Άσωτος, συνήντησε καθ' οδόν

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Το κατωτέρω "πόνημα" αφιερώνεται στους "κατά συνείδησιν" Ασώτους Συναδέλφους, με "ειδικόν" προορισμόν το Φίλο μου Νίκο Γιάννου, προκειμένου να θυμιθεί τα γλέντια που κάναμε κάποτε.
 

Attachments

  • Άσωτος συνήντησε καθ' οδόν - Ιωαννίδης.mp3
    16.2 MB · Views: 97
  • Άσωτος, συνήντησε καθ' οδόν 001.jpg
    739.5 KB · Views: 124
  • Άσωτος, συνήντησε καθ' οδόν 002.jpg
    729.4 KB · Views: 58
  • Άσωτος, συνήντησε καθ' οδόν 003.jpg
    770.2 KB · Views: 49
  • Άσωτος, συνήντησε καθ' οδόν 004.jpg
    795.3 KB · Views: 46
  • Άσωτος, συνήντησε καθ' οδόν 005.jpg
    157.3 KB · Views: 45

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Το κατωτέρω "πόνημα" αφιερώνεται στους "κατά συνείδησιν" Ασώτους Συναδέλφους, με "ειδικόν" προορισμόν το Φίλο μου Νίκο Γιάννου, προκειμένου να θυμιθεί τα γλέντια που κάναμε κάποτε.

ΩΡΑΙΟ!!!

".... στο καπηλειό του Θρασύβουλου..."
Εμνήσθητε ημερών αρχαίων, έτσι Άρχοντα; ΝΑ ΜΟΥ ΖΗΣΗΣ!

Απόστολος

Υ.Γ. ΕΑΝ, σε καμιά περίπτωση, έχετε ηχογραφήσεις απ' αυτές τις συναντήσεις που ψαίλνατε και τραγουδάγατε και τα λέγατε, μετά χαράς μεγάλης να τα απολαύσουμε και εμείς! ΑΚ
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Το κατωτέρω "πόνημα" αφιερώνεται στους "κατά συνείδησιν" Ασώτους Συναδέλφους, με "ειδικόν" προορισμόν το Φίλο μου Νίκο Γιάννου, προκειμένου να θυμιθεί τα γλέντια που κάναμε κάποτε.

Άρχον,
Όσο τα μάτια έχουν δάκρυα και η καρδιά... βαράει,
τα γλέντια ημών των "άσωτων", ο νους δεν τα ξεχνάει!

"κατά συνείδησιν" ... και κατ' ευφημισμόν!

Βαγγέλη, πέτυχε η ... Σαμιώτικη μαντινάδα;
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Άρχον,
Όσο τα μάτια έχουν δάκρυα και η καρδιά... βαράει,
τα γλέντια ημών των "άσωτων", ο νους δεν τα ξεχνάει!

"κατά συνείδησιν" ... και κατ' ευφημισμόν!

Βαγγέλη, πέτυχε η ... Σαμιώτικη μαντινάδα;

Ευκολο ειναι ; Παντως καλη η προσπαθεια .

Και μια προσαρμογη επι το ''μαντιναδικωτερον'' :
''Οσο τα ματια τρεχουνε και η καρδια βαραει ,
τα γλεντια μας των ''ασωτων'' , ο νους δεν τα ξεχναει'' .

ΥΓ : Τον Αρχωντα , σε παρομοια πονηματα του (και οχι μονο) , τον ''τρωω στην μαπα'' εδω και τριαντα χρονια . Πολλα τα ετη του .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μια μικρη ιστορια με τον Αρχωντα :
Πριν πολλα χρονια , ουτε θυμαμαι ποσα , φθανω Κυριακη πρωϊ-πρωϊ στον Πειραια με το πλοιο . Αϋπνος (εχω κακες σχεσεις με τον υπνο και ειδικα στο καραβι σπανια καταφερνω να κοιμηθω λιγο) , με σοβαρη ολονυκτια καταναλωση ποτων και τσιγαρων . Φωνη μπασαδουρα αλλα Σαλιαπιν , ξεκουρδιστη κλπ . Βουταω ενα ταξι και παω στον Ιερο Ναο Αγιου Ιωαννη Ρεντη , οπου εψαλλε τοτε ο Αρχωντας. Με το μπαινω στον ναο , με βλεπει ο Αρχωντας και σπαει χαμογελο . Ακομα και το σχεδον ανυπαρκτο μουστακι του , ζωηρεψε . Ανεβαινω στο αναλογιο , χαιρετουρες και τα ρεστα και πιανω δουλεια στο ισοκρατημα . Που ομως φωνη . Τελος παντων κουτσα-στραβα τα μισοκαταφερα . Προχωραει η ακολουθια και στον Αποστολο μου λεει ο Αρχωντας : Θα μπω για λιγο στο ιερο μονο πες τον Αποστολο . Τι να καμω , λεω τον Αποστολο . Τελειωνω , αρχιζει το Ευαγγελιο , τελειωνει και αυτο , αλλα που να γυρισει ο Αρχωντας . Καταλαβαινω την ''παγιδα'' αλλα τι να εκανα . Αρχιζω το Χερουβικο απεξω (ηταν Κυριακη Πλ.του Βου ηχου) , γινεται η Μεγαλη Εισοδος , συνεχιζω Λειτουργικα , Αξιον Εστιν κλπ . Προς το τελος της ακολουθιας , νασου και επιστρεφει ο Αρχωντας ολο χαμογελο (σαρδωνιο) . Ε του λεω και εγω : Τι γυρισες ; Για να πεις το αμην στο δι ευχων ; Αντε πεστο να φευγουμε .
Τωρα τι εψαλλα με την φωνη που ειχα ; Ρωτηστε τον Αρχωντα . Παντως μετα την ακολουθια , στις χαιραιτουρες με τον προϊσταμενο και λειτουργο ιερεα , μου ειπε : ''Στην αρχη φοβηθηκα πως δεν θα τα καταφερεις αλλα τελικα τα ειπες μια χαρα'' . Και κορδωμα ο Αρχωντας .

Τα ιδια μου εκαμε και μια αλλη φορα στον Ιερο Ναο του Αγιου Νειλου Πειραιως
μονο που αυτη την φορα δεν εφυγε απο το αναλογιο .
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Μια μικρη ιστορια με τον Αρχωντα :
Πριν πολλα χρονια , ουτε θυμαμαι ποσα , φθανω Κυριακη πρωϊ-πρωϊ στον Πειραια με το πλοιο . Αϋπνος (εχω κακες σχεσεις με τον υπνο και ειδικα στο καραβι σπανια καταφερνω να κοιμηθω λιγο) , με σοβαρη ολονυκτια καταναλωση ποτων και τσιγαρων . Φωνη μπασαδουρα αλλα Σαλιαπιν , ξεκουρδιστη κλπ . Βουταω ενα ταξι και παω στον Ιερο Ναο Αγιου Ιωαννη Ρεντη , οπου εψαλλε τοτε ο Αρχωντας. Με το μπαινω στον ναο , με βλεπει ο Αρχωντας και σπαει χαμογελο . Ακομα και το σχεδον ανυπαρκτο μουστακι του , ζωηρεψε . Ανεβαινω στο αναλογιο , χαιρετουρες και τα ρεστα και πιανω δουλεια στο ισοκρατημα . Που ομως φωνη . Τελος παντων κουτσα-στραβα τα μισοκαταφερα . Προχωραει η ακολουθια και στον Αποστολο μου λεει ο Αρχωντας : Θα μπω για λιγο στο ιερο μονο πες τον Αποστολο . Τι να καμω , λεω τον Αποστολο . Τελειωνω , αρχιζει το Ευαγγελιο , τελειωνει και αυτο , αλλα που να γυρισει ο Αρχωντας . Καταλαβαινω την ''παγιδα'' αλλα τι να εκανα . Αρχιζω το Χερουβικο απεξω (ηταν Κυριακη Πλ.του Βου ηχου) , γινεται η Μεγαλη Εισοδος , συνεχιζω Λειτουργικα , Αξιον Εστιν κλπ . Προς το τελος της ακολουθιας , νασου και επιστρεφει ο Αρχωντας ολο χαμογελο (σαρδωνιο) . Ε του λεω και εγω : Τι γυρισες ; Για να πεις το αμην στο δι ευχων ; Αντε πεστο να φευγουμε .
Τωρα τι εψαλλα με την φωνη που ειχα ; Ρωτηστε τον Αρχωντα . Παντως μετα την ακολουθια , στις χαιραιτουρες με τον προϊσταμενο και λειτουργο ιερεα , μου ειπε : ''Στην αρχη φοβηθηκα πως δεν θα τα καταφερεις αλλα τελικα τα ειπες μια χαρα'' . Και κορδωμα ο Αρχωντας .

Τα ιδια μου εκαμε και μια αλλη φορα στον Ιερο Ναο του Αγιου Νειλου Πειραιως
μονο που αυτη την φορα δεν εφυγε απο το αναλογιο .

Είσαι πολύ κουτσομπόλης !!! Φτού σου μη σε ματιάσω !!!!
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Ευκολο ειναι ; Παντως καλη η προσπαθεια .

Και μια προσαρμογη επι το ''μαντιναδικωτερον'' :
''Οσο τα ματια τρεχουνε και η καρδια βαραει ,
τα γλεντια μας των ''ασωτων'' , ο νους δεν τα ξεχναει'' .

ΥΓ : Τον Αρχωντα , σε παρομοια πονηματα του (και οχι μονο) , τον ''τρωω στην μαπα'' εδω και τριαντα χρονια . Πολλα τα ετη του .

Γι' αυτό έχει τέτοια χάλια η "μάπα" σου;;;;;;
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αλλη μια μικρη ιστορια με τον Αρχωντα :
Παλι πριν πολλα χρονια , ο Αρχωντας κατοπιν προσκλησεως ειχε κατεβει και εψαλλε Μεγαλη Εβδομαδα (και οχι μονο) στον Ιερο Ναο Κοιμησεως Της Θεοτοκου Ηρακλειου (Παναγιτσα Μασταμπα) . Ειχε ελθει οικογενειακως (σηζυγος
και δυο γιοι) φερνωντας και το αυτοκινητο-μαουνα (Οπελ Ρεκορντ της εποχης , το μονο που τον χωρουσε) . Ολες τις μερες μου ειχε ''φαει τα αυτια'' αν την μερα του Πασχα θα εβρισκαν να φανε (τηρωντας το εθιμο) αρνι στην σουβλα (οβελια) . Φαινεται νομιζε οτι δεν ειχε ελθει στην Κρητη αλλα στο Τιμπουκτου (που το θυμηθηκα !!) . Ανημερα λοιπον του Πασχα , μπαινουμε στην μαουνα και τους παω σε ενα γραφικο παραθαλασιο μερος (παραλια Φοδελε) , περιπου 15 χμτ
δυτικα του Ηρακλειου . Γνωριζα οτι εκει υπαρχει ταβερνα με εξαιρετικη ψησταρια
σουβλες κλπ . Οταν φθασαμε και ειδε τις πολλες σουβλες να στριφογυριζουν με αρνια , κοκορετσια κλπ κλπ , ε ησυχασε . Ηταν η εποχη που ο Αρχωντας και οι διαδοχοι του , σταματουσαν το φαγητο , μετα το δεκατο !!! πιατο ο καθενας .
Και φερε και ξαναφερε και ματαξαναφερε κοκ , αρχισαν να διαμαρτυρωνται οι αλλοι πελατες γιατι κοντευαν να εξαφανιστουν τα εδεσματα . Ε , καποτε τελειωσαμε (δηλαδη τελειωσε η οικογενεια Ιωαννιδη) και βεβαια τετοια κρεατα
(νησιωτικα) δεν ειχαν ξαναφαει στο κλινον αστυ . Πληρη ικανοποιηση .
Αντε τωρα να γυρισωμε στο Ηρακλειο μετα απο τετοιο φαγοποτι .
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Αλλη μια μικρη ιστορια με τον Αρχωντα :
Παλι πριν πολλα χρονια , ο Αρχωντας κατοπιν προσκλησεως ειχε κατεβει και εψαλλε Μεγαλη Εβδομαδα (και οχι μονο) στον Ιερο Ναο Κοιμησεως Της Θεοτοκου Ηρακλειου (Παναγιτσα Μασταμπα) . Ειχε ελθει οικογενειακως (σηζυγος
και δυο γιοι) φερνωντας και το αυτοκινητο-μαουνα (Οπελ Ρεκορντ της εποχης , το μονο που τον χωρουσε) . Ολες τις μερες μου ειχε ''φαει τα αυτια'' αν την μερα του Πασχα θα εβρισκαν να φανε (τηρωντας το εθιμο) αρνι στην σουβλα (οβελια) . Φαινεται νομιζε οτι δεν ειχε ελθει στην Κρητη αλλα στο Τιμπουκτου (που το θυμηθηκα !!) . Ανημερα λοιπον του Πασχα , μπαινουμε στην μαουνα και τους παω σε ενα γραφικο παραθαλασιο μερος (παραλια Φοδελε) , περιπου 15 χμτ
δυτικα του Ηρακλειου . Γνωριζα οτι εκει υπαρχει ταβερνα με εξαιρετικη ψησταρια
σουβλες κλπ . Οταν φθασαμε και ειδε τις πολλες σουβλες να στριφογυριζουν με αρνια , κοκορετσια κλπ κλπ , ε ησυχασε . Ηταν η εποχη που ο Αρχωντας και οι διαδοχοι του , σταματουσαν το φαγητο , μετα το δεκατο !!! πιατο ο καθενας .
Και φερε και ξαναφερε και ματαξαναφερε κοκ , αρχισαν να διαμαρτυρωνται οι αλλοι πελατες γιατι κοντευαν να εξαφανιστουν τα εδεσματα . Ε , καποτε τελειωσαμε (δηλαδη τελειωσε η οικογενεια Ιωαννιδη) και βεβαια τετοια κρεατα
(νησιωτικα) δεν ειχαν ξαναφαει στο κλινον αστυ . Πληρη ικανοποιηση .
Αντε τωρα να γυρισωμε στο Ηρακλειο μετα απο τετοιο φαγοποτι .

Παρ' όλο ότι έχεις καταντήσει η......Μάξγουελ του Κλάδου, έχεις πράγματι δίκιο. Εκείνο το Πάσχα, το θυμώμαστε από τότε όλοι μας. Βέβαια όπως λές, ήρθαμε στην Κρήτη και φάγαμε τα......κουράδια σας !!!! Τι να κάνουμε ;
Αυτά έχουν τα Ήθη κι' Έθιμα της Χώρας μας. !!
 
Top