Άρχων Φώτιος Κετσετζής

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Εωθινόν δοξαστικόν ¨εις το όρος ¨..........:)

Υ.Γ. Με την ως άνω ευκαιρία να χαιρετήσω μέσω του forum τον ευγενέστατο Άρχων πρωτοψάλτη κ. Φώτιο και να τον ευχαριστήσουμε δια τα προσφερόμενα...........:)
 

Attachments

  • Α' ΕΩΘΙΝΟ ΔΟΞΑΣΤΙΚΟ ''Εις το όρος''.mp3
    5 MB · Views: 193
Last edited:
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Εωθινόν δοξαστικόν ¨εις το όρος ¨..........:)

Υ.Γ. Με την ως άνω ευκαιρία να χαιρετήσω μέσω του forum τον ευγενέστατο Άρχων πρωτοψάλτη κ. Φώτιο και να τον ευχαριστήσουμε δια τα προσφερόμενα...........:)

Μήπως θα 'επρεπε να έχετε και την συγκατάθεση του Άρχοντος όταν ανεβάζετε εμπορικές ηχογραφήσεις και μάλιστα κακογραμμένες;

Και με την ευκαιρία ΚΕΤΣΕΤΖΗΣ όχι ΚΕΤΣΕΝΤΖΗΣ

ευχαριστώ
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μήπως θα 'επρεπε να έχετε και την συγκατάθεση του Άρχοντος όταν ανεβάζετε εμπορικές ηχογραφήσεις ...

Πως ξέρεις αγαπητέ Γιώργο ότι δεν έχει την συγκατάθεσή του;
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Πως ξέρεις αγαπητέ Γιώργο ότι δεν έχει την συγκατάθεσή του;

Λες αγαπητέ Νεοκλή να μη γνωρίζω;
Λοιπόν ο κ. Κερμελίδης έχει μιλήσει με τον Αρχοντα στην εορτή του για χρόνια πολλά. Ο Αρχοντας όπως έχω πει στον κ.Κερμελίδη με πμ δεν έχει αντιρρηση στην με μέτρο ανάρτηση κάποιων ηχογραφήσεων με την σύμφωνη γνώμη του.
Ακουσε όμως το Εωθινό από το cd του Αρχοντος και σύγκρινέ το με την παρούσα ανάρτηση από μία χιλιοπαιγμένη κασσέτα ως προς την ποιότητα του ήχου.
Λες να έφαγε ώρες στα studios για να ακούγεται αυτό το αποτέλεσμα;
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Λες αγαπητέ Νεοκλή να μη γνωρίζω;
Λοιπόν ο κ. Κερμελίδης έχει μιλήσει με τον Αρχοντα στην εορτή του για χρόνια πολλά. Ο Αρχοντας όπως έχω πει στον κ.Κερμελίδη με πμ δεν έχει αντιρρηση στην με μέτρο ανάρτηση κάποιων ηχογραφήσεων με την σύμφωνη γνώμη του.
Ακουσε όμως το Εωθινό από το cd του Αρχοντος και σύγκρινέ το με την παρούσα ανάρτηση από μία χιλιοπαιγμένη κασσέτα ως προς την ποιότητα του ήχου.
Λες να έφαγε ώρες στα studios για να ακούγεται αυτό το αποτέλεσμα;

Χαίρετε κ.Γεώργιε.Τώρα άνοιξα τον υπολογιστή μου και είδα τα μηνύματά σας.Με όλον τον σεβασμό δεν έχω κανένα πρόβλημα στο να αποσυρθεί το αρχείο από το forum εάν νομίζετε ότι μειώνει την αξία του άρχοντος.Ας το κανονίσει ο συντονιστής μας αυτό.Απλά πιστεύω ότι όσο κακογραμμένο και να είναι κάποιο αρχείο,η αξία του άρχοντος αντί να μειώνεται ίσα ίσα που αυξάνεται.......:)
Με αδελφική αγάπη
Φ.Κ.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Χαίρετε κ.Γεώργιε.Τώρα άνοιξα τον υπολογιστή μου και είδα τα μηνύματά σας.Με όλον τον σεβασμό δεν έχω κανένα πρόβλημα στο να αποσυρθεί το αρχείο από το forum εάν νομίζετε ότι μειώνει την αξία του άρχοντος.Ας το κανονίσει ο συντονιστής μας αυτό.Απλά πιστεύω ότι όσο κακογραμμένο και να είναι κάποιο αρχείο,η αξία του άρχοντος αντί να μειώνεται ίσα ίσα που αυξάνεται.......:)
Με αδελφική αγάπη
Φ.Κ.

Αγαπητέ κ. Φώτιε,

και βέβαια δεν μειώνεται η αξία του 'Αρχοντος ούτε τίθεται θέμα απόσυρσης του αρχείου. Ομως τα αρχεία αυτά δεν τα ακούν μόνο μουσικοί που αναγνωρίζουν την αξία του αναρτηθέντος άσχετα με την ποιότητα του ήχου.Τα ακούν και απλοί ακροατές της Βυζαντινής που δίνουν περισσότερη έμφαση στην ποιότητα της ηχογράφησης.
Και νομίζω σε τελική ανάλυση ότι ο Αρχων (όπως και κάθε άλλος Δάσκαλος) έχει τόσα πολλά να προσφέρει live (και εδώ δικαιολογείται η κακή ποιότητα ήχου) ώστε να περιττεύουν οι <εμπορικές αναρτήσεις>

Φιλικά
Γ.Σ.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Και μια και ο λόγος περί live το ίδιο Εωθινό από τον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Χανίων όπου πρόσφατα εκλήθη ο Αρχων από τον εκεί σύλλογο Ιεροψαλτών δια να ψάλλει και να αναπτύξει κάποιο μουσικολογικό θέμα.

http://www.youtube.com/watch?v=2AhcVicP9qY
 
Last edited:

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ κ. Φώτιε,

και βέβαια δεν μειώνεται η αξία του 'Αρχοντος ούτε τίθεται θέμα απόσυρσης του αρχείου. Ομως τα αρχεία αυτά δεν τα ακούν μόνο μουσικοί που αναγνωρίζουν την αξία του αναρτηθέντος άσχετα με την ποιότητα του ήχου.Τα ακούν και απλοί ακροατές της Βυζαντινής που δίνουν περισσότερη έμφαση στην ποιότητα της ηχογράφησης.
Και νομίζω σε τελική ανάλυση ότι ο Αρχων (όπως και κάθε άλλος Δάσκαλος) έχει τόσα πολλά να προσφέρει live (και εδώ δικαιολογείται η κακή ποιότητα ήχου) ώστε να περιττεύουν οι <εμπορικές αναρτήσεις>

Φιλικά
Γ.Σ.

Αγαπητέ μου κ. Γεώργιε συμφωνώ και επαυξάνω,υποσχόμενος ότι θα προβώ σε εξεύρεση τρόπου προς επανόρθωσιν............:)
Χαιρετίσματα στον Άρχοντα....:)
Με αδελφική αγάπη
Φ.Κ.
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Και μια και ο λόγος περί live το ίδιο Εωθινό από τον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Χανίων όπου πρόσφατα εκλήθη ο Αρχων από τον εκεί σύλλογο Ιεροψαλτών δια να ψάλλει και να αναπτύξει κάποιο μουσικολογικό θέμα.

http://www.youtube.com/watch?v=2AhcVicP9qY

Απολαυστικότατος!!! Τί να πει κανείς; Για τη στάση του πάνω στο Αναλόγιο, τη φωνή, τις φράσεις, τις αναπνοές, τη σοβαρότητα, τη βάση,ΟΛΑ;;;

Λυπάμαι που δεν έχω την ευκαιρία να τον ακούω live στο διπλανό στασίδι και να διδάσκομαι από κείνον...Ευτυχώς που γίνονται αναρτήσεις σαν κι αυτή και κάπως μετριάζεται η λύπη μου.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Απολαυστικότατος!!! Τί να πει κανείς; Για τη στάση του πάνω στο Αναλόγιο, τη φωνή, τις φράσεις, τις αναπνοές, τη σοβαρότητα, τη βάση,ΟΛΑ;;;

Λυπάμαι που δεν έχω την ευκαιρία να τον ακούω live στο διπλανό στασίδι και να διδάσκομαι από κείνον...Ευτυχώς που γίνονται αναρτήσεις σαν κι αυτή και κάπως μετριάζεται η λύπη μου.

Να λοιπόν και άλλη μία ευκαιρία με ένα ακόμη live

http://www.youtube.com/watch?v=Nie-nrO8ZTU
 
Εωθινόν δοξαστικόν ¨εις το όρος ¨..........:)

Υ.Γ. Με την ως άνω ευκαιρία να χαιρετήσω μέσω του forum τον ευγενέστατο Άρχων πρωτοψάλτη κ. Φώτιο και να τον ευχαριστήσουμε δια τα προσφερόμενα...........:)

Ευχαριστούμε φίλτατε φώτιε για τα ακούσματα του Άρχοντα φώτιου.
Η ηχογράφηση ακούγεται πολύ καλά ...
:)
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Και μια και ο λόγος περί live το ίδιο Εωθινό από τον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Χανίων όπου πρόσφατα εκλήθη ο Αρχων από τον εκεί σύλλογο Ιεροψαλτών δια να ψάλλει και να αναπτύξει κάποιο μουσικολογικό θέμα.

http://www.youtube.com/watch?v=2AhcVicP9qY

Να διορθώσω ότι τα video δεν είναι από τον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Χανίων, αλλά από τον Ιερό Ναό Πέτρου και Παύλου Χανιων.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ωραιος ο κ. Κετσετζης οπως παντα. Απλως μια γενικοτερη απορια εχω με αφορμη τα video που εδωσε ο κ. Σιαπεροπουλος. Δεν ζαλιζονται οι πιστοι με τοσο δυνατες μικροφωνικες σε ναους οπως αυτος? Προσωπικα με ενοχλησε ακουγοντας απο το pc, φανταζομαι πως απο κοντα θα πρεπει να εχουμε ωτοασπιδες σε ναους με αναλογες μικροφωνικες.:D
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Ωραιος ο κ. Κετσετζης οπως παντα. Απλως μια γενικοτερη απορια εχω με αφορμη τα video που εδωσε ο κ. Σιαπεροπουλος. Δεν ζαλιζονται οι πιστοι με τοσο δυνατες μικροφωνικες σε ναους οπως αυτος? Προσωπικα με ενοχλησε ακουγοντας απο το pc, φανταζομαι πως απο κοντα θα πρεπει να εχουμε ωτοασπιδες σε ναους με αναλογες μικροφωνικες.:D

Με τις λίγες μου τεχνικές γνώσεις αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αυτός που έγραψε το video πήρε ήχο όχι από την μικροφωνική του Ναού αλλά κάπου μεσα στο Ναό από τον ήχο των μεγαφώνων και με πάρα πολύ αντίλαλο, αφού από την εικόνα του ψαλτηρίου μπορεί να καταλάβει κάποιος ότι πρόκειται για πολύ μεγάλη Εκκλησία, και φυσικά πολύ αντίλαλο.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Αν προσεξετε σε καποιο σημειο ο συμψαλλων πρεπει να λεει κατι σχετικα με τον αντιλαλο αλλα και ο κ. Φωτης βαζει το χερι διπλα στο αυτι του σε καποιο σημειο. Προφανως ειναι τετοιος ο αντιλαλος που δεν ξεχωριζουν και οι ιδιοι οι ψαλτες τι λενε...:eek: Μπορει να κανω και λαθος... Αν παντως εχω δικιο τοτε προκειται για λαθος στησιμο της μικροφωνικης.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Αυτά είναι τα προβλήματα μας στις Εκκλησίες. Και εγώ φώναζα νομίζοντας ότι δεν με ακούει κανείς στην Εκκλησία. Εδώ και 2 μήνες που μου έβαλαν επιτέλους το monitor σώθηκα. Κατεβάζω την ένταση του μικροφώνου μου διότι πλέoν ακούω τι λέω από το monitor.
 
Top