Άξιον εστίν Γρηγορίου ήχος α'

Αδελφοί και Πατέρες ευλογήτε αν κάποιος έχει το Άξιον εστίν σε α του Γρήγορίου (και δεν ξέρω αν υπάρχουνε και Λειτουργικά του ιδίου) αν έχει τη καλοσύνη ας τα ανεβάσει

ευχαριστώ πολύ

Με αγάπη και σεβασμό

Άγγελος Πάπας:)
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Αδελφοί και Πατέρες ευλογήτε αν κάποιος έχει το Άξιον εστίν σε α του Γρήγορίου (και δεν ξέρω αν υπάρχουνε και Λειτουργικά του ιδίου) αν έχει τη καλοσύνη ας τα ανεβάσει
Λειτουργικά δε νομίζω. Έχει γράψει επί του "Άξιον εστίν" του Γρηγορίου λειτουργικά ο Βασ. Νικολαΐδης. Προσωπικά πολλές φορές λέω εκφωνητικά τα λειτουργικά ώστε να "κολλήσει" το "Άξιον εστίν" του Γρηγορίου. Αλλά και σύντομα μελοποιημένα (τα οποία ψάλλω σπάνια, συνήθως χορικά) υπάρχουν εδώ.
 
Last edited:

Στέλιος Σ.

Παλαιό Μέλος
Από τη Μουσική Πανδέκτη Τόμος Δ΄, σελ. 442-444.

Αν μπορεί κάποιος να τα μετατρέψει σε πιο μικρό αρχείο ή ακομα να τα καθαρογράψει θα ήταν καλύτερα. :)
 

Attachments

  • Άξιον Εστίν..., Ήχος Α΄, Γρηγορίου Πρωτοψάλτου.bmp
    5.4 MB · Views: 179
  • Άξιον Εστίν..., Ήχος Α΄, Γρηγορίου Πρωτοψάλτου..bmp
    5.6 MB · Views: 63
  • Άξιον Εστίν..., Ήχος Α΄, Γρηγορίου Πρωτοψάλτου...bmp
    5.6 MB · Views: 51
Ευχαριστώ όλους σας θερμώς για το ενδιαφέρον. Και ένα δείγμα της ευγνωμοσύνης μου είναι και το ότι το δακτυλογράφησα με το pandouris
Ορίστε λάβετε ψάλετε

Άγγελος Πάπας :)

Υ.Γ: Μόνο που υπάρχει ένα λαθάκι στην πρώτη σειρά στο προτελευταίο ολίγον με κεντήματα θέλει ένα γοργό πάνω στα κεντήματα Συγνώμη γι' αυτό
 

Attachments

  • Άξιον Εστίν Γρηγορίου Πρωτοψάλτου ήχος α.pdf
    121.4 KB · Views: 380
Last edited:

Στέλιος Σ.

Παλαιό Μέλος
κ. Άγγελε, υπάρχει μήπως η δυνατότητα να αντιγράψετε και το άλλο αξιον εστίν του γρηγορίου που βρίσκεται στο μηνυμα 4?

ευχαριστώ
 
κ. Άγγελε, υπάρχει μήπως η δυνατότητα να αντιγράψετε και το άλλο αξιον εστίν του γρηγορίου που βρίσκεται στο μηνυμα 4?

ευχαριστώ

λάβε και ψάλε αδελφέ μου:)
 

Attachments

  • Γρηγορίου Πρωτοψάλτου Έτερον Ήχος α Πα.pdf
    123.5 KB · Views: 258
Top