Ένα παιδάκι 13 ετών ΨΑΛΛΕΙ!

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Είναι ο νυν συνταξιούχος φιλόλογος καθηγητής (φίλος και κουμπάρος μου) Κων/νος Γιαννούτσος με παιδική φωνούλα το 1961!!!
Τα συνημμένα που ευγενικά μου παραχώρησε ο ίδιος ανταποκρινόμενος στο αίτημά μου με σκοπό το ανέβασμα στο "Ψαλτολόγιον" είναι: Τα πλήθη των πεπραγμένων μοι δεινών του δασκάλου μας κυρ Μαθιού (συμψάλλει ο αδελφός του 25χρονος τότε -νυν ιερέας- Νικόλαος Ανδρέου), Το Σε υμνούμεν από τον 4ο τόμο της Πανδέκτης της ΖΩΗΣ και το ανώνυμο Άξιόν εστιν του πλ.Β' ήχου. Σ' αυτό το μέλος δώστε ιδιαίτερη προσοχή στην εκτέλεση των παρεστιγμένων στο μέσον διγόργων αλλά και τα διαστήματα όπως μας τα μάθαινε ο αείμνηστος δάσκαλός μας Μαθιός Ανδρέου!
Ήμασταν τα ... σαΐνια του Καρλοβασίου (βάζω και τον εαυτό μου μέσα αφού τα ίδια διδάχτηκα και έμαθα).
Καλή ακρόαση, (αν και ο ήχος προερχόμενος από τα .. καβουρντιστήρια της εποχής εκείνης, δεν είναι ότι καλύτερο.
Τα τυχόν σχόλιά σας θα διαβιβαστούν στο κουμπαράκι μου, οπότε πρέπει να είναι ... επαινετικά:D:D
ΝΓ
 

Attachments

  • 110 PSALLEI SE HLIKIA 13 ETWN TA PLITHI (2).mp3
    5.4 MB · Views: 507
  • 111 SE YMNOYMEN I SAKELLARIDI.mp3
    2.8 MB · Views: 172
  • 114 AKSION ESTIN PL B ANWNYMON.mp3
    9 MB · Views: 274

haris1963

παλαιότατο μέλος
Καλή ακρόαση, (αν και ο ήχος προερχόμενος από τα .. καβουρντιστήρια της εποχής εκείνης, δεν είναι ότι καλύτερο.
Τα τυχόν σχόλιά σας θα διαβιβαστούν στο κουμπαράκι μου, οπότε πρέπει να είναι ... επαινετικά:D:D
ΝΓ
Πάρα πολύ ωραία, με εξαίρετο ύφος και ύψη ...στα κόκκινα :):wink: όπως μας αρέσουν!!! Και ο ήχος μια χαρά είναι, είμαστε μαθημένοι.

Ανέβασέ μας λοιπόν τώρα και τα υπόλοιπα ...111 (!) ακούσματα που λείπουν (ως το 114) :D:p:D

Σε πρόδωσε η αρίθμηση αγαπητέ μας κυρ-Νίκο! :):wink:

Χάρης
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Είναι ο νυν συνταξιούχος φιλόλογος καθηγητής (φίλος και κουμπάρος μου) Κων/νος Γιαννούτσος με παιδική φωνούλα το 1961!!!
Τα συνημμένα που ευγενικά μου παραχώρησε ο ίδιος ανταποκρινόμενος στο αίτημά μου με σκοπό το ανέβασμα στο "Ψαλτολόγιον" είναι: Τα πλήθη των πεπραγμένων μοι δεινών του δασκάλου μας κυρ Μαθιού (συμψάλλει ο αδελφός του 25χρονος τότε -νυν ιερέας- Νικόλαος Ανδρέου), Το Σε υμνούμεν από τον 4ο τόμο της Πανδέκτης της ΖΩΗΣ και το ανώνυμο Άξιόν εστιν του πλ.Β' ήχου. Σ' αυτό το μέλος δώστε ιδιαίτερη προσοχή στην εκτέλεση των παρεστιγμένων στο μέσον διγόργων αλλά και τα διαστήματα όπως μας τα μάθαινε ο αείμνηστος δάσκαλός μας Μαθιός Ανδρέου!
Ήμασταν τα ... σαΐνια του Καρλοβασίου (βάζω και τον εαυτό μου μέσα αφού τα ίδια διδάχτηκα και έμαθα).
Καλή ακρόαση, (αν και ο ήχος προερχόμενος από τα .. καβουρντιστήρια της εποχής εκείνης, δεν είναι ότι καλύτερο.
Τα τυχόν σχόλιά σας θα διαβιβαστούν στο κουμπαράκι μου, οπότε πρέπει να είναι ... επαινετικά:D:D
ΝΓ
Ημουν στην στ δημοτικου οταν ηρθε εκδρομη καποιο γυμνασιο απο την Σαμο στην Ικαρια!!ολα τα σχολεια δημοτικα γυμνασια δεν καναμε μαθημα για να φιλοξενησουμε τους εκδρομεις!!!Ο κ Γιανουτσος ητο τοτε καθηγητης και μαλλον ενας απο τους επιτηρητες να τα πω των παιδιων!!! ηταν παραμονες 25 ης Μαρτιου και ενω μας μιλησε σαν φιλοξενουμενος στον Ευδηλο.. το χωριο μου δηλαδη ... για την επετειο εψαλε το απολυτικιο της εορτης και τραγουδησε το ΄΄μαυρη ζωη που κανουμε εμεις οι μαυροι κλεφτες.. τοτε ηξερα καλα τους ηχους προσομια και αναστασιμα και διαβαζα και λιγο μα αδιαφορος γενικα αφου πρακτικα ημουν 12 χρονων και πεταγα!! επαθα πλακα με τον τροπο που τα ειπε.. καμια σχεση μ αυτο που νομιζα πως ηταν ψαλσιμο ..... πηγα και του μιλησα και μου ειπε τοτε απλα αν θες να τα λες ετσι πρεπει να μαθεις να διαβαζεις μουσικη ...παρολο που ειμουν τοσο μικρος δεν εχει φυγει η στιγμη εκεινη απο το μυαλο μου ..εκεινος μαλλον δεν θα το θυμαται ..εγω ομως με την ευκαιρια της επισυναψης του κ.Γιαννου τον ευχαριστω γιατι με εκεινα του τα λογια μ εκανε να δω με αλλο ματι την εκκ μουσικη και να ασχοληθω πιο σοβαρα με την εμκαθηση της!!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ανέβασέ μας λοιπόν τώρα και τα υπόλοιπα ...111 (!) ακούσματα που λείπουν (ως το 114) :D:p:D
Σε πρόδωσε η αρίθμηση αγαπητέ μας κυρ-Νίκο! :):wink:
Χάρης

Χαρούλη,
τεσσερα μέλη διάλεξα από το καρούλι, :D:D:D
που ψάλλει ή συμψάλλει ο ... πιτσιρικάς Κώστας Γιαννούτσος. Μου τά 'στειλε βέβαια σε CD και με τις ... φτωχές μου γνώσεις περί ηλεκτρονικής επεξεργασίας προσπαθώ να τα ξεχωρίσω (είναι ένα ΤΡΑΚ!:D) και στην αποθήκευση τους κόλλησα το Νο για να τα βρίσκω μέσα στο φάκελλο που τυχαία εμφανίστηκε στην οθόνη και περιέχει ... καλύτερα να μή σου πω:D.
Το τέταρτο με Νο 115:D επισυνάπτεται... Στα σημεία που δεν μπορεί η παιδική φωνή να ακολουθήσει κάνει ισοκράτημα!

Φίλε Dany, είμαστι κουντουχουριανοί κι δέν τού 'ξιρα;
Καλή ακρόαση
ΥΓ Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!
 

Attachments

  • 115 ANAGRAFW SOI H POLIS SOU.mp3
    5.9 MB · Views: 75

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Αγαπητέ Κύριε Γιάννου, συγχαρητήρια για τα τόσο όμορφα και συγκινητικά ακούσματα της παιδικής ηλικίας του αγαπητού φίλου και άξιου Πρωτοψάλτη Καρλοβασίου Σάμου κ.Κων/νου Γιαννούτσου.


Σε ένδειξη αγάπης και φιλίας, θα του χαρίσω τα επόμενα ακούσματα από παλιές εκτελέσεις του, καθώς και μία φωτό επίσης από τα παλιά.
 

Attachments

  • Κων-νος Γιαννούτσος - Απόστολος - Ι.Ν. της του Θεού Σοφίας Θεσ-νίκης 1971.mp3
    5.1 MB · Views: 105
  • Κων-νος Γιαννούτσος - Κεκραγάριο (αργό-Ιακώβου) -ήχος Α΄-ΚΟΝΤΑΚΕΪΚΑ ΣΑΜΟΥ ΑΥΓ.1973.mp3
    7.3 MB · Views: 81
  • Κων.Γιαννούτσος- Γ.Δαρλάσης - Ναύπλιο 1992.jpg
    293.6 KB · Views: 60

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Πράγματι ωραία και συγκινητικά ακούσματα απο την...παιδική μου ηλικία... :)
Εκ των αριστέων ο κ. Κώστας και ο κ.Νίκος, ευτύχημα που τους έχουμε και τους δύο στη Σάμο...
 
Top