«Την γαρ σην μήτραν» Κοσμά Δοχειαρίτου Ήχος πλ. Δ'

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Την γαρ σην μήτραν. Μέλος Κυρ Κοσμά Δοχειαρίτου (α΄μισό 19ου αιώνος) Ήχος πλ.δ. Ψάλθηκε από τους Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνης στην εκδήλωση «Οι Ήχοι τ' Ουρανού, Αγιορείτες Μελουργοί "παλαιοί τε και νέοι"», στη Θεσσαλονίκη στις 26 Νοεμβρίου 1997 στα πλαίσια της Πολιτιστικής Πρωτεύουσας. Το κείμενο είναι από την ψαλτική φυλλάδα που χρησιμοποιήθηκε στην εκδήλωση.
 

Attachments

  • Την γαρ σην μήτραν Κοσμά Δοχειαρίτου Ήχος πλ.δ .pdf
    1.1 MB · Views: 988
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ανεβάζω το πολύ ωραίο αυτό μάθημα (για να το υπενθυμίσω κιόλας) γραμμένο από εμένα στον Μελωδό.

ΧΚΣ
 

Attachments

  • Την γαρ σην μήτραν Κοσμά Δοχειαρίτου (πλ.Δ').pdf
    330.5 KB · Views: 536
  • Την γαρ σην μήτραν Κοσμά Δοχειαρίτου, πλ.Δ'.mel
    12.8 KB · Views: 117

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Φίλε Χάρη,

Πρόσεξα πὼς παραλείπονται ἡ ὀξεία καὶ τὰ παλαιὰ σημαδόφωνα, δὲν ὑπάρχει δυνατότητα στὸν Μελωδό;
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Φίλε Χάρη,

Πρόσεξα πὼς παραλείπονται ἡ ὀξεία καὶ τὰ παλαιὰ σημαδόφωνα, δὲν ὑπάρχει δυνατότητα στὸν Μελωδό;

Μάλλον ο υπολογιστής του Χάρη είναι υπέρμαχος :D
 

christos

ΖΤΙΑΒΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
Υπάρχει ηχογράφηση αυτού του μαθήματος απο τους Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνης ;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πάντως ἐνδιαφέρον θὰ ἦταν νὰ εἴχαμε καὶ μιὰ φωτογραφία τοῦ συγκεκριμένου χειρογράφου ἀπὸ τὸ ὁποῖο ἀντέγραψε ὁ κ. Στάθης.

Ἡ παρουσία τουλάχιστον τῆς ὀξείας καὶ μάλιστα στὰ 1825 λίγο μετὰ τὴν ἔκδοση τοῦ Πέτρου Ἐφεσίου ἀποτελεῖ σημαντικὴ ἔνδειξη. Γιὰ νὰ μὴν άναφερθῶ καὶ στὰ ἄλλα παλαιὰ σημαδόφωνα. Ἴσως μπορέσουμε νὰ διαπιστώσουμε καὶ κάποια στοιχεία γιὰ τὴν ὀρθογραφία τῆς ὀξείας, ζήτημα ποὺ μᾶς ἔχει ἀπασχολήσει στὸ forum.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Σήμερα (αν και βαρύς ο ήχος) έψαλα αυτό το "Την γαρ σην μήτραν". Άρχισα να το διαβάζω απ' το χειρόγραφο του φίλου και συμπατριώτη μου Βαγγέλη Ζουρνατζή, και όντως μου άρεσε, για τον πρόσθετο λόγο ότι δεν έχει ψηλές θέσεις (οικονομία δυνάμεων εν όψει Μ. Εβδομάδας).
Δεν είδα την ηλεκτρονική γραφή του Χάρη και έκανα 2 ώρες ... κοπτική-ραπτική να καθαρίσω την ... οξεί(α)δωση:D για την προσωπική μου χρήση.. Πώς να το κάνουμε, βλέπω οξείες και μου .. ισιώνουν τα νεύρα:confused:. (Το πιο πιθανό είναι να είχα αρχίσει το κόψε-ράψε πριν την επισύναψη του Χάρη). Και δεν μου τυπώθηκε καλά, λόγω του φωτισμού του αρχικού συνημμένου.
Καλά να πάθω!:(
Την επομένη Κυριακή και λόγω ήχου θα το ξαναπώ... χάρη στο Χάρη!:D
Θερμές ευχαριστίες,
Ν
 
Top