«Τριώδιον» Εμμανουήλ Φαρλέκα

ioannis1751

Ιωάννης
Καλημέρα!! ψάχνω τριώδιο εμμ.Φαρλέκα μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να το προμηθευτώ και αν υπάρχει??
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Υπάρχει. Σχετικές πληροφορίες εδώ κι εδώ
 
Last edited by a moderator:

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Θα ήταν ατόπημα να ελπίζαμε σε ανέβασμα εδώ τουλάχιστον του Τριωδίου Φαρλέκα από κάποια παλαιότερη έκδοση;

Το βιβλίο αυτό πάντως (και σε κάπως λιγότερο βαθμό τα άλλα του Φαρλέκα) αποτελεί ένα είδος θησαυρού, χωρίς υπερβολή. Όπως και να αξιολογήσει κάποιος την προσπάθεια διασταύρωσης Πολίτικου και Σμυρναίικου ύφους που επιχειρεί ο συνθέτης, όπως και να αξιολογήσει τη συνθετική του επίδοση, δε μπορεί παρά να σταθεί μπροστά στη σπουδαιότητα αυτού που ο Φαρλέκας (καθ' ομολογία δική του και άλλων) διασώζει: μέρος από την εν πολλοίς χαμένη προφορική και χειρόγραφη μικρασιατική (προ του 1922) παράδοση. Μεγάλη παρακαταθήκη γεμάτη μελωδίες, ομορφιές και μουσικά μυστικά ανάλογα με εκείνα του παραδοσιακού μικρασιατικού τραγουδιού. Όσο κι αν ο Φαρλέκας τους φοράει πιο κλασσικά ενδύματα, εκείνα δε χάνουν την πρωτογενή ομορφιά τους. Ένα παράδειγμα αποτελούν οι σύντομες καταβασίες σε τρίσημο συνεπτυγμένο ρυθμό, των οποίων παραθέτει μουσικά δείγματα στις πρώτες Κυριακές του Τριωδίου, αφήνοντας στον ψάλτη την προσαρμογή των υπολοίπων. Επαναλαμβάνω κι εδώ αυτό που κατάθεσα αλλού, ότι γνώρισα -μακαριστούς ήδη- παλιούς ψάλτες του Έβρου από Μ.Ασία και Αν.Θράκη που μόνον έτσι μελωδούσαν τις Καταβασίες. Και για να τελειώσω την αναφορά μου στο βιβλίο, λέω κάτι που οι εκ Πατρών συνάδελφοι γνωρίζουν καλά: ο μακαριστός πρώην Πατρών κυρός Νικόδημος Βαλληνδράς, μόνον από εκεί μελωδούσε χοροστατών (στην κυριολεξία ο όρος) κατά την περίοδο του Τριωδίου, ιδίως δε κατά τους Κατανυκτικούς Εσπερινούς που τελούσε με επισημότητα και τη συμμετοχή όλων των ιερέων και ψαλτών της πόλης. Ποιός από τους Πατρινούς ψάλτες δεν τον ενθυμείται να ψάλλει (ως πρωτοψάλτης ενώ ο χορός των ψαλτών συνήθως σε ρόλο λαμπαδαρίου) από Φαρλέκα τα αργά προκείμενα και ιδιόμελα με τρόπο μοναδικό; Ο κυρός Νικόδημος ήταν ο καλύτερος πρεσβευτής του Φαρλέκα (και δίπλα σ' εκείνον ο αδελφός του Απόστολος) με εκείνο το Σμυρναίικο παράπονο κρυμμένο στη φωνή του παρά την αρχοντιά και τη σοβαρότητα του παλιού Αθηναίου. Αυτά ακριβώς τα στοιχεία συναποτελούν και τον ίδιο το συγγραφέα Φαρλέκα.
(Η μομφή που κάποιος μεγάλος της ψαλτικής τού είχε προσάψει, ότι δηλ. ουδέποτε ο Φαρλέκας υπήρξε ψάλτης, ελάχιστα ή καθόλου έχει να κάνει με την ποιότητά του ως συνθέτου-καταγραφέως. Πόσοι εξάλλου μεγαλύτεροι του Φαρλέκα μελουργοί αδυνατούσαν να διακονήσουν το ιερόν αναλόγιον;)
 
Last edited:

NKontis

Παλαιό Μέλος
Γιὰ ὅποιον τὸ ψάχνει ἀκόμα τὸ Τριώδιο (καὶ ἐπειδὴ ἤδη τελείωσε αὐτὸ ποὺ διερχόμαστε τώρα :D:D:D ) ἔχω καὶ ἐγὼ ἕνα ἀντίγραφο.

Μὲ τὴν ποιότητα πάντα τοῦ Compact Disk Club :confused:



Υ.Γ. Μετὰ ἀπὸ κάποια προσωπικὰ μηνύματα ποὺ μοῦ ἔστειλαν κάποια μέλη τοῦ forum (τὰ ὁποῖα καὶ εὐχαριστῶ) σχετικὰ μὲ πνευματικὰ δικαιώματα ποὺ πιθανῶς ἔχει τὸ ἀντίτυπο αὐτό, ἀποσύρω τὸ ἀρχεῖο. Νομίζω ὅμως -ἀπ᾽ ὅτι φαντάζομαι δηλ.- θὰ μείνει στὸν δίσκο μου. Ἂν τώρα μοὺ κλέψει τὸν ὑπολογιστὴ κανένας ποὺ κατὰ τύχη μπορεῖ νὰ εἶναι καὶ ψάλτης καὶ διαρεύσει τὸ ἀρχεῖο, ἐγὼ δηλώνω πὼς δὲν θὰ φέρω καμμία εὐθύνη...!!!
 
Last edited:

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Γιὰ ὅποιον τὸ ψάχνει ἀκόμα τὸ Τριώδιο (καὶ ἐπειδὴ ἤδη τελείωσε αὐτὸ ποὺ διερχόμαστε τώρα :D:D:D ) ἔχω καὶ ἐγὼ ἕνα ἀντίγραφο.

Μὲ τὴν ποιότητα πάντα τοῦ Compact Disk Club :confused:



Υ.Γ. Μετὰ ἀπὸ κάποια προσωπικὰ μηνύματα ποὺ μοῦ ἔστειλαν κάποια μέλη τοῦ forum (τὰ ὁποῖα καὶ εὐχαριστῶ) σχετικὰ μὲ πνευματικὰ δικαιώματα ποὺ πιθανῶς ἔχει τὸ ἀντίτυπο αὐτό, ἀποσύρω τὸ ἀρχεῖο. Νομίζω ὅμως -ἀπ᾽ ὅτι φαντάζομαι δηλ.- θὰ μείνει στὸν δίσκο μου. Ἂν τώρα μοὺ κλέψει τὸν ὑπολογιστὴ κανένας ποὺ κατὰ τύχη μπορεῖ νὰ εἶναι καὶ ψάλτης καὶ διαρεύσει τὸ ἀρχεῖο, ἐγὼ δηλώνω πὼς δὲν θὰ φέρω καμμία εὐθύνη...!!!

Έτσι για να ευθυμήσουμε, προτείνω δίπλα στην "ημερομηνία", ή στο "Σήμερα", "Χτες", κλπ. των Thanks των διάφορων μελών, να αναγράφεται και η ώρα. Στο συγκεκριμένο μήνυμα: τα Thanks μπήκαν πριν τις 14.41 ή μετά...;
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Έτσι για να ευθυμήσουμε, προτείνω δίπλα στην "ημερομηνία", ή στο "Σήμερα", "Χτες", κλπ. των Thanks των διάφορων μελών, να αναγράφεται και η ώρα. Στο συγκεκριμένο μήνυμα: τα Thanks μπήκαν πριν τις 14.41 ή μετά...;

Για να σας πληροφορήσω εγώ που είμαι ο άμεσα εμπλεκόμενος, τα περισσότερα thanks μπήκαν πριν την απόσυρση του αρχείου και 1-2 μετά την επικοινωνία που είχαμε με προσωπικά μηνύματα. Οι πρώτοι ήταν αυτοί που πρόλαβαν να το κατεβάσουν, οι λιγότεροι ήταν αυτοί που δεν πρόλαβαν, αλλά τώρα κατά έναν μαγικό τρόπο το έχουν στο δίσκο τους. Αν γίνεται αντιληπτό τί θέλω να πω... :confused::confused::confused:
 

PANAG

Παλαιό Μέλος
Καλημέρα!! ψάχνω τριώδιο εμμ.Φαρλέκα μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να το προμηθευτώ και αν υπάρχει??

Ανεβάζω οτι μου έχει απομείνει

Καθε εβδομάδα θα ανεβάζω οτι εχω
 

Attachments

  • farlekastelonou.pdf
    1.6 MB · Views: 492
Last edited:

KTsepas

Κωνσταντίνος Ε. Τσέππας
Οι εκδόσεις ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ άνοιξαν σε νέο κατάστημα επί της οδού Σόλωνος (δεν έχω τον αριθμό) αλλά πάντως, λίγο πριν την οδό Μάντζαρου (όπου ήταν πρίν) δεξιά, όπως κατεβαίνουμε την Σόλωνος προς την πλατεία Κάνιγγος....!!! Το ΤΡΙΩΔΙΟ κλπ βιβλία του Εμμ.Φαρλέκα υπάρχουν!!! Το τηλέφωνο παραμένει το ίδιο...!!!
ΚΑΛΟ ΤΡΙΩΔΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...!!!
 

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ27

Νέο μέλος
Last edited:
Top