Άσμα Χριστουγέννων (Κ. Μαφίδης)

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Από παλαιά εκπομπή (20-12-1998) του Λ. Αγγελόπουλου και των συνεργατών του που μου είχε δώσει ο Βασίλης Ζάχαρης είχα ξεχωρίσει παλαιότερα το επισυναπτόμενο άσμα από τον Κωνσταντινοπολίτη πρωτοψάλτη Κωνσταντίνο Μαφίδη.

Το ανεβάζω σαν μικρό Χριστουγεννιάτικο δώρο σε όλα τα μέλη του Ψαλτολογίου. Οι ευχαριστίες ανήκουν στο Λυκούργο Αγγελόπουλο και τους συνεργάτες του που το μετέδωσαν στην εκπομπή τους.
 

Attachments

  • AsmaChristougenwn-KMafidis-AngelopoulosBroadcast.mp3
    3.5 MB · Views: 392

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Από παλαιά εκπομπή (20-12-1998) του Λ. Αγγελόπουλου και των συνεργατών του που μου είχε δώσει ο Βασίλης Ζάχαρης είχα ξεχωρίσει παλαιότερα το επισυναπτόμενο άσμα από τον Κωνσταντινοπολίτη πρωτοψάλτη Κωνσταντίνο Μαφίδη.

Το ανεβάζω σαν μικρό Χριστουγεννιάτικο δώρο σε όλα τα μέλη του Ψαλτολογίου. Οι ευχαριστίες ανήκουν στο Λυκούργο Αγγελόπουλο και τους συνεργάτες του που το μετέδωσαν στην εκπομπή τους.

Το ειχα και εγω σε προηγουμενη εκπομπη . Να πουμε την περιοδο που στην Πολη οι Τουρκοι ειχαν απαγορευσει να κτυπουν οι καμπανες των εκκλησιων ,
γυριζαν στους δρομους της Πολης καλιφωνοι Ελληνες και ''τραγουδουσαν'' τον υμνο αυτο , λιγο πριν την Χριστουγεννιατικη λειτουργια και την λειτουργια των Θεοφανειων . Ακουγαν λοιπον τον υμνο οι Ελληνες και γενικωτερα οι χριστιανοι και εσπευδαν στις εκκλησιες .
 

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Από παλαιά εκπομπή (20-12-1998) του Λ. Αγγελόπουλου και των συνεργατών του που μου είχε δώσει ο Βασίλης Ζάχαρης είχα ξεχωρίσει παλαιότερα το επισυναπτόμενο άσμα από τον Κωνσταντινοπολίτη πρωτοψάλτη Κωνσταντίνο Μαφίδη.

Το ανεβάζω σαν μικρό Χριστουγεννιάτικο δώρο σε όλα τα μέλη του Ψαλτολογίου. Οι ευχαριστίες ανήκουν στο Λυκούργο Αγγελόπουλο και τους συνεργάτες του που το μετέδωσαν στην εκπομπή τους.

Πολύ συγκινήθηκα ακούγοντας τούτη τη συνεύντευξη και ιδίως το άσμα από τον αξιαγάπητο σε όλους μας Κων/πολίτη Κωνσταντίνο Μαφ(ε)ίδη, τον οποίο έτυχα να γνωρίσω στην είσοδο της Μεγάλης του Γένους Σχολής στις 27/10/2004 κατόπιν μεσολάβησης του κ. Δημητρίου Χούπα. Κάποιες κουβέντες που ανταλλάχτηκαν τότε, μου κέντρισαν το ενδιαφέρον για το πρόσωπό του. Μάλιστα πριν δύο εβδομάδες μετά την μουσική εκδήλωση στην Αγ. Τριάδα Πειραιώς μου δόθηκε εκ νέου η ευκαιρία να τον ξανασυναντήσω. Ήταν όπως είχε χαραχθεί στη μνήμη μου: ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΗΣ με όλη την σημασία των λέξεων...

Μήπως έχει κανείς σε βυζαντινή σημειογραφία το επισυναπτόμενο άσμα / Ψαλτοτράγουδο "Καιρός επέστη ω αδελφοί";
Την περίοδο που στην Πόλη είχε απαγορευτεί να κτυπούν οι καμπάνες των εκκλησιών, γύριζαν στους δρόμους της Πόλης καλλίφωνοι, τραγουδώντας το άσμα τούτο, λίγο πριν την Χριστουγεννιάτικη λειτουργία.
Ακόμη και ο τρόπος περιγραφής του και η αναφορά στην εποχή εκείνη προσδίδουν μια ιδιαίτερη μαγεία στα δρώμενα (ήθη, έθιμα...) της Πόλεως.

Έχει ανέβει επίσης από τον κ. Λιναρδάκη εδώ καθώς και στην χθεσινή εκπομπή του Λυκούργου Αγγελόπουλου από τον dimitris εδώ.

Επίσης υπάρχει και σε μια άλλη εκδοχή από τον Γρηγόρη Νταραβάνογλου που ανέβασε εδώ ο Γεώργιος Δαρλάσης.

ΥΓ: Υπάρχει δυνατότητα καταγραφής (ενν. πριν την Εορτή :D) από κάποιον αν τυχόν δεν υπάρχει; Θα ήμουν πραγματικά ευγνώμων... :)
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Δεν ειχα ακουσει ποτε για τη συνηθεια αυτη των Ελληνων της Πολης να ψαλλουν πριν τα Χριστουγεννα στους δρομους της βασιλευουσας τον συγκεκριμενο υμνο προκειμενου να καλεσουν τους πιστους στις εκκλησιες. Ιδιαιτερα συγκινητικη και ''μαγευτικη'' αυτη η ιστορια. Δειχνει και τη δυναμικη της μουσικης αυτης ιδιως τα περασμενα χρονια.

ΥΓ. Υπαρχει σε μουσικο κειμενο?
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Παρατήρησα προ ολίγου ότι σε αυτή τη σειρά εκπομπών από ακολουθίες με τον Λυκούργο Αγγελόπουλο υπάρχει βίντεο με τον κ. Μαφίδη να μιλάει και να τραγουδάει αυτό το μέλος. Το παραθέτω κι εδώ.

 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Δεν ειχα ακουσει ποτε για τη συνηθεια αυτη των Ελληνων της Πολης να ψαλλουν πριν τα Χριστουγεννα στους δρομους της βασιλευουσας τον συγκεκριμενο υμνο προκειμενου να καλεσουν τους πιστους στις εκκλησιες. Ιδιαιτερα συγκινητικη και ''μαγευτικη'' αυτη η ιστορια. Δειχνει και τη δυναμικη της μουσικης αυτης ιδιως τα περασμενα χρονια.

ΥΓ. Υπαρχει σε μουσικο κειμενο?

Παρόμοιο.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Παρατήρησα προ ολίγου ότι σε αυτή τη σειρά εκπομπών από ακολουθίες με τον Λυκούργο Αγγελόπουλο υπάρχει βίντεο με τον κ. Μαφίδη να μιλάει και να τραγουδάει αυτό το μέλος. Το παραθέτω κι εδώ.

Επειδή το θέμα όπου παραπέμπω έχει κατασταθεί δυσανάγνωστο, θα επαναλάβω εδώ την απορία που έθεσα εδώ:
Μπορούμε να βρούμε πουθενά το βίντεο του Κωνσταντίνου Μαφίδη σε καλή ποιότητα και ολόκληρο; Δυστυχώς, αυτός που κάνει το μοντάζ προτιμάει να βάλει δύο φορές το άσμα από το να ακουστεί ολόκληρη η ιστορία του. Μιλώ για τη μίξη στα 4:30.
 
Top