Άξιον εστί σε πλάγιο του πρώτου ήχο Ιωάννου Βουτσινά το επονομαζόμενο "δάκρυ της Παναγίας"

vasilis

Πέτρου Βασίλειος
Εσείς που έχετε χρόνια στο αναλόγιο θα ήθελα την συμβουλή σας σε κάτι, έχω το μουσικό κείμενο του άξιον εστί σε πλάγιο του πρώτου ήχο το επονομαζόμενο "δάκρυ της παναγίας", αυτό το κείμενο βασικά είναι για υψίφωνους, η δική μου φωνή δεν φτάνει όσο και αν προσπαθήσω στον άνω γα τι μπορώ να κάνω για να το ψάλλω; να κατεβάσω όλο το μουσικό κείμενο κατα έναν τόνο ή να κάνω αυτοσχεδιασμό στο σημείο του άνω γα;
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Εσείς που έχετε χρόνια στο αναλόγιο θα ήθελα την συμβουλή σας σε κάτι, έχω το μουσικό κείμενο του άξιον εστί σε πλάγιο του πρώτου ήχο το επονομαζόμενο "δάκρυ της παναγίας", αυτό το κείμενο βασικά είναι για υψίφωνους, η δική μου φωνή δεν φτάνει όσο και αν προσπαθήσω στον άνω γα τι μπορώ να κάνω για να το ψάλλω; να κατεβάσω όλο το μουσικό κείμενο κατα έναν τόνο ή να κάνω αυτοσχεδιασμό στο σημείο του άνω γα;

Βασιλη παρε χαμηλη βαση . Ετσι θα το βγαλεις μια χαρα .
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Βασιλη παρε χαμηλη βαση . Ετσι θα το βγαλεις μια χαρα .

Μπορεί κάποιος να ανεβάση την παρτιτούρα γι' αυτό;

Ευχαριστώ.

Απόστολος
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Εσείς που έχετε χρόνια στο αναλόγιο θα ήθελα την συμβουλή σας σε κάτι, έχω το μουσικό κείμενο του άξιον εστί σε πλάγιο του πρώτου ήχο το επονομαζόμενο "δάκρυ της παναγίας", αυτό το κείμενο βασικά είναι για υψίφωνους, η δική μου φωνή δεν φτάνει όσο και αν προσπαθήσω στον άνω γα τι μπορώ να κάνω για να το ψάλλω; να κατεβάσω όλο το μουσικό κείμενο κατα έναν τόνο ή να κάνω αυτοσχεδιασμό στο σημείο του άνω γα;

Μπορεί κάποιος να ανεβάση την παρτιτούρα γι' αυτό;
Ευχαριστώ. Απόστολος

Βασιλη ανεβασε το σε παρακαλω . Καπου το εχω ανεβασει αλλα δεν θυμαμαι που . Η συνθεση ειναι το Ιωαννη Βουτσινα .
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Βασιλη ανεβασε το σε παρακαλω . Καπου το εχω ανεβασει αλλα δεν θυμαμαι που . Η συνθεση ειναι το Ιωαννη Βουτσινα .

Ότι πείς Ευάγγελε!!!!
Τα επισυνάπτω
 

Attachments

  • Αξιον εστίν το Δάκρυ της Παναγίας .pdf
    119.5 KB · Views: 1,371
  • Αξιον Εστιν(το δακρυ της Παναγιας)Ι. Βουτσινα Πλ.Αος.mp3
    797.2 KB · Views: 607
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ότι πείς Ευάγγελε!!!!
Τα επισυνάπτω

Βασιλη ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ και για την εξυπηρετηση και για το αμεσον της .
Να συμπληρωσω μονο και για οσους φιλους τυχον δεν το ξερουν , οτι το ηχητικο που επισυναπτεις ειναι απο σιντι που κυκλοφορησε το 2002 μια ''ομαδα 13 Ηρακλειωτων ψαλτων και βοηθων (συμετειχα και εγω) που περιειχε συνθεσεις κρητων μελοποιων . Παραθετω και το σχετικο λινγκ , για οσους τους ενδιαφερει .
http://mp3.analogion.net/mp3_Linardakis-Vagelis/CD_Melopoioi_Krhths_00_CD_cover.pdf
Επισυναπτω και το σχετικο ενθετο .
 

Attachments

  • ΕΝΘΕΤΟ.ZIP
    912.7 KB · Views: 138

vasilis

Πέτρου Βασίλειος
Κύριε Λιναρδάκη η φωνή μου φτάνει μέχρι των άνω βου μετα δυσκολίας, βασικά έχει έκταση από τον κάτω γα μέχρι τον άνω βου, αν η κορώνα θεωρήσουμε πως είναι ο άνω βου για μένα πρέπει το κομμάτι να το αρχίσω από τον ζω. Μα αν το αρχίσω από το ζω δεν το κάνω αυτομάτως βαρύ εναρμόνιο τον ήχο από πλάγιο του πρώτου?
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Κύριε Λιναρδάκη η φωνή μου φτάνει μέχρι των άνω βου μετα δυσκολίας, βασικά έχει έκταση από τον κάτω γα μέχρι τον άνω βου, αν η κορώνα θεωρήσουμε πως είναι ο άνω βου για μένα πρέπει το κομμάτι να το αρχίσω από τον ζω. Μα αν το αρχίσω από το ζω δεν το κάνω αυτομάτως βαρύ εναρμόνιο τον ήχο από πλάγιο του πρώτου?

Πετρο το να παρωμε χαμηλωτερη ή υψηλωτερη βαση , δεν σημαινει οτι αλλαζουμε και ηχο . Απλα ψαλλωμε την κλιμακα του συγκεκριμενου ηχου , απο την βαση που επιλεγουμε (που μας βολευει φωνητικα) .
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Από όταν ανακαλύφτηκε η σφυρίχτρα χάθηκε το συναίσθημα. ;)
Πλάκα κάνω. Προσωπικά έχω εγκαταλείψει τον τονοδότη εδώ και χρόνια και πιάνω χαμηλές βάσεις γιατί στα χαμηλά είμαι σίγουρος.
Άλλος μπορεί να είναι σίγουρος στα ψηλά.
 
Last edited:

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Ωραίο, αλλά μου μοιάζει περισσότερο με Ρε ελάσσονα παρά με πλ. α.....:D
Είχε δυτικές επιρροές ο κ.Βουτσινάς; Αλλιώς δεν μπορώ να το εξηγήσω.
Διαφωτίστε με παρακαλώ:confused:
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Αντιγραφή
http://analogion.com/forum/showthread.php?p=206456#post206456

Στην επισυναψη θα βρεις το ''Αξιον Εστιν'' και σε ηχητικο και σε χειρογραφο .

Από την παραπάνω επισύναψη, το Άξιόν εστιν Ιωάννου Βουτσινά σε ήχο πλ. α' (το επονομαζόμενον και "Δάκρυ της Παναγίας") καθαρισμένο. Απ' ότι φαίνεται, το μουσικό κείμενο είναι από το παράρτημα του βιβλίου "Εκ του Βήματος" του π. Ευαγγέλου Παχυγιαννάκη.

Μάλλον θα έπρεπε να βρίσκεται σε άλλο θέμα, ίσως εδώ.
 

Attachments

  • Άξιόν εστιν ήχος πλ α - το Δάκρυ της Παναγίας - Ιωάννου Βουτσινά [Παχυγιαννάκης].pdf
    49.4 KB · Views: 175
Last edited by a moderator:
Top