"Έφθασε καιρός"

"Έφθασε καιρός", αγαπητοί εν Χριστώ αδερφοί, να εισέλθουμε στην Αγία περίοδο της Μεγάλης Τεσσαρακοστής! Στο πλαίσιο, λοιπόν, αυτό της προετοιμασίας για την ερχόμενη Κυριακή της Τυρινής, παραθέτω - στην αγάπη σας - μία δική μου μουσική ανάπτυξη του Δοξαστικού των Αίνων.

Καλόν πνευματικόν αγώνα, και καλή ιεροψαλτική διακονία σε όλους τους Ιεροψάλτες!
Ο πονήσας.
 

Attachments

  • Έφθασε καιρός - Δοξαστικόν Αίνων Τυρινής - Μέλος Θεοδώρου Γ Τσατσαρώνη.pdf
    230.9 KB · Views: 34

ΠΜΧ

...
Καλησπέρα σας!
Ευχαριστούμε πολύ για το κείμενο.

Κάποιες προτάσεις, που ίσως να σας έχουν ξεφύγει.

Α) η πάνοπλος: υποθέτω το θέλετε σε διατονικό.

Β) των αγγέλων: έχετε βάλει δύο φορές "ίδια φθορα". Αν το κάνετε για λόγους υπενθυμιστικούς, οκ. Πάντως έτσι ο ΓΑ θα είναι φυσικός ή (κατά άλλους) με έλξη, πάντως όχι ΓΑ πλβ.

Γ) και φωνήν αοράτως: ναι μεν δηλώνεται με την μαρτυρία ο πλβ, αλλά ίσως να ήταν πιο ξεκάθαρο να βάζατε πάνω από την μαρτυρία την φορά του νενανώ, κι άλλο κάτω του διατονικού ΔΙ.

Να είστε καλά, καλή Σαρακοστή!
 
Καλησπέρα σας!
Ευχαριστούμε πολύ για το κείμενο.

Κάποιες προτάσεις, που ίσως να σας έχουν ξεφύγει.

Α) η πάνοπλος: υποθέτω το θέλετε σε διατονικό.

Β) των αγγέλων: έχετε βάλει δύο φορές "ίδια φθορα". Αν το κάνετε για λόγους υπενθυμιστικούς, οκ. Πάντως έτσι ο ΓΑ θα είναι φυσικός ή (κατά άλλους) με έλξη, πάντως όχι ΓΑ πλβ.

Γ) και φωνήν αοράτως: ναι μεν δηλώνεται με την μαρτυρία ο πλβ, αλλά ίσως να ήταν πιο ξεκάθαρο να βάζατε πάνω από την μαρτυρία την φορά του νενανώ, κι άλλο κάτω του διατονικού ΔΙ.

Να είστε καλά, καλή Σαρακοστή!

Η χαρά είναι όλη δική μου!

Και να σκεφτείτε ότι το χω εδώ και 3 μέρες και ενώ το κοίταξα... τοσες φορες.. ΤΙΠΟΤΑ... τι να πω.. φαίνεται πως τα μάτια μου μου κάνουν παιχνίδια... Ναι (αν μπορούσα θα το έβαζα σε παρένθεση, αλλα...) Λετε ε? ... ισως να τ αν καλη σκεψη...

Εν πασει περιπτωσει... ευχαριστω τα μάλλα!!! Το κείμενο θα ξαναανέβει εδω διορθωμένον, κατά πως υποδείξατε!
 
Top