Άλλη χορωδία αναφέρεται, άλλη ακούγεται...

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Άλλη χορωδία αναφέρεται, άλλη ακούγεται...

 
Last edited by a moderator:

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Άλλη χορωδία αναφέρεται, άλλη ακούγεται...


Ακούγεται η ΕΛ.ΒΥ.Χ. από δίσκους (cd) που κυκλοφορήθηκαν την δεκαετία του 90. (Δεν έχω μπροστά μου την έκδοση τώρα).
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Ακούγεται η ΕΛ.ΒΥ.Χ. από δίσκους (cd) που κυκλοφορήθηκαν την δεκαετία του 90. (Δεν έχω μπροστά μου την έκδοση τώρα).
Αναφέρεται Η Εκκλησιαστική Βυζαντινή Χορωδία Θεσσαλονίκης, «Άγιος Ιωάννης ο Κουκουζέλης», που ιδρύθηκε το 1983 με πρωτοβουλία και ενέργειες του Πρωτοψάλτη κ. Μανώλη Δασκαλάκη, που είναι ο Χοράρχης της.
Το συγκεκριμένο θέμα έχει αναρτηθεί από εδώ.
Πιθανότερα, ο χρήστης να "μπέρδεψε" τις χορωδίες, αφού έχουν σχεδόν τα ίδια αρχικά:
"Εκκλησιαστική Βυζαντινή Χορωδία Θεσ......" με "ΕΛ.ΒΥ.Χ."
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Πιθανότερα, ο χρήστης να "μπέρδεψε" τις χορωδίες, αφού έχουν σχεδόν τα ίδια αρχικά:
"Εκκλησιαστική Βυζαντινή Χορωδία Θεσ......" με "ΕΛ.ΒΥ.Χ."

Πώς γίνεται να μπέρδεψε την Εκκλησιαστική Βυζαντινή Χορωδία Θεσσαλονίκης «Άγιος Ιωάνννης ο Κουκουζέλης» του κ. Μανώλη Δασκαλάκη με την Ελληνική Βυζαντινή Χορωδία του Λυκούργου Αγγελόπουλου; Μόνο τα αρχικά διάβασε στο εξώφυλλο του CD; :D:D:D
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Πώς γίνεται να μπέρδεψε την Εκκλησιαστική Βυζαντινή Χορωδία Θεσσαλονίκης «Άγιος Ιωάνννης ο Κουκουζέλης» του κ. Μανώλη Δασκαλάκη με την Ελληνική Βυζαντινή Χορωδία του Λυκούργου Αγγελόπουλου; Μόνο τα αρχικά διάβασε στο εξώφυλλο του CD; :D:D:D
Εύλογο ερώτημα!
Εάν σκεφτείς, όμως, τα εξής:
1). Αμφότερες, οι πιο πάνω αξιόλογες χορωδίες υμνούν τον Θεό με λίγο διαφορετική προσέγγιση ερμηνεία, ανάλυση και εκτέλεση της σημειογραφίας.
2). Μπροστά στο έργο που επιτελούν, οι διαφορές τους είναι, κατ' εμέ, αμελητέες!
3). Στόχος είναι "ίνα πάντες εν ώσιν". Ιεροψαλτικά - καλλιτεχνικά κρίνοντας! (το θέμα έχει συζητηθεί, ανεξάρτητα από το εάν έχει επιτευχθεί συμφωνία, μεταξύ των διαφορετικών απόψεων (Σχολών), κατά τη γνώμη μου, παραμένει ανοικτό....................................
4). Όπως και στο προηγούμενο μήνυμά μου, επεσήμανα την πιθανότητα να γράφτηκε εκ παραδρομής & να αναρτήθηκε γρήγορα, άνευ ελέγχου & δεύτερης σκέψης.................
5). Κατ' αντιστοιχία της φράσης "τι Δεξιός ή τι Αριστερός...... όλοι τον Θεό υμνούν" (ειπώθηκε, από τον αείμνηστο Μ. Χατζημάρκο), θα 'λεγα, όμοια και οι δύο χορωδίες τον Θεό υμνούν. (επανέρχομαι, ουσιαστικά στο 1).
Προκύπτει το συμπέρασμα, κατ' εμέ, μικρό το σφάλμα! :wink:
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ακούγεται η ΕΛ.ΒΥ.Χ. από δίσκους (cd) που κυκλοφορήθηκαν την δεκαετία του 90. (Δεν έχω μπροστά μου την έκδοση τώρα).

Καλύτερη -κατ΄ ἐμέ- ἐκτέλεση αὐτὴ στὸν σταθμὸ τῆς Βουλῆς τὸ 2008 νομίζω ἀπὸ τὴν ΕΛΒΥΧ μὲ σχόλια τοῦ Λ. Ἀγγελόπουλου στὴν καταγραφὴ τοῦ Ρήγα.

 
Last edited by a moderator:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
uploadfromtaptalk1395761054103.jpg
Τωρα αν και ειμαι με κινητο εκανα ενα γρηγορο screencapture καθως το βιντεο παραπεμπει σε μια ωραια σελιδουλα με πολυ υλικο
imverias.blogspot.com
Δειχνει πως ανανεωνεται ισως και καθημερινα οποτε με ενα email θα μπορει να ενημερωθει ο αρμοδιος και να αλλαξει τον τιτλο του βιντεο
 
Top