Άξιον Εστίν Οκτάηχον

Αφιερωμένο στην τριάδα Δημήτρη Ζαγκανά, Σταύρο Μανιάτη και Δημήτρη Σκρέκα με όλη μου την αγάπη και την εκτίμηση. Να είστε καλά παιδιά!
 

Attachments

  • AksionEstinOktahxon.pdf
    48.7 KB · Views: 121
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Nικόλαε, πολύ ενδιαφέρουσα σύνθεση: ήταν έξυπνο που άλλαξες τη διαδοχή των ήχων και σύναψες τον κάθε κύριο ήχο με τον πλάγιό του (όπως στο Θεαρχίω νεύματι). Έτσι, το αποτέλεσμα ήταν πιο "δεμένο" μουσικά από άλλα οκτάηχα αντίστοιχα μέλη. (Σε άλλα Άξιον εστί δεν το έχω δει, δική σου ιδέα ήταν;). Πέραν αυτού όμως κάποιες θέσεις είναι πολύ δυνατές, όπως π.χ. το σε την Θεοτόκον, η τελική κατάληξη σε άνω Πα (ο Τσατσαρώνης σε αντίστοιχο σημείο βάζει στο τέλος κι ένα ακόμα Σε - μακαρίζομεν Σε), αλλά κυρίως το γλυκύ και μεγαλοπρεπές "ασυγκρίτως των Σεραφείμ"...
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αφιερωμένο στην τριάδα Δημήτρη Ζαγκανά, Σταύρο Μανιάτη και Δημήτρη Σκρέκα με όλη μου την αγάπη και την εκτίμηση. Να είστε καλά παιδιά!

Γειά σου συνονόματε, με τα ωραία σου!
Στην πρώτη σελίδα τρίτη γραμμή απ' το τέλος θέλει τρίφωνη ανάβαση! πεταστή με κέντημα ... καβάλα!:D
Νά 'σαι καλά!
Ν
 
Γειά σου συνονόματε, με τα ωραία σου!
Στην πρώτη σελίδα τρίτη γραμμή απ' το τέλος θέλει τρίφωνη ανάβαση! πεταστή με κέντημα ... καβάλα!:D
Νά 'σαι καλά!
Ν

Στο μω πολύ σωστά. Είδες πόσο δίκιο έχουν αυτοί που λένε "ο παλιός είναι αλλιώς!".
 
Διορθώθηκε.
Γιώργο από το "Θεαρχίω" μου ήρθε η ιδέα για την εναλλαγή των ήχων.
Να σαι καλά!
 
Top