[Ερώτηση] Άγνωστοι ψάλτες (από αρχείο Σ. Τσολακίδη)

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Από αρχείο του Σ.Τσολακίδη, που ηχογράφησε μέσω ραδιοφώνου. Ήταν σε κασέτα με ύμνους που έψελνε ο Χ.Θεοδοσόπουλος πχ Ήδη βάπτεται, αλλά στην συγκεκριμένη ηχογράφηση δεν είναι αυτός.
Ποιος είναι ο δεξιός και κυρίως ποιος είναι ο αριστερός;;

Ευχαριστώ! :)

Υ.Γ.: και τα συνημμένα είναι απ'το αρχείο του Τσολακίδη
 

Attachments

  • AGNOSTOI psaltai 197x ek Radiophonou - Hagion Pateron Orthros Doxastikon - Archeion ST Protocano.mp3
    952.3 KB · Views: 66
  • AGNOSTOI psaltai 197x ek Radiophonou - Meg Tetarti Orthros - Kassiani Petrou (ateles) - Archeion.mp3
    2 MB · Views: 34
Last edited by a moderator:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Άγνωστοι ψάλτες

Δεν είμαι και ο πιο κατάλληλος για αναγνώριση φωνών, αλλά είμαι σίγουρος ότι πρόκειται περί του Χρυσάνθου Θεοδοσόπουλου και του επί σειρά ετών αριστερού του Β. Σπυριδόπουλου.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Δεν είμαι και ο πιο κατάλληλος για αναγνώριση φωνών, αλλά είμαι σίγουρος ότι πρόκειται περί του Χρυσάνθου Θεοδοσόπουλου και του επί σειρά ετών αριστερού του Β. Σπυριδόπουλου.
Προφανῶς ἀναφέρεσαι στόν ὄρθρο τῆς Μ. Τετάρτης καί συμφωνῶ.
Τό δοξαστικό τῶν Πατέρων μᾶλλον ἀπό Στανίτσα.

Τό κύριο θέμα ὅμως εἶναι ἡ δοξολογία, πού πρέπει νά εἶναι ἀπό Ἀθήνα καί πάντως νότια Ἑλλάδα. Τί ἄκουγε ὀ Τσολακίδης; Ποῦ ἔμενε καί ποιούς σταθμούς ἔπιανε;

 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Προφανῶς ἀναφέρεσαι στόν ὄρθρο τῆς Μ. Τετάρτης καί συμφωνῶ. ...

Μόνο αυτό άκουσα. Από το λεκτικό του σχολίου υπέθεσα ότι και τα δύο είχαν την ίδια προέλευση.
 
Κατά τη γνώμη και στα δύο αρχεία ψάλλει ο Χρύσανθος.
Στο δοξαστικό των πατέρων οι αναλύσεις είναι Χρυσάνθου και όχι Στανίτσα
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μόνο αυτό άκουσα. Από το λεκτικό του σχολίου υπέθεσα ότι και τα δύο είχαν την ίδια προέλευση.
Τό μήνυμα βασικά ἐρωτᾶ γιά τήν δοξολογία (τά ἄλλα εἶναι ΥΓ. καί προστέθηκαν μετέπειτα· ἐγώ διόρθωσα τόν σύνδεσμο τῆς δοξολογίας -πού δέν ἀνταποκρινόταν- πού δέν εἶναι συνημμένο ἀρχεῖο στό 1ο μήνυμα, ἀλλά ἀνεβασμένο στό Ψ μέν, ἀλλαχόθεν δέ).

Από αρχείο του Σ.Τσολακίδη, που ηχογράφησε μέσω ραδιοφώνου. Ήταν σε κασέτα με ύμνους που έψελνε ο Χ.Θεοδοσόπουλος πχ Ήδη βάπτεται, αλλά στην συγκεκριμένη ηχογράφηση δεν είναι αυτός.
Ποιος είναι ο δεξιός και κυρίως ποιος είναι ο αριστερός;;

Ευχαριστώ! :)

Ἐκτενέστερο σχόλιο ἐπ᾿ αὐτῆς ἐδῶ.

 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Ναι, συγγνώμη που δεν το διευκρίνισα. Μόνο για την δοξολογία ρωτάω.
Σίγουρα στο Τροπάριο της Κασσιανής είναι ο Χρύσανθος. Στο δοξαστικό Των Αγίων Πατέρων, πιστεύω κι εγώ ότι είναι ο Χρύσανθος.
Οπότε μένει η Δοξολογία. :)

Ευχαριστώ! :)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Οπότε μένει η Δοξολογία. :)
Πληροφορίες μοῦ λένε ὅτι τότε στή Σπάρτη ὁ Ρ/Σ μετέδιδε ἀπό Τρίπολη. Ὁπότε μᾶλλον (μοῦ λένε) πρόκειται γιά τόν μακαριστό Τασόπουλο Κωνσταντῖνο. Στό θέμα ἐκεῖ (καί γιά μιά συγκεκριμένη ἠχογράφηση) ἀναφέρεται ὡς ἀριστερός κάποιος Κ. Γαλιῶτος.

ΥΓ. Μοῦ εἶπαν καί γιά τόν Καμπανίδη, ἀλλά δέν εἶναι (οἱ καμπάνες τοῦ Ἁγίου Λουκᾶ).


 
Top