«Τα ιδιόμελα των Κυριακών της Μεγάλης Τεσσαρακοστής» (π. Τσινάρας Παναγιώτης)

P

PANROUST

Guest
Τα Ιδιόμελα των Κυριακών της Μεγάλης Τεσσαρακοστής.Από μένα δώρο για την Μεγάλη Τεσσαρακοστή από τώρα.Το έβδομο δεν το έχω.
 

Attachments

  • 01 Κομμάτι 1.wma
    5.7 MB · Views: 339
  • 02 Κομμάτι 2.wma
    5.4 MB · Views: 150
  • 03 Κομμάτι 3.wma
    5.1 MB · Views: 130
  • 04 Κομμάτι 4.wma
    3.7 MB · Views: 138
  • 05 Κομμάτι 5.wma
    5 MB · Views: 129
  • 06 Κομμάτι 6.wma
    6.1 MB · Views: 137

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τα συγκεκριμένα ιδιόμελα είναι μέρος μιας κασέτα που εξέδωσε παλαιότερα ο κ. Παπαχρόνης με τον π. Παναγιώτη Τσινάρα σε ύμνους της Μ. Τεσσαρακοστής. Τα ίδια ιδιόμελα απαρτίζουν και CD που συνοδεύει κάποια μελέτη για τα ιδιόμελα αυτά, αλλά δεν θυμάμαι τίνος. Το έβδομο δεν υπάρχει ούτε στην κασέτα.

Μόνο που, ενώ τα κατεβάζουμε, κάτι παίζει με την άδεια χρήσης και δεν μπορούμε να τα παίξουμε. Αν μπορείτε να κάνετε κάτι, θα σας ήμασταν υπόχρεοι.
 
Last edited:
P

PANROUST

Guest
Τα συγκεκριμένα ιδιόμελα είναι μέρος μιας κασέτα που εξέδωσε παλαιότερα ο κ. Παπαχρόνης με τον π. Παναγιώτη Τσινάρα σε ύμνους της Μ. Τεσσαρακοστής. Τα ίδια ιδιόμελα απαρτίζουν και CD που συνοδεύει κάποια μελέτη για τα ιδιόμελα αυτά, αλλά δεν θυμάμαι τίνος. Το έβδομο δεν υπάρχει ούτε στην κασέτα.

Μόνο που, ενώ τα κατεβάζουμε, κάτι παίζει με την άδεια χρήσης και δεν μπορούμε να τα παίξουμε. Αν μπορείτε να κάνετε κάτι, θα σας ήμασταν υπόχρεοι.
Σωστά!Είναι από ένα βιβλίο του π.Θεοδώρου Γ.Τσαμπατζίδη(Πρεσβυτέρου-Καθηγητού Μουσικής)''Τα Ιδιόμελα των Κυριακών της Μεγάλης Τεσσαρακοστής του Ιακώβου Πρωτοψάλτου''(εκδόσεις ΑΘΩΣ)όπου κάνει μελέτη στα ιδιόμελα.
Όσο για το άλλο δεν ξέρω δεν γνωρίζω και από p/c,αλλά εγώ που έκανα μία δοκιμή μου παίζουν.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Είναι CD συνοδευτικό βιβλίου και τα περιεχόμενά του περιέχονται και σε κασέτα του Παπαχρόνη. Ίσως να μην υπάρχει δέσμευση, αλλά πάνω στο CD θα αναγράφεται αν προστατεύεται με δικαιώματα.
 
P

PANROUST

Guest
Στο cd δεν γράφει τίποτα για πνευματικά δικαιώματα ούτε το βιβλίο.Αλλά το cd γράφει συνοδύει το βιβλίο κ.τ.λ.
 

Attachments

  • img048.jpg
    622.5 KB · Views: 87
  • img049.jpg
    763.1 KB · Views: 61

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πληροφορήθηκα χθες σε σχετικά κουβέντα με τον δάσκαλό μου κ. Μιλτιάδη Παππά πως ο μακαριστός πρωτοπρεσβύτερος π. Παναγιώτης Τσινάρας είχε κανονική χειροθεσία λαμπαδαρίου μέχρι να πάει ο κ. Ελευθέριος Γεωργιάδης. Οπότε μάλλον δεν αρμόζει να βρίσκεται στο χώρο των τοποτηρητών αλλά των κανονικών πατριαρχικών ψαλτών!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Πάντως ἐγώ τώρα τά κατέβασα μέ τό "Αποθήκευση ως", τούς ἔδωσα τίτλο καί τά ἄκουσα. Ὁ μετατροπέας μου ὅμως δέν τά μετατρέπει σέ mp3.
Διέγραψα κάποια διαδικαστικά καί μέ τόν Διαχειριστή ἄς δοῦμε τήν "τύχη" αὐτοῦ τοῦ θέματος, ἄν καί δέν νομίζω ὅτι ὑπάρχει πρόβλημα.
Ἐπίσης μέ ἀνακατεύθυνση τό θέμα βρίσκεται καί στίς ἠχογραφήσεις μελῶν τοῦ Τριῳδίου.
Τό θέμα τῆς τακτοποιήσεως τοῦ φακέλου εἶναι τοῦ Διαχειριστοῦ.

 

Attachments

  • 01_Έλαμψεν η χάρις σου, Κύριε.wma
    5.7 MB · Views: 289
  • 02_Δεύτε εκκαθάρωμεν εαυτούς.wma
    5.4 MB · Views: 113
  • 03_Χαλινούς αποπτύσας τους πατρικούς.wma
    5.1 MB · Views: 128
  • 04_Ατενίσαι το όμμα εις Ουρανόν.wma
    3.7 MB · Views: 95
  • 05_Ο τον αμπελώνα φυτεύσας.wma
    5 MB · Views: 136
  • 06_Λησταίς λογισμοίς.wma
    6.1 MB · Views: 145
Το εξώφυλλο της κασσέτας του π. Π. Τσινάρα (ηχογραφήσεις του 1985) που εξέδωσε ο κ. Παπαχρόνης.
Όπως βλέπετε περιέχει ακόμη, εκτός των ιδιομέλων, και τα εξής:
1. Μη αποστρέψης
2. Έδωκας κληρονομίαν
3. Σφαγήν σου την άδικον
4. Παναγία Θεοτόκε - Την πάσαν ελπίδα μου
5. Ψυχή μου ψυχή μου
6. Πάντων προστατεύεις
 

Attachments

  • Tsinaras.jpg
    Tsinaras.jpg
    467.1 KB · Views: 52

grecothegekko

Νέο μέλος
Αγαπητοί,

Μήπως είναι διαθέσιμες αυτές οι ηχογραφήσεις σε mp3;

Συγνώμη αν δεν κατάλαβα την περίπτωση.

Σας ευχαριστώ
 
Top