«Συμπορευθώμεν...» (21 Απριλίου 2013)

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η συναυλία βυζαντινής μουσικής χθες ,Ε Κυριακή των Νηστειών 21 Απριλίου, 7.30 μ.μ., στον Ιερό Ναό Παναγίας Φανερωμένης Χολαργού υπό τον τίτλο:«Συμπορευθώμεν...» Λόγια και λαϊκή παράδοση για τα Άγια Πάθη – Βυζαντινή μουσική και παραδοασιακά όργανα
Συμμετείχαν :• Χορωδιακό σχήμα ΠΑΝAΡΜΟΝΙΟΝ, υπό τη διεύθυνση του κ. Γεωργίου Χατζηχρόνογλου, πρωτοψάλτου Ι. Ναού Παναγίας Φανερωμένης Χολαργού.• 30μελης γυναικεία Χορωδία από τα Βάγια Θηβών, υπό τη διεύθυνση του κ. Δημητρίου Αναδιώτη, πρωτοψάλτου.• 5μελες σύνολο εγχόρδων «Ουράνιο τόξο».• Κλαρίνο : Σταύρος Παζαρέντσης.• Απαγγελία : Φωτεινή Φιλοσόφου.

Την μουσικη εκδηλωση τίμησε με την παρουσία του Ο Μακαριώτατος αρχιεπίσκοπος Αθηνών κ. Ιερώνυμος.

article_13458.jpg


article_13458_33706.jpg


Χάρη (πρώτη μούρη) ἀναμένουμε ἠχητικά (καί ἀπό ἐδῶ)

 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Καλὴ ἡ ἐκδήλωση, ἀλλὰ ἡ χρήση τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ ὡς χώρου συναυλίας καὶ κοσμικοῦ ἐν γένει θεάματος ξενίζει ...

Φυσικὰ δὲν εἶναι ἡ πρώτη φορά, ἀλλὰ τὸ θέαμα παραμένει ξένο ...

Ἑκτὸς κι ἄν δὲν ὑπάρχουν πλέον διαθέσιμες αἴθουσες συναυλιῶν στὸ κλεινὸν ἄστυ ...
 
T

Tzanakos_B

Guest
Καλὴ ἡ ἐκδήλωση, ἀλλὰ ἡ χρήση τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ ὡς χώρου συναυλίας καὶ κοσμικοῦ ἐν γένει θεάματος ξενίζει ...

Φυσικὰ δὲν εἶναι ἡ πρώτη φορά, ἀλλὰ τὸ θέαμα παραμένει ξένο ...

Ἑκτὸς κι ἄν δὲν ὑπάρχουν πλέον διαθέσιμες αἴθουσες συναυλιῶν στὸ κλεινὸν ἄστυ ...

Μία εικόνα , χίλιες λέξεις...!!! λέγει ο σοφός λαός μας..!!! Η Ταπεινότητά μου δεν θέλει να κρίνει ,το γεγονός αυτό και άλλα παρόμοια , συμβαίνοντα μέσα στους ιερούς ναούς της πατρίδας μας. Συμφωνώ με το συνάδελφο Δομέστικο ότι αυτές οι εκδηλώσεις , οι οποίες δεν ανήκουν σε καμμιά ακολουθία της Λατρείας πρός τον Υψιστον , μπορούν και πρέπει να γίνονται σε χώρους έξω από τους Ι. Ναους. Είναι πολύ πιθανόν , σε λίγα χρόνια , να τελούνται στους Ναούς [ το εχω γράψει ξανά ] ,οι ιερές Ακολουθίες , '' εν χορδαίς και οργάνω... ] Εξελιξις... η` Παραχάραξις ??? Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Χάρη (πρώτη μούρη) ἀναμένουμε ἠχητικά (καί ἀπό ἐδῶ)

Εγώ δεν ηχογράφησα κάτι! Πήρε κάποια στιγμιότυπα η ΕΤ1 αλλά δεν ξέρω πότε θα τα δείξει. Ωστόσο, κάποιοι γνωστοί έκαναν βιντεοσκόπηση με ηχογράφηση επαγγελματικού επιπέδου και θα μας δώσουν DVD με ολόκληρη τη συναυλία.

Από εκεί επίσης δεν έχω κάτι για την ώρα, δεν ξέρω αν μπορώ να βρω κιόλας... :(
 
Top