«Ταμείον Ανθολογίας», Γρηγορίου Πρωτοψάλτου, Θεοδώρου Φωκαέως, Κωνσταντινούπολη, 2η έκδοση, τ. Α΄ και Β΄ (1834)

stelioss

Νέο μέλος
παιδια έχω μια απορια

Γιατί στο ταμείο ανθολογιας του 1834 δεν περιλαμβανονται τα
κοινωνικα των κυριακων του πετρου?

ευχαριστω
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Δέστε και εδώ από τις Δημόσιες Βιβλιοθήκες.
http://diglib.ypepth.gr/awweb/main.jsp

Κάνετε αναζήτηση για "Ταμείον"

Μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει σχετικά με τις διάφορες εκδόσεις του "Ταμείου Ανθολογίας"; Ευχαριστώ.
 
Last edited:
S

Sotres

Guest
παιδια έχω μια απορια

Γιατί στο ταμείο ανθολογιας του 1834 δεν περιλαμβανονται τα
κοινωνικα των κυριακων του πετρου?

ευχαριστω

Είχαν από τότε ξεκινήσει οι περικοπές:)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
παιδια έχω μια απορια

Γιατί στο ταμείο ανθολογιας του 1834 δεν περιλαμβανονται τα
κοινωνικα των κυριακων του πετρου?

ευχαριστω
Εννοείται του Βυζαντίου ή του Πελοποννησίου; Αν εννοείτε το δεύτερο, γιατί θα έπρεπε να τα περιέχει; Η δικιά μου απορία είναι στα άλλα:
Το Ταμείο Ανθολογίας του Γρηγορίου εκδόθηκε δις, το 1834 και το 1837. Γιατί το 1834 λείπουν τα Κοινωνικά του Πέτρου Βυζαντίου που υπάρχουν στο άλλο; Προέρχονται από διαφορετικό χειρόγραφο του δασκάλου; Σε αυτό η μόνη ψηφιακή βιβλιοθήκη που θα μπορούσε να μας απαντήσει είναι κλειδωμένη για το κοινό.
 
Last edited by a moderator:

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Απ΄ότι είδα δεν έχει ανέβει στο psaltologion η έκδοση του 1837. Υπάρχει στις Δημόσιες Βιβλιοθήκες στη Βιβλιοθήκη Πύργου και οι 2 τόμοι, ως επίσης στις Βιβλιοθήκες Βέροιας και Βυτίνας.

Ευχαριστώ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Απ΄ότι είδα δεν έχει ανέβει στο psaltologion η έκδοση του 1837. Υπάρχει στις Δημόσιες Βιβλιοθήκες στη Βιβλιοθήκη Πύργου και οι 2 τόμοι, ως επίσης στις Βιβλιοθήκες Βέροιας και Βυτίνας.

Ευχαριστώ.

Παραπομπές;
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Πήγαινε εδώ http://diglib.ypepth.gr/awweb/main.jsp
και κάνε αναζήτηση για "Ταμείον". Υπάρχουν τα ακόλουθα:

Ταμείον Ανθολογίας του:
1824 (τόμος 1)
1837 (τόμοι 1,2)
1845 (τόμος 1)
1855 (τόμος 3)
1862 (τόμος 1)
1863 (τόμος 2)
1864 (τόμος 2,3)
1869 (τόμοι 1,2,3)

Νέον Ταμείον 1862 (τόμος 1)

Νεοκλή αν μπορείς δες τί δεν υπάρχει στο psaltologion για να τ'ανεβάσουμε. Ευχαριστώ.
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ρε παιδιά, μόλις διάβασα το θέμα και μπερδεύτηκα με τα πολλά Ταμεία και τις παραπομπές... Δεν ανεβάζει κάποιος όλα τα Ταμεία σε ένα μήνυμα εδώ στο Ψαλτολόγιο, να τελειώνουμε;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ρε παιδιά, μόλις διάβασα το θέμα και μπερδεύτηκα με τα πολλά Ταμεία και τις παραπομπές... Δεν ανεβάζει κάποιος όλα τα Ταμεία σε ένα μήνυμα εδώ στο Ψαλτολόγιο, να τελειώνουμε;

Το ταμείον είναι μείον....και (δε) φταίει η Τρόικα...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μετά από αναζήτηση με διάφορες λέξεις κλειδιά, και μερικές ώρες κατέβασμα, συγκέντρωσα τα βιβλία που φαίνονται στο παρακάτω συνημμένο. Δεν έχω το χρόνο να τα ψάξω αναλυτικά και να δω ποια δεν έχουν ανεβεί ήδη αλλού, ή εάν ανέβηκαν, τι διαφορές έχουν. Ούτε μπορώ να τα ανεβάσω όλα. Μπορώ να απαντήσω όμως σε συγκεκριμένες απορίες και να ανεβάσω όποια θεωρηθεί ότι αξίζουν. Φυσικά όποιος θέλει μπορεί να τα κατεβάσει απευθείας από τη σχετική ιστοσελίδα http://diglib.ypepth.gr

ΥΓ. Μάλλον το μήνυμα πρέπει να μεταφερθεί αλλού.
 

Attachments

  • Λίστα Μουσικών βιβλίων Δημοσίων Βιβλιοθηκών.jpg
    276.7 KB · Views: 130
Last edited:
Top