[Ερώτηση] Ένα μαγνητόφωνο σε πόση απόσταση πρέπει να είναι από τον ψάλτη;

Papassss

Παλαιό Μέλος
ρε παιδια ενα μαγνυτοφωνο σε ποια αποσταση πρεπει να ειναι απο τον ψαλτη?
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Εξυπακούεται ότι αυτό έχει να κάνει με πάρα πολλούς παράγοντες. Την ένταση της φωνής του ψάλτη, την ευαισθησία του μικροφώνου που την καταγράφει, σε ποιο χώρο και με τι συνθήκες φυσικής ακουστικής γίνεται η εγγραφή και πολλά άλλα. Δε νομίζω να περιμένατε να σας δοθεί μία απλή απάντηση του στυλ: "34 εκατοστά" σε μία τέτοια ερώτηση. Πάντως από προσωπική αν και ελάχιστη πείρα θα σας συμβούλευα ότι η μόνη λύση είναι οι επαναλαμβανόμενες δοκιμές, μέχρι να ακούσετε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Εδώ και με τους υπολογιστές τα ίδια κάνουμε, πόσο μάλλον σε μία ζωντανή ηχογράφηση με μαγνητόφωνο.
 

Papassss

Παλαιό Μέλος
Εξυπακούεται ότι αυτό έχει να κάνει με πάρα πολλούς παράγοντες. Την ένταση της φωνής του ψάλτη, την ευαισθησία του μικροφώνου που την καταγράφει, σε ποιο χώρο και με τι συνθήκες φυσικής ακουστικής γίνεται η εγγραφή και πολλά άλλα. Δε νομίζω να περιμένατε να σας δοθεί μία απλή απάντηση του στυλ: "34 εκατοστά" σε μία τέτοια ερώτηση. Πάντως από προσωπική αν και ελάχιστη πείρα θα σας συμβούλευα ότι η μόνη λύση είναι οι επαναλαμβανόμενες δοκιμές, μέχρι να ακούσετε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Εδώ και με τους υπολογιστές τα ίδια κάνουμε, πόσο μάλλον σε μία ζωντανή ηχογράφηση με μαγνητόφωνο.

ευχαριστω πολυ. και βεβαια δεν περιμενα μια απλη απαντηση απλως εσεις σαν πιο εμπειροι σε αυτα τα θεματα θα με συμβουλευατε.. και το κανατε :):):):)
 

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
"Το ψάλσιμό του ακουμπούσε τις καρδιές των πιστών και σε ανέβαζε στον ουρανό. Είναι χαρακτηριστική η συγκίνηση μέχρι δακρύων όταν έψαλλε μερικά κομμάτια όπως για παράδειγμα το δοξαστικό του εσπερινού του Παραλύτου. Την πρώτη χρονιά που έψαλλε στον Άγιο Δημήτριο (Αμπελοκήπων) και συγκεκριμένα την Μεγ.Τρίτη μαζεύτηκαν γύρω του 20 μαγνητόφωνα για να τον γράψουν!!! Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση ενός γεροντάκου που έτρεμε το χέρι του και κρατούσε ένα μικρό μαγνητόφωνο και τον έγραφε και η εγγραφή έχει πάρει τον κτύπο από το τρέμουλο του χεριού! Βέβαια ο αριθμός των μαγνητοφώνων που έφτανε στ'αυτιά μας ότι τον έγραφαν ανέρχονται σε 100, αλλά μάλλον πρέπει να θεωρείται υπερβολικός.
Ο ίδιος ήταν και αρκετά φιλότιμος και πάντα έδινε τον καλύτερό του εαυτό για να μείνει γραμμένο κάτι καλό. Γι αυτό και μια φορά που ήταν κουρασμένος τα έβαλε με τους ανθρώπους που τον έγραφαν γιατί τον "υποχρέωναν" να μην εφησυχάζει και να παίρνει μία ανάσα ξεκούρασης, γιατί ήθελαν πάντα να γράφουν τον ίδιο και όχι τους βοηθούς του. Παράλληλα, τους προέτρεπε να βάζουν μακριά τα μικρόφωνα, -ορισμένοι τα έβαζαν πολύ κοντά στο στόμα του- για να παίρνουν όπως έλεγε το άνοιγμα της φωνής.
Όταν δε άκουγε τον εαυτό του σε παλιές εγγραφές, η φωνή του δεν του άρεσε και έλεγε:"Εγώ είμαι αυτός; δεν είναι αυτή η δική μου φωνή!"


(Χρήστου Α.Τσιούνη: "Θρασύβουλος Στανίτσας, Άρχων πρωτοψάλτης της Μ.Χ.Ε 1910-1987. Αναμνήσεις και Αφηγήσεις". Εκδόσεις Νεκτάριος Παναγόπουλος, 2000. σελ.140-141)
 
Top