Άρχων Κυριαζής Δασκαλούδης

jojoslar

Νέο μέλος
anatrixila

ti na po....anevaze aderfe k alla tetoia na trela8oume....are arxonta kiriazi
 
Last edited by a moderator:
Λόγω της υπόσχεσής μου προς τα μέλη του forum ότι θα ανεβάσουμε όλα τα αρχεία του Άρχοντος τα οποία έχουμε στην κατοχή μας,θα αρχίσουμε από σήμερα πρώτα ο Θεός.....

δεν εχω λόγια να σε ευχαριστήσω, αυτο που κάνεις είναι μια εθνική προσπάθεια διατηρησης του μουσικού μας πλούτου, της μουσικής κληρονομιάς μας . κι είναι ακόμα πιο σημαντικό μιας και ξέρεις ότι ο δασκαλός μας δεν μπαίνει σε στούντιο,.. ακόμα τουλάχιστον!
και πάλι σε ευχαριστώ
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
αυτο που κάνεις είναι μια εθνική προσπάθεια διατηρησης του μουσικού μας πλούτου, της μουσικής κληρονομιάς μας
...όταν ο ενθουσιασμός μάς οδηγεί στην υπερβολή! Ήξερα ότι στη Λάρισα έχετε (και καλώς έχετε!) λατρεία στον κ. Δασκαλούδη, αλλά τέτοιες δηλώσεις τραβούν την προσοχή μας, δικαιολογημένα ίσως...

Δημ. Καταραχιάς
 

Theodoros-ks

Παλαιό Μέλος
...όταν ο ενθουσιασμός μάς οδηγεί στην υπερβολή! Ήξερα ότι στη Λάρισα έχετε (και καλώς έχετε!) λατρεία στον κ. Δασκαλούδη, αλλά τέτοιες δηλώσεις τραβούν την προσοχή μας, δικαιολογημένα ίσως...

Δημ. Καταραχιάς

Μόνο όποιος έχει ζήσει τον άνθρωπο και έχει διατρίψει κοντά του,μπορεί να αντιληφθεί ότι είναι ένας και ...Μοναδικός!!! όσο και αν σε ορισμένους αποτελεί υπερβολή....
 
Φίλε γιωργοςβ11 ο Κυριαζής έχει στο ψαλτήρι του μόνο τα βιβλία του Καραμάνη, φυσικά σε πολλά σημεία κάνει διάφορες παραλλαγές. Στα Χερουβικά λίγες φόρες λέει από "μέσα", τις πιο πολλές φορές λέει απ' έξω παίρνοντας θέσεις από το βιβλίο. Όσο για χειρόγραφα δεν υπάρχουν....
 
Χθες θυμήθηκα την παρακάτω ηχογράφηση και έτσι την ψηφιοποίησα και σας την προσφέρω.
Η ηχογράφηση είναι με μαγνητοφωνάκι (ένδοξα χρόνια) πάνω στο ψαλτήρι.
Αν είναι σωστή η ημερομηνία που γράφει πάνω στην κασέτα πρόκειται για τις 6-4-05.
Θυμάμαι καθαρά πως ήταν μια απλή Τετάρτη απόγευμα, και στο ψαλτήρι εκτός του Κυριαζή ήμουν εγώ και ακόμη ένας κύριος.

Γεύσασθε και ίδετε Ήχ.Α' "επί τη βάση Ιωάννου Κλαδά" από τη Θ. Λ. του Καραμάνη.

Προσέξτε τους ιδιάζοντες "ψιλούς" λαρυγγισμούς, την απλότητα της σύνθεσης αλλά και την μεγαλοπρέπεια της εκτέλεσης.

Καλή Σαρακοστή
 

Attachments

  • Γεύσασθε Δασκαλούδης.MP3
    14.7 MB · Views: 164
Last edited:
Top