İsmail Çosar

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ενδιαφέρουσα η τεχνική με το κλείσιμο των αυτιών. Έχετε κάποιες πληροφορίες γι' αυτό;

Προχθές βρέθηκα στην Ανδριανούπολη όπου ήταν και ο κυρ Ισμαήλ καλεσμένος λόγω της μουσουλμανικής εορτής - πανήγυρης για την σύλληψη του Μωάμεθ. Μαζί μου είχε έρθει και ένας φίλος ψάλτης ο οποίος για πρώτη φορά γνωρίστηκε με τον κυρ Ισμαήλ. Μας κάλεσε να τον ακούσουμε στο κάλεσμα που γίνεται από τον μιναρέ και λέγεται Ezan. Οι φωνητικές περιοχές αυτού του συγκεκριμένου τρόπου καλέσματος είναι εκπληκτικές και θαυμαστές (πήγε άνω άνω ΝΗ' με ιδιαίτερη άνεση). Τον φίλο μου ψάλτη τον έκανε εντύπωση η χρήση των χεριών και με είπε να ρωτήσω τον κυρ Ισμαήλ για ποιο λόγο το κάνουν αυτό. Εγώ τον είχα ρωτήσει και παλαιότερα και η απάντησή του ήταν ότι χωρίς αυτό το "κόλπο" δεν μπορείς να "ξεγελάσεις" την φωνή σου για να ανέβει τόσο ψηλά. Πράγματι με δοκιμές που έκανε ο κυρ Ισμαήλ και σε εμένα διαπίστωσα πως με αυτό το "κόλπο" έχεις άνετα 3-4 φθόγγους περισσότερους και το κυριότερο ότι έχεις τρομερή άνεση και ομοιομορφία στον τρόπο εκφοράς. Αυτό γίνεται διότι έτσι ακούς διαφορετικά την φωνή σου και είσαι και πιο σίγουρος γι αυτό που λες.
Σίγουρα θα ρωτήσω περισσότερα την επόμενη φορά, πάντως αντιλήφθηκα και εγώ πως έχει αποτέλεσμα αυτό το "κόλπο"...
Και δείγμα...
http://www.youtube.com/watch?v=MhwLJc_LkP4&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=fXbYo0TSCBE&feature=related
 
E

emakris

Guest
Ευχαριστούμε πολύ! Συνεπώς η τεχνική αυτή έχει σχέση με την επίτευξη της ακραίας υψιφωνίας, χωρίς να χαλάει η ομοιογένεια.
Στη δική μας παράδοση, η υψιφωνία δεν είναι ίσως τόσο πρωτεύον ζητούμενο. Μπορούμε, όμως, να εφαρμόσουμε την τεχνική στο... Τριάδι! :D
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἐγώ πάντως γνωρίζω ἀπό τό Πανεπιστήμιο καί ἀπό τό μάθημα τοῦ ἐπιφανοῦς Καθηγητοῦ μας Ἀναστασίου Γιαννουλάτου (νῦν Ἀρχ/που Τιράνων καί πάσης Ἀλβανίας) ὅτι ἡ ἀνύψωσις τῶν χειρῶν εἰς τά ὦτα εἶναι ἡ πρώτη πρᾶξις τῆς καθιερωμένης μουσουλμανικῆς προσευχῆς, μέ αὐστηρῶς καθωρισμένας κινήσεις καί ρυθμόν. Ἀκολουθοῦν ἄλλες ἔνδεκα κινήσεις. Αὐτή ἡ πρώτη, μέ τήν ἐκφώνηση τῆς εἰσαγωγικῆς φράσης «Ὁ Θεός εἶναι μέγας!», εἶναι ἡ αὐτή ἐπανάληψη τῆς φράσεως καί κινήσεως τῆς προσκλήσεως τοῦ μουεζίνη εἰς προσευχήν. Φαντάζομαι ὅτι αὐτή ἡ πρώτη κίνηση ὑποδηλώνει τό κλείσιμο τῶν αὐτιῶν στίς «φωνές τοῦ (μάταιου) κόσμου» (Ἀναστασίου Γιαννουλάτου, Ἐπισκόπου Ἀνδρούσης, Ἰσλάμ, Ἀθῆναι 1979-2, σ. 178).


 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Μιά ὑποσυζήτηση μέ θέμα: Η συμμετοχή των ευνούχων στην ορθόδοξη λατρεία μεταφέρθηκε σέ νέο θέμα στήν «Ιστορία».

Τά περί τῆς ἀνυψώσεως τῶν χειρῶν εἰς τά ὦτα ἤ τοῦ κλεισίματος αὐτῶν δέν τά μεταφέρω πουθενά, διότι δέν ἀφοροῦν ὀρθοδόξους ψάλτες.


 
Top