«Το προσταχθέν» από το βιβλίο του κ. Ιωάννη Αρβανίτη

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Kαι αυτά από το βιβλίο του κ. Ιωάννη Αρβανίτη
Ευχαριστώ για το ανέβασμα της αλοίωσης του κλασικού αυτού μαθήματος.
Μόνο που από τις 5 σελίδες μόνο μία (η δεύτερη) εμφανίστηκε. Από απλή περιέργεια μέτρησα 36 αλλοιώσεις (7 απλές διέσεις, 26 μονόγραμμες, 2 δίγραμμες και 1 ύφεση) ... 3 ισάκια, και 42 ΟΞΕΙΕΣ. Φαντάζομαι ότι ευθέως ανάλογα είναι τα ποσά των αλλοιώσεων και στις άλλες σελίδες.
Επειδή ξεπερνούν τις 31 ... Κάηκε :D
 

tb---

τσοπάνης
.... ε, έτσι τα έλεγαν και προ-διδασκάλω εποχές , αλλά δεν τα προλάβαμε, κρίμας ~
 
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;30805 said:
Ευχαριστώ για το ανέβασμα της αλοίωσης του κλασικού αυτού μαθήματος.
Μόνο που από τις 5 σελίδες μόνο μία (η δεύτερη) εμφανίστηκε. Από απλή περιέργεια μέτρησα 36 αλλοιώσεις (7 απλές διέσεις, 26 μονόγραμμες, 2 δίγραμμες και 1 ύφεση) ... 3 ισάκια, και 42 ΟΞΕΙΕΣ. Φαντάζομαι ότι ευθέως ανάλογα είναι τα ποσά των αλλοιώσεων και στις άλλες σελίδες.
Επειδή ξεπερνούν τις 31 ... Κάηκε :D

Καταπληκτικά σχόλια. Ωφελούν και τους υπόλοιπους.
Μπράβο σας.
Αυτές οι επιτροπές του 1881 ,αυτός ο Καμαράδος, αυτός ο Ψάχος τι βάζανε τις έλξεις στα μαθήματά τους και μας ταλαιπωρούν να τα αντιγράφουμε;
Δε λέω για τους νεώτερους θα μπλέξουμε.

Καλή Σαρακοστή.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Καταπληκτικά σχόλια. Ωφελούν και τους υπόλοιπους.
Μπράβο σας.
Αυτές οι επιτροπές του 1881 ,αυτός ο Καμαράδος, αυτός ο Ψάχος τι βάζανε τις έλξεις στα μαθήματά τους και μας ταλαιπωρούν να τα αντιγράφουμε;
Δε λέω για τους νεώτερους θα μπλέξουμε.

Καλή Σαρακοστή.

Μήπως θα μπορούσες να μας πεις, αγαπητέ, αν τον εικονιζόμενο στο αβατάρ σου, τον συνάντησες ποτέ, και μήπως είχατε καμιά συζήτηση περί σήμανσης έλξεων. Διερωτώμαι αν τυχόν του έδειχνες σήμερα αυτό το κμν όπως το έχει εκδώσει ο Ιωάννης Αρβανίτης ποιά θα ήταν η αντίδρασή του! Τι θα σου έλεγε για το '14, και το ΄81 και τον Νηλέα; Λες να μην τον σεβόταν;

Καλή Σαρακοστή!
Δ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Καταπληκτικά σχόλια. Ωφελούν και τους υπόλοιπους.
Μπράβο σας.
Αυτές οι επιτροπές του 1881 ,αυτός ο Καμαράδος, αυτός ο Ψάχος τι βάζανε τις έλξεις στα μαθήματά τους και μας ταλαιπωρούν να τα αντιγράφουμε;
Δε λέω για τους νεώτερους θα μπλέξουμε.

Καλή Σαρακοστή.

Υγ. Αν έχετε όρεξη, μπορείτε να ανατρέξετε και εδώ

ευχαριστώ.

Δ.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Καταπληκτικά σχόλια. Ωφελούν και τους υπόλοιπους.
Μπράβο σας.

Κύριε Ρούσσο,
1) Για να ψάλετε "Το προσταχθέν" πρέπει να είναι στολισμένο με αρχαία απολιθώματα, ισάκια, οξείες και να έχει πληγεί από .. χαλαζόπτωση διέσεων που έπεσαν εκ τυχαίας χειρονομίας;
2) Το κλασικό κείμενο της Πανδέκτης του 1851 δεν σας αρκεί; Αν δεν βλέπετε το .. χαλάζι ψάλετε με διαστήματα κλειδοκυμβάλου;
 

Attachments

  • ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΧΘΕΝ (1851).pdf
    461.5 KB · Views: 362
Last edited by a moderator:

tb---

τσοπάνης
...ακόμα και με κιθάρα λέει ο Προφήτης, :)

δεν ειναι κακο και το πιάνο πάντως , εμένα με αρεσει και ταιριάζει και με τα βαλσάκια.:D

ψυχραιμία~
 
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Αν ξέρεις να ψάλεις όλα αυτά τα σημάδια είναι από περιττά έως άχρηστα και αρκετές φορές λανθασμένα΄ μάλλον μπερδεύουν παρά διευκολύνουν τους μαθητές. Κι εγώ σαν άριστος μαθητής του Αγγελόπουλου πριν 10 χρόνια τα ίδια με τα παιδιά που είναι τώρα στον Αγγελόπουλο υποστήριζα, με τα ίδια επιχηρήματα. Μέχρι που τα απέριψα γιατί μελέτησα, άκουσα ψάλτες, συζήτησα και εντόπισα τις αυθαιρεσίες και το επιπόλαιο αυτής της "επιστημονικής" κίνησης (δείτε την αρχική μου σελίδα, έχω συγκεντρώσει σε γενικές γραμμές αυτές τις αυθαιρεσίες). Κατα καιρούς έχουμε κάνει συζητήσεις για τα λάθη από την Μουσική επιτροπή του '81 μέχρι τουν Στεφανίδη και αργότερα τον Καρά.

Το Θεωρητικό του Χρυσάνθου και το έργο των τριών διδασκάλων είναι το μεγαλύτερο έργο όλων των εποχών για την μουσική μας. Την διατήρησαν αλώβητη στους δύσκολους καιρούς των αλλαγών του σύγχρονου κόσμου. Είναι όντως ΕΥΕΡΓΕΤΑΙ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ! όπως αναφωνεί και ο Πελοπίδης στον πρόλογο της εκδόσεως εν Τεργέστη του Μ. Θεωρητικού. Τότε ήταν ευεργέται, τώρα.. ούτε σοκάκι δεν έχουν στο όνομά τους..

Είναι ντροπή μας λοιπόν ενώ διδασκόμαστε Καρτέσιο, Καντ, Εγκελ, ενώ μαθαίνουμε πόσα παιδιά είχε ο Μπάχ, να μην υπάρχει χώρος στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα για αυτό το αριστούργημα, το Θεωρητικό του Χρυσάνθου.
 

Γρηγόριος

Νέο μέλος
Αν ξέρεις να ψάλεις όλα αυτά τα σημάδια είναι από περιττά έως άχρηστα και αρκετές φορές λανθασμένα΄ μάλλον μπερδεύουν παρά διευκολύνουν τους μαθητές. Κι εγώ σαν άριστος μαθητής του Αγγελόπουλου πριν 10 χρόνια τα ίδια με τα παιδιά που είναι τώρα στον Αγγελόπουλο υποστήριζα, με τα ίδια επιχηρήματα. Μέχρι που τα απέριψα γιατί μελέτησα, άκουσα ψάλτες, συζήτησα και εντόπισα τις αυθαιρεσίες και το επιπόλαιο αυτής της "επιστημονικής" κίνησης (δείτε την αρχική μου σελίδα, έχω συγκεντρώσει σε γενικές γραμμές αυτές τις αυθαιρεσίες). Κατα καιρούς έχουμε κάνει συζητήσεις για τα λάθη από την Μουσική επιτροπή του '81 μέχρι τουν Στεφανίδη και αργότερα τον Καρά.

Το Θεωρητικό του Χρυσάνθου και το έργο των τριών διδασκάλων είναι το μεγαλύτερο έργο όλων των εποχών για την μουσική μας. Την διατήρησαν αλώβητη στους δύσκολους καιρούς των αλλαγών του σύγχρονου κόσμου. Είναι όντως ΕΥΕΡΓΕΤΑΙ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ! όπως αναφωνεί και ο Πελοπίδης στον πρόλογο της εκδόσεως εν Τεργέστη του Μ. Θεωρητικού. Τότε ήταν ευεργέται, τώρα.. ούτε σοκάκι δεν έχουν στο όνομά τους..

Είναι ντροπή μας λοιπόν ενώ διδασκόμαστε Καρτέσιο, Καντ, Εγκελ, ενώ μαθαίνουμε πόσα παιδιά είχε ο Μπάχ, να μην υπάρχει χώρος στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα για αυτό το αριστούργημα, το Θεωρητικό του Χρυσάνθου.

Να αγιάσει το στόμα σου!!
 
Top