτελούν την ιστοσελίδα. Πρώτα όμως κάνε κλικ στις Επιλογές, για να ρυθμίσεις το μέγιστο αριθμό των αρχείων που θα κατεβαίνουν μαζικά.
screenshot_03_C5IUbS.png


4. Βάλε στο φουλ το μέγιστο αριθμό ταυτόχρονων λήψεων και πάτα Κλείσιμο. (αυτή τη στιγμή ο μέγιστος δυνατός αριθμός είναι 10. Αν επιλέξεις περισσότερα θα κατέβουν φυσικά κι αυτά, με τη σειρά τους όμως, αφού ολοκληρωθούν τα 10 πρώτα).
screenshot_04_7BTFZ7.png


5. Στο κύριο παράθυρο του Downthemall ψάξε τώρα από τα στοιχεία της ιστοσελίδας τα ονόματα των συνημμένων (στη στήλη "Περιγραφή") και τσέκαρέ τα. Επίσης, κοίτα το "Αποθήκευση αρχείων σε" για να ξέρεις πού θα αποθηκευτούν (αν θες το αλλάζεις). Μετά πάτα "Εκκίνηση".
screenshot_05_BeBV3W.png


6.Το Downthemall κατεβάζει ταυτόχρονα όλα τα επιλεγμένα αρχεία.
screenshot_06_SbWCI0.png
 

Attachments

  • screenshot_01.png
    34.5 KB · Views: 21
  • screenshot_02.png
    124.3 KB · Views: 22
  • screenshot_03.png
    173.6 KB · Views: 23
  • screenshot_04.png
    85.7 KB · Views: 22
  • screenshot_05.png
    246.6 KB · Views: 22
  • screenshot_06.png
    68.5 KB · Views: 18
Last edited:

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
ευχαριστώ πολύ Νίκο... ήσουν κατατοπιστικότατος....!!!
 

George

Ιεροψάλτης
Μήπως τελικά ο file server χρειάζεται κάποιο καθάρισμα? Υπάρχουν πολλά αρχεία τα οποία είναι διπλές ή και τριπλές φορές ανεβασμένα αλλά σε διαφορετικές μορφές, pdf, zip κλπ.
Δεν λέω να κάνετε delete τα νέα, αλλά μήπως τα παλαιότερα που είναι πολλαπλές φορές ανεβασμένα κρατώντας το καλύτερο αρχείο.
Αν οι σκληροί δίσκοι (HDD) είναι σχεδόν γεμάτοι ίσως να (crash) κρασάρει το σύστημα, ένα Back up είναι ότι καλύτερο, ίσως και κανέναν δίσκο ακόμα (εάν ειναι full).
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ἐδῶ κι ἕνα μῆνα περίπου βασανίζομαι στό κατέβασμα ἀρχείων, κυρίως ἀπό τό Ψαλτολόγιον, ἀλλά καί ἀπό ἀλλοῦ.
Συχνά κόβεται τό κατέβασμα καί πρέπει νά ξανα-δοκιμάσω γιά δεύτερη, τρίτη... φορά.
Αὐτό συμβαίνει τόσο στά μεγάλα, ὅσο καί στά μικρά ἀρχεῖα. Ὑπόψιν ὅτι ἔχω τό mozila firefox.

Μπορεῖ νά βοηθήσει κάποιος;
 

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Και εγώ αντιμετώπιζα παρόμοιο πρόβλημα όταν είχα και εγώ το mozilla...
Οπότε ίσως ευθύνεται αυτός ή κάποια ρύθμιση σε αυτό (και επειδή δεν ασχολήθηκα περισσότερο με το mozilla) έχω τώρα πλέον το google chrome με το οποίο κατεβάζω (εύκολα και γρήγορα :D) πολλά και μεγάλα αρχεία χωρίς πρόβλημα..Δεν έχετε παρά να το δοκιμάσετε :D:D

ΥΓ: Αν έκανα διαφημιστικό πάντως θα έλεγα πως αν δεν σας κάνει σας επιστρέφουμε τα λεφτά σας πίσω :D:D:D

Πάντως πέρα από τη πλάκα, είναι αρκετά καλό και δεν έχω αντιμτωπίσει πρόβλημα στο κατέβασμα μέχρι τώρα τουλάχιστον..Οπότε δοκιμάστε το και πείτε μας για τυχόν πρόβλημα...
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Και εγώ αντιμετώπιζα παρόμοιο πρόβλημα όταν είχα και εγώ το mozilla...
Οπότε ίσως ευθύνεται αυτός ή κάποια ρύθμιση σε αυτό (και επειδή δεν ασχολήθηκα περισσότερο με το mozilla) έχω τώρα πλέον το google chrome με το οποίο κατεβάζω (εύκολα και γρήγορα :D) πολλά και μεγάλα αρχεία χωρίς πρόβλημα..Δεν έχετε παρά να το δοκιμάσετε :D:D

ΥΓ: Αν έκανα διαφημιστικό πάντως θα έλεγα πως αν δεν σας κάνει σας επιστρέφουμε τα λεφτά σας πίσω :D:D:D

Πάντως πέρα από τη πλάκα, είναι αρκετά καλό και δεν έχω αντιμτωπίσει πρόβλημα στο κατέβασμα μέχρι τώρα τουλάχιστον..Οπότε δοκιμάστε το και πείτε μας για τυχόν πρόβλημα...
Εγώ αντιθέτως παρατηρώ ότι στο Google Chrome η ταχύτητα κατεβάσματος είναι σημαντικά μειωμένη σε σχέση με τον Firefox. Θα έλεγα Λεωνίδα να εγκαταστήσεις το downthemall και να επιλέγεις να κατεβάζεις από κει τα αρχεία σου. Κι εμένα μου έχει τύχει να κόβεται από τον download manager του Firefox, όμως με το downthemall να μου κατεβαίνει τελικά. Μόνο από rapidshare και file sharing ιστοσελίδες δεν μπορείς να κατεβάσεις με downthemall (εκτός αν είσαι premium user). Στην περίπτωση αυτή όμως, αν είσαι "επαγγελματίας" downloader, δεν μπαίνεις στο rapidshare ή το mediafire για να κατεβάσεις, αλλά κάνεις copy-paste το link σε ένα εξειδικευμένο πρόγραμμα κατεβάσματος (mipony, jdownloader, cryptload κ.ά.). Υπάρχει όμως και το πρόσθετο rdown στον Firefox, που του κάνεις paste τα links από rapidshare και τα κατεβάζει μια χαρά!
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Σε μένα συμβαίνει ένα πιο ύπουλο πρόβλημα.
Κατεβάζω τα αρχεία μέσω του mozila firefox. Και ενώ φαίνεται ότι κατεβαίνουν κανονικά και έχουν ολοκληρωθεί δόξη και τιμή, όταν πάω να ακούσω τα μέλη, διαπιστώνω έντρομος ότι κάποια από αυτά έχουν κατέλθει μέχρι τη μέση τους ή λείπει ένα μεγάλο μέρος τους. Εξωτερικά κανένα πρόβλημα. Πιθανολογώ ότι συμβαίνει όταν κατεβάζω πολλά μαζί. Και επειδή δεν έχω χρόνο να τα ακούω επί τόπου, φαντάζομαι με πόσα κομμένα τέτοια μέλη έχω γεμίσει το σκληρό μου. Δεν έχω δοκιμάσει με google chrome.
 
Top