Άξιον εστίν Φιλανθίδου διασκευή του Χατζημάρκου Εμμ.

Κυριακή 23/01/2011 από τον Ιερό Ναό της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Λάρισας ...
Β΄ήχου ...
Εκτέλεση από Κ.Κ. ...
Όπως το πάρει κανείς ......
:):):)
 

Attachments

  • AxionEstinFilanthidouKK230111Metamorfosi_Xmarkou.mp3
    3.4 MB · Views: 147
Last edited:

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Η ψαλτομάνα Λάρισα πάντα έβγαζε.βγάζει και συν Θεώ θα βγάζει καλούς ψαλτάδες οι οποίοι ακολουθούν το ύφος και τις παραδόσεις των μεγάλων Ιεροψαλτών.Ύφος και παραδόσεις οι οποίες περνούν από γενιά σε γενιά κυρίως μέσω των ακουστικών μέσων.Δόξα σοι ο Θεός.
Ένα ζωντανό παράδειγμα είναι και ο κουμπάρος μου ο κ.Κων/νος Κουτσιούλης ο οποίος συνεχίζει το ψαλτικό ύφος του δασκάλου του κ.Αθ.Παναγούλη και γενικότερα το ύφος του Άρχοντος Εμμ.Χατζημάρκου.Εύχομαι να συνεχίσει με τον ίδιο ζήλο,σεμνά και ταπεινά.Η αλήθεια είναι ότι το πραγματικό στολίδι σε έναν ιεροψάλτη εκτός των άλλων είναι η ταπεινοφροσύνη και σ' αυτό η Λάρισα είναι πολύ μπροστά...........:)
Μην μας ζηλεύετε λοιπόν..............:D:D:D
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Η ψαλτομάνα Λάρισα πάντα έβγαζε.βγάζει και συν Θεώ θα βγάζει καλούς ψαλτάδες οι οποίοι ακολουθούν το ύφος και τις παραδόσεις των μεγάλων Ιεροψαλτών.Ύφος και παραδόσεις οι οποίες περνούν από γενιά σε γενιά κυρίως μέσω των ακουστικών μέσων.Δόξα σοι ο Θεός.
Ένα ζωντανό παράδειγμα είναι και ο κουμπάρος μου ο κ.Κων/νος Κουτσιούλης ο οποίος συνεχίζει το ψαλτικό ύφος του δασκάλου του κ.Αθ.Παναγούλη και γενικότερα το ύφος του Άρχοντος Εμμ.Χατζημάρκου.Εύχομαι να συνεχίσει με τον ίδιο ζήλο,σεμνά και ταπεινά.Η αλήθεια είναι ότι το πραγματικό στολίδι σε έναν ιεροψάλτη εκτός των άλλων είναι η ταπεινοφροσύνη και σ' αυτό η Λάρισα είναι πολύ μπροστά...........:)
Μην μας ζηλεύετε λοιπόν..............:D:D:D

Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ήταν από Βόλο :) :D:D:D:D:D:D:D
 
Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ήταν από Βόλο :) :D:D:D:D:D:D:D

Ο Χατζημάρκος είναι από την Νέα Ιωνία του Βόλου με καταγωγή από τη Μικρά Ασία (έτσι εξηγείται αυτή η φωνάρα που είχε).
Ο Αθανάσιος Παναγούλης μαθητής του Χατζημάρκου και δάσκαλός μου είναι από την Αναγέννηση ένα χωριό της Λάρισας.:cool:
 
Top