Άγιος Άγιος Άγιος Μέλος Αρχαίον Ήχος Δεύτερος (Θ. Λ. Μ. Βασιλείου)

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
https://www.youtube.com/watch?v=EKMfKidwB7I Άγιος, Άγιος, Άγιος Κύριος Σαβαώθ

Αυτή τη φορά δεν θα πω κακό λόγο (άσχετα που διαφωνώ σε όλες τις διαστάσεις που υπάρχουν και σε όλες τις παραμέτρους, διαστήματα, χρόνο κυρίως, αναλύσεις που είναι συνάρτηση 100% του χρόνου, δηλαδή εξαρτώνται αποκλειστικά και μόνο από αυτόν κτλ). Να ρωτήσω όμως κάτι: μήπως η χρονική αγωγή θα έπρεπε να είναι κάπως πιο γρήγορη; είναι λίγο αργό 3:21....γύρω στα 2:30 συν πλην 10-20 δευτερόλεπτα θεωρώ ότι θα έπρεπε να βγει... μόλις το έψαλα και μου βγήκε 2:08...αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη βέβαια. Ίσως παίζει ρόλο ότι είναι χορωδία, αλλά και πάλι μπορεί να γίνει πιο σύντομο πιστεύω.
Ευχαριστώ! :)
 
Last edited:

jimis

Παλαιό Μέλος
Αυτή τη φορά δεν θα πω κακό λόγο (άσχετα που διαφωνώ σε όλες τις διαστάσεις που υπάρχουν και σε όλες τις παραμέτρους, διαστήματα, χρόνο κυρίως, αναλύσεις που είναι συνάρτηση 100% του χρόνου, δηλαδή εξαρτώνται αποκλειστικά και μόνο από αυτόν κτλ). Να ρωτήσω όμως κάτι: μήπως η χρονική αγωγή θα έπρεπε να είναι κάπως πιο γρήγορη; είναι λίγο αργό 3:21....γύρω στα 2:30 συν πλην 10-20 δευτερόλεπτα θεωρώ ότι θα έπρεπε να βγει... μόλις το έψαλα και μου βγήκε 2:08...αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη βέβαια. Ίσως παίζει ρόλο ότι είναι χορωδία, αλλά και πάλι μπορεί να γίνει πιο σύντομο πιστεύω.
Ευχαριστώ! :)

Δηλαδή κάπως έτσι:confused::confused::eek::eek::eek::eek:

Μπράβο βρε θερίο:)
 

Attachments

  • MAGAIBER.mp3
    1.9 MB · Views: 52

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Δηλαδή κάπως έτσι:confused::confused::eek::eek::eek::eek:

Μπράβο βρε θερίο:)
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!
όχι σε καμία περίπτωση έτσι, με την έννοια ότι ακούγεται αστείο λόγω των αναλύσεων που γίνονται και φαίνεται σαν να τρέχουνε ένα πράγμα! Αν έχω όρεξη αύριο, μπορεί να με ηχογραφήσω (να το διαβάσω λίγο πρώτα, αργά, σταθερά, κρατώντας ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ 2 ΧΕΡΙΑ για να κάνω όσο το δυνατόν λιγότερα φάλτσα τόσο σε διαστήματα όσο και σε λαρυγγισμούς και να μην ξεφύγω και απ΄το χρόνο πολύ και μετά θα το επιταχύνω). Αν δεν μου έρθει όρεξη, μπορεί να βρω κάποιο άλλο ηχητικό και να το επισυνάψω. :cool::D
 
... θεωρώ ότι θα έπρεπε να βγει... μόλις το έψαλα και μου βγήκε 2:08...αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη βέβαια.

Αγαπητέ Βάϊε, το πειραγμένο ηχητικό είναι στα 2:07. Ασχέτα με τις αναλύσεις, εάν ψάλλεις αυτό το μέλος σ' αυτό το χρονικό όριο, νομίζω ότι θα είναι ανάρμοστο για την λειτουργία.
Φιλικά...:wink:
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Βάϊε, το πειραγμένο ηχητικό είναι στα 2:07. Ασχέτα με τις αναλύσεις, εάν ψάλλεις αυτό το μέλος σ' αυτό το χρονικό όριο, νομίζω ότι θα είναι ανάρμοστο για την λειτουργία.
Φιλικά...:wink:

ξέρεις,το σκεφτόμουνα κι εγώ αυτό το θέμα, δηλαδή την ώρα της λειτουργίας, πόσο γρήγορα πρέπει να το πω...κατέληξα στο εξής: θα διαβάσω τις ευχές που λέει εκείνην την ώρα ο ιερέας και θα δω πόσο περίπου παίρνει. Όταν θα έρθει η ώρα εκείνη που θα πρέπει να το πω στην εκκλησία (παραμονή Χριστουγέννων θα είναι, αφού δεν τελείται του Θ.Λ.Μ.Β. τον Αύγουστο-Σεπτέμβριο-Οκτώβριο-Νοέμβριο) θα το ξεκινήσω σαν να ήθελα να το τελειώσω σε 3:00 περίπου και θα δω ανάλογα πότε θα τελειώσει ο ιερέας για να ξέρω για την επόμενη φορά (παραμονή Θεοφανείων)(το πολύ πολύ να ρωτήσω τον ιερέα πριν την έναρξη της λειτουργίας, πόσο υπολογίζει ότι θα κάνει, για να έχω μια ιδέα). Και πάλι, πιστεύω ότι θα πρέπει να είναι γύρω στα 2:30 (συν πλην 10 δευτερόλεπτα). Τέλος πάντων. Αν το ηχογραφήσω αύριο, θα δούμε πώς ακούγεται (μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια).
Ξέρεις, βέβαια σκεφτόμουνα και το άλλο: αν είσαι σε συναυλία, ε, είσαι και πιο χαλαρός και το λες και πιο αργά, δεν χάλασε κι ο κόσμος.
Ευχαριστώ! :)

Υ.Γ.: οι αναλύσεις είναι, αν όχι 100%, 70-80% συνάρτηση του χρόνου και ενός εκ των παραμέτρων του, τη χρονική αγωγή. ΔΕΝ μπορείς να κάνεις τις ΙΔΙΕΣ αναλύσεις με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ χρονική αγωγή (αν γίνουν οι ίδιες αναλύσεις σε διαφορετική χρονική αγωγή, φέρνει το αποτέλεσμα του πειραγμένου ηχητικού).
Αν το ηχογραφήσω αύριο, θα δούμε πώς θα ακουστεί (μπορεί να κάνω και λάθος και όντως να θέλει 3:00 και όχι 2:00).
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ασχέτα με τις αναλύσεις, εάν ψάλλεις αυτό το μέλος σ' αυτό το χρονικό όριο, νομίζω ότι θα είναι ανάρμοστο για την λειτουργία.
Φιλικά...:wink:

Δηλαδή, θεωρείτε πως το συνημμένο ηχητικό είναι «ανάρμοστο για τη λειτουργία»; Εγώ θα έλεγα, πως ο Βάιος δίνει ιδανική χρονική διάρκεια για το συγκεκριμένο ύμνο. :wink:
Πάντα φιλικά...
 

Attachments

  • 1960-01-01_Fanari_AgiosAgios(MegVasileiou)_Stanitsas.mp3
    2 MB · Views: 49

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Δηλαδή, θεωρείτε πως το συνημμένο ηχητικό είναι «ανάρμοστο για τη λειτουργία»; Εγώ θα έλεγα, πως ο Βάιος δίνει ιδανική χρονική διάρκεια για το συγκεκριμένο ύμνο. :wink:
Πάντα φιλικά...

Ξέρετε και κάτι άλλο; απ'τη στιγμή που άκουσα τον Τσολακίδη να το λέει (εν ώρα λειτουργίας), μου κόλλησε στο μυαλό μ'αυτήν την ταχύτητα. Ο Τσολακίδης κάνει 2:23. Και πάλι είναι πιο σύντομο απ'το 3:21 (κατά 1 ολόκληρο λεπτό!). Αλλά θα ήθελα να κρατήσω μια ψιλοπατινή, με την έννοια ότι 1) το 3:21 το έκανε χορωδία και όχι 1 άνθρωπος και 2) ήταν σε συναυλία; δεν κατάλαβα ακριβώς....αν ήταν, μάλλον έχουν το δικαίωμα να το πουν και πιο αργά. Το 1) και το 2) όμως ΔΕΝ αναιρούν αυτά που είπα σε προηγούμενα μηνύματα, ότι πιστεύω πως δεν έχει και τόσο σημασία που είναι χορωδία, αρκεί να μετρούν σωστά το χρόνο (ο χοράρχης βασικά), απ'τον οποίο εξαρτώνται, αν όχι 100%, έστω 70-80% οι αναλύσεις και οι λαρυγγισμοί και να το διδαχθούν σωστά απ'αυτόν.
Τελειώνοντας, να γίνω και λίγο κακός; :D με την καλή έννοια πάντα :D
Εγώ πιστεύω ότι δεν το είπαν πιο γρήγορα γιατί δεν μπορούσαν να εκτελέσουν τις διπλοπεταστές, τις οποίες ΟΠΩΣ και ΔΗΠΟΤΕ έπρεπε να τις εκτελέσουν! και αυτό αναγκαστικά τους κράτησε πίσω στη χρονική αγωγή!
Ευχαριστώ! :)
 
Last edited:

Th4nasis

Παλαιό Μέλος
καλημερα :) το συγκεκριμένο ηχητικό απόσπασμα το έβαλλα καθαρά γιατι μου αρεσε ο τρόπος που το λέει η χορωδία και να το μοιραστώ μαζί σας οχι να αναλύσουμε τη διάρκεια ,το χρονο ή το εαν κάνει διπλοπεταστές η οχι ! Άσχετα με τις διάφορες εκφορές γνωμης που είναι πάντα σεβαστές θα είμασταν Ψεύτες κατ εμε αν λέγαμε οτι δεν το λέει ωραία η χορωδία.. Φίλικα παντα :)
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
καλημερα :) το συγκεκριμένο ηχητικό απόσπασμα το έβαλλα καθαρά γιατι μου αρεσε ο τρόπος που το λέει η χορωδία και να το μοιραστώ μαζί σας οχι να αναλύσουμε τη διάρκεια ,το χρονο ή το εαν κάνει διπλοπεταστές η οχι ! Άσχετα με τις διάφορες εκφορές γνωμης που είναι πάντα σεβαστές θα είμασταν Ψεύτες κατ εμε αν λέγαμε οτι δεν το λέει ωραία η χορωδία.. Φίλικα παντα :)

Καλημέρα!
Δεν διαφωνώ με αυτό που λες, αν και είναι υποκειμενικό αν το λέει ωραία ή όχι, απλώς έκανα ένα σχόλιο για τη χρονική αγωγή και αν το ηχογραφήσω κι εγώ, δεν θα το επισυνάψω εδώ εννοείται! Είπα, δεν θα πω καμία κακία ούτε θα σχολιάσω κάτι άλλο πχ διαστήματα, χρόνο στο σύνολό του, αναλύσεις κτλ.
Ευχαριστώ! :)
 

Th4nasis

Παλαιό Μέλος
Καλημέρα!
Δεν διαφωνώ με αυτό που λες, αν και είναι υποκειμενικό αν το λέει ωραία ή όχι, απλώς έκανα ένα σχόλιο για τη χρονική αγωγή και αν το ηχογραφήσω κι εγώ, δεν θα το επισυνάψω εδώ εννοείται! Είπα, δεν θα πω καμία κακία ούτε θα σχολιάσω κάτι άλλο πχ διαστήματα, χρόνο στο σύνολό του, αναλύσεις κτλ.
Ευχαριστώ! :)

Οσο για αυτό που λες για το χρόνο το μετρο δηλαδη (οχι τι διάρκεια) εχεις απολυτο δικαιο αμφιβαλλω για το εναν ειναι χωρισμενο το κομματι για να το εκτελεσουν γιατι αν ακουσεις καλα το κομματι και μετρας μαζι τους θα δεις οτι δεν υπαρχει ομοιομορφο (Tempo) χρονος :) και παλι ομως κατ εμε ειναι πανεμορφο ακουσμα..
 
Last edited:

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Οσο για αυτό που λες για το χρόνο το μετρο δηλαδη (οχι τι διάρκεια) εχεις απολυτο δικαιο αμφιβαλλω για το εναν ειναι χωρισμενο το κομματι για να το εκτελεσουν γιατι αν ακουσεις καλα το κομματι και μετρας μαζι τους θα δεις οτι δεν υπαρχει ομοιομορφο (Tempo) χρονος :)
Μόλις το άκουσα και πραγματικά, ειλικρινά, απ'τα βάθη της ψυχής μου, σου λέω ότι το τέμπο (=χρονική αγωγή και ΟΧΙ χρόνος) μου φαίνεται σταθερό (και το μέτρησα και με μετρονόμο στους 76 χτύπους το κάθε ίσο με κλάσμα δηλαδή μέτρησα στο διπλάσιο, όπως μετράμε και με τα χέρια όταν το ψέλνουμε) με εξαιρέσεις κάπου στο 1:00 και στο τέλος, που επιβραδύνουν (στο τέλος βέβαια έχει από μόνο του το κομμάτι πιο αργή χρονική αγωγή=τέμπο) και κάπου στο "ευλογημένος" που επιταχύνουν (μου φαίνεται ότι τους έφυγε εκεί). Αυτές οι επιβραδύνσεις είναι ελαχίστων δευτερολέπτων όμως. Πόσο να τους καθυστερήσουν; χωρίς αυτές, πάνω από 3:00 θα έκαναν πάλι...
Κοίτα, επειδή δεν έχει σημασία τι θα πω και επειδή πρέπει να το δεις μόνος σου και επειδή το χέρι ξεφεύγει (όταν μετράς μόνο με το ένα), πάρε μετρονόμο και μέτρα το. Οι αλλαγές του τέμπο θα είναι οι εξαιρέσεις που προανέφερα.
Ελπίζω να μην σε πρήζω! :D
Ευχαριστώ! :)
 
Δηλαδή, θεωρείτε πως το συνημμένο ηχητικό είναι «ανάρμοστο για τη λειτουργία»; Εγώ θα έλεγα, πως ο Βάιος δίνει ιδανική χρονική διάρκεια για το συγκεκριμένο ύμνο. :wink:
Πάντα φιλικά...

Και για πιό λόγο θα πρέπει να αποδεχθώ αγαπητέ κ. Συμεωνίδη την χρονική αγωγή που προτείνετε;
Υπάρχει νόμος για το πόσο γρήγορα θα πει την ευχή ο ιερέας ή οι ιερείς με αρχιερέα, ώστε να προλάβω να την καλύψω;
ή ο Στανίτσας έχει το αλάθητο του πάπα;

Και μη μου πεις Βάϊε, ότι έχει διπλοπεταστές; θα γελάσει και το παρδαλό πρόβατο εκεί στο χωριό μου...
 

Attachments

  • 25-12-89 taliadoros thessaloniki.mp3
    4.5 MB · Views: 36
Last edited:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Είπα, δεν θα πω καμία κακία ούτε θα σχολιάσω κάτι άλλο πχ διαστήματα, χρόνο στο σύνολό του, αναλύσεις κτλ.
Ευχαριστώ! :)

φαντάσου κ να έλεγες... ή να σχολίαζες κιόλας...
απ την ώρα που πήρες το δίπλωμα, δεν κάνεις κ τίποτε άλλο...
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Και για πιό λόγο θα πρέπει να αποδεχθώ αγαπητέ κ. Συμεωνίδη την χρονική αγωγή που προτείνετε;
Υπάρχει νόμος για το πόσο γρήγορα θα πει την ευχή ο ιερέας ή οι ιερείς με αρχιερέα, ώστε να προλάβω να την καλύψω;
ή ο Στανίτσας έχει το αλάθητο του πάπα;

Δε σας υποχρεώνει κανείς να τη δεχθείτε κ. Καραγιαννάκη. Την άποψή μου έγραψα, πως αυτή η χρονική αγωγή (που τη συναντάμε και σε πολλές άλλες ηχογραφήσεις πατριαρχικών) είναι ιδανική για το συγκεκριμένο μέλος.
Το σημείο με το οποίο διαφώνησα ήταν ο αφορισμός σας περί "ανάρμοστου για τη λειτουργία". Τουλάχιστον, μπορούμε να συμφωνήσουμε πως, όσο "αρμόζον" είναι το μέλος με τη χρονική αγωγή που προτείνετε εσείς, άλλο τόσο είναι και με αυτήν του Στανίτσα...
 
Last edited:

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Και για πιό λόγο θα πρέπει να αποδεχθώ αγαπητέ κ. Συμεωνίδη την χρονική αγωγή που προτείνετε;
Υπάρχει νόμος για το πόσο γρήγορα θα πει την ευχή ο ιερέας ή οι ιερείς με αρχιερέα, ώστε να προλάβω να την καλύψω;
ή ο Στανίτσας έχει το αλάθητο του πάπα;

Και μη μου πεις Βάϊε, ότι έχει διπλοπεταστές; θα γελάσει και το παρδαλό πρόβατο εκεί στο χωριό μου...

Όχι, δεν υπάρχει νόμος που να δεσμεύει τον ιερέα, γι'αυτό και πρέπει να συνεννοηθούμε μ'αυτόν από πριν :wink:. Από αυτό θα εξαρτηθεί η ταχύτητα.


φαντάσου κ να έλεγες... ή να σχολίαζες κιόλας...
απ την ώρα που πήρες το δίπλωμα, δεν κάνεις κ τίποτε άλλο...
ενώ πριν το πάρω δεν σχολίαζα.....
ξαναλέω, δεν έχει ΚΑΜΙΑ σημασία.....
το ίδιο θα έκανα είτε το είχα είτε όχι....


Υ.Γ.: για περίπτωση που δεν το είδατε http://analogion.com/forum/showthread.php?t=28637
 
Last edited:

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Χάρη και λοιποί, συμφωνώ ότι η λέξη ανάρμοστο είναι βαριά, αλλά, επειδή άκουγα κι εγώ πρόσφατα τη συγκεκριμένη ηχογράφηση, πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι νόημα λειτουργικό και καλλι-τεχνικό μπορεί να έχει μια τέτοια εκτέλεση. Ειπαμε να είναι συντομο αλλά οι θέσεις είναι θέσεις. Κι επειδή ως θέσεις δεν αλλάζουν και δεν είναι θέμα αναλύσεων αυτό, ποιος ο σκοπός να παράγεις αυτό το αγχωδες και αγωνιώδες άκουσμα; Ένα σύντομοαάγιος άγιος να πεις σε κανονικό χρόνο τόσο θα σου βγει. Είναι αυτό που λέγαμε σε άλλο θεμα "να το πω για να το πω" κάνοντας αγώνα δρόμου ή/και επίδειξη.
 
Last edited:

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Χάρη και λοιποί, συμφωνώ ότι η λέξη ανάρμοστο είναι βαριά, αλλά, επειδή άκουγα κι εγώ πρόσφατα τη συγκεκριμένη ηχογράφηση, πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι νόημα λειτουργικό και καλλι-τεχνικό μπορεί να έχει μια τέτοια εκτέλεση. Ειπαμε να είναι συντομο αλλά οι θέσεις είναι θέσεις. Κι επειδή ως θέσεις δεν αλλάζουν και δεν είναι θέμα αναλύσεων αυτό, ποιος ο σκοπός να παράγεις αυτό το αγχωδες και αγωνιώδες άκουσμα; Ένα σύντομοαάγιος άγιος να πεις σε κανονικό χρόνο τόσο θα σου βγει. Είναι αυτό που λέγαμε σε άλλο θεμα "να το πω για να το πω" κάνοντας αγώνα δρόμου ή/και επίδειξη.

Ε, ναι, δεν θα κάνουμε και αγώνα δρόμου ή επίδειξη! Προς Θεού!
Τελικά, η ταχύτητα η δική μας είναι συνάρτηση της ταχύτητας του ιερέα. Σ'αυτό δεν νομίζω ότι υπάρχει διαφωνία. Από κει και πέρα, εκτός εκκλησίας κάνουμε ό,τι θέλουμε με την ταχύτητα. Ο χοράρχης της συγκεκριμένης χορωδίας θεώρησε για α, β, γ λόγους ότι αυτό το τέμπο αρμόζει. Εντάξει δεν είναι και ΤΟ θέμα.
Εγώ είμαι οκ. Καλύφθηκα. Δεν έχω να σχολιάσω κάτι άλλο.
Ευχαριστώ! :)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Χάρη και λοιποί, συμφωνώ ότι η λέξη ανάρμοστο είναι βαριά, αλλά, επειδή άκουγα κι εγώ πρόσφατα τη συγκεκριμένη ηχογράφηση, πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι νόημα λειτουργικό και καλλι-τεχνικό μπορεί να έχει μια τέτοια εκτέλεση. Ειπαμε να είναι συντομο αλλά οι θέσεις είναι θέσεις. Κι επειδή ως θέσεις δεν αλλάζουν και δεν είναι θέμα αναλύσεων αυτό, ποιος ο σκοπός να παράγεις αυτό το αγχωδες και αγωνιώδες άκουσμα; Ένα σύντομοαάγιος άγιος να πεις σε κανονικό χρόνο τόσο θα σου βγει. Είναι αυτό που λέγαμε σε άλλο θεμα "να το πω για να το πω" κάνοντας αγώνα δρόμου ή/και επίδειξη.

Μπορεί οι εξωτερικές συνθήκες να οδήγησαν σε σύντμηση των μελών, αλλά ειδικά η ερμηνεία του Άρχοντος εδώ όπως και στο Την γαρ σην μήτραν κατέστη μοναδική στην ευκρίνεια, την απόδοση και την ευλυγισία που τεκμηριώνει την από τον Θεό δοσμένη μάλιστα ευδίνητον φωνήν του...καταπώς θα΄λεγε και ο ΙΘΣ... Τόσο ώστε να μην ενοχλεί η ρυθμική αγωγή του... αλλά μάλλον να τέρπει....όταν εφαρμόζεται απ᾽ αυτόν....

Ου παντός πλειν ε(ι)ς Κεράτιον....
 
Last edited:

Σκαρμούτσος

Κωνσταντίνος

Πιο σύντομα και από την ψαλμώδηση του ορθρινού κανόνος...

Επισυνάπτεται ικανό δείγμα για του λόγου το αληθές.

 

Attachments

  • 01Δεύτε λαοί (Γενεσίου Θεοτόκου), ήχος β'.mp3
    424.1 KB · Views: 11
  • 02 Σταυρόν χαράξας (Υψώσεως Τιμίου Σταυρού), ήχος πλ. δ'.mp3
    654.3 KB · Views: 11
  • 03 Ρανάτωσαν ύδωρ (Υπαπαντής Κυρίου), ήχος γ'.mp3
    519.2 KB · Views: 5
  • 04 Θεοστεφεί (Αγίων Τεσσαράκοντα), ήχος β'.mp3
    372.3 KB · Views: 5
  • 05 Θαλάσσης το ερυθραίον (Κυριακή της Ορθοδοξίας), ήχος δ'.mp3
    441.7 KB · Views: 7
  • 06 Ανοίξω το στόμα μου (Ευαγγελισμού Θεοτόκου), ήχος δ'.mp3
    437.5 KB · Views: 7
  • 07 Ο θειότατος (Κυριακή Σταυροπροσκυνήσεως), ήχος α'.mp3
    498 KB · Views: 9
  • 08 Ώφθησαν αι πηγαί (Κυριακή Βαϊοφόρος), ήχος δ'.mp3
    740.4 KB · Views: 5
  • 09 Αναστάσεως ημέρα (Αναστάσεως Κυρίου), ήχος α'.mp3
    477.5 KB · Views: 12
  • 10 Άσωμεν πάντες (Κυριακή του Θωμά), ήχος α'.mp3
    515.9 KB · Views: 5
  • 11 Αστράφθητι κάτωθεν (Προεορτίων Μεταμορφώσεως), ήχος δ'.mp3
    357.1 KB · Views: 5
  • 12 Αμφεπονείτο (Κοιμήσεως Θεοτόκου), ήχος α'.mp3
    628.2 KB · Views: 7
Last edited:
Top