«Τα Μυρόπνοα Άνθη» (3 τόμοι) Δ. Κουτσαρδάκη - Πάτρα 1929

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Μήπως έχει κάποιος τα βιβλία του Κουτσαρδάκη Μυρίπνοα Άνθη; Ευχαριστώ.
 

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Μήπως έχει κάποιος τα βιβλία του Κουτσαρδάκη Μυρίπνοα Άνθη; Ευχαριστώ.

Αγαπητέ Σταύρε,

υπάρχει ειδικό θέμα εδώ, όπου μεταξύ άλλων θα βρείς και το νέον Αναστασιματάριον (εκδ. 1929) του Κουτσαρδάκη.
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Αγ. Νικόλαε έχω δει αυτό το link από πιο παλιά. Απλά προσπαθούσα να δω αν έχει κάποιος όλους τους τόμους ηλεκτρονικά για να τους ανεβάσει. Ευχαριστώ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Έχω τους τρεις αυτούς τόμους, είναι όμως αντίγραφα (από αντίγραφα) και η ποιότητα σε αρκετές σελίδες είναι αρκετά κακή (δεν διαβάζονται). Κάνω μια προσπάθεια να φτάσουν στα χέρια μου τα πρωτότυπα, και τότε με κάποιο τρόπο, ελπίζω ότι θα γίνει δυνατόν να ανέβουν.
 
Έχω τους τρεις αυτούς τόμους, είναι όμως αντίγραφα (από αντίγραφα) και η ποιότητα σε αρκετές σελίδες είναι αρκετά κακή (δεν διαβάζονται). Κάνω μια προσπάθεια να φτάσουν στα χέρια μου τα πρωτότυπα, και τότε με κάποιο τρόπο, ελπίζω ότι θα γίνει δυνατόν να ανέβουν.

Μήπως βρήκατε κάτι για τους τρεις τόμους;
Ευχαριστώ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Περιμένω από κάποιον φίλο. Έχει τα πρωτότυπα, αλλά διστάζει να τα δανείσει, μήπως γίνει κάποια ζημιά στο σκανάρισμα. Δεν μπορώ να επιμείνω περισσότερο, αλλά ελπίζω ότι κάτι θα γίνει τελικά.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Το βιβλίο «Μυρίπνοα Άνθη» (Τόμος Β΄) του Δ. Κουτσαρδάκη που περιέχει τον Όρθρο, έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Συλλόγου Ιεροψαλτών Χαλκιδικής.

Στην ίδια διεύθυνση ανέβηκε και ο Α' Τόμος του Εσπερινού. Νεοκλή, τελικά πρόλαβαν αυτοί...:):)

χ
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Εμείς διακρίσεις δεν κάνουμε, απ' όπου κι αν προέρχονται τα κατεβάζουμε!:D
Νάναι καλά οι άνθρωποι.
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Τόμος Γ΄ Θ. Λειτουργία
(ἀπό φωτοτυπία, τῆς φωτοτυπίας, ὦ φωτοτυπία :))

Νεκτάριος Κόντης

Υ.Γ. Ξέχασα νά σᾶς πῶ πώς τό κράτημα πού ὑπάρχει στή σελίδα 45 τοῦ βιβλίου, τό εἶχε παίξει ὁ Νόνης μέ τήν ὀρχήστρα του, στό δίσκο «Ναῦς». Μοῦ τό εἶχε δώσει τότε νά τό κάνουμε μάθημα στό κανόνι καί εἶχα ἀκούσει καί τό δίσκο, ἀλλά τό ἔχασα καί δέν ξέρω πού τό ἔχω βάλει. Ἂν βρεῖ κανένας τό δίσκο μπορεῖ νά τό ἀναρτήσει.
 

Attachments

  • Τα Μυρόπνοα Άνθη.pdf
    17.2 MB · Views: 991
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Τόμος Γ΄ Θ. Λειτουργία
(ἀπό φωτοτυπία, τῆς φωτοτυπίας, ὦ φωτοτυπία :))

Νεκτάριος Κόντης

Υ.Γ. Ξέχασα νά σᾶς πῶ πώς τό κράτημα πού ὑπάρχει στή σελίδα 45 τοῦ βιβλίου, τό εἶχε παίξει ὁ Νόνης μέ τήν ὀρχήστρα του, στό δίσκο «Ναῦς». Μοῦ τό εἶχε δώσει τότε νά τό κάνουμε μάθημα στό κανόνι καί εἶχα ἀκούσει καί τό δίσκο, ἀλλά τό ἔχασα καί δέν ξέρω πού τό ἔχω βάλει. Ἂν βρεῖ κανένας τό δίσκο μπορεῖ νά τό ἀναρτήσει.

Κύριε Νεκτάριε!! Σας ευχαριστώ πολύ για τα δώρα σας, και ως αντίδωρο επισυνάπτω το ηχητικό από την κασσέτα Ναύς, και ελπίζω να είναι το αιτούμενο.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • 01 Ναύς πρώτο μέρος.mp3
    9.9 MB · Views: 147
  • 02 Ναύς δεύτερο μέρος.mp3
    10.7 MB · Views: 78

NKontis

Παλαιό Μέλος
ελπίζω να είναι το αιτούμενο.
Βασίλης Κιαμηλίδης

Κατ᾽ ἀρχάς νὰ σᾶς εὐχαριστήσω πάρα πολὺ ποὺ μοῦ θυμήσατε περασμένες ἡμέρες ἀκούγοντας πάλι τὸ παίξιμο τοῦ Νόνη. Νὰ εἶναι ἀναπαυμένος ἐκεῖ ποὺ βρίσκεται.

Δυστυχῶς ὅμως ἡ μνήμη μου γιὰ μία ἀκόμα φορὰ μὲ ἐξηπάτησε :eek:. Τὸ κομμάτι δὲν βρίσκεται μέσα σὲ αὐτὰ τὰ ἠχητικά. Ἢ εἶναι σὲ ἄλλο δίσκο, τοῦ ὁποίου δὲν θυμᾶμαι τὸ ὄνομα, ἢ ὑπάρχει «Ναῦς Ι» καὶ «Ναῦς ΙΙ», ὅπως θὰ δεῖτε καὶ στὸν τίτλο τοῦ ἐπισυναπτόμενου ἀρχείου. Πάντως τὸ ἔχω ἀκούσει ἀπὸ τὴν ὀρχήστρα τοῦ Νόνη.

Τέλος πάντων, συγγνώμη γιὰ τὴν παραπληροφόρηση. Ἐπισυνάπτω τὸ κράτημα δι᾽ οὗ ὁ λόγος, μὲ τὴν γραφὴ τοῦ διδασκάλου καὶ ἕνα ἄλλο, μὲ τὸ ὄνομα «Ναῦς» ποὺ θὰ ἀκούσετε στὸ δεύτερο μέρος τῆς πιὸ πάνω ἠχογράφησης (ἀρχίζει στὰ 00:17:45)

Σταματῶ στὸ σημεῖο αὐτὸ γιατὶ ὁ κ. Διαχειριστὴς θὰ μᾶς...κράξει :wink::wink::wink: (καὶ μὲ τὸ δίκιο του ὁ ἄνθρωπος) ποὺ ἀνακατεύουμε τὰ θέματα μὲ τὸ παραμικρό.

Εὐχαριστῶ καὶ πάλι γιὰ τὴν ἠχογράφηση
Νεκτάριος Κόντης
 

Attachments

  • 02.jpg
    1.2 MB · Views: 172
  • 01.jpg
    1.1 MB · Views: 59
Θερμές ευχαριστἰες στον συνάδελφο κ Νεκτάριο Κόντη για το μεγάλο δώρο και τον μεγάλο κόπο! Θερμές ευχαριστίες επι τη ευκαιρία στην απλόχερη και απέραντη φιλοξενία του συντονιστή και των συνεργατών αυτού του χώρου που υπηρετεί ταιεροψαλτικά ενδιαφέροντα και προσφέρει ευκαιρίες αδελφικής ιεροψαλτικής επικοινωνίας Φ. Τρικκαίος
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Βασίλης Κιαμηλίδης;92256 said:
Κύριε Νεκτάριε!! Σας ευχαριστώ πολύ για τα δώρα σας, και ως αντίδωρο επισυνάπτω το ηχητικό από την κασσέτα Ναύς, και ελπίζω να είναι το αιτούμενο.
Βασίλης Κιαμηλίδης

Εκπληκτικό!!!!

Μπορεί μήπως να αναρτηθεί και στο youtube ;
Ευχαριστώ
 
Last edited:
Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά!

Τυχαίνει να έχω στα χέρια μου, δώρο από εκλεκτό και αγαπητό δάσκαλο, τον τρίτο τόμο από τη σειρά "Τα Μυρόπνοα Άνθη" του Δημητρίου Σ. Κουτσαρδάκη, Πρώην Πρωτοψάλτου Πατρών, περιέχων τα μαθήματα της Θ. Λειτουργίας, έτος έκδοσης 1929. Προτίθεμαι να το σκανάρω σιγά-σιγά και να το ανεβάσω στο forum, ως ελάχιστη ανταπόδοση στο πολυτιμότατο υλικό το οποίο έχω κατά καιρούς πάρει, καθώς και στον κόπο όσων το έχουν προσφέρει. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι μήπως υπάρχουν περιορισμοί λόγω δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας συγγενών, απογόνων κ.λ.π. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας κάνει τον κόπο να απαντήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά!

Τυχαίνει να έχω στα χέρια μου, δώρο από εκλεκτό και αγαπητό δάσκαλο, τον τρίτο τόμο από τη σειρά "Τα Μυρόπνοα Άνθη" του Δημητρίου Σ. Κουτσαρδάκη, Πρώην Πρωτοψάλτου Πατρών, περιέχων τα μαθήματα της Θ. Λειτουργίας, έτος έκδοσης 1929. Προτίθεμαι να το σκανάρω σιγά-σιγά και να το ανεβάσω στο forum, ως ελάχιστη ανταπόδοση στο πολυτιμότατο υλικό το οποίο έχω κατά καιρούς πάρει, καθώς και στον κόπο όσων το έχουν προσφέρει. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι μήπως υπάρχουν περιορισμοί λόγω δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας συγγενών, απογόνων κ.λ.π. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας κάνει τον κόπο να απαντήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Όπως θα διαβάσεις και στα παραπάνω μηνύματα, και οι τρεις τόμοι έχουν ήδη αναρτηθεί. Η ποιότητα όμως δεν είναι πολύ καλή. Γι' αυτό θα ήταν πολύ καλό να ανεβάσεις και το δικό σου, εφόσον μπορείς να το κάνεις καλύτερα, κι ας έχουν μεγαλύτερο μέγεθος τα αρχεία.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ζητώ συγγνώμη για την αβλεψία: πριν από την ανάρτηση έκανα τη σχετική αναζήτηση στο forum, η οποία μάλλον αποδείχτηκε πολύ πρόχειρη...

Παρ' όλα αυτά, ανέβασέ το, εάν μπορείς. Με την ησυχία σου.:)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Το βιβλίο «Τα Μυρόπνοα Άνθη» (Τόμος Β΄) του Δ. Κουτσαρδάκη που περιέχει τον Όρθρο, έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Συλλόγου Ιεροψαλτών Χαλκιδικής.

Στην ίδια διεύθυνση ανέβηκε και ο Α' Τόμος του Εσπερινού.
χ
 
Last edited:
Top