«[Αργόν] Δοξαστάριον», Ιακώβου Πρωτοψάλτου, Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος, Κωνσταντινούπολη, 1η έκδοση, τ. Α΄ και Β΄ (1836), 2η έκδοση, τ. Α΄ και Β΄ (1888)

simeon

Παλαιό Μέλος
Εδώ που τα λέμε που να πεις Ιάκωβο σε Ναό, θα σε σφάξουν.

Στον Αγιο Αντώνιο λέμε κάθε Κυριακή πασαπνοάρια του Ιακώβου, ε, και κανένα δοξαστικό μέσα μέσα...

"Ποτέ μην λες ποτέ"...δόξα τω Θεό...

Και μείς λέμε Πασαπνοάρια και Δοξολογίες του πού και πού.

Προσέξτε να μη συμβεί κάτι τέτειο εαν ψάλλετε στον ναό από Ιακώβου. :D

το κείμενο είναι περί του Ιερομονάχου Γαβριήλ Καρεώτου (Μακαβός)

"Κάποια μεγάλη Πέμπτη θυμόμαστε είπε στον αριστερό να ψάλλει το «Και νύν» των αποστίχων από τον «Φιλανθίδη» και όχι από τον «Ιάκωβο» επειδή η Αγρυπνία κράτησε πολύ και οι πατέρες ήταν όλοι κουρασμένοι. Ο καϋμένος ο αριστερός έκανε πώς δεν άκουσε γιατί είχε μεράκι να το πει από τον «Ιάκωβο» και άρχισε. Βλέπουν τότε όλοι τον γερο-Γαβριήλ να βγάζει τα γυαλιά του και να προχωρεί προς τον αριστερό χορό· με μια γρήγορη κίνηση αρπάζει το βιβλίο και το ... πετά κάτω από το πολυέλαιο! Κανείς δεν μίλησε, ούτε διαμαρτυρήθηκε. H ακολουθία συνέχισε κανονικά. Ήταν η μόνη φορά πού δεν εψάλλη καθόλου το «Καί νυν»!"

πηγή: http://psaltiri.blogspot.com/2009/03/blog-post.html
 
Εὐχαριστῶ! Τελικῶς, ἀπ᾿ ὅ,τι βλέπω, πρόκειται περὶ τῆς ἐπανεκδόσεως τῶν ἐκδόσεων Τέρτιος, ἡ ὁποία, δυστυχῶς, γέμει χειρογράφων ὑφεσοδιέσεων, οἱ ὁποῖες ἔχουν προστεθεῖ μεταγενεστέρως.

Υπάρχει και η έκδοση του 1888 (Β΄τόμος), εδώ.

Πρωτότυπη έκδοση (όχι ανατύπωση από τις εκδόσεις Τέρτιος) του Α΄ τόμου (1836, 1η έκδοση) υπάρχει στη Συλλογή μουσικών βιβλίων της Μεγάλης Μουσικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος "Λίλιαν Βουδούρη".

Σύνδεσμος για προβολή στον περιηγητή με Microsoft Silverlight εδώ.
Άμεση λήψη εδώ (δεξί κλικ και αποθήκευση).
 
Last edited:
Επίσης, η δεύτερη (πρωτότυπη) έκδοση του έτους 1888 αμφοτέρων των τόμων ενοποιημένων σε ένα σώμα υπάρχει στην ίδια βιβλιοθήκη.

Σύνδεσμος για προβολή στον περιηγητή με Microsoft Silverlight εδώ.
Άμεση λήψη εδώ (δεξί κλικ και αποθήκευση).
 

grecothegekko

Νέο μέλος
Καλημέρα,

Μήπως υπάρχει κάπου η πρώτη προτότωπη (δλδ οχι Τέρτιος) έκδοση του Β' τόμου;

Ευχαριστώ πολυ!
 

grecothegekko

Νέο μέλος
Όταν σύγκρισα μερικά δοξαστικά αναμεσά τους δύο πρωτότυπες εκδόσεις, δεν έβλεπα καμία διαφορά...

Επιπλέον, Ο αείμνηστος Ιωάννης Πρωτοψάλτης μας πληροφορεί στο πρόλογο της 2ης έκδοσης οτι "απεφάσισα ίνα προβώ εις την το δεύτερον τύποις έκδοσιν αυτού...επιστήσας την προσοχήν μου ιδιαίτατα εις την απαράλλακτον ανατύπωσιν αυτού....προσεπάθησα ίνα ή δευτέρα αύτη έκδοσις αποβή καλλίτερα της πρώτης καί όσον οιόν τε απηλλαγμένη παρεισφρησάντων τινών εν αυτή τυπικών αμαρτημάτων..."

Οπότε φαίνεται η 2η έκδοση είναι ανατύπωση της πρώτης, με λαθάκια εδω και κει διορθωμένα. Μάλλον έγινε η 2η έκδοση να ήταν πιώ διαθέσιμο το έργο στους ψάλτες αυτής της εποχής, επειδή η πρώτη έγινε ~50 χρόνια πρίν.
 

grecothegekko

Νέο μέλος
Ορίστε ένα PDF του Αργού Δοξασταριόυ με τα εξής χαρακτηριστικά:

- Ενιαίος - περιέχει τους δύο τόμους
- Προτότυπος - χωρίς αλλαγές (δλδ. υφεσοδιεσεις). Περιέχει την πρωτότυπη 1η έκδοση του Α' Τόμου και την πρωτότυπη 2η έκδοση του Β' Τόμου. Η διαφορες ανάμεσα τις δυο εκδόσεις είναι ελάχιστες
- Με πληρές σελιδοδείκτες - το κάθε Δοξαστικόν...για εύκολη χρήση σε τάμπλετ.
- Με τα Αργά Δόξα, καί νυν κατ'ήχον - Πρόσθεσα τα Αργά Δόξα, καί νυν που βρίσκονται στο Δοξασταριον Χουρμουζίου, και που είναι απαραίτητες για την σωστή εκτέλεση Αργών Δοξαστικών.

Εδώ ο συνδεσμός https://www.mediafire.com/?yy8rdgvvu9h78ut

Βοηθειά σας και Καλή Δύναμη,

Αντώνης Κ.
 
Ανεβάζω εδώ, ως κτήμα του "Ψ" το δοξαστάριο του Ιακώβου.

Το έχω ενιαίο αρχείο και τους δύο τόμους, αλλά ο όγκος του είναι μεγάλος και δεν μου επιτρέπει το ανέβασμα το "Ψ", οπότε τα ανεβάζω στην φυσική τους μορφή σε δύο τόμους, όπως εκδόθηκαν.
Υπάρχουν οι ανάλογοι σελιδοδείκτες και ένθετο τα αργά Δόξα Και νυν σε όλους τους ήχους από το δοξαστάριο του Χουρμουζίου.
 

Attachments

  • Δοξαστάριον Ιακώβου (τόμος α΄) 1836.pdf
    69.8 MB · Views: 471
  • Δοξαστάριον Ιακώβου (τόμος β΄) 1888.pdf
    62.1 MB · Views: 380

grecothegekko

Νέο μέλος
Ανεβάζω εδώ, ως κτήμα του "Ψ" το δοξαστάριο του Ιακώβου.

Το έχω ενιαίο αρχείο και τους δύο τόμους, αλλά ο όγκος του είναι μεγάλος και δεν μου επιτρέπει το ανέβασμα το "Ψ", οπότε τα ανεβάζω στην φυσική τους μορφή σε δύο τόμους, όπως εκδόθηκαν.
Υπάρχουν οι ανάλογοι σελιδοδείκτες και ένθετο τα αργά Δόξα Και νυν σε όλους τους ήχους από το δοξαστάριο του Χουρμουζίου.


Συγνώμη που δεν λειτουργεί πλέον ο σύνδεσμος στο παλαιό μήνυμά μου. Αυτά εδώ είναι ακριβώς αυτά που ετοίμασα και ανέβασα. Ευχαριστώ πολύ.
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω εδώ, ως κτήμα του "Ψ" το δοξαστάριο του Ιακώβου.

Το έχω ενιαίο αρχείο και τους δύο τόμους, αλλά ο όγκος του είναι μεγάλος και δεν μου επιτρέπει το ανέβασμα το "Ψ", οπότε τα ανεβάζω στην φυσική τους μορφή σε δύο τόμους, όπως εκδόθηκαν.
Υπάρχουν οι ανάλογοι σελιδοδείκτες και ένθετο τα αργά Δόξα Και νυν σε όλους τους ήχους από το δοξαστάριο του Χουρμουζίου.
Ευχαριστούμε για τον κόπο σας
 
Ιδού η Β΄ έκδοση (1888), υπό Δ. Ιωάννου Πρωτοψάλτου (Απρίλιος-Αύγουστος, Τριώδιον, Πεντηκοστάριον) από τον Σύλλογο Ιεροψαλτών Χαλκιδικής στον οποίο αξίζουν πολλά συγχαρητήρια.
Εὐχαριστοῦμεν. Φαίνεται ὅτι ὁ τόμος τοῦ Πεντηκοσταρίου δὲν λειτουργεῖ, ὑπάρχει δυνατότης ἐντοπισμοῦ του;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εὐχαριστοῦμεν. Φαίνεται ὅτι ὁ τόμος τοῦ Πεντηκοσταρίου δὲν λειτουργεῖ, ὑπάρχει δυνατότης ἐντοπισμοῦ του;
Καί οἱ ἄλλοι ἀνενεργοί. Δέν ἔχουν ἀνανεώσει.
Πάντως τό θέμα εἶναι καλυμμένο στά προηγούμενα νομίζω.
Πᾶρέ τους ὅμως καί τούς δύο μαζί κι ἀπό μένα.
 

Attachments

  • Δοξαστάριον Αργόν Ιακώβου Α + B.pdf
    15.4 MB · Views: 231

grecothegekko

Νέο μέλος
Οι θέσεις είναι ίδιες. Η εξήγηση είναι διαφορετική. Είναι του Χουρμουζίου, ενώ του Πρωγάκη μοιάζουν με την Πανδέκτη, που μπορούν να είναι εξήγηση του Γρηγορίου.
 
Top