Άγχος

giorgosgoudi

Νέο μέλος
εγώ σκέπτομαι μήπως το πρόβλημα δεν το έχεις εσύ, απλά το κλίμα δεν είναι κατάλληλο...

πχ κάποιος αυστηρός προϊστάμενος, ψάλτης, επίτροπος ή και ενορίτης που τον φοβάσαι ή τον ντρέπεσαι κλπ. ή μήπως υπάρχουν προβλήματα με τις πληρωμές, κίνδυνος απόλυσης κλπ.

δοκίμασε να ψάλεις και κάπου αλλού, σε μια εκκλησία με λιγότερο και φιλικότερο κόσμο, λιγότερες επισημότητες, λιγότερες γκρίνιες..

η αυτοπεποίθηση δεν ανεβαίνει γενικά με την εμπειρία, αλλά με εμπειρία επιτυχιών. εμπειρία αποτυχιών στην κατεβάζει κι άλλο..

πάντως σε μια κεντρική και σχετικά καλοπληρωμένη θέση πάντα θα βασανίζεσαι από άγχος μη γίνει καμια στραβή και ξεφτιλιστείς ή και σε διώξουν ακόμα. γι' αυτό το λόγο αρκετοί ικανοί ψάλτες προτιμούν μια ταπεινή θέση να 'χουν το κεφάλι τους ήσυχο και τα λεφτά τους σίγουρα.

όσο για το τσιπουράκι... αυτό πρέπει να στο κερνάει στο τέλος ο ναός. σου δίνει θάρρος να είναι οι άνθρωποι φιλόξενοι.
 
Κ

Κωσταντής1

Guest
εγώ σκέπτομαι μήπως το πρόβλημα δεν το έχεις εσύ, απλά το κλίμα δεν είναι κατάλληλο...

πχ κάποιος αυστηρός προϊστάμενος, ψάλτης, επίτροπος ή και ενορίτης που τον φοβάσαι ή τον ντρέπεσαι κλπ. ή μήπως υπάρχουν προβλήματα με τις πληρωμές, κίνδυνος απόλυσης κλπ.

δοκίμασε να ψάλεις και κάπου αλλού, σε μια εκκλησία με λιγότερο και φιλικότερο κόσμο, λιγότερες επισημότητες, λιγότερες γκρίνιες..

η αυτοπεποίθηση δεν ανεβαίνει γενικά με την εμπειρία, αλλά με εμπειρία επιτυχιών. εμπειρία αποτυχιών στην κατεβάζει κι άλλο..

πάντως σε μια κεντρική και σχετικά καλοπληρωμένη θέση πάντα θα βασανίζεσαι από άγχος μη γίνει καμια στραβή και ξεφτιλιστείς ή και σε διώξουν ακόμα. γι' αυτό το λόγο αρκετοί ικανοί ψάλτες προτιμούν μια ταπεινή θέση να 'χουν το κεφάλι τους ήσυχο και τα λεφτά τους σίγουρα.

όσο για το τσιπουράκι... αυτό πρέπει να στο κερνάει στο τέλος ο ναός. σου δίνει θάρρος να είναι οι άνθρωποι φιλόξενοι.

Τὸ ἄγχος ἐκδηλώνεται σωματικὰ σὰν μιὰ δύναμη ποὺ σὲ καθηλώνει ἑνῷ τὸ γύρω σου περιβάλλον εἶναι ἐχθρικό. Αὑτὴ ἡ δύναμη εἶναι εὐεργετικὴ καὶ ὄχι ἐχθρική. Ἡ ἴδια δύναμη θὰ σὲ ὁδηγήσῃ ὥστε τὸ περιβάλλον ἀπὸ ἑχθρικὸ νὰ γίνῃ φιλικό. Τὸ "τρὺκ" εἶναι νὰ μὴν προβαίνεις σὲ καμία κίνηση, εἴτε ἐπίθεσης, εἴτε αὐτοταπείνωσης, εἴτε φυγῆς, ὁποιαδήποτε. Ἂν τὸ κάνεις αὐτό, δηλ. δὲν κάνεις τίποτα, ὅλα πᾶνε ῥολόι ἀπὸ μόνα τους. ΠΡΟΣΘΗΚΗ. Δηλ.: ΚΑΛΩΣ βρίσκεσαι ἐκεῖ ποὺ βρίσκεσαι. Ἁλλὰ αὑτὸ φανερώνεται ὄχι ἀμέσως.
 
Last edited by a moderator:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Παγωμένο νερό χειμερινά μπανια κρυο ντουζ και αναπνοές Βίν Χόφ
Επίσης κόψιμο αλεύρι και ζάχαρη και αυξησε λιπος. Αλάτι πριν ψαλλεις κι είσαι περδίκι
 

χερουβιμ

Active member
εγώ σκέπτομαι μήπως το πρόβλημα δεν το έχεις εσύ, απλά το κλίμα δεν είναι κατάλληλο...

πχ κάποιος αυστηρός προϊστάμενος, ψάλτης, επίτροπος ή και ενορίτης που τον φοβάσαι ή τον ντρέπεσαι κλπ. ή μήπως υπάρχουν προβλήματα με τις πληρωμές, κίνδυνος απόλυσης κλπ.

δοκίμασε να ψάλεις και κάπου αλλού, σε μια εκκλησία με λιγότερο και φιλικότερο κόσμο, λιγότερες επισημότητες, λιγότερες γκρίνιες..

η αυτοπεποίθηση δεν ανεβαίνει γενικά με την εμπειρία, αλλά με εμπειρία επιτυχιών. εμπειρία αποτυχιών στην κατεβάζει κι άλλο..

πάντως σε μια κεντρική και σχετικά καλοπληρωμένη θέση πάντα θα βασανίζεσαι από άγχος μη γίνει καμια στραβή και ξεφτιλιστείς ή και σε διώξουν ακόμα. γι' αυτό το λόγο αρκετοί ικανοί ψάλτες προτιμούν μια ταπεινή θέση να 'χουν το κεφάλι τους ήσυχο και τα λεφτά τους σίγουρα.

όσο για το τσιπουράκι... αυτό πρέπει να στο κερνάει στο τέλος ο ναός. σου δίνει θάρρος να είναι οι άνθρωποι φιλόξενοι.
Σωστα εγραψες.κατι παρομοιο αντιμετωπιζω στο κοματι της ντροπης..το αναλογιο ειναι κοντα στον κοσμο και νιωθω τα ματια ολα απανω μου.προς το παρον δεν περνω χρηματα ακομη τουλαχιστον.μονο οταν παρω με το καλο το χαρτι ισως απαιτησω κατι...
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Στο εύχομαι αλλά δε νομίζω να σου δώσουν κάτι για το χαρτί. Η αμοιβή σου μάλλον θα είναι η εμπειρία, ώστε να πας κάπου αλλού πλέον έτοιμος.
Τι ακριβώς τους ψάλεις; Τι ηλικία έχεις;
 

χερουβιμ

Active member
Στο εύχομαι αλλά δε νομίζω να σου δώσουν κάτι για το χαρτί. Η αμοιβή σου μάλλον θα είναι η εμπειρία, ώστε να πας κάπου αλλού πλέον έτοιμος.
Τι ακριβώς τους ψάλεις; Τι ηλικία έχεις;
ψαλω 4 χρονια.ειμαι 39.ξεκινησα με κλασικα απλα κοματια και σιγα σιγα εχω μπει στα πιο μελωδικα παρα διαφορων.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
λογικό να είσαι αγχωμένος γιατί ανεξαρτητοποιήθηκες πολύ γρήγορα, εκτός εάν όλα τα προηγούμενα χρόνια ήσουν κοντά σε κάποιο δάσκαλο.

κι εγώ στην ηλικία σου είμαι, αλλά με ελαφρό προβάδισμα στο χρόνο που έγινα δεξιός. στο αναλόγιο βρίσκομαι όμως από το δημοτικό και μουσική επίσης ξεκίνησα από τότε. πέρασα περισσότερα από 20 χρόνια σαν υποτακτικός δίπλα σε εμπειρότερους ψάλτες.
 

χερουβιμ

Active member
λογικό να είσαι αγχωμένος γιατί ανεξαρτητοποιήθηκες πολύ γρήγορα, εκτός εάν όλα τα προηγούμενα χρόνια ήσουν κοντά σε κάποιο δάσκαλο.

κι εγώ στην ηλικία σου είμαι, αλλά με ελαφρό προβάδισμα στο χρόνο που έγινα δεξιός. στο αναλόγιο βρίσκομαι όμως από το δημοτικό και μουσική επίσης ξεκίνησα από τότε. πέρασα περισσότερα από 20 χρόνια σαν υποτακτικός δίπλα σε εμπειρότερους ψάλτες.
συμφωνω εκει ειναι το θεμα.οχι δασκαλο μονο στο ωδειο που ειμαι εχω.απο κει και περα μονος παλευω και οτι ψαρεψω στο διαδικτυο.εχω ενα δικο μου στιλ.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
και κοινός ψάλτης αρκούσε, ας μην ήταν δάσκαλος.

άλλοι ψάλτες δεν υπάρχουν στο ναό; ο ιερέας δε βοηθάει καθόλου;

θα σου πρότεινα εκτός από το ναό σου να πηγαίνεις και σε άλλους ναούς να ψάλλεις ως χορωδός κοντά σε καλούς ψάλτες για να εξασκηθείς.
 

χερουβιμ

Active member
και κοινός ψάλτης αρκούσε, ας μην ήταν δάσκαλος.

άλλοι ψάλτες δεν υπάρχουν στο ναό; ο ιερέας δε βοηθάει καθόλου;

θα σου πρότεινα εκτός από το ναό σου να πηγαίνεις και σε άλλους ναούς να ψάλλεις ως χορωδός κοντά σε καλούς ψάλτες για να εξασκηθείς.
και ο αριστερος που ειναι ενας αριστος πρακτικος και ο ιερεας ειναι αψογοι.κανουμε χορωδιες με το ωδειο οποτε ειμαι καλυμενος και σε αυτο το κοματι.εχω βρει ενα ρυθμο τωρα πιστευω με την παροδο του χρονου να φτιαξει το πραγμα.εσυ εισαι πτυχιουχος?
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
γιατί δε βάζετε τον αριστερό δεξιά μέχρι να ξεθαρρέψεις;

καλές και οι χορωδίες αλλά δεν υποκαθιστούν την εμπειρία μιας ακολουθίας.

όχι δεν είμαι πτυχιούχος γιατί πήρα μόνο το δίπλωμα.
 

χερουβιμ

Active member
γιατί δε βάζετε τον αριστερό δεξιά μέχρι να ξεθαρρέψεις;

καλές και οι χορωδίες αλλά δεν υποκαθιστούν την εμπειρία μιας ακολουθίας.

όχι δεν είμαι πτυχιούχος γιατί πήρα μόνο το δίπλωμα.
μπραβο ρε φιλε μακαρι να μου το αξιωσει και μενα ο Θεος να παρω το πτυχιο τουλαχιστον. για μενα ειναι μεγαλος στοχος για διαφορους λογους οσο και αν σνομπαρεται.
 

ioannoun

Μέλος
2 λέξεις κλειδιά. Deep breathing. Μην είσαι απόλυτα σίγουρος ότι κάνεις και τα 2.
 
Top