«Ψαλτικόν»

Ανακοίνωσις Νέας Εκδόσεως
Οι Πατριαρχικοί Ψαλτόφιλοι ανακοινώνουν την κυκλοφορία του Ψαλτικού, δηλ. της ακολουθίας του εσπερινού, όρθρου και Θ. Λειτουργίας κατά την τάξη της Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως. Δείγμα εδώ. Η τιμή καλύπτει μόνο τα έξοδα εκτύπωσης (επιφέρει μηδενικό κέρδος, καθώς και όλα τα βιβλία μας). Κατάλογος όλων των επανεκτυπώσεων εδώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καλές οἱ προσπάθειες γιά τήν ἀμερικανική ὁμογένεια, ἀλλά προκύπτουν πολλά ἐρωτήματα...

Ἐπί παραδείγματι, δέν ὑπάρχει Τυπικό «Κωνσταντίνου-Βιολάκη 1888».

Ἀπορῶ, γενικῶς, τί ἐπανεκτυπώνουν...
 
Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία (και τις χαμηλές τιμές)

Θα ήταν πολύ χρήσιμο να είχαμε δείγματα και από τα άλλα βιβλία.

Ευχαριστώ, κ. Νεοκλή. Οι τιμές είναι χαμηλές διότι κανονίζονται έτσι ώστε να αποδίδουν μηδενικό κέρδος. Καλύπτουν μόνο τα έξοδα του εκτυπωτή (kdp.amazon.com).
Για δείγματα από κάθε βιβλίο, παρακαλώ πηγαίνετε στην ιστοσελίδα μας που έδωσα πάνω, κάνετε κλικ στο βιβλίο για να ανοίξει στο amazon, και εκεί μπορείτε να δείτε Look Inside για τις πρωτες σελίδες.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... στο amazon, και εκεί μπορείτε να δείτε Look Inside για τις πρωτες σελίδες.
Δυστυχώς έχει μόνον τα εξώφυλλα μπρος και πίσω.
 
Καλές οἱ προσπάθειες γιά τήν ἀμερικανική ὁμογένεια, ἀλλά προκύπτουν πολλά ἐρωτήματα...

Ἐπί παραδείγματι, δέν ὑπάρχει Τυπικό «Κωνσταντίνου-Βιολάκη 1888».

Ἀπορῶ, γενικῶς, τί ἐπανεκτυπώνουν...

π. Μάξιμε, οι Πατριαρχικοί Ψαλτόφιλοι επανεκτυπώνουν παλιά, εξαντλημένα ψαλτικά βιβλία εγκεκριμένα από το Οικουμενικό Πατριαρχείο. Η προσπάθεια είναι μέσα στα πλαίσια του ευρύτερου σκοπού μας, να διαδόσουμε τη ψαλτική τέχνη του Οικ. Πατριαρχείου σε ψάλτες της Αμερικής. Για να προμηθευθεί κάποιος ψάλτης ψαλτικά βιβλία πρέπει είτε να τα φέρει από Ελλάδα (να τα παραγγείλει και να πληρώσει ακριβά ταχυδρομικά), είτε να τα αγοράσει σε Αμερικανικά βιβίοπωλεία ακριβά. Συνήθως βιβλία εγκεκριμένα από το Οικ. Πατριαρχείο είναι δυσκολεύρετα.
Τυπικό «Κωνσταντίνου-Βιολάκη 1888» αναφέρεται στο τυπικό του Κωνσταντίνου διασκευασθέν υπό Γ. Βιολάκη. Δεν είναι δικός μου ο όρος «Κωνσταντίνου-Βιολάκη», έτσι το έχω ακούσει να λέγεται (τουλάχιστον στη γενέτηρα μου τη Κύπρο). Το 1888 είναι το έτος εκδώσεως εκ του Πατριαρχικού Τυπογραφείου. Δηλ. η πρώτη έκδωση που μετέπειτα επανέκδωσε ο Σαλίβερος.
Για δείγματα από κάθε βιβλίο, παρακαλώ πηγαίνετε στην ιστοσελίδα μας που έδωσα πάνω, κάνετε κλικ στο βιβλίο για να ανοίξει στο amazon, και εκεί μπορείτε να δείτε Look Inside για τις πρωτες σελίδες.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
π. Μάξιμε, οι Πατριαρχικοί Ψαλτόφιλοι επανεκτυπώνουν παλιά, εξαντλημένα ψαλτικά βιβλία εγκεκριμένα από το Οικουμενικό Πατριαρχείο. Η προσπάθεια είναι μέσα στα πλαίσια του ευρύτερου σκοπού μας, να διαδόσουμε τη ψαλτική τέχνη του Οικ. Πατριαρχείου σε ψάλτες της Αμερικής. Για να προμηθευθεί κάποιος ψάλτης ψαλτικά βιβλία πρέπει είτε να τα φέρει από Ελλάδα (να τα παραγγείλει και να πληρώσει ακριβά ταχυδρομικά), είτε να τα αγοράσει σε Αμερικανικά βιβίοπωλεία ακριβά. Συνήθως βιβλία εγκεκριμένα από το Οικ. Πατριαρχείο είναι δυσκολεύρετα.
Τυπικό «Κωνσταντίνου-Βιολάκη 1888» αναφέρεται στο τυπικό του Κωνσταντίνου διασκευασθέν υπό Γ. Βιολάκη. Δεν είναι δικός μου ο όρος «Κωνσταντίνου-Βιολάκη», έτσι το έχω ακούσει να λέγεται (τουλάχιστον στη γενέτηρα μου τη Κύπρο). Το 1888 είναι το έτος εκδώσεως εκ του Πατριαρχικού Τυπογραφείου. Δηλ. η πρώτη έκδωση που μετέπειτα επανέκδωσε ο Σαλίβερος.
Για δείγματα από κάθε βιβλίο, παρακαλώ πηγαίνετε στην ιστοσελίδα μας που έδωσα πάνω, κάνετε κλικ στο βιβλίο για να ανοίξει στο amazon, και εκεί μπορείτε να δείτε Look Inside για τις πρωτες σελίδες.
Εὐχαριστῶ πολύ γιά τίς πληροφορίες.
Μάλιστα τώρα εἶδα τό

sitb-sticker-v3-small._CB485933792_.png


σέ κάθε βιβλίο καί εἶναι ὅπως τά λέτε.

Τό Τυπικό Βιολάκη εἶναι ἡ τρίτη ἔκδοση Πατριαρχικοῦ Τυπικοῦ τό ἔτος 1888.
Προϋπῆρξαν δύο ἐκδόσεις Τυπικοῦ Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου 1833 καί 1851.

Εἶδα καί τό δωρεάν βιβλίο σας "Psaltic Method—A Greek Byzantine Liturgy Chant Primer".
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Δυστυχώς έχει μόνον τα εξώφυλλα μπρος και πίσω.

Είναι φαινομενικά αυτά. Αν πατήσετε στο look inside θα δείξει και άλλες σελίδες.
 
Top