[Ανακοίνωση] Έκδοση Αναστασιματαρίου Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου

Ποια η άποψη σας για την προσπάθεια επανέκδοσης του Αναστασιματαρίου του Κων/νου Πρωτοψάλτου.

• Total voters
    31
  • Poll closed .

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Θα ήταν μια καλή έκδοση, εάν έλειπαν τα άσπρα-κόκκινα-κίτρινα-μπλε, μαζί με ροζ, πράσινα ....
Αν έλεγα υπερβολή, θα ήταν λίγο. Κρίμα! Δεν προλαβαίνει να διορθωθεί πριν την οριστική έκδοση;

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Αν έλεγα υπερβολή, θα ήταν λίγο. Κρίμα! Δεν προλαβαίνει να διορθωθεί πριν την οριστική έκδοση;
Υπερβολή είναι κ η συστηματική παρασήμανση του Ζω ύφεση. Πέραν του ότι στον πλ.Α δεν εφαρμόζεται πάντα..

Μερικές (σποραδικές) επισημάνσεις:
στην 4η γραμμή της 1ης σελ. (Κύριε εκέκραξα) τί νόημα έχει η φθορά του Πα στον Πα κ του Γα στον ανώ Νη; Κ μετά Ζω ύφεση;
Τα (ομολογουμένως συντηρητικά) απηχήματα αντιγράφονται από την κλασική έκδοση;
σελ. 5 προτελευταία σειρά (του Ισραήλ) : προς τί τα αποσιωπητικά;
σελ. 6 . προς τί η προσθήκη ετέρας γραμμής; Ας δηλωθεί τουλάχιστον ως παραπομπή με αναφορά στην προέλευση.
σελ. 11: πόθεν η ετέρα κατάληξη; κ πώς εφαρμόζεται;

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Θα ήταν μια καλή έκδοση, εάν έλειπαν τα άσπρα-κόκκινα-κίτρινα-μπλε, μαζί με ροζ, πράσινα και δεν ξέρω τι άλλο. Τι να πω. Ή εγώ έχω γίνει παράξενος, ή η αισθητική μας έχει όντως απομακρυνθεί από τα κλασικά πρότυπα (είτε της μουσικής τυπογραφίας, είτε της φιλοκάλου παραδόσεως των μουσικών κωδικογράφων), που θεωρούνται πια ξεπερασμένα. Εάν έμπαιναν και πολύχρωμες εικονίτσες μαζί με το μουσικό κείμενο, θα μας ενοχλούσε; Δεν νομίζω. Γιατί όχι. Ώστε να μπει η βυζαντινή μουσική και στα νηπιαγωγεία.
Με μία απλή εντολή 1 λεπτού αλλάζουν όλα τα χρώματα στα της τελικής επιλογής.
Και εγώ προσωπικά προτιμώ ένα πρόσθετο χρώμα το ''πορφυρούν'' όπως του Μακαριστού Αβραάμ Ευθυμιάδη.

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Με κουράζει πάρα πολύ η γραφή κ η χρήση τόσων χρωμάτων.
Συμφωνώ με τον κ.Βασίλη, το δίχρωμο του κυρ Αβραάμ
(Θεός 'σχωρέσει την ψυχούλα του-αγία μορφή) είναι εξαιρετικό
κ άκρως παραδοσιακό. Επίσης η γραμματοσειρά απέχει παρασάγκας
από τις επιλογές μου.

Last edited:

Μιχαήλ Τσαβαρής

Πρωτοψάλτης Ιερού Ναού Αγίου Νικολάου Ρόδου
θα συμφωνήσω με όλους! Το βιβλίο πρέπει να εκδοθεί αλλά όχι έτσι! Κατ αρχήν εγώ δυσκολεύομαι να το διαβάσω λόγω των πολλών χρωμάτων. Καλό θα ήταν ένα σκέτο μαύρο η όπως είπε και ο κ. Βασίλης ενα μαύρο σε συνδυασμό με κόκκινο για τα ισοκρατήματα τους ρυθμούς και τις φθορές θα ήταν ιδανικό.

Aγαπητοί μου γράψτε τα σχόλια σας και τις παρατηρήσεις σας.Το βιβλίο γίνετε για όλους μας με σκοπό την δόξαν του Θεού.Προτείνετε ακόμα και γραμματοσειρά που εσείς νομίζετε ότι θά σας ήταν καλύτερη ,όλα αλλάζουν αμέσως με το πρόγραμμα του μελωδού.Αν υπάρχει κάποιος κατασκευαστής ιδιαίτερας γραμματοσειράς ας επικοινωνήσει μαζί μου.Τα χρώματα θα είναι πιο απλά μετά από τις παρατηρήσεις σας που είναι πάρα πολύ χρήσιμες.Και γι αύτο τον λόγο και ανακοινώθηκε στο πιο έγκριτο site η εκδοση του βιβλίου.