«Πρόσωπα και Παράδοση» 31.05.2013 - Θεόδωρος Βασιλικός

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Καλεσμένος της σημερινής εκπομπής "Πρόσωπα και Παράδοση" ο Άρχων Μουσικοδιδάσκαλος της Μεγάλης Του Χριστού Εκκλησίας, Θεόδωρος Βασιλικός.

Μέχρι να αναρτηθεί το οπτικοακουστικό αρχείο στο κανάλι του κυρίου Γεωργίου Δεμελή http://www.youtube.com/user/byzantinediscs, τον οποίο και ευχαριστούμε για αυτές τις βιντεοσκοπήσεις που προσδίδουν μια ξεχωριστή νότα, μπορεί κανείς να ακούσει τη σημερινή εκπομπή εδώ: https://www.box.com/s/98ggfeevme3p3moo6arj
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Θερμότατες ευχαριστίες, Eiryk!

ΥΓ Πολύ βιωματική συνέντευξη (ενδεικτικά, στο 26:30, όπως ακούω, συγκινείται έντονα και δακρύζει).
 
P

PANROUST

Guest
Με ''ξίνισε'' πάρα πολύ εκεί (όπως και πάρα πολλά) που τον ρώτησαν αν έκανε φωνητική και ορθοφωνία και απάντησε:όχι βέβαια κτλ... :rolleyes:
 
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Με ''ξίνισε'' πάρα πολύ εκεί (όπως και πάρα πολλά) που τον ρώτησαν αν έκανε φωνητική και ορθοφωνία και απάντησε:όχι βέβαια κτλ... :rolleyes:

Να ήξερες πόσους ξέρω που μόλις ψέλνουν σε καθηλώνουν χωρίς να έχουν κάνει ορθοφωνία κ.τ.λ χάρισμα!!!!
 
P

PANROUST

Guest
Να ήξερες πόσους ξέρω που μόλις ψέλνουν σε καθηλώνουν χωρίς να έχουν κάνει ορθοφωνία κ.τ.λ χάρισμα!!!!

Ωραία δεν αντιλέγω...και εγώ ξέρω πολλούς,αλλά το πρόβλημα για μένα δεν είναι εκεί.
Εφόσον δεν χρειάζεται να κάνεις φωνητική και ορθοφωνία να μην κάνεις.
Αλλά δεν είναι απάντηση '' όχι ΒΕΒΑΙΑ ''.
 

panayiotis constantinou

Παλαιό Μέλος
Εχω την αίσθηση ότι η απάντηση ΄΄ οχι βέβαια ΄΄ είναι ξεκάθαρη και έχει αποκλειστικό αποδέκτη μόνον με τον ίδιο. Αυτό φαίνεται στα επόμενα δευτερόλεπτα της συνεύτευξης.
Προσωπικά δεν διέκρινα να είναι αρνητικός σε κάτι τέτοιο με τα όσα ακούστηκαν.
Να μας αξιώσει ο Θεός να έχουμε και εμείς την έκταση και την δύναμη της φωνής του.
 
Ήταν ειλικρινέστατη και αφθόρμητη η απάντηση και δεν είναι ο μόνος .
Ο Χ.Ταλιαδώρος πολλές φορές επιστούσε την προσοχή σε αυτούς που παρακολουθούσανε μαθήματα ορθοφωνίας , να μην "το παρακάνουνε" και χαλάσουν το ύφος .
 
P

PANROUST

Guest
panayiotis constantinou Εχω την αίσθηση ότι η απάντηση ΄΄ οχι βέβαια ΄΄ είναι ξεκάθαρη και έχει αποκλειστικό αποδέκτη μόνον με τον ίδιο.
Δεν είπε κανείς κάτι αντίθετο.

Ήταν ειλικρινέστατη και αφθόρμητη η απάντηση και δεν είναι ο μόνος .
Ο Χ.Ταλιαδώρος πολλές φορές επιστούσε την προσοχή σε αυτούς που παρακολουθούσανε μαθήματα ορθοφωνίας , να μην "το παρακάνουνε" και χαλάσουν το ύφος .

Για την φωνητική τι έλεγε;
Όσο και τέλειος αν είσαι,δεν χρειάζεσαι μαθήματα φωνητικής;
 
Για την φωνητική τι έλεγε;
Όσο και τέλειος αν είσαι,δεν χρειάζεσαι μαθήματα φωνητικής;
ότι έγραψα. δεν έλεγε όχι σε ότι παράλληλο έκανες , αρκεί να μην ήταν στα όρια της υπερβολής και εις βάρος του εκκλησιαστικού ύφους.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Με την ίδια αμεσότητα και βεβαιότητα (= "Όχι, βέβαια") απάντησε και στο ερώτημα αν αισθάνεται καλλιτέχνης. (Κάποιος φίλος μου έγραψε: "καλά, η βυζαντινή μουσική τέχνη, αλλά αυτός όχι καλλιτέχνης;;;")

Όμως είναι σαφές, αν θελήσει κάποιος να καταλάβει, ότι εννοεί τη διαφορά του ψάλτη από τον τραγουδιστή.

Και γενικά πρέπει να ερμηνεύεται το κάθε τι όχι αποσπασμένο από το σύνολο, αλλά σε συνάρτηση με το ποιος, που, πώς και γιατί το λέει. Να ερμηνεύεται δηλαδή με τους δικούς του όρους. (Εμένα προσωπικά -και το έγραψα κάπου- αν και διαφωνώ με την άποψή του για τη φωνητική, με συγκίνησε πολύ η ταπεινή του προσέγγιση στο όλο θέμα (="δεν ξέρω από αυτά, αλλά μου έχουν πει ότι έχει αλλάξει η τοποθέτησή μου, γι' αυτό πρέπει να ζεσταίνω τη φωνή μου από πρωί" κλπ).

Εν πάση περιπτώσει, δεν είναι κακό να σχολιάζεται κάτι, αλά εκτός από αυτό, είπε και άλλα πολλά, βιωματικά ως επι το πλείστον, ο άρχ. Βασιλικός και αξίζει να τα ακούσουμε με προσοχή και σεβασμό.

Χώρια που για κάποιους ανθρώπους με ορισμένη διαδρομή και ιστορία, από ένα σημείο και μετά, πιο πολύ βαρύνει ο σεβασμός, παρά η συμφωνία ή διαφωνία.
 

aposto

Παλαιό Μέλος

Ο Θεοδωρος Βασιλικος στην εκπομπη Προσωπα κ Παραδοση.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Είναι εμφανές ότι δεν περιφρονεί την φωνητική, για τον εαυτό του μιλάει, "η φωνή μου ήταν από πάντα τοποθετημένη και δεν χρειάστηκα". Δεν είναι υπερβολή, μερικοί (τυχεροί) άνθρωποι έτσι είναι.

Εξ άλλου, παρακάτω παραδέχεται ότι καλλιέργησε τη φωνή του (μόνος του).

Είπε και μια μεγάλη (κατ' εμέ) κουβέντα παρακάτω αλλά....ας έχω κ εγώ στα 75 μου έχω να επιδείξω το 1/100 του έργου του....κ ας πω και μια μεγάλη κουβέντα.
 
Μία γενική παρατήρηση - που δεν αφορά τον κ.Βασιλικό που σε κάποιο σημείο - με εκπλήσει ευχάριστα , λέγοντας πως δεν αισθάνεται "καλλιτέχνης¨" , δίνοντας περισσότερη έμφαση στο λειτούργημα του ψάλτη.
Κάπου ακούγεται ο κ. Δεμελής να λέει : "θυμάμαι , πηγαίναμε στους δασκάλους με τα κασσετοφωνάκια , τελείωνε η μπαταρία , ταλαιπωρία..." (..για αυτό πάρτε cd ...εκεί πήγαινε το ...υπονοούμενο...)
- ...και μεις που δεν είχαμε κασσετοφωνάκια τι να πούμε , βρε Δεμελή ...
Επίσης, με ενοχλεί , το υπερβολικό γλύψιμο (κοινώς σπάτουλα..) προς τους καλεσμένους
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
- ...και μεις που δεν είχαμε κασσετοφωνάκια τι να πούμε , βρε Δεμελή ......


πάντως, εἶναι μεγάλη ὑπόθεση τά κασσετοφωνάκια (καί ἄλλες νεώτερες συσκευές :wink:). Βοηθοῦν τά μέγιστα, εἰδικά τούς ἀρχάριους.
Μᾶς ἔλεγε ὁ ἄρχων πρωτοψάλτης κυρ-Χαρίλαος Ταλιαδῶρος ὅτι αὐτός κάτι καλό πού ἄκουγε π.χ. ἀπό τόν Πρίγγο, ἔπρεπε μόλις πάει σπίτι νά τό καταγράψει, ὥστε νά μείνει στή θύμηση. Δέν ὑπῆρχε ἄλλη δυνατότητα. Γι' αὐτό, συνέχισε, ἐμεῖς οἱ σύγχρονοι εἴμαστε προνομιοῦχοι στό ζήτημα αὐτό!
 
Top