«Χερουβικάριον» (Συλλογή Νεοκλή Λευκοπούλου)

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Δυο διορθώσεις έγιναν στην εισαγωγή του χερουβικού του Πρίγγου σε πλ. α΄(μινόρε).
 
Last edited:

DiamantopoylosT

Παλαιό Μέλος
Εἰς τό πολύ καλό Χερουβικάριον τό ὁποῖον καί συνέταξε ὁ Νεοκλής καί πιστεύω πῶς λίγο πολύ χρησιμοποιεῖται εἰς τούς ναούς μας ἀπό τά περισσότερα μέλη τοῦ Ψαλτολογίου καί ὄχι μόνο, καί εἰλικρινά τόν εὐχαριστῶ ἀπό τήν καρδιά μου καί γιά αὐτή τοῦ τήν προσφορά, πρόσεξα σήμερα ἕνα λαθάκι σέ ἕνα Χερουβικό εἰς τόν ἦχο τῆς ἑβδομάδος.
Λοιπόν ἔχουμε ἦχο πλάγιό του τετάρτου καί ἕνα σύντομο χερουβικό, ἀλήθεια γιατί ἀκόμα καί τίς Κυριακές βιαζόμαστε νά τελειώσουμε τήν ἀκολουθία; τέλος πάντων ἄς εἶναι... ἐκεῖ λοιπόν σέ αὐτό τό Χερουβικάριον ἕνα σύντομο χερουβικό εἶναι αὐτό τοῦ Ἀλεξάνδρου τοῦ Βυζαντίου. (τό Χερουβικάριον γράφει ὡς τίτλο σελίδας Βυχζαντίου) .
Λοιπόν ἐκεῖ σέ αὐτό τό χερουβικό του πλαγίου του τετάρτου στή σελίδα 319 ἀπό τίς 857 τοῦ συγκεκριμένου ψηφιακοῦ βιβλίου στήν έβδομη σειρά, ἴσως νά ὑπάρχει ἕνα λαθάκι.
Γιά προσέξτε καί ἐσεῖς ἐκεῖ στή συλλαβή θῶ τῆς λέξεως ἀποθώμεθα μήπως θέλει διπλή καί ὄχι μονή ἀνάβαση; Εἶναι ἡ μαρτυρία τοῦ ΠΑ καί μετά ἀρχίζει μέ τριῶν φωνῶν ἀνάβαση καί πάει στό ΔΙ μετά ἄλλη μία πάει στόν ΚΕ καί μετά στό θῶ κάνει μόνο μία ἀνάβαση φωνῆς καί πάει στό ΖΩ, ἐνῶ ἐκεῖ πιστεύω χρειάζεται ΝΗ κάτι ποῦ ἄλλωστε φαίνεται καί ἀπό τήν ἑπόμενη μαρτυρία.
Αὐτά...
 

Attachments

  • weenycorrection-001.jpg
    123.7 KB · Views: 89

karandreas lazaros

Π. Λάζαρος καρανδρέας
Εἰς τό πολύ καλό Χερουβικάριον τό ὁποῖον καί συνέταξε ὁ Νεοκλής καί πιστεύω πῶς λίγο πολύ χρησιμοποιεῖται εἰς τούς ναούς μας ἀπό τά περισσότερα μέλη τοῦ Ψαλτολογίου καί ὄχι μόνο, καί εἰλικρινά τόν εὐχαριστῶ ἀπό τήν καρδιά μου καί γιά αὐτή τοῦ τήν προσφορά, πρόσεξα σήμερα ἕνα λαθάκι σέ ἕνα Χερουβικό εἰς τόν ἦχο τῆς ἑβδομάδος.
Λοιπόν ἔχουμε ἦχο πλάγιό του τετάρτου καί ἕνα σύντομο χερουβικό, ἀλήθεια γιατί ἀκόμα καί τίς Κυριακές βιαζόμαστε νά τελειώσουμε τήν ἀκολουθία; τέλος πάντων ἄς εἶναι... ἐκεῖ λοιπόν σέ αὐτό τό Χερουβικάριον ἕνα σύντομο χερουβικό εἶναι αὐτό τοῦ Ἀλεξάνδρου τοῦ Βυζαντίου. (τό Χερουβικάριον γράφει ὡς τίτλο σελίδας Βυχζαντίου) .
Λοιπόν ἐκεῖ σέ αὐτό τό χερουβικό του πλαγίου του τετάρτου στή σελίδα 319 ἀπό τίς 857 τοῦ συγκεκριμένου ψηφιακοῦ βιβλίου στήν έβδομη σειρά, ἴσως νά ὑπάρχει ἕνα λαθάκι.
Γιά προσέξτε καί ἐσεῖς ἐκεῖ στή συλλαβή θῶ τῆς λέξεως ἀποθώμεθα μήπως θέλει διπλή καί ὄχι μονή ἀνάβαση; Εἶναι ἡ μαρτυρία τοῦ ΠΑ καί μετά ἀρχίζει μέ τριῶν φωνῶν ἀνάβαση καί πάει στό ΔΙ μετά ἄλλη μία πάει στόν ΚΕ καί μετά στό θῶ κάνει μόνο μία ἀνάβαση φωνῆς καί πάει στό ΖΩ, ἐνῶ ἐκεῖ πιστεύω χρειάζεται ΝΗ κάτι ποῦ ἄλλωστε φαίνεται καί ἀπό τήν ἑπόμενη μαρτυρία.
Αὐτά...
Σωστός, δεν έχουμε παρά να προσθέσουμε ένα κεντηματάκι κάτω απ' το ολίγον που βρίσκεται μετά τη βαρεία στη συλλαβή ''θω''.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Προφανώς υπάρχει λάθος. Ήλεγξα και το πρωτότυπο βιβλίο (την ανατύπωση του Ρηγόπουλου δηλαδή) και το λάθος υπάρχει κι εκεί. Θα φροντίσω να ενημερώσω και το αρχείο με τα παροράματα.
Όποιος διαπιστώνει λάθη, παρακαλείται θερμά να τα επισημαίνει, γιατί είναι πολύ δύσκολο ένας να ελέγξει όλο αυτό το υλικό.
 

DiamantopoylosT

Παλαιό Μέλος
Καί στό Χερουβικάριον τοῦ Ἀλεξάνδρου Βυζαντίου τό ἴδιο λαθάκι ὑπάρχει

diglib.ypepth.gr (search χερουβικάριον)

Χερουβικάριον : περιέχον τρείς στάσεις χερουβικών και τρεις κοινωνικών ύμνων κατ Βηχον μελοποιηθέντων
Size: 23744K
Βιβλιοθήκη: Βιβλιοθήκη Μυτιλήνης
Τίτλος: Χερουβικάριον : περιέχον τρείς στάσεις χερουβικών και τρεις κοινωνικών ύμνων κατ Βηχον μελοποιηθέντων
Συγγραφέας: Βυζάντιος, Αλέξανδρος
Εκδότης: Τύποις Αλεξάνδρου Νομισματίδου
Τύπος υλικού: Βιβλίο
Τόπος Έκδοσης: Εν Κωνσταντινουπόλει
 

efstratios1

Νέο μέλος
Αγαπητέ Νεοκλή συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά σου.
 
Last edited by a moderator:

Γιώργος Λαμπρόπουλος

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Τιμίου Προδρόμου Κάτω Αχαίας
Το να σας πω για άλλη μια φορά μπράβο είναι πιστεύω είναι το ελάχιστο.

Συγχαρητήρια για την προσφορά σας και ο Θεός να σας χαρίζει υγεία:):):)
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Νεοκλή;
Σόκ κ δέος με αυτό που είδα.
Πολλές ώρες εργασίας. Η υπηρεσία που προσφέρεις
θα μείνει ως εξαιρετική στην ιστορία του Ψαλτολογίου..
Υγεία κ πνευματική δύναμη να σου χαρίζει ο Ύψιστος.:)

Ευχαριστούμε ΠΟΛΥ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Στη σειρά των χερουβικών του Πέτρου Πελοποννησίου (εξήγηση Ιω. Αρβανίτη) έχει παραλειφθεί μια ολόκληρη σελίδα, στο χερουβικό του πλ.α΄, που το διεπίστωσα πρόσφατα όταν επεχείρησα να το ψάλλω.
Η σελίδα 32 πρέπει να αντικατασταθεί από τι ακόλουθες δύο σελίδες.
Ενημέρωσα και το αρχείο «ΠΑΡΟΡΑΜΑΤΑ και ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ».http://analogion.com/forum/showpost.php?p=80203&postcount=34
 

Attachments

  • untitled16.jpg
    untitled16.jpg
    782.9 KB · Views: 96
  • untitled16a.jpg
    untitled16a.jpg
    607.5 KB · Views: 62
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Νεοκλή θερμά συγχαρητήρια κι από μένα για τη συλλογή σου! Να συστήσω κι εγώ κάποια χερουβικά (χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι θα πρέπει να μ' ακούσεις, γιατί αν ακούς τον πόνο του καθενός από 'δω μέσα, ζήτω που καήκαμε...) :
-Σουρλατζή, όλα τα αργά (περίμενα να τα έχεις)
-Πρίγγου από τη λειτουργία του Παϊκόπουλου (όλα)
-Μελετίου (κάποια από τον Μουσικό Ανθώνα)
-Χρυσάνθου ήχοι Γ', Δ' και βαρύς (από τη λειτουργία το 2ο από κάθε ήχο)
-Τέλος, νομίζω ότι θα πρέπει να περιληφθούν και όλα τα αργά των Καραμάνη, Στανίτσα. Εξήγησες βέβαια γιατί δεν τα περιέλαβες, ωστόσο εκτελούνται από πολλούς και προσωπικά θα τα ήθελα σε μια πλήρη συλλογή! Χρησιμεύουν επίσης και για συνδυασμούς: άμα λες το σύντομο και βλέπεις ότι δε φτάνει, καλό θα είναι να έχεις την ευχέρεια να πάρεις λ.χ. ένα πιο αργό Τριάδι ή Πάσαν του ιδίου μελοποιού.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Θα τα ξαναδώ όλα αυτά, έχω ήδη κι άλλα υπόψη που ανακάλυψα στο μεταξύ (π.χ. Στεφάνου Λαμπαδαρίου, Μελετίου Σισανίου, Βασιλείου Ζαγκλιβερινού κλπ.), μένει τώρα να ανακαλύψω και το χρόνο που απαιτείται για τη συνέχεια του εγχειρήματος. Έχουμε μέλλον ακόμη!:)
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Κύριε Νεοκλή,
χίλια ευχαριστώ να πει κανείς και πάλι θα ναι λίγα...
καλή δύναμη και καλή φώτιση από τον Θεό στο έργο που επιτελείτε!!!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Διαπιστώθηκαν κάποια λάθη στο χερουβικό του α΄ ήχου του Πέτρου Εφεσίου. Τα λάθη (ή παραλείψεις) αυτά υπάρχουν και στο πρωτότυπο απ' όπου πήρα το χερουβικό, που είναι η Μουσική Πανδέκτη των Ιωάννου Πρωτοψάλτου και Στεφάνου Λαμπαδαρίου. Σε όσα αντίγραφα του έργου έχουν ανιχνευθεί στο διαδίκτυο, επαναλαμβάνονται. Και στην νεώτερη ανατύπωση από τον Β.Ρηγόπουλο το ίδιο. Προσπάθησα να βρω άλλη πηγή των χερουβικών αυτών και η μόνη που βρήκα ήταν η "Κοκκινογοργούσα" Ανθολογία. Έκανα τις διορθώσεις με βάση αυτήν και τα ανεβάζω εδώ προσωρινά. Δεν ξέρω εάν υπάρχουν και άλλες διαφορές στα άλλα χερουβικά.
Μήπως κανείς έχει εντοπίσει άλλη ανθολογία έντυπη ή χειρόγραφη που να περιέχει την εν λόγω σειρά των χερουβικών; Όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα τίποτε άλλο.
 

Attachments

  • untitled1.jpg
    untitled1.jpg
    381.6 KB · Views: 102
  • untitled2.jpg
    untitled2.jpg
    350.2 KB · Views: 64
  • untitled4.jpg
    untitled4.jpg
    360 KB · Views: 40
Last edited:

π. Ραφαήλ Γκουρβέλος

Βλάσιος-Ραφαήλ Γκουρβέλος
Νομίζω η σειρά αυτή του Εφεσίου υπάρχει στο βιβλίο " Μουσικός Θησαυρός Θ. Λειτουργίας Νεκταρίου μοναχού" , του 1931. Ή δεν είναι η ίδια σειρά;
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Νομίζω η σειρά αυτή του Εφεσίου υπάρχει στο βιβλίο " Μουσικός Θησαυρός Θ. Λειτουργίας Νεκταρίου μοναχού" , του 1931. Ή δεν είναι η ίδια σειρά;

Τα ονομάζει συντετμημένα του Πέτρου Εφεσίου, αλλά δεν βλέπω ομοιότητα με τα πρωτότυπα..
 
Διαπίστωσα ένα λάθος στο Χερουβικό του Χουρμουζίου του Χαρτοφύλακος ήχος γ΄, Στην δεύτερη σελίδα του Χερουβικού αυτού στην 2η σειρά μετά την μαρτυρία του Πα.
Κατα την ταπεινή μου νομίζω πρέπει να μπεί ένα κέντημα δίπλα στο ολίγον με τα κεντήματα και το γοργόν.:confused: Δεν είμαι σιγουρος βέβαια :confused:
Πάντως θα ήθελα ότι διόρθωσή γίνει σε αυτό το σημείο να μου την γράψεις ώς απάντηση άν μπορείς σε αυτό το μήνυμα για την διορθώσω και στο δίκο μου pdf κ το word.:)
Εάν διαπιστώ και άλλα λάθη θα στο αναφέρω να τα διορθώσεις

Και να μην λέμε μόνον τα λάθη ο Θεός να σε αγιάσει αγαπητέ φίλε και αδελφέ Νεοκλή για αυτήν την τόσο μεγάλη δουλεία που έκανες για την ψαλτική τέχνη και το ψαλτολόγιον. Χρόνια να σου δίνει ο Θεός να υπηρετείς ταπεινά την Εκκλησία του σε αυτό το σημαντικό της κομμάτι από την ανθρώπινη της πλευρά. Την ψαλτική τέχνη.
Πολλές θερμές ευχαριστίες :eek::eek::eek:

Άγγελος Πάπας
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Διαπίστωσα ένα λάθος στο Χερουβικό του Χουρμουζίου του Χαρτοφύλακος ήχος γ΄, Στην δεύτερη σελίδα του Χερουβικού αυτού στην 2η σειρά μετά την μαρτυρία του Πα.
Κατα την ταπεινή μου νομίζω πρέπει να μπεί ένα κέντημα δίπλα στο ολίγον με τα κεντήματα και το γοργόν.:confused: Δεν είμαι σιγουρος βέβαια :confused:...

Έχεις δίκιο, υπάρχει λάθος. Δεν βγαίνει άλλωστε η παραλλαγή. Χρειάζεται ένα κέντημα, κάτω από το ολίγον, στο πρώτο "α" του "Τρι ...α...α..α..δι" (βλ. συνημμένα).
 

Attachments

  • 001.jpg
    001.jpg
    59.9 KB · Views: 38
  • 002.jpg
    002.jpg
    286.5 KB · Views: 44
Έχεις δίκιο, υπάρχει λάθος. Δεν βγαίνει άλλωστε η παραλλαγή. Χρειάζεται ένα κέντημα, κάτω από το ολίγον, στο πρώτο "α" του "Τρι ...α...α..α..δι" (βλ. συνημμένα).

Να σε καλά. Ευχαριστώ που έγραψες το λάθος για τί σκοπέυω να το ψάλλω αυτό το χερουβικό.
!!!:)Καλή συνέχεια!!!
 
Top