«Τη υπερμάχω» Αρχαίον Δίχορον

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Τη υπερμάχω αργό για όσους το λένε...(που χλωμό το βλέπω)...


Εκανα λάθος και το βαλα στις ηχογραφήσεις....βάλτε το χέρι σας κυρ διαχειριστές....
 

Attachments

  • Τη υπερμαχω.pdf
    1.2 MB · Views: 2,172
  • Τη Υπερμαχω.mel
    24.1 KB · Views: 316
Last edited:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Το κείμενο αυτό του «Αθωνίτη»μαζί με ηχητικό αρχείο στο οποίο ψάλλουν οι αγιορείτες πατέρες της μεγίστης μονής του Βατοπαιδίου. Ζωντανή ηχογράφηση της περασμένης Παρασκευής που βρήκα στο vatopaidi.wordpress.com
 

Attachments

  • ti-ypermaho.mp3
    17.3 MB · Views: 320
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Το θέμα αυτό ήταν στις ηχογραφήσεις ως τώρα. Το μετέφερα εδώ που είναι η θέση του και άφησα σύνδεσμο εκεί.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Καλό θα ήταν όταν γίνονται καταγραφές ορισμένων κειμένων (όπως, π.χ. το αργό "Τη Υπερμάχω" που ανέβασε ο Αθωνίτης, κ.α.), να σημειωθή κάπου (στο τέλος κάτω-κάτω σε μικρά γράμματα θα ήταν το καλύτερο, αλλά όπου νά 'ναι... φθάνει να σημειωθή) Η ΠΗΓΗ της καταγραφής. Δηλαδή, από την Συλλογή του Πρωγάκη; Από την Αθωνιάδα; Από το Τριώδιο του Στανίτσα; Από χειρόγραφο του Μπαρμπά Κώστα στο χωριό; :D Απλώς για να ξεύρουμε.

Ευχαριστώ.

Απόστολος
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Υπάρχουν εξηγηματικές μικροδιαφορές και από τον Πρωγάκη και από τη Μουσική Πανδέκτη, αλλά και από τον Πανδέκτη της ζωής. Στους δύο τόμους της Αθωνιάδας δεν υπάρχει τέτοιο μέλος, εκτός κι αν κάτι μου ξεφεύγει. Βλέπω περισσότερες ομοιότητες με το Ταμείον Ανθολογίας του Γρηγορίου Πρωτοψάλτου, χωρίς να υπάρχει και εκεί πλήρης ταύτηση.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Υπάρχουν εξηγηματικές μικροδιαφορές και από τον Πρωγάκη και από τη Μουσική Πανδέκτη, αλλά και από τον Πανδέκτη της ζωής. Στους δύο τόμους της Αθωνιάδας δεν υπάρχει τέτοιο μέλος, εκτός κι αν κάτι μου ξεφεύγει. Βλέπω περισσότερες ομοιότητες με το Ταμείον Ανθολογίας του Γρηγορίου Πρωτοψάλτου, χωρίς να υπάρχει και εκεί πλήρης ταύτηση.

Οι αγιορείτες χρησιμοποιούν συνήθως τον Μουσικό Θησαυρό του μοναχού Νεκταρίου (Κατσαρού). Ίσως είναι από εκεί.

Δ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αυτό είναι το «Τη Υπερμάχω...» από τον Μουσικό Θησαυρό του Εσπερινού, του Νεκταρίου μοναχού. Έχει κάποιες μικροδιαφορές.
 

Attachments

  • Τη υπερμαχω (αργό - Μ.Θ.).pdf
    3.5 MB · Views: 595

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Υπάρχουν εξηγηματικές μικροδιαφορές και από τον Πρωγάκη και από τη Μουσική Πανδέκτη, αλλά και από τον Πανδέκτη της ζωής. Στους δύο τόμους της Αθωνιάδας δεν υπάρχει τέτοιο μέλος, εκτός κι αν κάτι μου ξεφεύγει. Βλέπω περισσότερες ομοιότητες με το Ταμείον Ανθολογίας του Γρηγορίου Πρωτοψάλτου, χωρίς να υπάρχει και εκεί πλήρης ταύτηση.

Στο μουσικό πανδέκτη της ζωής ο τελευταίος στίχος είναι πολύ πειραγμένος από τους εκδότες...

Αν πρόκειται για την Αθωνιάδα του Φιλανθίδη δεν υπάρχει το συγκεκριμένο μέλος. Είναι, άλλωστε, Δοξαστάριο και όχι Ανθολογία.
 

Fraristos ioannis

Παλαιό Μέλος
Παρα πολύ ωραίο μέλος! Όμως αυτό μπορεί να ψαλεί σε μία ενορία; Προσωπικά έχω τις αμφιβολίες μου, λόγω κυρίως έλλειψης χρόνου.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Το κλασσικό κείμενο σε δίχρωμη μορφή από το βιβλίο: "ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΝΔΕΚΤΗ, ΤΟΜΟΣ ΠΡΩΤΟΣ, ΠΕΡΙΕΧΩΝ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ, ΕΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΙ, 1850, ΕΚ ΤΟΥ ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΟΥ ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΟΥ".
Τα συγκεκριμένα αρχεία αποτελούν επεξεργασία του βιβλίου που έχει ανεβάσει εδώ και χρόνια ο κύριος Γεώργιος Μιχαλάκης.
 

Attachments

  • THYPERMAXODIXORON_MOUSIKHPANDEKTH1851.pdf
    6.5 MB · Views: 691

Vas.tsiakas

Νέο μέλος
Σας ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου για την άμεση απόκρισή σας.
 
Top