«Πρόσωπα και Παράδοση» 08 & 15.11.2013 - Κωνσταντίνος Πολίτης

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ο Κώστας Πολίτης βλέπει τις ανάγκες για θεσμοθέτηση και αναγνώριση του λειτουργήματος του ιεροψάλτη όπως όλα τα επαγγέλματα. Προτείνει δημιουργία τοπικών συλλόγων, αξιολόγηση των ιεροψαλτών και προτεραιότητα στους νεότερους.

Σίγουρα αυτές οι ανάγκες είναι από μόνες τους υπαρκτές ή είναι αποτελέσματα βαθύτερων αναγκών; Τα ζητήματα αυτά που θέτει ο Κώστας νομίζω έχουν βαθύτερα αίτια. Το βασικότερο για μένα είναι η παιδεία. Για να αξιολογηθεί ένας ψάλτης προϋποθέτει να υπάρχει ο κατάλληλος ο οποίος θα τον αξιολογήσει. Κατά την γνώμη μου η ψαλτική παιδεία στην Ελλάδα είναι πολύ χαμηλή. Έχουν προκύψει πολλές παραφυάδες ψαλτικών κινημάτων και κάθε ψαλτική μερίδα θεωρεί τον δικό της εκφραστή τον κατάλληλο κριτή. Άλλοι έχουν πρότυπο τον ένα δάσκαλο της τάδε σχολής άλλοι τον άλλο δάσκαλο...

Δεν γίνεται λοιπόν υπό αυτές τις συνθήκες να υπάρξει κάποιος ή κάποιοι κοινά αποδεκτοί και πραγματικά αντικειμενικοί που θα κρίνει τους υπολοίπους.
Ούτε η λύση είναι η ψηφοφορία και η δημοκρατία. Η μουσική είναι τέχνη και επιστήμη και όπως για ζητήματα ιατρικής δεν γίνονται ψηφοφορίες αλλά μελέτες έτσι κι εδώ δεν είναι σε όλα λύση η συλλογικότητα.

Θεωρώ ότι στην εποχή μας λίγοι μπορούν να έχουν σωστή άποψη για να κρίνουν ψάλτες. Η Μεγάλη του Χριστού Εκκλησία για την ώρα νομίζω είναι η πλέον αξιόπιστη και ταυτόχρονα πιο γενικά αποδεκτή λύση για θέματα όπως αξιολόγηση ιεροψαλτών. Δεν ξέρω όμως κατά πόσον είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Όποια άλλη προσπάθεια μάλλον έριδες θα δημιουργήσει παρά λύσεις σε τέτοια θέματα.

Ποια λύση προτείνω λοιπόν; Η άποψη μου είναι ότι με την γνώση, την μελέτη, την ανταλλαγή γνώσεων την αξιοποίηση όσων παραδοσιακών δασκάλων έχουν μείνει, θα φθάσουμε σε πιο πραγματικά συμπεράσματα και λύσεις σε πλείστα από τα ζητήματα που θέτει ο Κώστας. Οι σύλλογοι που προτείνει ο Κώστας αν έχουν βασικό μέλημα την γνώση, τότε θα αποκτήσει η μουσική μας την πραγματική της υπόσταση και θα μπορέσει να διεκδικήσει και ό, τι άλλο.
 
Last edited:

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Η πρώτη αξιολόγηση των Ιεροψαλτών είναι ο κόσμος,

ο πιστός λαός του Θεού είναι σε θέση να κρίνει τον καταλληλότερο για έναν Ιερό Ναό .

Μη ξεχνάμε ότι μπορεί ο σύλλογος και ο κάθε σύλλογος να θέλει να κατοχυρώσει επαγγελματικά δικαιώματα βάση κριτηρίων βλέπε πτυχίο ,δίπλωμα ,

αλλά πολλοί ιεροψάλτες γνώστες της Βυζαντινής Μουσικής δέν το έχουν και έχουν αρκεστεί σε μία απλή βεβαίωση βλέπε μεγάλα ονόματα όπως Αθανάσιος Πέττας

http://www.ieropsaltis.com/psalt_Pettas.htm.

Έν ολίγοις οι σύλλογοι δεν ξέρω αν αυτό που θέλουν είναι το πτυχίο ή οι πραγματικές γνώσεις των ιεροψαλτών.

Σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητώ ούτε τους συλλόγους ούτε όμως και τους άλλους ιεροψάλτες .

Απλά με λίγα απλά λόγια πώς θα εμφανιστεί πχ ο κ Αθανάσιος που αναφέρω στο παράδειγμα μου στον σύλλογο στην επιτροπή αξιολόγησης χωρίς το υποτυπώδες ;;;;

Φιλικά
 
Top