Έντονη δυσφορία στον Ιεροψαλτικό κόσμο

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Όσον αφορά το θέμα του ... ύψους (και πάλι) της αμοιβής, είπα πως αυτή θα έπρεπε να είναι ανάλογη της δυνατότητος του ναού. Άλλά "οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους" . Ίσως να φανεί παρατραβηγμένο, αλλά αν από την αρχή του "διορισμού" ενός ψάλτη καθοριστούν όλα, ανάμεσα σ'αυτόν και την εκκλησία, τόσο οι υποχρεώσεις του, όσο και η αμοιβή και το ποσοστό αύξησης της αμοιβής του στην πάροδο του χρόνου, εγγράφως, συμβολαιογραφικά, τότε κάθε παρεξήγηση και παράπονο δεν θα μπορούσε να προκύψει. Όπως και να το κάνουμε, όσο κι αν λέμε πως δεν είναι επάγγελμα, αλλά λειτούργημα (οπωσδήποτε δεν είναι επάγγελμα με το οποίο θα ζούσε κανείς), χωρίς αμοιβή κανένας δεν θα δεσμευόταν. Θα έψαλλε πότε εδώ και πότε εκεί.

Εχει τύχει να μουτζώσετε ποτέ τον εαυτόν σας ενώπιον του προισταμένου και τον επιτρόπων για την εμπιστοσύνη που τους δείξατε;
Ξέρω κάποιον που το έκανε και το αποτέλεσμα ήταν να ξεσκεπαστεί ολόγος που τον προσέλαβαν: να πατάνε το κουμπί και όποτε τον θέλουν να τον έχουν.
Καλή Σαρακοστή.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Μου πήρε ώρα να διαβάσω διεξοδικά ΟΛΑ τα γραφόμενα επί του θέματος αλλά τελικά ποιά είναι η ουσία,το συμπέρασμα;
Είμαστε μόνοι κ δεν θέλουν οι Επίσκοποι να βιοπορούμε αξιοπρεπώς ώστε κ να προσφέρουμε καθημερινά στο Αναλόγιο όχι μόνο ψάλλοντας αλλά κ (όσοι μπορούμε) να διδάσκουμε ώστε να συνεχιστεί η Παράδοση, η Τέχνη, η Επιστήμη μας.
Παραδέχομαι πως είμαι από αυτούς που συμπληρώνω το εισόδημά μου με την ψαλτική κ εξ΄όσων γνωρίζω το 80% είναι στην ίδια κατηγορία.
Τυγχάνει (πολλοί από εμάς) να έχουμε κ έξοδα που μόνο όταν μας τα θυμίζει κάποιος (ξέρετε τώρα τι λέω σύζυγοι :wink:) τα αναφέρουμε βενζίνες (τώρα 1,60 ευρώ το λίτρο κ όταν προσλήφθηκα κάτω από 1,0 ευρουλάκι κ κάνω 60χλμ πηγαινε-έλα),μελάνια,βιβλία,κανά ηχειάκι, καμμιά μπαταριούλα κ άλλα πολλά):D
Φυσικά στην ίδια μοίρα είναι πολλοί ιεροψάλτες.
Όσοι μπορούν να ψάλλουν αφιλοκερδώς καλά κάνουν αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι έχουμε ανάγκες κ υποχρεώσεις διαφορετικές.
Στον Ιεροψαλτικό κόσμο ΠΑΝΤΑ θα υπάρχει έντονη δυσφορία όταν οι συνεργάτες κ προϊστάμενοί μας ιερείς-Επίσκοποι πρώτα απ' όλα δεν ενδιαφέρονται για εμάς (τους άμεσους κ απαραίτητους συνεργάτες τους) αλλά κάποιες φορές μας πολεμούν κιόλας.
Υπάρχουν κ τα φωτεινά παραδείγματα Επισκόπων (βλ Ηλείας κ.κ.Γερμανός με εγκυκλίους για αυξήσεις -στη Πάτρα έχουμε ξεχάσει την αύξηση χροοοονια τώρα- αλλά κ αγάπη για το ψάλτη).
Συμφωνώ (δυστυχώς) πως με τη πάροδο των ετών γινόμαστε πιο σκληροί αλλά έχουμε φάει την κοροϊδία με το κουτάλι.
Μανατζάρουμε :D (εκ του managment) τον εαυτό μας κ μετά από λίγο καιρό "αλλάζουν οι ανάγκες" του Ναού που ψάλλουμε με αύξηση των καθημερινών ακολουθιών κ.α.
Συμφωνώ με τον Άρχοντα κ.Ιωαννίδη (χωρίς ίχνος επαναστατικού πνεύματος)
"το μωρό αν δεν κλάψει δεν βλέπει βυζί".
Σκεφτείτε το κ επιχειρηματολογείστε:wink:
 

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
Τα έξοδα του αυτοκινήτου, τα ξέχασα να τα αναφέρω, και μου τα θυμήσατε. Αν αφαιρέσουμε από την, όποια αμοιβή, τα έξοδα του αυτοκινήτου, που κάνουμε στο διάστημα ενός έτους, τότε θα μείνει αυτό που ουσιαστικά εισπράττουμε! Και τότε θα δούμε πως πρόκειται για ... ελεημοσύνη (μικρή, δηλαδή, γιατί υπάρχει και μεγάλη ελεημοσύνη!)
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Δυστυχώς φθάνουμε στο προκείμενο ΕΛΕΗΜΟΣΥΝΗ!!!:mad:
Άσε το γεγονός που μου έτυχε στις 25/01/2011.
Πηγαίνοντας στην πανήγυρη του Ναού κ αφού ο Δεσπότης (λόγω υποχρεώσεων) ήρθε στον Εσπερινό (έκοψε κ τα Ανοιξαντάρια κ είχαμε ετοιμάσει του Γεωργιάδη σε Άγια) με βροχή κ ντυμένος ανάλογα (είχαμε κ τηλεοπτική μετάδοση τρομάρα μας:wink:)
παίρνει νερό το τρισιμπιντέρ(καταλαβαίνετε εμείς οι φτωχοί έχουμε κ παλιά κουβαδάκια:D)
κ πάλευα 45λεπτά να βρώ μια βίδα που έπεσε στις λάσπες για να δέσω το καπάκι αφού το είχα "πετρελαιώσει" με τη ανάλογη φρασεολογία κ να χτυπάνε τα κινητά αφού καθυστερούσα:cool:,
Φανταστείτε ότι μετά μπήκα στο Ναό έπλυνα τα χέρια (με καμμιά 15αριά ιερείς να κάνουν το σταυρό τους) κ ανέβηκα να ψάλλω Καταβασίες.
Τα αναφέρω γιατί όλοι έχουμε τύχει σε ανάλογες δύσκολες καταστάσεις σε κρίσιμες στιγμές κ τότε ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ των συνεργατών καταλαβαίνουν τι εστί βερύκοκο.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Δυστυχώς φθάνουμε στο προκείμενο ΕΛΕΗΜΟΣΥΝΗ!!!:mad:
Άσε το γεγονός που μου έτυχε στις 25/01/2011.
Πηγαίνοντας στην πανήγυρη του Ναού κ αφού ο Δεσπότης (λόγω υποχρεώσεων) ήρθε στον Εσπερινό (έκοψε κ τα Ανοιξαντάρια κ είχαμε ετοιμάσει του Γεωργιάδη σε Άγια) με βροχή κ ντυμένος ανάλογα (είχαμε κ τηλεοπτική μετάδοση τρομάρα μας:wink:)
παίρνει νερό το τρισιμπιντέρ(καταλαβαίνετε εμείς οι φτωχοί έχουμε κ παλιά κουβαδάκια:D)
κ πάλευα 45λεπτά να βρώ μια βίδα που έπεσε στις λάσπες για να δέσω το καπάκι αφού το είχα "πετρελαιώσει" με τη ανάλογη φρασεολογία κ να χτυπάνε τα κινητά αφού καθυστερούσα:cool:,
Φανταστείτε ότι μετά μπήκα στο Ναό έπλυνα τα χέρια (με καμμιά 15αριά ιερείς να κάνουν το σταυρό τους) κ ανέβηκα να ψάλλω Καταβασίες.
Τα αναφέρω γιατί όλοι έχουμε τύχει σε ανάλογες δύσκολες καταστάσεις σε κρίσιμες στιγμές κ τότε ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ των συνεργατών καταλαβαίνουν τι εστί βερύκοκο.

Καλη Σαρακοστη πατριωτακι :wink: ! Μη μου πεις οτι ψελνεις στα Λουσικα !
 

Μιχάλης 7

Παλαιό Μέλος
Θα πρέπει να ξεκαθαρίσω ότι γράφοντας, δεν γράφω έχοντας τον εαυτό μου (μόνο) υπόψη, αλλά τη πλειοψηφία των ψαλτών. Γιατί γνωρίζω περιπτώσεις συναδέλφων που έζησαν και ζουν χειρότερες καταστάσεις από μένα, και δεν εννοώ εδώ το θέμα της αμοιβής, αλλά έχω στο νου διάφορα άλλα. Δεν έχουν σημασία οι λεπτομέρειες. Αλλά πιστεύω πως σε όλους που έχουν αναλόγιο για πολλά χρόνια, θα τους έτυχε να καθυστερήσουν. Για πολλούς και διαφόρους λόγους. Και το άγχος αυτό του να προλάβουν να πάνε εγκαίρως και τη "ντροπή" τους όταν πια έχουν φτάσει καθυστερημένοι με κόσμο στην εκκλησία και αν έχουν την τύχη (= ατυχία) να μη δείχνουν κατανόηση ιερείς και επιτροπή.... , αυτά όλα ποιος μπορεί να τα καταλάβει, εκτός από τους ψάλτες? και τί "αποζημίωση" γι' αυτή τη ψυχική ταλαιπωρία μπορεί να υπάρξει?
Λέμε μόνο Δοξα τω Θεώ, και συνεχίζουμε... "την ανάγκην φιλοτιμίαν ποιούμενοι" [ανάγκη δεν είναι μόνο η οικονομική, αλλά και η πνευματική "εξάρτηση" - σύνδεση με το ψάλλειν].


Δυστυχώς φθάνουμε στο προκείμενο ΕΛΕΗΜΟΣΥΝΗ!!!:mad:
Άσε το γεγονός που μου έτυχε στις 25/01/2011.
Πηγαίνοντας στην πανήγυρη του Ναού κ αφού ο Δεσπότης (λόγω υποχρεώσεων) ήρθε στον Εσπερινό (έκοψε κ τα Ανοιξαντάρια κ είχαμε ετοιμάσει του Γεωργιάδη σε Άγια) με βροχή κ ντυμένος ανάλογα (είχαμε κ τηλεοπτική μετάδοση τρομάρα μας:wink:)
παίρνει νερό το τρισιμπιντέρ(καταλαβαίνετε εμείς οι φτωχοί έχουμε κ παλιά κουβαδάκια:D)
κ πάλευα 45λεπτά να βρώ μια βίδα που έπεσε στις λάσπες για να δέσω το καπάκι αφού το είχα "πετρελαιώσει" με τη ανάλογη φρασεολογία κ να χτυπάνε τα κινητά αφού καθυστερούσα:cool:,
Φανταστείτε ότι μετά μπήκα στο Ναό έπλυνα τα χέρια (με καμμιά 15αριά ιερείς να κάνουν το σταυρό τους) κ ανέβηκα να ψάλλω Καταβασίες.
Τα αναφέρω γιατί όλοι έχουμε τύχει σε ανάλογες δύσκολες καταστάσεις σε κρίσιμες στιγμές κ τότε ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ των συνεργατών καταλαβαίνουν τι εστί βερύκοκο.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Είμαστε ακριβώς στο ίδιο μήκος κύματος κ όπως μου έγραψε ένας Άρχοντας πριν από λίγο
"μακριά από τα συνδικαλιστικά"!!!

Πόσο δίκιο έχει!
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Είμαστε ακριβώς στο ίδιο μήκος κύματος κ όπως μου έγραψε ένας Άρχοντας πριν από λίγο
"μακριά από τα συνδικαλιστικά"!!!

Πόσο δίκιο έχει!

Πόσο άδικο έχει θέλεις να πείς......
το θέμα δεν είναι να μείνεις μακριά από το συνδικαλισμό, αλλά μέσα από το συνδικαλισμό να πετύχεις κάποια πράγματα για το σύνολο των ψαλτών....
όπως είναι τα πράγματα σήμερα, κ για να μιλήσουμε με όρους ιδιωτικού δικαίου, αν δε συνδικαλιστείς κ δεν πιέσεις το σωματείο σου κ εκείνο με τη σειρά του το-α υπερκείμενο-α, πολύ φοβούμαι ότι θα σε φάνε οι ατομικές συμβάσεις εργασίας, ενώ θα έπρεπε να υπάρχουν κλαδικές.....
για να μην επανέλθω, η καραμέλα "δεν πρέπει να συνδικαλίζονται οι ψάλτες" εξυπηρετεί άλλους σκοπούς........(εχω γράψει κάπου για ψάλτη των 60 ευρώ, που δεν ήταν καλός κ έψαχναν φτηνότερο).
κ όχι τα δικαιώματα του ψάλτη...
τωρα ως προς τις επιλογές προσώπων, ο καθένας ό,τι κ όπως καταλαβαίνει καλύτερα...
καλή Σαρακοστή
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Πόσο άδικο έχει θέλεις να πείς......
το θέμα δεν είναι να μείνεις μακριά από το συνδικαλισμό, αλλά μέσα από το συνδικαλισμό να πετύχεις κάποια πράγματα για το σύνολο των ψαλτών....
όπως είναι τα πράγματα σήμερα, κ για να μιλήσουμε με όρους ιδιωτικού δικαίου, αν δε συνδικαλιστείς κ δεν πιέσεις το σωματείο σου κ εκείνο με τη σειρά του το-α υπερκείμενο-α, πολύ φοβούμαι ότι θα σε φάνε οι ατομικές συμβάσεις εργασίας, ενώ θα έπρεπε να υπάρχουν κλαδικές.....
για να μην επανέλθω, η καραμέλα "δεν πρέπει να συνδικαλίζονται οι ψάλτες" εξυπηρετεί άλλους σκοπούς........(εχω γράψει κάπου για ψάλτη των 60 ευρώ, που δεν ήταν καλός κ έψαχναν φτηνότερο).
κ όχι τα δικαιώματα του ψάλτη...
τωρα ως προς τις επιλογές προσώπων, ο καθένας ό,τι κ όπως καταλαβαίνει καλύτερα...
καλή Σαρακοστή


Αντεύχομαι αλλά διαφωνώ,
αν έχει πετύχει κάτι μέχρι τώρα ο συνδικαλισμός στο χώρο μας πες το μου να το αναγνωρίσω.:confused:
Δυστυχώς (όπως έγραψε κ ο Άρχοντας κ.Ιαωννίδης) από τους βολεμένους υπαλληλίσκους του δημοσίου:eek: τομέα δεν είμαστε στην ίδια μοίρα (μισθολογικά) με τους ιερείς.
Τα περί συμβάσεων του ιδιωτικού (σε αυτόν εργάζομαι για να μην παρεξηγούμαι) τα έχουμε νιώσει όλοι πολύ καλά στη τσέπη μας κ στο κορμί μας από τη μεταπολίτευση κ πέρα. Όλες μα ΟΛΕΣ οι Σ.Σ.Ε. ήταν προς "ώφελός" :eek: εμάς των εργαζομένων ώστε να υπάρχει κατώτερη αμοιβή η οποία δεν ίσχυε επ' ουδενί για τους συνδικαλιστές:rolleyes:
Μήπως λέω μήπως υπάρχει κατώτερη αμοιβή για τους ιεροψάλτες; Λέω μήπως κ δεν το θυμάμαι...
Κατάφερε τόσο χρόνια η ΟΜ.Σ.Ι.Ε. να αποσπάσει το οποιοδήποτε ποσό από κάποιο Κ.Π.Σ. κ δεν το θυμάμαι;
Μιας, επίσης, κ ανέφερες για καραμέλα (τις απεχθάνομαι κ ειδικά στο αναλόγιο) τότε δεν θα σε ενοχλεί κ ο συνδικαλισμός των ιερέων, των αστυνομικών κ άλλων δημ. "λειτουργών" που με την θέλησή τους-εκούσια εισήλθαν στον εκάστοτε χώρο. (Άντε να συνδικαλιστούν κ οι ιεράρχες με τους πρωθυπουργούς να δούμε που θα πάμε.)
Ο ψάλτης των Χ ευρώ γιατί δεν απευθύνθηκε στο σωματείο του (που παρεπιπτόντως κάποιοι στα Δ.Σ. όχι μόνο δεν είναι ψάλτες με αναλόγιο αλλά δεν έχουν ιδέα περί καταστατικών κ παίρνουν τηλ στις εκλογές πρώτα για να εξοφλήσεις την συνδρομή σου κ μετά να σε πείσουν για τους "ικανούς") ώστε να τον προστατεύσει;
Ανέφερα σε προηγούμενο μνμ μου για το ΦΩΤΕΙΝΟ παράδειγμα του Ηλείας κ.κ. Γερμανού ο οποίος είτε με σωματείο είτε χωρίς φροντίζει για τους συνεργάτες του-ιεροψάλτες του. Αλλά βλέπεις, όταν λέει Καταβασίες του κάνεις ισοκράτημα κ δεν δαγκώνεις τα χείλη σου να μην λιώσεις στα γέλια:D
Τα περί πονηρού σαφώς κ υφίστανται στην Εκκλησία που σαν Θεανθρώπινος οργανισμός έχει κ τις αδυναμίες του λόγω της ύπαρξης εμάς των ανθρώπων.
Σε αυτό το μήκος κύματος (440 Ηz-La ή Κε) το εκλαμβάνω κ μόνο σε αυτό (που είσαι Δομέστιχε;)
Αν με πείσεις ότι σε κάποια από αυτά λανθάνω θα επανορθώσω με μια ανάρτηση προσωπικής ηχογράφησής μου στο Ψαλτολόγιο (έχω υποσχεθεί να μην το κάνω γιατί δεν έχω το θάρρος αλλά η κατάσταση χρήζει άλλης αντιμετώπισης Νίκο:D)

Γιαυτό επιμένω μακριά από το συνδικαλισμό στην Ελλάδα(πόσα εργοστάσια έκλεισαν με τους εργατοπατέρες...)
 
Last edited:
Top