"Άξιον Εστίν" ήχος Β/Α Φιλανθίδη

psaltis80

Νέο μέλος
Είναι ιδέα μου ή μήπως σχεδόν όλοι εκτελούν τα διαστήματα άνω Πα - Βου - Γα διατονικά;
Είναι γραμμένο όμως σε μαλακό χρώμα!! Γιατί κανείς δεν κάνει στα ψιλά μαλακό χρώμα;
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Είναι ιδέα μου ή μήπως σχεδόν όλοι εκτελούν τα διαστήματα άνω Πα - Βου - Γα διατονικά;
Είναι γραμμένο όμως σε μαλακό χρώμα!! Γιατί κανείς δεν κάνει στα ψιλά μαλακό χρώμα;
Ο συγκεκριμένος χρωματικός ήχος "αρέσκεται, πολλάκις, στο οξύ τετράχορδο, νη' - γα'," να εκτελείται η μελωδία διατονικά!
Γι΄ αυτό το λόγο, οι νεώτεροι συνθέτες, (Χρ. Θεοδοσόπουλος, Δ. Σουρλαντζής, Χ. Ταλιαδώρος κ. ά.), προκειμένου να τονιστεί & να εφαρμοστεί, κατά την εκτέλεση μαθημάτων, σ΄αυτόν "το μουσικό δρόμο", η παραπάνω "άγραφη συνθήκη", θέτουν την αντίστοιχη διατονική φθορά. (Βλ. σχ. μαθήματα στα αντίστοιχα βιβλία τους). Εδώ, δεν τη θέτουν αλλά την εννοούν!
 

psaltis80

Νέο μέλος
Δεν αντιλέγω αγαπητέ Νεκτάριε! Όντως υπάρχει γλυκύτητα με τη διατονική κίνηση στα ψιλά! Κι εμένα μου αρέσει!
Παρ'όλα αυτά ο μελοποιός δεν το έγραψε έτσι και ούτε πιστεύω επέτρεψε να εννοηθεί κάτι τέτοιο. Όπως επίσης δεν επέτρεψε να εννοηθεί κάτι τέτοιο και ο Σουρλαντζής, επί παραδείγματι, στα αντίστοιχα λειτουργικά του σε δευτερόπρωτο, όπου πολλάκις σημαίνει το μαλακό χρώμα στο οξύ τετράχορδο. Βέβαια, ίσως ο Σουρλαντζής να υποψιαζόταν αυτήν την απείθεια των εκτελεστών, και γι' αυτό (ίσως) να το τονίζει επί τούτου.....
Δεν κατηγορώ κανέναν για την εκτέλεσή του!
Μόνο από περιέργεια αναρωτιέμαι, για ποιό λόγο στο συγκεκριμένο κείμενο κανείς δεν υπακούει σε αυτό που διαβάζει...;
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
.....................................................................................................................................
Μόνο από περιέργεια αναρωτιέμαι, για ποιό λόγο στο συγκεκριμένο κείμενο κανείς δεν υπακούει σε αυτό που διαβάζει...;
Διότι: "Ο συγκεκριμένος χρωματικός ήχος "αρέσκεται, πολλάκις, στο οξύ τετράχορδο, νη' - γα'," να εκτελείται η μελωδία διατονικά!" (χωρίς αυτό, να σημειώνεται με κάποια διατονική φθορά!)
Πρόκειται για "άγραφη συνθήκη" - ιδίωμα του συγκεκριμένου "μουσικού δρόμου"...
Τι δεν καταλαβαίνεις;
 
Top