Άγιος Νικόλαος Βόλου 1975 Μ. Χατζημάρκος

aposto

Παλαιό Μέλος
Μανώλης Χατζημάρκος Άγιος Νικόλαος Βόλου 1975.
Χερουβικός Ύμνος σε ήχο πλ ά.
Απο το αρχείο του καλλίφωνου και γνωστού Πρωτοψάλτη και Άρχοντος Μαΐστωρος κ.Γρηγόρη Νταραβάνογλου ο οποίος κατέγραψε την εν λόγω ηχογράφηση σε ηλικία τότε 15 ετών όπου επισκέφθηκε την πόλη του Βόλου για να ακούσει απο κοντά πρώτη φορά τον αείμνηστο Μανώλη Χατζημάρκο.
https://www.youtube.com/watch?v=G-lEeiKruEA

Καλή σας ακρόαση Αποστόλης Θεοχάρης.

Last edited:
Το περιστατικό μου το διηγήθηκε ο πατέρας μου, μαθητής και φίλος του Χατζημάρκου.
Ο Χατζημάρκος αρέσκονταν στις μικρές αστειότητες με φίλους. Στον μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Νικολάου, στο Βόλο, όπου διακονούσε ο μέγας Α΄ψάλτης, υπηρετούσε και ως επίτροπος κάποιος, του οποίου το μικρό όνομα ήταν “Θωμάς”. Κάποια λοιπόν “Κυριακή του Θωμά”, στη δεκαετία του ΄60, καθώς επρόκειτο να ψάλλει το στιχηρό των Αίνων, ο Δάσκαλος άρχισε ως εξής:
(Προφορικά, κοφτά και έντονα, σαν να καλούσε κάποιον κοντά του): “Θωμάς!” (Μικρή, στιγμιαία παύση..) ... και στη συνέχεια εμμελώς “... ο και δίδυμος ουκ ην ...” κ.λ.π.). Μόλις τέλειωσε το τροπάριο, ο πατέρας μου είδε δίπλα στο ψαλτήρι τον επίτροπο κυρ Θωμά, απορούντα να σκουντάει τον Χατζημάρκο με το χέρι ρωτώντας τον: “ Κυρ’ Μανώλη, γιατί με φώναξες; Τι με θέλεις;”
Τη συνέχεια την αφήνω στη φαντασία σας ...