Άγιος Ιωάννης ο Ρώσος

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Δεν ξέρω πόσοι συνάδελφοι γνωρίζουν ότι σήμερα είναι η δεύτερη γιορτή του αγίου Ιωάννη του Ρώσου. επ' ευκαιρία των εγκαινίων του ναού του στο Προκόπι Ευβοίας.

Ανέβαινα το απόγευμα του Σαββάτου προς Αιδηψό από Χαλκίδα με το αυτοκίνητο. Σε ολη τη διάρκεια της διαδρομής έβλεπα κατά διαστήματα μικρές ομάδες, τριων, τεσσάρων, άλλοτε περισσότερων οδοιπόρων, που φορούσαν φωσφορούχα αδιάβροχα και σακίδια και κρατούσαν ραβδιά για την οδοιπορία. Όταν πια το παρατηρούσα συστηματικά, δεν άντεξα, σταμάτησα και τους ρώτησα πού πάνε. Φαντασθείτε τη συγκίνησή μου, όταν άκουσα ότι έχουν τάμα να πάνε "ποδαράτο" στον άγιο Ιωάννη. Άλλος από Καστέλλα, άλλος από Αρτάκη, άλλος από Χαλκίδα (μιλάμε για αποστάσεις έως και 50 χιλιόμετρα). Ρώτησα κάποιον πόση ώρα το κάνει και μου είπε 10 ώρες.

Από τότε, σε κάθε ομάδα που έβλεπα να προπορεύεται έκοβα ταχύτητα, κόρναρα και τους φώναζα "βοήθειά σας!" και με χαιρετούσαν. Φυσικά σταματησα κι εγώ στο Προκόπι και πήγα στην πανήγυρη, που ήταν μια κατανυκτική πανδαισία.
Φαντασθείτε τώρα όλα αυτά με βροχή, άλλοτε ψιλή, άλλοτε πυκνή, και μερικούς θα τους έπιανε η νύχτα...

Θαυμαστός ο Θεός εν τοις αγίοις αυτού.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Γιώργος Μ.;16170 said:
Δεν ξέρω πόσοι συνάδελφοι γνωρίζουν ότι σήμερα είναι η δεύτερη γιορτή του αγίου Ιωάννη του Ρώσου. επ' ευκαιρία των εγκαινίων του ναού του στο Προκόπι Ευβοίας.

Ανέβαινα το απόγευμα του Σαββάτου προς Αιδηψό από Χαλκίδα με το αυτοκίνητο. Σε ολη τη διάρκεια της διαδρομής έβλεπα κατά διαστήματα μικρές ομάδες, τριων, τεσσάρων, άλλοτε περισσότερων οδοιπόρων, που φορούσαν φωσφορούχα αδιάβροχα και σακίδια και κρατούσαν ραβδιά για την οδοιπορία. Όταν πια το παρατηρούσα συστηματικά, δεν άντεξα, σταμάτησα και τους ρώτησα πού πάνε. Φαντασθείτε τη συγκίνησή μου, όταν άκουσα ότι έχουν τάμα να πάνε "ποδαράτο" στον άγιο Ιωάννη. Άλλος από Καστέλλα, άλλος από Αρτάκη, άλλος από Χαλκίδα (μιλάμε για αποστάσεις έως και 50 χιλιόμετρα). Ρώτησα κάποιον πόση ώρα το κάνει και μου είπε 10 ώρες.

Από τότε, σε κάθε ομάδα που έβλεπα να προπορεύεται έκοβα ταχύτητα, κόρναρα και τους φώναζα "βοήθειά σας!" και με χαιρετούσαν. Φυσικά σταματησα κι εγώ στο Προκόπι και πήγα στην πανήγυρη, που ήταν μια κατανυκτική πανδαισία.
Φαντασθείτε τώρα όλα αυτά με βροχή, άλλοτε ψιλή, άλλοτε πυκνή, και μερικούς θα τους έπιανε η νύχτα...

Θαυμαστός ο Θεός εν τοις αγίοις αυτού.

Ένα χρόνο μετά το ίδιο ακριβώς επαναλήφθηκε (ασυναίσθητα κοίταζα αν όλοι όσοι είχαν βάλει thanks είναι ακόμα εν ζωή και μαζί μας στο φόρουμ και δόξα τω Θεώ "άπαντες παρόντες").
Το ίδιο ακριβώς, μόνο που δεν είχε βροχή και, δεύτερον, δε χρειάστηκε να ρωτήσω γιατί ήξερα...

 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Εὐχαριστοῦμε Γιῶργο, πού ἀπό πέρσι μάθαμε γι᾿ αὐτήν τήν ἑορτή καί τήν εὐλάβεια τῶν πιστῶν. Βοήθειά σου, πού καί πάλι φέτος εἶχες τήν ἴδια ἐμπειρία. Βοήθεια καί σέ ὅλους μας.

Ἐπειδή παραξενεύτηκα, πῶς καί πέρσι καί φέτος αὐτά συνέβαιναν τήν ἴδια μέρα τῆς ἑβδομάδος (Σάββατο ἀπόγευμα), πληροφορήθηκα καί σᾶς μεταφέρω, ὅτι ἡ ἀνάμνησις τῶν Ἐγκαινίων ἐπιτελεῖται κάθε τελευταία Κυριακή τοῦ μηνός Σεπτεμβρίου ἐτησίως.


 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Γιώργος Μ.;49500 said:
(ασυναίσθητα κοίταζα αν όλοι όσοι είχαν βάλει thanks είναι ακόμα εν ζωή και μαζί μας στο φόρουμ και δόξα τω Θεώ "άπαντες παρόντες").
Βᾶλτέ του ὅλοι thanks γιά νά ζοῦμε καί τοῦ χρόνου.....!!!!!!!!!

Τί μᾶς λές μπρέ Γιῶργο;;;;;;;;


 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Βᾶλτέ του ὅλοι thanks γιά νά ζοῦμε καί τοῦ χρόνου.....!!!!!!!!!

Τί μᾶς λές μπρέ Γιῶργο;;;;;;;;



Πάτερ, εγώ θυμήθηκα προσφάτως τον Ψαλμ. νδ΄.5. Μάλλον δεν ήμουν ο μόνος...
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Από τότε, σε κάθε ομάδα που έβλεπα να προπορεύεται έκοβα ταχύτητα, κόρναρα και τους φώναζα "βοήθειά σας!" και με χαιρετούσαν.

Καλά, δε βαρέθηκες?

Είναι όντως απίστευτο το πόσο πολύς κόσμος πηγαίνει με τα πόδια στον Άγιο κάθε χρόνο. Δεν ήξερα για τα εγκαίνια αλλά έχω πάει αρκετές φορές στην αγρυπνία του Μαϊου που είναι του Αγ Ιωάννη του Ρώσου. Γίνεται το ίδιο πραγμα, ίσως κ σε μεγαλύτερο βαθμό.
Οι πιστοί καταφθάνουν καθ' όλη τη διάρκεια της αγρυπνίας η οποία κρατά μέχρι τις 5-6 το πρωί.

Ψάλλει μάλιστα, συνήθως, νεανική χορωδία με προεξάρχοντα τον π. Νικόλαο, πρακτικό καλλιφωνότατο ιερέα. Πρακτικός που μακάρι όλοι οι πρακτικοί να ήταν έτσι! Δεν έχω ξανασυναντήσει τέτοιο πράγμα!

Ακούστε κ θα καταλάβετε. Γι' αυτό λέμε, ακούσματα και στασίδι..............
 

Attachments

  • Δόξα αίνων, π. Νίκος.mp3
    4.3 MB · Views: 139

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Καλά, δε βαρέθηκες?

Ψάλλει μάλιστα, συνήθως, νεανική χορωδία με προεξάρχοντα τον π. Νικόλαο, πρακτικό καλλιφωνότατο ιερέα. Πρακτικός που μακάρι όλοι οι πρακτικοί να ήταν έτσι! Δεν έχω ξανασυναντήσει τέτοιο πράγμα!

Ακούστε κ θα καταλάβετε. Γι' αυτό λέμε, ακούσματα και στασίδι..............
Πράγματι πολύ ωραίος.
Αναμένουμε και άλλες αντίστοιχες ηχογραφήσεις με τον π. Νικόλαο (???)
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Πράγματι πολύ ωραίος.
Αναμένουμε και άλλες αντίστοιχες ηχογραφήσεις με τον π. Νικόλαο (???)

δε θυμαμαι επιθετο ουτε εχω ηχογραφησεις, θα ρωτησω μηπως βρω................
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Περισσότερο για ευλογία ανεβάζω τρία μέλη του προχθεσινού εσπερινού, που απέδωσε ο πρωτοψάλτης του ναού κ. Θεοδόσιος Στεργιόπουλος (ακούστε κι εδώ), τον οποίο αν ακούσετε από κοντά (εδώ δεν φαίνεται) θα καταλάβετε ότι έχει σπάνια φωνή.

ΥΓ Κρίμα, Κώστα, να μην ξέρω ότι αυτός ο ταπεινότατος και σεβάσμιος ιερέας (νόμιζα μοναχός) που έψαλε το Σάββατο ως αριστερός ήταν ο π. Νικόλαος που λες. Θα τον είχα ηχογραφήσει. Αλλά έγραψα μόνο ένα-δυο κομμάτια για δείγμα...
 

Attachments

  • Δόξα του αγίου.mp3
    2.4 MB · Views: 60
  • εσπέριο εγκαινίων.mp3
    1.8 MB · Views: 34
  • Και νύν. Θεοτοκίον του ήχου.mp3
    2.5 MB · Views: 40

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ανέβαινα το απόγευμα του Σαββάτου προς Αιδηψό από Χαλκίδα με το αυτοκίνητο. Σε ολη τη διάρκεια της διαδρομής έβλεπα κατά διαστήματα μικρές ομάδες, τριων, τεσσάρων, άλλοτε περισσότερων οδοιπόρων, που φορούσαν φωσφορούχα αδιάβροχα και σακίδια και κρατούσαν ραβδιά για την οδοιπορία. Όταν πια το παρατηρούσα συστηματικά, δεν άντεξα, σταμάτησα και τους ρώτησα πού πάνε. Φαντασθείτε τη συγκίνησή μου, όταν άκουσα ότι έχουν τάμα να πάνε "ποδαράτο" στον άγιο Ιωάννη. Άλλος από Καστέλλα, άλλος από Αρτάκη, άλλος από Χαλκίδα (μιλάμε για αποστάσεις έως και 50 χιλιόμετρα). Ρώτησα κάποιον πόση ώρα το κάνει και μου είπε 10 ώρες.

Από τότε, σε κάθε ομάδα που έβλεπα να προπορεύεται έκοβα ταχύτητα, κόρναρα και τους φώναζα "βοήθειά σας!" και με χαιρετούσαν. Φυσικά σταματησα κι εγώ στο Προκόπι και πήγα στην πανήγυρη, που ήταν μια κατανυκτική πανδαισία.
Φαντασθείτε τώρα όλα αυτά με βροχή, άλλοτε ψιλή, άλλοτε πυκνή, και μερικούς θα τους έπιανε η νύχτα...

Θαυμαστός ο Θεός εν τοις αγίοις αυτού.

Ένα χρόνο μετά το ίδιο ακριβώς επαναλήφθηκε (ασυναίσθητα κοίταζα αν όλοι όσοι είχαν βάλει thanks είναι ακόμα εν ζωή και μαζί μας στο φόρουμ και δόξα τω Θεώ "άπαντες παρόντες").
Το ίδιο ακριβώς, μόνο που δεν είχε βροχή και, δεύτερον, δε χρειάστηκε να ρωτήσω γιατί ήξερα...

Βᾶλτέ του ὅλοι thanks γιά νά ζοῦμε καί τοῦ χρόνου.....!!!!!!!!!

Τί μᾶς λές μπρέ Γιῶργο;;;;;;;;

Μπορεί να χάθηκαν τα thanks με την αναβάθμιση, αλλά ζούμε, πάτερ, μετά από 10 χρόνια. Δεν είναι εντυπωσιακό;

Χρόνια πολλά, για όσο θέλει ο Θεός, και βοήθειά μας ο άγιος Ιωάννης ο Ρώσος!
 
Top