İsmail Çosar

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Και να 'ταν μόνο αυτό το διάστημα που έχει μετατραπεί από ελάχιστο τόνο σε λείμμα... :rolleyes:
Σε λείμμα η ευρωπαϊκό συγκερασμένο ημίτονο? έχει μια μικρή διαφορά νομίζω:rolleyes:...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Μην ξεχνιόμαστε...αληθινή μυσταγωγία σε ήχος α'...
http://www.youtube.com/watch?v=bzN-Vkw4Rjs

Υ.Γ.ειλικρινά πρέπει να το έχω ακούσει πάνω από 286 φορές!!! μετρούσα κάποτε...σταμάτησα να μετράω μετά από τις 250 φορές:eek:
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μην ξεχνιόμαστε...αληθινή μυσταγωγία σε ήχος α'...
http://www.youtube.com/watch?v=bzN-Vkw4Rjs

Υ.Γ.ειλικρινά πρέπει να το έχω ακούσει πάνω από 286 φορές!!! μετρούσα κάποτε...σταμάτησα να μετράω μετά από τις 250 φορές:eek:


Θερμότατες ευχαριστίες!

Ανεπανάληπτο, και ειδικά ως προς τα ελκτικά ιδιώματα μάθημα άριστο...

Ο έχων ώτα ακούειν ( και διακρίνειν), ακουέτω!

Δ.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Φρέσκο αλλά πιο "ισλαμικό" από τα άλλα στα οποία τον προτιμώ...
http://www.youtube.com/watch?v=vxDfYzLv0CI&feature=related

Υ.Γ.άντε και μια είδηση...την Τρίτη πρώτα ο Θεός φεύγω για Άγκυρα, Σμύρνη και Πόλη:)...Άγκυρα γνωρίζετε πιστεύω σε ποιον θα πάω:)..."όστις θέλει...":)
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Πριν λίγο καιρό ένας μαθητής του Κυρ Ισμαήλ από την Άγκυρα, μου έστειλε κάποια βιντεάκια ένα εκ των οποίων είναι και αυτό...ωραίος ύμνος στην αρχή σε α' ήχο (τον οποίο επιφυλάσσομαι να καταγράψω με την πρώτη ευκαιρία εις την καθ ημάς παρασημαντικήν ένεκεν ωραιότητος) και ακολουθεί ο αυτοσχεδιασμός...
Πέρα από τα πολύ ωραία διαστήματα (π.χ.ΒΟΥ α' ήχου), προσέξτε ανάμεσα στα 4 & 5 λεπτά πως κατεβάζει την βάση της αρχικής μελωδίας συνειδητά μία φωνή πιο κάτω...το είπε ο κυρ Ισμαήλ στον μαθητή του ότι επίτηδες την χαμήλωσε, διότι μη χρησιμοποιώντας διαπασών η βάση πάρθηκε εξ αρχής ψηλά!!! Απολαύστε...Αληθινός μάστορας!!!

Υ.Γ.ο ήχος είναι άθλιος σε σχέση με αυτό που είναι χωρίς μικρόφωνα...
 
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Πέρα από τα πολύ ωραία διαστήματα (π.χ.ΒΟΥ α' ήχου), προσέξτε ανάμεσα στα 4 & 5 λεπτά πως κατεβάζει την βάση της αρχικής μελωδίας συνειδητά μία φωνή πιο κάτω...το είπε ο κυρ Ισμαήλ στον μαθητή του ότι επίτηδες την χαμήλωσε, διότι μη χρησιμοποιώντας διαπασών η βάση πάρθηκε εξ αρχής ψηλά!!! Απολαύστε...Αληθινός μάστορας!!!
Ουπς! Τι έκανε ο παίχτης τώρα;;;; Πολύ μαστορικό το κατέβασμα! Αρχίζει από ~04:20 και γύρω στο ~04:26 πέφτει. Χωρίς να το σκεφτεί καν!!! Υψηλή ραπτική... (αν και "κοπτική" είναι εδώ)

Και μετά του δίνει στα ψηλά και καταλαβαίνει!

Άψογος, άψογος!
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ανεπανάληπτο, και ειδικά ως προς τα ελκτικά ιδιώματα μάθημα άριστο...
Ο έχων ώτα ακούειν ( και διακρίνειν), ακουέτω!

Ε ρε μάθημα (στη γνωστή σχολή) που χρειάζεται ο Ισμαήλ, για να μάθει να έλκει τον Γα στον Α' ήχο! :D:)

Και μαζί του: όλοι οι Τούρκοι μουσικοί βέβαια, χώρια οι δικοί μας Μικρασιάτες, βάλε και τους Μυτιληνιούς και τους λοιπούς νησιώτες του Αιγαίου..., τους παραδοσιακούς ελλαδίτες τραγουδιστές, ...μετά τους πατριαρχικούς, τους παραδοσιακούς αγιορείτες... (και άλλοι ων ουκ έστιν αριθμός)

Άσε! θέλει πολλή δουλειά :p:p

Εντάξει, αστειευόμαστε λιγάκι :):wink:
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Ε ρε μάθημα (στη γνωστή σχολή) που χρειάζεται ο Ισμαήλ, για να μάθει να έλκει τον Γα στον Α' ήχο! :D:)

Και μαζί του: όλοι οι Τούρκοι μουσικοί βέβαια, χώρια οι δικοί μας Μικρασιάτες, βάλε και τους Μυτιληνιούς και τους λοιπούς νησιώτες του Αιγαίου..., τους παραδοσιακούς ελλαδίτες τραγουδιστές, ...μετά τους πατριαρχικούς, τους παραδοσιακούς αγιορείτες... (και άλλοι ων ουκ έστιν αριθμός)

Άσε! θέλει πολλή δουλειά :p:p

Εντάξει, αστειευόμαστε λιγάκι :):wink:



Εγω παλι , δε βλεπω το αστειο :cool:.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Εγω παλι , δε βλεπω το αστειο :cool:.
Εσύ πάλι αν προσέξεις ότι πρόκειται για λατρεία άλλου θρησκευτικού δόγματος ίσως τότε θα κατανοήσεις ότι δεν συντρέχει λόγος σύγκρισης...
Αν είναι να ψάχνουμε ΓΑ δίεση στους Τούρκους χαμένο το έχουμε...είναι πολύ ωραίοι και αξιοθαύμαστοι αλλά όλα αυτά για έξω από τον ναό...τους ακούω, τους θαυμάζω, τους συναναστρέφομαι, αλλά δεν θα τους μπερδέψω με την λογική λατρεία της Ορθοδόξου λατρείας, έχω καλύτερα πρότυπα για την ψαλτική μου πρόοδο...άλλο μουσική και άλλο ψαλτική...
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
όλα αυτά για έξω από τον ναό...
τους ακούω, τους θαυμάζω, τους συναναστρέφομαι, αλλά δεν θα τους μπερδέψω με τη λατρεία της Ορθοδόξου Εκκλησίας...

+1000 Χρῖστο !!!!!!!!!!!!​
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Εσύ πάλι αν προσέξεις ότι πρόκειται για λατρεία άλλου θρησκευτικού δόγματος ίσως τότε θα κατανοήσεις ότι δεν συντρέχει λόγος σύγκρισης...
Αν είναι να ψάχνουμε ΓΑ δίεση στους Τούρκους χαμένο το έχουμε...είναι πολύ ωραίοι και αξιοθαύμαστοι αλλά όλα αυτά για έξω από τον ναό...

Ακριβώς. Διότι εκεί ΓΑ δίεση δεν είναι "νόμος της φύσεως" ((c) Πατριαρχική Επιτροπή) :cool::rolleyes::wink:
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ε ρε μάθημα (στη γνωστή σχολή) που χρειάζεται ο Ισμαήλ, για να μάθει να έλκει τον Γα στον Α' ήχο! :D:)
Και μαζί του: όλοι οι Τούρκοι μουσικοί βέβαια, χώρια οι δικοί μας Μικρασιάτες, βάλε και τους Μυτιληνιούς και τους λοιπούς νησιώτες του Αιγαίου..., τους παραδοσιακούς ελλαδίτες τραγουδιστές, ...μετά τους πατριαρχικούς, τους παραδοσιακούς αγιορείτες... (και άλλοι ων ουκ έστιν αριθμός)
Εσύ πάλι αν προσέξεις ότι πρόκειται για λατρεία άλλου θρησκευτικού δόγματος ίσως τότε θα κατανοήσεις ότι δεν συντρέχει λόγος σύγκρισης...
Αν είναι να ψάχνουμε ΓΑ δίεση στους Τούρκους χαμένο το έχουμε...είναι πολύ ωραίοι και αξιοθαύμαστοι αλλά όλα αυτά για έξω από τον ναό...τους ακούω, τους θαυμάζω, τους συναναστρέφομαι, αλλά δεν θα τους μπερδέψω με την λογική λατρεία της Ορθοδόξου λατρείας, έχω καλύτερα πρότυπα για την ψαλτική μου πρόοδο...άλλο μουσική και άλλο ψαλτική...

"Ουπς! Τι έκανε ο παίχτης τώρα;;;; Πολύ μαστορικό..." αυτό το ανακάτεμα ήχων και θρησκευτικών δογμάτων!!! :D:D:D

Ίσως το καλύτερο αστείο που ειπώθηκε τον τελευταίο καιρό στο "Ψαλτολόγιον". Το καινοφανές και εξωγήινο ΓΑ δίεση στον Α' ήχο, έγινε κριτήριο ομολογίας ορθοδόξου δόγματος; Προχωρημένο χιούμορ δε λέω.

Καλά, θα πάρω τηλέφωνο τον Δασκαλούδη, τον Σόλωνα, τον Παπαναστάση, τους γερο Δανιήλ και Δαμασκηνό και παπά Θωμά και μερικούς άλλους, και θα τους πω πως, αφού δεν αποδέχονται το αυθαίρετο άκουσμα των οπαδών της γνωστής σχολής, έχουνε τουρκέψει! Να κατανοήσουν κι αυτοί!

"την λογική λατρεία της Ορθοδόξου λατρείας" :confused::confused:
 
Last edited:

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
"Ουπς! Τι έκανε ο παίχτης τώρα;;;; Πολύ μαστορικό..." αυτό το ανακάτεμα ήχων και θρησκευτικών δογμάτων!!! :D:D:D

Ίσως το καλύτερο αστείο που ειπώθηκε τον τελευταίο καιρό στο "Ψαλτολόγιον". Το καινοφανές και εξωγήινο ΓΑ δίεση στον Α' ήχο, έγινε κριτήριο ομολογίας ορθοδόξου δόγματος; Προχωρημένο χιούμορ δε λέω.

Καλά, θα πάρω τηλέφωνο τον Δασκαλούδη, τον Σόλωνα, τον Παπαναστάση, τους γερο Δανιήλ και Δαμασκηνό και παπά Θωμά και μερικούς άλλους, και θα τους πω πως, αφού δεν αποδέχονται το αυθαίρετο άκουσμα των οπαδών της γνωστής σχολής, έχουνε τουρκέψει! Να κατανοήσουν κι αυτοί!

"την λογική λατρεία της Ορθοδόξου λατρείας" :confused::confused:


Φιλε Χαρη με προλαβες ! Με το φοβο μηπως εχω τουρκεψει , ακουω Παικοπουλο (γνωστος τουρκος Αρχων :D:D:D) , να ερμηνευει Στανιτσα . ΓΑ διεση στον Πρωτο δεν ακουω . Μηπως χρειαζομαι επειγοντως Ω.Ρ.Λ ?
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Αγαπητοί Χάρη και Βασίλη μήπως έχετε κατανοήσει λάθος κάποια από τα γραφόμενα μου? Πιστεύω πως ερμηνεύετε κατά πως βολεύει...
Λέτε να εννοώ κάτι τέτοιο? κάθε άλλο...παρακαλώ για την αποκατάσταση...
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αγαπητοί Χάρη και Βασίλη μήπως έχετε κατανοήσει λάθος κάποια από τα γραφόμενα μου? Πιστεύω πως ερμηνεύετε κατά πως βολεύει...
Λέτε να εννοώ κάτι τέτοιο? κάθε άλλο...παρακαλώ για την αποκατάσταση...

Αγαπητέ Χρίστο γράψε μας τι ακριβώς εννοείς, ώστε να λυθει η παρεξήγηση και ευχαρίστως να αποκαταστήσω...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Έγραψα πουθενά ότι το ΓΑ δίεση "έγινε κριτήριο ομολογίας ορθοδόξου δόγματος;"
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Έγραψα πουθενά ότι το ΓΑ δίεση "έγινε κριτήριο ομολογίας ορθοδόξου δόγματος;"

Δεν το είπες, αγαπητέ Χρίστο, εγώ το ρωτάω. Εσύ έκανες το
πολύ μαστορικό..." ... ανακάτεμα ήχων και θρησκευτικών δογμάτων!!!
Γιατί όταν σημειώνεις για τον κυρ Ισμαήλ
...αληθινή μυσταγωγία σε ήχος α'...
και στην παρατήρηση πως ο Α΄ήχος του, δεν έχει (υπερβολική) έλξη στον ΓΑ όπως και ...
...όλοι οι Τούρκοι μουσικοί βέβαια, χώρια οι δικοί μας Μικρασιάτες, βάλε και τους Μυτιληνιούς και τους λοιπούς νησιώτες του Αιγαίου..., τους παραδοσιακούς ελλαδίτες τραγουδιστές, ...μετά τους πατριαρχικούς, τους παραδοσιακούς αγιορείτες... (και άλλοι ων ουκ έστιν αριθμός)

όντως το μόνο κριτήριο στο οποίο στέκεσαι είναι
Αν είναι να ψάχνουμε ΓΑ δίεση στους Τούρκους χαμένο το έχουμε...τους ακούω, τους θαυμάζω, τους συναναστρέφομαι, αλλά δεν θα τους μπερδέψω με την λογική λατρεία της Ορθοδόξου λατρείας, έχω καλύτερα πρότυπα για την ψαλτική μου πρόοδο...

Αυτός ο τρόπος σκέψης, νομίζω, υπερβαίνει τα εσκαμμένα :wink:

Από την άλλη, γιατί μου μπαίνει άραγε ο λογισμός, πως είτε στην οθωμανική είτε σε οποιαδήποτε παράδοση του πλανήτη βρίσκατε ερείσματα για τα καινοφανή και εξωγήινα ακούσματα που υποστηρίζετε, καθόλου δεν θα σας ενοχλούσε το δόγμα ή η λατρεία. Τότε, θα ήταν καθαρά μουσικολογικό εύρημα.:cool:

Αυτό που κατανοώ καλά, αγαπητέ Χρίστο, είναι πως όταν προσπαθεί κανείς να υποστηρίξει μια ανύπαρκτη παράδοση και μια δυσπλαστική θεωρία, πέφτει εύκολα σε ατοπήματα. Ωστόσο, δεν παύουμε να αγαπιόμαστε και να είμαστε αδέλφια μέσα από τη λατρεία του αληθινού Θεού μας.:)

Χαραλάμπης

ΥΓ. Και να είσαι σίγουρος, αδελφέ μου, πως δεν ακολουθώ καμμιά τακτική :wink:
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Εγώ έγραψα "ήχος α' " για να καταλάβουν και αυτοί που δεν γνωρίζουν ίσως από makam...την ειρωνεία για το ΓΑ δίεση δεν την ξεκίνησα εγώ αλλά εσύ όπως και τους συσχετισμούς σου για το ότι όποιος δεν το ακολουθεί "τουρκίζει" αυτά είναι αστεία πράγματα...με το κόψε ράψε δεν βγάζεις άκρη...

Από την άλλη, γιατί μου μπαίνει άραγε ο λογισμός, πως είτε στην οθωμανική είτε σε οποιαδήποτε παράδοση του πλανήτη βρίσκατε ερείσματα για τα καινοφανή και εξωγήινα ακούσματα που υποστηρίζετε, καθόλου δεν θα σας ενοχλούσε το δόγμα ή η λατρεία. Τότε, θα ήταν καθαρά μουσικολογικό εύρημα.:cool:
Άποψη σου αυτή την οποία δεν ασπάζομαι...δεν θυμάμαι ποτέ να επικαλούνται "κάποιοι" άλλες παραδόσεις για να αποδείξουν κάποια πράγματα...και το ξέρεις καλά νομίζω...

Πάντως μπορεί να διαπιστώσει κανείς εύκολα από την σειρά των μηνυμάτων ποιοι περιμένουν στην γωνία και ορμάνε αμέσως για να "κατευθυνθούν" οι συζητήσεις σε "Σιμωνοκαραϊκοπόλεμο"...πως καταφέραμε και σε ένα τέτοιο άσχετο θέμα να το πάμε εκεί δεν μπορώ να το καταλάβω...

Ωστόσο, δεν παύουμε να αγαπιόμαστε και να είμαστε αδέλφια μέσα από τη λατρεία του αληθινού Θεού μας.:)

Χρίστος
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
...την ειρωνεία για το ΓΑ δίεση δεν την ξεκίνησα εγώ αλλά εσύ ...

Αν δεις το μήνυμα στο οποίο αναφέρεσαι, γράφει καθαρά στο τέλος πως αστειευόμαστε! Άρα δεν δικαιούσαι να μιλάς για ειρωνεία, σε πολλά θέματα γράφονται σε ένα ευθυμο κλίμα σχόλια, χωρίς να ξεσπαθώνουμε ντε και καλά.

Άποψη σου αυτή την οποία δεν ασπάζομαι...δεν θυμάμαι ποτέ να επικαλούνται "κάποιοι" άλλες παραδόσεις για να αποδείξουν κάποια πράγματα...και το ξέρεις καλά νομίζω...
Ναι, μα δε μίλησα για άλλη παράδοση... για τη δική μας μίλησα ("οι δικοί μας Μικρασιάτες, βάλε και τους Μυτιληνιούς και τους λοιπούς νησιώτες του Αιγαίου..., τους παραδοσιακούς ελλαδίτες τραγουδιστές, ...μετά τους πατριαρχικούς, τους παραδοσιακούς αγιορείτες..."), ξεκινώντας από την ομοιότητα στον Α΄ ήχο με τους γείτονες από μουσικής πλευράς καθαρά, ως κλιμακα. Η οποία, το ξέρεις καλά νομίζω, είναι γνωστή τοις πάσι.

Πάντως μπορεί να διαπιστώσει κανείς εύκολα από την σειρά των μηνυμάτων ποιοι περιμένουν στην γωνία και ορμάνε αμέσως για να "κατευθυνθούν" οι συζητήσεις σε "Σιμωνοκαραϊκοπόλεμο"...πως καταφέραμε και σε ένα τέτοιο άσχετο θέμα να το πάμε εκεί δεν μπορώ να το καταλάβω...
Α μπα! πως θα το πάρεις είναι. Ένα αστείο μπορεί να σοβαρέψει σε οποιοδήποτε θέμα και να γίνει "σύρραξη" ή να αντιμετωπιστεί με κέφι και να περάσει. Θέλεις να σε παραπέμψω σε τέτοιες περιπτώσεις;

Ωστόσο, δεν παύουμε να αγαπιόμαστε και να είμαστε αδέλφια μέσα από τη λατρεία του αληθινού Θεού μας.:)
Χρίστος
Ασφαλώς και ειλικρινέστατα! (δίχως ίχνος ειρωνείας)

Χαραλάμπης
 
Top