«Ἡ Θεία καὶ Ἱερὰ Λειτουργία» τοῦ Θεοδώρου Σακελλαρίου

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Περιηγούμενος στο διαδίκτυο, βρήκα αυτό το βιβλίο Βυζαντινής Μουσικής γαι τη Θ.Λειτουργία. Δεν νομίζω να έχει ήδη παρουσιαστεί. Βρήκα και μια παρουσίαση/σχόλιο του βιβλίου από τον π. Χρίστο Κυριακόπουλο.
Αναφορές στον συγκεκριμένο ιεροψάλτη (και στο βιβλίο του) βρήκα και στο «Ψαλτολόγιο» εδώ αλλά και αλλού. Παραθέτω και ένα άκουσμα του ιδίου (αποκομμένο απ' αυτή την ηχογράφηση, που αναφέρθηκε κι εδώ).
Αν κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες για το βιβλίο αυτό, ας τις παραθέσει (π.χ. πίνακα περιεχομένων, ενδεικτικά μέλη κλπ.).
 

Attachments

  • Στιχηρό Αγίου Μάρκου του Ευγενικού υπό Θεοδώρου Σακελλαρίου.mp3
    977.4 KB · Views: 102
Last edited:

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Περιηγούμενος στο διαδίκτυο, βρήκα αυτό το βιβλίο Βυζαντινής Μουσικής γαι τη Θ.Λειτουργία. Δεν νομίζω να έχει ήδη παρουσιαστεί. Βρήκα και μια παρουσίαση/σχόλιο του βιβλίου από τον π. Χρίστο Κυριακόπουλο.
Αναφορές στον συγκεκριμένο ιεροψάλτη (και στο βιβλίο του) βρήκα και στο «Ψαλτολόγιο» εδώ αλλά και αλλού. Παραθέτω και ένα άκουσμα του ιδίου (αποκομμένο απ' αυτή την ηχογράφηση, που αναφέρθηκε κι εδώ).
Αν κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες για το βιβλίο αυτό, ας τις παραθέσει (π.χ. πίνακα περιεχομένων, ενδεικτικά μέλη κλπ.).

Είναι δύο οι Σακελλαρίου. Το ένα βιβλίο είναι αυτό. Το άλλο το είχε παρουσιάσει νομίζω ο κ Βαγγέλης κ έλεγε ιατρού Θεοδώρου Σακελλαρίου. Αυτός είναι ο άλλος. Το προσόμοιο του Αγίου Μάρκου, ποιου είναι?
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
[...]. Το άλλο το είχε παρουσιάσει νομίζω ο κ Βαγγέλης κ έλεγε ιατρού Θεοδώρου Σακελλαρίου. [...]

Εκείνος ήταν Τίμος Σακελλάρίου. Η αναφορά βρίσκεται εδώ.
 

Stavrosp

Νέο μέλος
Περιηγούμενος στο διαδίκτυο, βρήκα αυτό το βιβλίο Βυζαντινής Μουσικής γαι τη Θ.Λειτουργία. Δεν νομίζω να έχει ήδη παρουσιαστεί. Βρήκα και μια παρουσίαση/σχόλιο του βιβλίου από τον π. Χρίστο Κυριακόπουλο.
Αναφορές στον συγκεκριμένο ιεροψάλτη (και στο βιβλίο του) βρήκα και στο «Ψαλτολόγιο» εδώ αλλά και αλλού. Παραθέτω και ένα άκουσμα του ιδίου (αποκομμένο απ' αυτή την ηχογράφηση, που αναφέρθηκε κι εδώ).
Αν κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες για το βιβλίο αυτό, ας τις παραθέσει (π.χ. πίνακα περιεχομένων, ενδεικτικά μέλη κλπ.).

Το συγκεκριμένο βιβλίο είναι από τις εκδόσεις "Επτάλοφος" και περιέχει μαθήματα της Θείας Λειτουργίας σε όλους τους ήχους: Κύριε ελέησον, τυπικά και μακαρισμούς, αντίφωνα κατ' ήχον, τρισάγια, λειτουργικά κλπ. Τυχαία το ανακάλυψα κατά την επίσκεψή μου στον εκδοτικό οίκο. Περικλείει πάρα πολύ καλές συστάσεις στους προλόγους του και νομίζω πως είναι πλήρης σαν βιβλίο.
Ο συνθέτης είναι ο καθηγητής Θεόδωρος Ν. Σακελλαρίου (Αδελφός του ιατρού Τίμου Σακελλαρίου), τον οποίο επισκέφτηκα στην εκκλησία που ασκεί το έργο του (Άγιος Μάρκος ο Ευγενικός στα Κάτω Πατήσια) και τον συνεχάρη, όχι μόνο για το βιβλίο αλλά και για την εκτέλεση των εκκλησιαστικών ύμνων με βάση το πατριαρχικό ύφος. Ο ίδιος με διαβεβαίωσε πως θα ηχογραφήσει τα μαθήματα που περιέχει το βιβλίο του και θα τα εκδόσει σε CD ώστε να βοηθηθούν οι ιεροψάλτες. Έχω κρατήσει στοιχεία επαφής για όποιον ενδιαφέρεται.
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Σχετική αναφορά από τον εκδοτικό οίκο εδώ .
Αν είναι εφικτό να αναρτηθεί πίνακας περιεχομένων, ενδεικτικά μέλη καθώς και να δοθούν κάποιες πληροφορίες περαιτέρω σχετικά με την τιμή , τους τρόπους προμήθευσης του κτλ
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Έχω κρατήσει στοιχεία επαφής για όποιον ενδιαφέρεται.

Ζητήθηκαν παλαιότερα κάποιες διευκρινίσεις, εάν μπορούν να ικανοποιηθούν, μετά από επικοινωνία.

...Αν κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες για το βιβλίο αυτό, ας τις παραθέσει (π.χ. πίνακα περιεχομένων, ενδεικτικά μέλη κλπ.).
 

Stavrosp

Νέο μέλος
Ζητήθηκαν παλαιότερα κάποιες διευκρινίσεις, εάν μπορούν να ικανοποιηθούν, μετά από επικοινωνία.

Τα στοιχεία του συγγραφέως-συνθέτη αναγράφονται στην πρώτη σελίδα του βιβλίου ως εξής:
Θεόδωρος Ν. Σακελλαρίου
Κλυταιμνήστρας 13 - Ίλιον
τηλ. 210-2625162

Δυστυχώς προσωπικά δεν έχω την άμεση δυνατότητα να ανεβάσω ενδεικτικά κείμενα, αλλά θα κάνω μια προσπάθεια. Νομίζω όμως πως η επαφή με το δημιουργό θα ήταν η καλύτερη λύση.
Στην ηλεκτρονική δ/νση www.agiosmarkoseugenikos.gr μπορείτε στην κατηγορία "ιεροψάλτες" να ακούσετε ενδεικτικά τον συνθέτη να εκτελεί μαθήματα από το βιβλίο του.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Επανέρχομαι με τον παρακάτω σύνδεσμο που περιέχει εκτελέσεις του Θ.Ν.Σακελλαρίου από το βιβλίο ''Η Θεία και Ιερά Λειτουργία''.

http://www.ieropsaltis.com/psaltis.htm#Sakellariou

Βλέπω ὅτι δηλώνει «Καθηγητής Πανεπιστημίου Ε.Ε.Π. της Μουσικής Φιλολογίας».

Τὸ ΕΕΠ σημαίνει -νομίζω- Εἰδικὸ Ἐπιστημονικὸ Προσωπικό, ὄχι καθηγητής πανεπιστημίου μὲ ἔδρα καὶ βαθμό γιὰ τὴν ἀκρίβεια.
 
Last edited:

Stavrosp

Νέο μέλος
Τα αρχικά Ε.Ε.Π είναι η συντομογραφία του Ειδικού Επιστημονικού Προσωπικού, πράγμα το οποίο σημαίνει πως ανήκει (ή άνηκε δεν γνωρίζω) στην επιστημονική εκπαιδευτική κοινότητα.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τα αρχικά Ε.Ε.Π είναι η συντομογραφία του Ειδικού Επιστημονικού Προσωπικού, πράγμα το οποίο σημαίνει πως ανήκει (ή άνηκε δεν γνωρίζω) στην επιστημονική εκπαιδευτική κοινότητα.

Σωστὴ ἡ διόρθωση, μοῦ διέφυγε, εὐχαριστῶ.

Δὲν διαφωνῶ, ἁπλὰ ἡ κατοχὴ διδακτορικοῦ ἤ μεταπτυχιακοῦ καὶ ἡ ἀπασχόληση ὡς ΕΕΠ δὲν σοῦ προσδίδει καθηγητικὴ ἰδιότητα σὲ Πανεπιστήμιο, ὅπου ὑπάρχουν συγκεκριμένες βαθμίδες ΔΕΠ.
 

Stavrosp

Νέο μέλος
Αν σε απασχολεί τόσο αυτό το ζήτημα, έχω ανεβάσει το τηλέφωνό του και τη δ/νση του ώστε να το διευκρινήσεις απ΄ευθείας μαζί του και να ενημερώσεις κι εμάς.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αν σε απασχολεί τόσο αυτό το ζήτημα, έχω ανεβάσει το τηλέφωνό του και τη δ/νση του ώστε να το διευκρινήσεις απ΄ευθείας μαζί του και να ενημερώσεις κι εμάς.

Μπὰ, ἁπλὰ μοῦ ἀρέσει ἡ ἀκρίβεια, τίποτε ἄλλο.

Κατὰ τὰ λοιπὰ ὁ ἄνθρωπος μπορεῖ νὰ ἀναφέρει ὅσους τίτλους και περγαμηνὲς θέλει, δὲν χάνω καὶ τὸν ὕπνο μου.

Αὐτὸ ποὺ ἤθελα νὰ πῶ τὸ εἶπα.
 

PANAG

Παλαιό Μέλος

Μπὰ, ἁπλὰ μοῦ ἀρέσει ἡ ἀκρίβεια, τίποτε ἄλλο.

Κατὰ τὰ λοιπὰ ὁ ἄνθρωπος μπορεῖ νὰ ἀναφέρει ὅσους τίτλους και περγαμηνὲς θέλει, δὲν χάνω καὶ τὸν ὕπνο μου.

Αὐτὸ ποὺ ἤθελα νὰ πῶ τὸ εἶπα.
Ο άνθρωπος επειδη ετυχε να ειναι και δάσκαλος μου ειναι τέρας μουσικής μορφώσεως. Αυτά και καλα κρασια για οσους εχουν την <καλή κουβέντα > ετοιμη για τους αλλους. Ασ δουμε και την καμπούρα μας αντε μπραβο και καλή χρονια
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ο άνθρωπος επειδη ετυχε να ειναι και δάσκαλος μου ειναι τέρας μουσικής μορφώσεως. Αυτά και καλα κρασια για οσους εχουν την <καλή κουβέντα > ετοιμη για τους αλλους.

Ασ δουμε και την καμπούρα μας αντε μπραβο και καλή χρονια

Ἄλλο ἡ καλὴ κουβέντα ἄλλο ὁ ἐντυπωσιασμός καὶ οἱ «τίτλοι».

Ὅσο γιὰ τὴν καμπούρα εὐχαριστῶ γιὰ τὸ ἐνδιαφέρον ἀλλὰ τέτοιο ἀνατομικὸ πρόβλημα δὲν ἔχω.

Ἄν ἐσεῖς ἀνήκετε στὸ συγκεκριμένο γένος Camelus bactrianus καὶ φέρετε ὕβους, δυστυχῶς δὲν μπορῶ νὰ κάνω κάτι.

Ὅσο γιὰ τὰ κρασιὰ εὐχαριστῶ γιὰ τὸ ἐνδιαφέρον, ἀλλὰ προτιμῶ ἕνα καλὸ uisge beatha Glenmorangie 12άρι (ὅταν τὸ βρίσκω φυσικά).

Ἄντε καὶ μὲ τις ὑγεῖες σας
 

Attachments

  • 465-1282247354-whiskey.jpg
    465-1282247354-whiskey.jpg
    135.8 KB · Views: 8

PANAG

Παλαιό Μέλος
Ἄλλο ἡ καλὴ κουβέντα ἄλλο ὁ ἐντυπωσιασμός καὶ οἱ «τίτλοι».

Ὅσο γιὰ τὴν καμπούρα εὐχαριστῶ γιὰ τὸ ἐνδιαφέρον ἀλλὰ τέτοιο ἀνατομικὸ πρόβλημα δὲν ἔχω.

Ἄν ἐσεῖς ἀνήκετε στὸ συγκεκριμένο γένος Camelus bactrianus καὶ φέρετε ὕβους, δυστυχῶς δὲν μπορῶ νὰ κάνω κάτι.

Ὅσο γιὰ τὰ κρασιὰ εὐχαριστῶ γιὰ τὸ ἐνδιαφέρον, ἀλλὰ προτιμῶ ἕνα καλὸ uisge beatha Glenmorangie 12άρι (ὅταν τὸ βρίσκω φυσικά).

Ἄντε καὶ μὲ τις ὑγεῖες σας
κρασι ειναι δεν νομιζω. ειστε και οινοχοος;
 

Stavrosp

Νέο μέλος
Ανεβάζω απόσπασμα από το βιβλίο του Θ.Ν.Σακελλαρίου "Η Θεία και Ιερά Λειτουργία" σαν δείγμα της συγκεκριμένης δουλειάς.
 

Attachments

  • Θεία Λειτουργία Σακελλαρίου.pdf
    4.9 MB · Views: 211
Last edited:
Ο άνθρωπος επειδη ετυχε να ειναι και δάσκαλος μου ειναι τέρας μουσικής μορφώσεως. Αυτά και καλα κρασια για οσους εχουν την <καλή κουβέντα > ετοιμη για τους αλλους. Ασ δουμε και την καμπούρα μας αντε μπραβο και καλή χρονια

Εφ όσον είναι και δάσκαλός σας και σπεύσατε να τον υπερασπιστείτε ( σας τιμά ) εξηγήστε μας , τίνος ορθογραφία ακολουθεί ( π.χ. την κατά κόρον εσφαλμένη χρήση της βαρείας)
περί ορθογραφίας και εδώ

και όσον αφορά την χρησιμότητα πλέον αυτών των εκδόσεων τα έχουμε ξαναπεί..
 

PANAG

Παλαιό Μέλος
Εφ όσον είναι και δάσκαλός σας και σπεύσατε να τον υπερασπιστείτε ( σας τιμά ) εξηγήστε μας , τίνος ορθογραφία ακολουθεί ( π.χ. την κατά κόρον εσφαλμένη χρήση της βαρείας)
περί ορθογραφίας και εδώ

και όσον αφορά την χρησιμότητα πλέον αυτών των εκδόσεων τα έχουμε ξαναπεί..

Να ειστε καλα να μας φωτίζετε καλη σαρακοστη
 
Να ειστε καλα να μας φωτίζετε καλη σαρακοστη

Να είστε καλά και εσείς που επιλέξατε αυτή την μέρα να απαντήσετε , με τρόπο μάλλον ειρωνικό .
Καλή σαρακοστή .
Επί της ουσίας ουδέν όμως . Πάγια τακτική . (όχι μόνο δική σας ! και άλλων που στερούνται επιχειρημάτων )
 
Top