Άποψη για τις γυναίκες στο αναλόγιο

Status
Not open for further replies.

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Την άποψή σου προσπάθησα να καταλάβω. Στο δια ταύτα δηλαδή τι κάνουμε;
 
Last edited:
Την άποψή σου προσπάθησα να καταλάβω. Στο δια ταύτα δηλαδή τι κάνουμε;
Καθαρά προσωπική μου άποψη. Αν δεις καμία λουσού ράσα χρωματιστά,βαμμένη έτοιμη για βόλτα, κ από φωνή τραγούδι μακρυά. Καμία μεγάλης ηλικίας γυναίκα σεμνή που πραγματικά βοηθάει κ φαίνεται από το τρόπο που ανεβαίνει στο αναλογιο( κ αυτό μόνο καθαρά για βοήθεια) οκ.Εχω κ αυτήν την περίπτωση, σε μεγάλο ενοριακό ναό να βοηθάει μια εξαίρετη κυρια (πρακτική), κ μου κάνει εντυπωση όταν έρχεται κάποιος να ψάλει κατευθείαν αποχωρεί χωρίς να της το πει κάποιος. Όσο μπορείς όμως απόφυγε τες 😏😏
 
Πάλι δε μας λες τι σημαίνει αυτό το "μακριά" και πώς να τις αποφύγουμε
Όπως το αντιλαμβανεσαι. Τι να σου πω τι στάση θα χεις στο ψαλτηρι κ πως θα συμπεριφερθεις απέναντι τους? Κρίνοντας κ κάνοντας. Μην αφήνεις να ψάλουν,αν δεις αυτά τα 《τσιρκα》 που σου είπα,απλά πράγματα,ορθά κοφτά. Κ αν τυχόν επιμένει ο εφημέριος μην κάνεις πίσω. Έτσι την πάτησα εγώ. Τα χε καλά με τον εφημέριο, στην αρχή χορωδίες εγκωμια Πάσχα κλπ, χρηματοδότηση φουλ γιατί έχει χρήμα, κ στο τέλος τον έκανε ότι ήθελε. Κ φαντάσου παραιτήθηκα όπως κ σχεδόν το σύνολο των επιτροπών, κ έχουν τώρα μια γιαγιά 68 ετών για να τους βγάζει λειτουργίες. Αυτά. Τα υπόλοιπα θα τα καταλάβεις όταν την πατήσεις 🙃🙃
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Μην αισθάνεσαι ότι την πάτησες. Έθεσες την επιλογή ή εσένα ή την κυρία αυτή και επέλεξαν την κυρία. Δε νομίζω πως μπορούσες να κάνεις κάτι άλλο να το αποτρέψεις ή να το προλάβεις κλπ.

Κι ούτε είχε τόσο νόημα να το πετύχεις. Μετά από σένα θα φύγουν και οι πιστοί που έρχονταν να ακούσουν εσένα (ή κάποιον σαν εσένα) από το ναό αυτό. Σύντομα θα ξαναβρεθείτε σε κάποιο άλλο ναό. Αν όχι απολύτως οι ίδιοι, τουλάχιστον οι αντίστοιχοι.

Ο διάλογος επί του θέματος, κατά τη γνώμη μου πρέπει να είναι περισσότερο κοινωνικός, παρά θεολογικός. Εκτός από τον ύμνο του Θεού, οι εκκλησιαστικές δραστηριότητες εκπαιδεύουν τα μέλη της κοινωνίας και στους ρόλους της ζωής τους.
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Έχω συνεργαστεί πολλές φορές με γυναίκες που ψάλλουν σε διάφορες ενορίες. Αλλες που βοηθούν υπεύθυνα και συνειδητά με σεβασμό σε αυτό που κάνουν χωρίς υπεροψία, άλλες όμως, πουλάνε ''μούρη, γλώσσα'' και εξυπνάδα... Από τις τελευταίες, μακρυά και αλάργα... (Αν έχετε λίγη πείρα στο αναλόγιο μπορείτε να τις αποφύγετε σχετικά εύκολα, εκτός αν έχουν ''κάλο'' στο κεφάλι που έκει βάζουμε σε εφαρμογή τα μεγάλα μέσα...)
Η άποψή μου λοιπόν είναι η εξής:
Σε περίπτωση που προσκληθείτε να ψάλλετε σε ενορία που εξυπηρετούν ΜΟΝΟ γυναίκες.
Π.χ. σαν προσκεκλημένος, αφού καθίσετε στο μέσο του αναλογίου, αν είναι 3 γυναίκες άγνωστες προς εσάς μοιράζετε τα κομμάτια σε αυτές για να δείτε τι ''ψάρια'' πιάνουν... (ακριβώς δηλ. όπως σε περίπτωση συναδέλφων αντρών) Αν είναι γνωστές, πράττετε αναλόγως.
Από κει και πέρα, έχετε πάντα την προσοχή σας (πολύ περισσότερο από το να βρισκόσασταν με άντρες συναδέλφους...)

Τώρα, αν καμία έρθει με ενδυμασία περίεργη, την τοποθετείτε στο αναλόγιο με τέτοιο τρόπο, ωστε να μην έρχεται σε επαφη με το οπτικό σας πεδίο, τουλάχιστον!...
Αν καμία πάλι φορά έντονο άρωμα, επίσης πράττετε το ίδιο...
Αν κάποια γνωρίζετε ότι είναι γλωσσού, τις δίνετε κομμάτια μήπως και γλιτώσετε την... γλώσσα της!

Γενικά, παρεξηγούνται εύκολα και καλούμαστε να κρατάμε τις ισσοροπίες, ακόμα κι αν ξεκινήσει μια ακολουθία με τους χειρότερους οιωνούς.... Αν όμως δεν έχουμε περιθώρια, κόβουμε από την αρχή τον ''βήχα'' και σε όποιον αρέσει.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Θα απέφευγα διακριτικά την πρόσκληση.

Αν με ρωτούσαν το λόγο, θα εξηγούσα ότι είμαι άνθρωπος συντηρητικός και οικογενειάρχης και δεν είναι αποδεκτό να βρίσκομαι σε τόσο στενή επαφή με ξένες γυναίκες.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Θα απέφευγα διακριτικά την πρόσκληση.

Αν με ρωτούσαν το λόγο, θα εξηγούσα ότι είμαι άνθρωπος συντηρητικός και οικογενειάρχης και δεν είναι αποδεκτό να βρίσκομαι σε τόσο στενή επαφή με ξένες γυναίκες.
Ok σεβαστή η άποψή σου
 

tzark

Μέλος
Έχω συνεργαστεί πολλές φορές με γυναίκες που ψάλλουν σε διάφορες ενορίες. Αλλες που βοηθούν υπεύθυνα και συνειδητά με σεβασμό σε αυτό που κάνουν χωρίς υπεροψία, άλλες όμως, πουλάνε ''μούρη, γλώσσα'' και εξυπνάδα... Από τις τελευταίες, μακρυά και αλάργα... (Αν έχετε λίγη πείρα στο αναλόγιο μπορείτε να τις αποφύγετε σχετικά εύκολα, εκτός αν έχουν ''κάλο'' στο κεφάλι που έκει βάζουμε σε εφαρμογή τα μεγάλα μέσα...)
Η άποψή μου λοιπόν είναι η εξής:
Σε περίπτωση που προσκληθείτε να ψάλλετε σε ενορία που εξυπηρετούν ΜΟΝΟ γυναίκες.
Π.χ. σαν προσκεκλημένος, αφού καθίσετε στο μέσο του αναλογίου, αν είναι 3 γυναίκες άγνωστες προς εσάς μοιράζετε τα κομμάτια σε αυτές για να δείτε τι ''ψάρια'' πιάνουν... (ακριβώς δηλ. όπως σε περίπτωση συναδέλφων αντρών) Αν είναι γνωστές, πράττετε αναλόγως.
Από κει και πέρα, έχετε πάντα την προσοχή σας (πολύ περισσότερο από το να βρισκόσασταν με άντρες συναδέλφους...)

Τώρα, αν καμία έρθει με ενδυμασία περίεργη, την τοποθετείτε στο αναλόγιο με τέτοιο τρόπο, ωστε να μην έρχεται σε επαφη με το οπτικό σας πεδίο, τουλάχιστον!...
Αν καμία πάλι φορά έντονο άρωμα, επίσης πράττετε το ίδιο...
Αν κάποια γνωρίζετε ότι είναι γλωσσού, τις δίνετε κομμάτια μήπως και γλιτώσετε την... γλώσσα της!

Γενικά, παρεξηγούνται εύκολα και καλούμαστε να κρατάμε τις ισσοροπίες, ακόμα κι αν ξεκινήσει μια ακολουθία με τους χειρότερους οιωνούς.... Αν όμως δεν έχουμε περιθώρια, κόβουμε από την αρχή τον ''βήχα'' και σε όποιον αρέσει.
Σε λίγο θα έχουν και επίσημα θέση στο αναλόγιο οπότε μην αγχώνεστε!!!!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Σε λίγο θα έχουν και επίσημα θέση στο αναλόγιο οπότε μην αγχώνεστε!!!!

Δεν αγχώνομαι. Σας αναφέρω τα γεγονότα, όπως λειτουργούν τουλάχιστον εδώ στην επαρχία.
Μήπως νομίζετε ότι εμένα μ'αρέσουν αυτά;

Αλλά, λόγω έλλειψης ανδρών, συναντάται πολύ συχνά αυτό το φαινόμενο. Οπότε, ή συνεργάζεσαι, ή τα λες μόνος σου (με ό,τι συνεπάγεται αυτό στη συνέχεια, γιατί μετά δημιουργούνται προστριβές μεταξύ ιερέως-γυναικών...) ή, κάθεσαι στο σπίτι σου.

Όμως εγώ σπίτι δεν συνηθίζω να κάθομαι εύκολα και επειδή στις 10 προσκλήσεις, οι 4 έχουν συνεργασία μόνο με γυναίκες, οι 3 mix αντρών-γυναικών και οι υπόλοιπες μόνο με άντρες, έχω αποδεχτεί την πραγματικότητα.

Βέβαια, η ''ανοχή'' έχει και όρια....
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημ. συντονιστή] Αγαπητοί, το θέμα αυτό έχει εξαντληθεί και οι απόψεις όλων έχουν ακουστεί. Το κλείνω εδώ.
 
Status
Not open for further replies.
Top